Рішення № 101949601, 16.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
320/9097/21
Номер документу
101949601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 320/9097/21

РІШЕННЯ

іменем України

16 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості про колишнього керівника ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ» у зв`язку зі звільненням з посади.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 26 березня 2020 у справі № 686/6353/20 суд визнав трудові відносини між позивачем та ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ» припиненими з 11.02.2020 року у зв`язку зі звільненням позивача з посади директора за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України, з виключенням запису про керівника (директора) ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Оскільки відомості з реєстру виключені не були, він звернувся щодо цього питання до державного реєстратора, однак отримав відмову, з якою не погоджується.

У запереченнях (відзиві) на адміністративний позов Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація позов не визнає. Посилається на те, що документи, які були надані позивачем з метою державної реєстрації змін до Єдиного державного реєстру (щодо керівника ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ»), подані з порушеннями вимог ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Також зазначає, що резолютивна частина рішення Хмельницького міськрайонного суду у справі № 686/6353/20 не містить зобов`язання відповідного підрозділу Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації вчиняти будь-які реєстраційні дії, відтак у задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебував у трудових відносинах з ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ», працюючи на посаді директора товариства.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 26 березня 2020 року у справі № 686/6353/20 суд визнав трудові відносини між позивачем та ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ» припиненими у зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 з посади директора за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України. У рішенні суд зазначив про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей (запису) щодо керівника (директора) ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ» у зв`язку зі звільненням.

Рішення суду набрало законної сили, виданий виконавчий лист.

31.08.2020 позивач звернувся до уповноваженого підрозділу Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації з метою внесення змін до відомостей про юридичну особу.

Як вбачається з листа Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації №109/17-245 від 07.09.2020, позивачу відмовлено у внесенні змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, оскільки вчинення цих дій не належить до компетенції Управління (Центру) надання адміністративних послуг Шевченківської районного у місті Києві державної адміністрації. Безпосереднім суб`єктом надання адміністративної послуги у сфері державної реєстрації юридичних осіб зазначений відділ з питань держаної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації.

У березні 2021 позивач звернувся до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. До заяви позивач надав нотаріально завірену копію рішення суду від 26.03.2020 у справі №686/6353/20, копію власного паспорта та РНОКПП, копію виконавчого листа у справі №686/6353/20 та заяву про виконання рішення суду.

Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією прийняте Рішення та Повідомлення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань код 435916765977 від 16.03.2021. У Рішенні та Повідомленні зазначено, що документи, подані позивачем, суперечать вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», розділу 1, ч. 6 Наказу Міністерства Юстиції України від 29.02.2016 №359/5 Про затвердження Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Оцінюючи підстави відмови, суд враховує наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (далі по тексту - Закон №755-IV).

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону №755-IV державна реєстрація юридичних осіб охоплює собою, у тому числі, вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації визначенні статтею 15 Закону №755-IV.

Відповідно до статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію;

3) рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону (частина перша).

Суб`єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті:

1) звертається до суду за роз`ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб`єкта державної реєстрації;

2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення;

3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини);

4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці (частина друга)

Отже ч. 2 ст. 25 Закону передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, в тому числі, на підставі судових рішень, що набрали законної сили, та тягнуть за собою зміну відомостей у ЄДР, в частині скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Стаття 28 Закону передбачає підстави для відмови у державній реєстрації:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв`язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки;

3-2) документи подані до неналежного суб`єкта державної реєстрації;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

7-1) порушено встановлену учасником вимогу нотаріального засвідчення справжності підпису під час прийняття рішень з питань діяльності юридичної особи та/або вимоги нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка такого учасника у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) відповідної юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10-1) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов`язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, у Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;

10-2) щодо юридичної особи, стосовно якої в Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи, якщо таке рішення або його частину визнано недійсними, зміни до установчих документів юридичної особи є підставою для проведення реєстраційних дій;

10-3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;

10-4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:

раніше строку, встановленого цим Законом;

щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;

в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;

щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;

щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;

щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";

щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та відсутні відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи;

щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування;

щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;

щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство;

12) статут товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю поданий зі змінами, прийнятими без врахування голосів, які припадають на частку померлого учасника товариства.

Підстави для відмови у державній реєстрації наведені у статті 28 Закону та є вичерпними. Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, не допускається.

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинне містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства. Відмова у державній реєстрації надається протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.

Суд встановив, що позивач засобами поштового зв`язку направив до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації пакет документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «ПЕРША КРЕДИТНА ІНВЕСТ», у тому числі рішення суду, яке набрало законної сили.

Натомість, відповідач у Повідомленні та Рішенні про відмову у державній реєстрації від 16.03.2021 посилається на порушення заявником ч.2 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», не зазначаючи, однак, про суть порушення. Частина 2 ст. 25 Закону містить 10 пунктів, які охоплюють порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

У відзиві відповідач покликається на те, що для проведення державної реєстрації подаються заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, документ про сплату адміністративного збору; у разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена. Оскільки ці вимоги не були дотримані заявником, було прийняте рішення про відмову.

У той же час судом встановлено, ці обставини не були конкретно відображені у Повідомленні та Рішенні про відмову.

Судом встановлено, що Повідомлення та Рішення про відмову у державній реєстрації, надані позивачу, взагалі не містять зазначення того, які вимоги були порушені під час оформлення та подання ним документів, або який з документів не відповідає тим чи іншим вимогам закону.

Перерахування у Повідомленні та Рішенні певних нормативних актів, які начебто були порушені заявником, ніяк не доводить того, що відповідні порушення дійсно були встановлені та зафіксовані державним реєстратором, позаяк зі змісту Повідомлення та Рішення неможливо зрозуміти, який документ з наданих заявником, не відповідав вимогам закону та у якій його частині, а які документи взагалі не були подані, що б могло мати наслідком відмову у реєстрації. У разі ж ненадання заявником певних документів, суб`єкт влади повинен був зазначити, які конкретні документи не були надані, і яка норма Закону у зв`язку з цим підлягає застосуванню.

Разом з тим, спосіб формулювання підстав відмови у Повідомленні та Рішенні відповідача не є обґрунтованим і зрозумілим, відтак зазначені акти суб`єкта влади підлягають скасуванню.

Зважаючи на це, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання повторно розглянути його заяву та додані до неї документи, та вирішити питання державної реєстрації в межах вимог закону і наданих повноважень, прийнявши обґрунтоване рішення з урахуванням усіх вимог, які висуваються до актів суб`єктів влади статтею 2 КАС України.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати необґрунтованими та скасувати Повідомлення та Рішення державного реєстратора Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань код 435916765977 від 16.03.2021 року.

Зобов`язати Шевченківську районну в місті Києві державну адміністрацію ( уповноважений підрозділ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи, які стосуються виключення відомостей про нього з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на підставі рішення суду, та вирішити заяву в межах вимог закону, наданих повноважень та з урахуванням правових висновків суду.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 700 (сімсот) гривень за рахунок асигнувань Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 грудня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Шепетівська районна в місті Києві державна адміністрація (вул. Б.Хмельницького, 24,Київ 54,01054 , код ЄДРПОУ - 37405111)

Головуючий суддя І.С. Козачок