Ухвала суду № 101949070, 16.12.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2021
Номер справи
480/440/20
Номер документу
101949070
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

16 грудня 2021 року Справа № 480/440/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гелети С.М., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми у порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, клопотання Сумської міської ради про продовження строку подання звіту у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Сумської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії та скасовано рішення Сумської міської ради від 27.11.2019 №6028-МР “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ”, а саме в частині зазначення в резолютивні частині даного рішення кадастрових номерів земельних ділянок, а саме “(кадастрові номери 5910136600:07:003:0089, 5910136600:07:003:0090)”, відносно яких затверджено проект землеустрою ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , зобов`язано Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути питання про надання у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок площею 0,1000 га кожному для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , та АДРЕСА_2 , згідно проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.11.2019 №6028-МР та прийняти рішення відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України. Зобов`язано Сумську міську раду протягом місячного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду, подати звіт про виконання даного рішення.

Від позивачів надійшло клопотання про накладення штрафу на відповідача та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Від відповідача надійшло клопотання про продовження строку подання звіту.

Судом призначено до розгляду подані заяви та клопотання. Учасники справи в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, подали клопотання про розгляд справи без їх участі, а тому фіксування судового засідання у справі не здійснюється, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Представником відповідача подані письмові пояснення своєї позиції стосовно клопотання щодо накладення штрафу, зазначив, що міський голова не несе відповідальність за діяльність ради, а тому просив відмовити в задоволенні клопотання про накладення штрафу та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, просив продовжити строк подання звіту. Позивачі в клопотанні про накладення штрафу зазначають, що відповідачем тривалий час рішення суду не виконується, а тому відповідач зловживає своїми обов`язками, навмисно затягує виконання рішення суду.

Розглянувши матеріали заяви, письмові пояснень учасників справи з приводу поданих клопотань та заяв, суд встановив наступне.

Рішенням від 27.03.2020 по даній справі було скасовано рішення Сумської міської ради від 27.11.2019 №6028-МР “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 ”, а саме в частині зазначення в резолютивні частині даного рішення кадастрових номерів земельних ділянок, а саме “(кадастрові номери 5910136600:07:003:0089, 5910136600:07:003:0090)”, відносно яких затверджено проект землеустрою ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Також судом було зобов`язано Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути питання про надання у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок площею 0,1000 га кожному для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 , та АДРЕСА_2 , згідно проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.11.2019 №6028-МР та прийняти рішення відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України.

Крім того, при винесенні рішення судом було зобов`язано Сумську міську раду протягом місячного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду, подати звіт про виконання даного рішення.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем було подано до суду звіт від 09.02.2021 №119/21юр про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 23.03.2021 було відмовлено в затверджені звіту Сумської міської ради від 09.02.2021 №119/21юр про виконання рішення суду від 27.03.2020 по адміністративній справі № 480/440/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сумської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії. Встановлено Сумській міській раді новий строк подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 № 480/440/20 протягом 30 днів з дня набрання законної сили цієї ухвали суду. Зобов`язано Сумську міську раду подати у 30-ти денний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили звіт про виконання судового рішення від 27.03.2020 по справі №480/440/20.

Ухвала суду від 23.03.2021 набрала законної сили 23.03.2021, але в строки, встановлені судом, зокрема у 30-ти денний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили, відповідачем не подано звіт про виконання судового рішення від 27.03.2020 по справі №480/440/20. Граничний строк подання відповідного звіту рішення суду сплинув 22.04.2021, натомість 23.04.2021 відповідач надає клопотання про продовження строку подання звіту щодо виконання судового рішення. Ухвалою суду від 20.05.2021 було відмовлено у клопотанні відповідача про продовження строку подання звіту, встановлено новий строк для подання звіту - 30 днів з дня набрання ухвали законної сили, накладено на міського голову м.Суми штраф за невиконання судового рішення по даній справі. Постановою апеляційної інстанції від 22.07.2021 ухвала суду від 20.05.2021 скасована в частині задоволення клопотання позивачів про накладення штрафу, відмовлено позивачам у такому клопотанні, в іншій частині ухвала суду залишена без змін.

Ухвалою суду від 14.09.2021 відмовлено Сумській міській раді в клопотанні про продовження строку подання звіту про виконання судового рішення від 27.03.2020 по адміністративній справі № 480/440/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сумської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, встановлено Сумській міській раді новий строк подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 № 480/440/20 протягом 60 днів з дня набрання законної сили цієї ухвали суду. Зобов`язано Сумську міську раду подати у 60-ти денний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили звіт про виконання судового рішення по даній справі. В задоволенні клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про накладення штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 року відмовлено.

Суд, розглянувши матеріали клопотання відповідача та підстави, зазначені в такому клопотанні, відмовляє в його задоволенні, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку.

На час розгляду поданого клопотання відсутні підстави для продовження строку подання звіту у суду відсутні. Крім того, обставини, які зазначає відповідач у клопотанні не можуть бути визнані судом правомірними та обґрунтованими. Так, стосовно посилання відповідача на внесення на розгляд сесії, суд зазначає, що з дня набрання законної сили судовим рішенням, в т.ч. і ухвали суду від 23.03.2021, 20.05.2021, від 14.09.2021 відповідачем неодноразово проводяться пленарні засідання сесії ради, що свідчить про те, що будь-які заходи не заважають Сумській міській раді скликати та проводити пленарні засідання, приймати відповідні рішення.

Враховуючи зазначене, у суду відсутні підстави для визнання поважними причини невиконання вимог ухвали суду від 14.09.2021 щодо надання відповідного звіту на виконання судового рішення в установлений строк по даній справі. Відсутні на час розгляду клопотання і докази проведення сесії ради та прийняття відповідного рішення на виконання судового рішення по даній справі.

Фактично Сумська міська рада умисно не приймає рішення, чим вчиняє протиправну бездіяльність на виконання судового рішення, що підтверджується відсутність відповідного звіту про його виконання та відсутністю доказів такого виконання, не виконує рішення суду протягом тривалого часу, з посиланням на обставини, які судом визнані неповажними.

Стосовно клопотання позивачів щодо накладення штрафу та встановлення судового контролю, суд зазначає, що таке клопотання не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначені Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Метою продовження процесуального строку, встановленого судом, є сприяння особі у реалізації процесуального права та/або виконанні процесуального обов`язку. Доцільність продовження процесуального строку обумовлюється рівнем ймовірності, наскільки таке продовження буде ефективним у контексті не тільки реалізації особою процесуального права та/або виконанні процесуального обов`язку, а й правової визначеності учасників матеріально-правових відносин, спір між якими вирішується із застосуванням процесуальних засобів.

Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Судом враховується та обставина, що з дня набрання законної сили судовим рішенням, Сумською міською радою проводяться пленарні засідання сесії ради, але не приймається рішення ради на виконання рішення суду по даній справі.

Посилання відповідача на те, що питання розглядається, при цьому жодного рішення прийнято не було, не свідчить про виконання рішення суду, яким було Сумську міську раду зобов`язано прийняти рішення у відповідності до вимог ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України, що зазначено в резолютивні частині рішення.

Водночас, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів прийнятого рішення у відповідності до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, суд приходить до висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, докази, що свідчать про виконання судового рішення станом на час розгляду клопотання про накладення штрафу відповідачем не надано.

Таким чином, Сумською міською радою не реалізовано завершення судового процесу у даній справі, оскільки не досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення. Включення в порядок денний та неприйняття рішення, не свідчить про виконання судового рішення, фактично рішення Сумського окружного адміністративного суду по даній справі на даний час не виконано.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що Сумська міська рада зобов`язана виконати рішення суду шляхом не тільки розгляду питання про надання у власність ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельних ділянок, а із обов`язковим наданням суду доказів прийняття рішення відповідно до ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України, про що зазначено в резолютивній частині рішення.

Враховуючи те, що в строки, встановлені судом Сумською міською радою не було надано відповідного звіту чи доказів, що свідчать про виконання рішення суду, з метою недопущення порушення прав позивачів, суд дійшов висновку про необхідність встановити Сумській міській раді новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 року у справі № 480/440/20, а саме 60 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 по даній спраі.

Суд звертає увагу відповідача, що відповідно до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічна норма закріплена в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч. 3 ст. 382 КАС України, половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Таким чином, у разі неподання суб`єктом владних повноважень у встановлений судом строк звіту про виконання судового рішення, яке набрало законної сили, або за наслідками розгляду такого звіту суд має право накласти на керівника такого суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Разом з тим, розглядаючи питання накладення штрафу, судом враховується наступне.

Судом в межах даної справи ухвалою суду від 20.05.2021 було накладено штраф на міського голову як керівника суб`єкта владних повноважень - відповідача по даній справі, враховуючи не виконання тривалий час рішення суду. Натомість постановою апеляційної інстанції від 22.07.2021 ухвала суду від 20.05.2021 про накладення штрафу на міського голову м. Суми була скасована в цій частині та відмовлено в задоволенні клопотання позивачів про накладення штрафу.

Судом апеляційної інстанції в постанові від 22.07.2021 зазначено, що голова міської ради не може нести відповідальність за прийняття/неприйняття відповідних рішень міською радою.

При цьому приписи ст. 382 КАС України надають суду можливість застосовувати штраф виключно на керівника суб`єкта владних повноважень, що виключає можливість накладення штрафу в порядку ст. 382 КАС України на юридичну особу.

Оскільки позивачами не доведено, що міський голова м. Суми вчинив дії щодо невиконання судового рішення, із врахуванням висновків постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2021 по даній справі, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання позивачів про накладення штрафу.

Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 294, 295, 297, 382, 383, 378 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Відмовити Сумській міській раді в клопотанні про продовження строку подання звіту про виконання судового рішення від 27.03.2020 по адміністративній справі № 480/440/20 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сумської міської ради про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Встановити Сумській міській раді новий строк подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 № 480/440/20 протягом 60 днів з дня набрання законної сили цієї ухвали суду.

Зобов`язати Сумську міську раду подати у 60-ти денний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили звіт про виконання судового рішення по даній справі.

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про накладення штрафу за невиконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 року – відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з моменту її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.12.2021

Суддя С.М. Гелета