
КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/517/21
Провадження №2/319/209/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 рокусмт Кам`янка
Куйбишевський районний суд Запорізької області в складі
головуючого судді Мальованого В.О.,
за участю секретаря судового засідання Синякової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду смт. Кам"янка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача 1 - Комиш – Зорянської селищної ради Пологівського району Запорізької області, відповідача 2 - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про зобов`язання вчинити певні дії, представник позивача адвокат Іванісов В.С., -
В С Т А Н О В И В:
До Куйбишевського районного суду Запорізької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача 1 - Комиш – Зорянської селищної ради Пологівського району Запорізької області ( далі - Комиш-Зорянська селищна рада), відповідача 2 - Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області ( далі - ГУ Держгеокадастру) про зобов`язання вчинити певні дії, а саме, позивач просить зобов`язати Комиш – Зорянську селищну раду Пологівського району Запорізької області визначити місце розташування та передати в натурі позивачу у користування земельну ділянку, площею 1.9300 гектари, для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ЗП №004252 від 14.12.2004 року та просить зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області зареєструвати в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та перенести з Державного реєстру земель до відомостей Державного земельного кадастру 01.01.2013 року земельну ділянку, площею 1.9300 гектари, для ведення особистого селянського господарства, що належить позивачу відповідно до державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ЗП №004252 від 14.12.2004 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП № 004252 від 14.12.2004, ОСОБА_1 належить на праві приватної власності земельна ділянка площею 1,9300 га, що розташована на території колишньої Благовіщенської сільської ради з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Державний акт на право приватної власності на землю був виданий на підставі розпорядження голови Куйбишевської районної державної адміністрації № 406 від 21.11.2002 року. Державний складено у двох примірниках, один з яких видано ОСОБА_1 , а інший зберігається у Куйбишевському районному відділі земельних ресурсів. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 69.
Вищевказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 2322781800:03:002:0175.
При передачі із державної у комунальну власність Комиш-Зорянській селищній раді на публічній кадастровій карті України була пропущена приватизована земельна ділянка площею 1,9300 га, що розташована на території Благовіщенської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, що належить ОСОБА_1
08 травня 2020 року Комиш-Зорянська селищна рада Більмацького району Запорізької області звернулась до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з листом про надання роз`яснень, щодо не перенесення вищезазначеної земельної ділянки на публічну кадастрову карту України.
Відповідно до листа Держгеокадастру Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 21.05.2020 за № 18-8-0.2-2334/2-20, земельна ділянка за кадастровим номером 2322781800:03:002:0175 не зареєстрована в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, та не була перенесені з Державного реєстру земель до відомостей Державного земельного кадастру 01.01.2013 року, відповідно до п. 4 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Державний земельний кадастр».
Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.06.2020 за № 18-28-0.21-5317/2-20, за інформацією Головного управління Держгеокадастру , Запорізькій області відомості про земельну ділянку, що належить ОСОБА_1 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 004252, відсутні у Державному реєстрі земель.
Відповідно до розділу 7 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про державний земельний кадастр", земельні ділянки, право користування на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номеру. Документи, якими було посвідчено право постійного користування земельною ділянкою, видані до набуття чинності цим 3аконом (до 01.01.2013 року), є дійсними.
Крім того, пунктом 2 Постанови КМУ від 02.04.2002 року № 449" Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельної ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом ( 01.01.2013), є дійсними.
Таким чином, позивач вважає, що її земельна ділянка вважається сформованою, право власності посвідчено державним актом, який є дійсним, тому її земельна ділянка по факту існує і підлягає передачі в натурі для здійснення права власності з визначенням місця розташування.
У досудовому порядку врегулювати дане питання не вдалось, тому позивач вимушена була звернутись до суду із вищевказаним позовом .( а.с.2-3).
Ухвалою суду від 09 червня 2021 року позовну заяву було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. ( а.с.15).
23 червня 2021 року відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання. ( а.с.23).
Ухвалою суду відповідачам було визначено, що вони мають право протягом п"ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали надіслати суду відзив на позовну заяву, у порядку та формі, визначеній в ст.178 ЦПК України, також має право, відповідно до ч. 1 ст. 193 ЦПК України, пред"явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
У встановлені строки відповідач-1 Комиш-Зорянська селищна рада надала заперечення проти позовної заяви ОСОБА_1 , в якому вказала, що не погоджується з позовними вимогами позивача та прохала відмовити в задоволенні позову виходячи з наступного.
ОСОБА_1 належить земельна ділянка на праві приватної власності для ведення особистого селянського господарства площею 1,9300 га (кадастровий номер 2322781800:03:002:0175) відповідно державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП №004252 від 14.12.2004 року, яка розташована за межами с. Благовіщенка Пологівського (Куйбишевського) району Запорізької області.
Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 №8-1789/15-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» були передані землі державної власності в комунальну власність Комиш-Зорянській селищній раді. При проведенні інвентаризації земель Запорізькою регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в контурі 253 були сформовані земельні ділянки, які перебували у користуванні громадян на праві постійного користування, а наявність земельних ділянок приватної власності у цьому масиві не була врахована. Як результат земельна ділянка, яка знаходиться у приватній власності ОСОБА_1 була пропущена.
Комиш-Зорянська селищна рада неодноразово зверталася до ГУ Держгеокадастру про надання роз"яснень щодо відсутності інформації про приватизовану земельну ділянку ОСОБА_1 в Національній кадастровій системі, та як наслідок її не відображення на публічній кадастровій карті України, хоч до моменту передачі земель у комунальну власність ця земельна ділянка відображалась на публічній кадастровій карті .
ГУ Держгеокадастру була надана відповідь 25.06.2020 №18-8-0.302-2882/2-20 про те, що у місцевому фонді документації із землеустрою відсутня «Технічна документація із землеустрою» щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства.
Крім того, селищна рада 08.12.2020 зверталась до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру з листом про надання роз`яснень щодо пропущеної земельної ділянки ОСОБА_1 на публічній кадастровій карті України.
Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.06.2020 №18-28-0.21-5317/2-20 відомості про земельну ділянку, яка належить ОСОБА_1 на підставі державного акта на праві власності на землю серії ЗП № 004252 відсутні у Державному реєстрі земель.
Тому Комиш-Зорянська селищна рада вважає, що створена ситуація є результатом недобросовісних дій іншого суб`єкту господарювання, а не з вини селищної ради. ( а.с.31-42).
ГУ Держгеокадастру надав відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому прохав відмовити в задоволенні позову виходячи з наступного.
Позивачу на підставі Державного акту на право власності на землею належить земельна ділянка площею 1,9300 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Благовіщенської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 69 від 14.12.2004.
Згідно інформації управління у Пологівському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, у місцевому фонді документації із землеустрою відсутня технічна документація із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Благовіщенської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області.
Також, відсутній державний акт на право приватної власності на ім`я ОСОБА_1 . Проте, в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю є запис про таку реєстрацію, однак із зазначенням іншої дати її здійснення, а саме 14.10.2004 , що не відповідає даті зазначеній в копії державного акту на землю долученої позивачем до позовної заяви.
В зв`язку з зазначеним відомості про земельну ділянку, не були враховані при проведені і інвентаризації земельних ділянок державної власності.
Крім того, Державний акт на право приватної власності, який додано позивачем до позовної заяви не містить координат поворотних точок земельної ділянки з прив`язкою до геодезичної системи координат, для можливості здійснення ідентифікації земельної ділянки на місцевості. Відомості про зазначену земельну ділянку не включені до Державного реєстру земель і відповідно не були перенесені до Державного земельного кадастру. Відомості про земельну ділянку в електронному вигляді в органах Держгеокадастру відсутні.
Тимчасовий порядок ведення Державного земельного реєстру земель було затверджено наказом Держкомзему від 02.07.2003 № 174 (втратив чинність у зв`язку з веденням в дію Порядку ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021).
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлені Законом України «Про Державний земельний кадастр» ( який набрав чинності з 01.01.2013) . Статтею 1 даного закону визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною другою статті 1 даного закону встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до частини 1 статті 9 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Абзацом 2 ст.21 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» , крім іншого передбачено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельної ділянки, окрім іншого, здійснюється державним кадастровим реєстратором на підставі:
- Заяви власника, землекористувача земельної ділянки;
- Оригіналу документації із земельної землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- Документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документу.
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий номер земельної ділянки.
Частиною 1, 2 статті 16 даного закону регламентовано, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру» затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру.
Пунктом 115 Порядку ведення Державного земельного кадастру Державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.
Також, слід наголосити, що відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр», у разі, якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або їхніх спадкоємців чи особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом або іншої, визначеної законом особи.
З вищенаведеного вбачається, що обов`язок звернення за внесенням відомостей до Державного земельного кадастру про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло 2004 року покладається на власників (користувачів) таких земельних ділянок.
Земельна ділянка, що є предметом спору по даній справі не була зареєстрована в Державному реєстрі земель, отже не була перенесена до Державного земельного кадастру в автоматичному порядку. Власник земельної ділянки, не зверталась до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та/або до відповідного територіального підрозділу за внесенням відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру для приведення у відповідність до норм чинного законодавства документів, що підтверджують право на землю.
Крім цього, відповідно до наявних даних зазначених у державному акті неможливо ідентифікувати місце розташування земельної ділянки, в зв`язку з тим, що в управлінні відсутні будь які відомості про неї.
У зв`язку з тим, що Тимчасовий порядок ведення Державного земельного реєстру земель затвердженого наказом Держкомзему від 02.07.2003 № 174, а також Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021 втратили чинність, позовна вимога, щодо зобов`язання Головного управління зареєструвати в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та перенесення з Державного реєстру земель до відомостей Державного земельного кадастру 01.01.2013 року земельну ділянку, площею 1,9300 (два) га для ведення особистого селянського господарства, що належить ОСОБА_1 відповідно що державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 004252 від 14.12.2004 задоволенню не підлягає.
У зв`язку з чим, відповідач ГУ Держгеокадастру прохав відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі ( а.с.83-89).
Ухвалою суду від 13 липня 2021 року за клопотанням представника позивача було витребувано у Комиш-Зорянської селищної ради та ГУ Держгеокадастру копію наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 року за № 8-1789/15-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність».
19 жовтня 2021 року ухвалою суду було закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду.
18 листопада 2021 року за клопотанням представника позивача було витребувано в Комиш-Зорянській селищній раді Пологівського району Запорізької області інформацію щодо організації/фізичної особи є власником земельної ділянки, що розташована на території Комиш-Зорянської селищної ради Пологівського району Запорізької області, відповідно до плану меж земельної ділянки площею 1.9300 га, кадастровий номер 2322781800:03:002:0175.
Позивач, її представник та представники відповідачів в судове засідання не з"явились, про час і місце розгляду повідомлені .
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за його та позивача відсутності, прохав задовольнити позов на тих підставах, що викладені в позовній заяві.
Від відповідач-1 Комиш-Зорянської селищної ради та відповідача-2 ГУ Держгеокадастру надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності на підставі наявних матеріалів у справі.
У зв`язку з цим справа відповідно до ст.ст. 211, 223 ЦПК України розглядається безучасті позивача, її представника та представників відповідачів.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про перейменування деяких населених пунктів" від 12 травня 2016 року № 1353-VIII, Куйбишевський район перейменовано на Більмацький район; селище міського типу Куйбишеве Куйбишевського району - на селище міського типу Більмак.
Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів " від 17.07.2020 № 807-IX, утворено Пологівський район (з адміністративним центром у місті Пологи) у складі територій Більмацької селищної, Воздвижівської сільської, Воскресенської сільської, Гуляйпільської міської, Комиш-Зорянської селищної, Малинівської сільської, Малотокмачанської сільської, Молочанської міської, Оріхівської міської, Пологівської міської, Преображенської сільської, Розівської селищної, Смирновської сільської, Токмацької міської, Федорівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про перейменування селища міського типу Більмак Пологівського району Запорізької області" від 06 жовтня 2021 року № 1799-IX, селище міського типу Більмак Пологівського району Запорізької області перейменовано на селище міського типу Кам`янка.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП № 004252 від 14.12.2004, ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 1,9300 га, що розташована на території Комиш-Зорянської селищної ради (колишньої Благовіщенської сільської ради) з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Державний акт на право власності на землю був виданий на підставі розпорядженн голови Куйбишевської районної державної адміністрації № 406 від 21.11.2002 року, складено у двох примірниках, один з яких видано ОСОБА_1 , а інший зберігається у Куйбишевському районному відділі земельних ресурсів. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 69. Вищевказаній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 2322781800:03:002:0175 ( а.с.6-7).
Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 26.09.2018 №8-1789/15-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» були передані землі державної власності в комунальну власність Комиш-Зорянській селищній раді за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2057,8995 га. Згідно вказаного додатку Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області передало, а Комиш-Зорянська селищна рада ( в особі голови Гнатуші І.В. ) прийняла 170 земельних ділянок з кадастровими номерами та відомостями про обтяження речових прав на земельну ділянку .
Відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2322781800:03:002:0175 у вказаному акті відсутні. ( а.с.53, 54, 55-61).
08 травня 2020 року Комиш-Зорянська селищна рада Більмацького району Запорізької області звернулась до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з листом про надання роз`яснень, щодо не перенесення вищезазначеної земельної ділянки на публічну кадастрову карту України. ( а.с.37-39).
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 21.05.2020 за № 18-8-0.2-2334/2-20, земельна ділянка за кадастровим номером 2322781800:03:002:0175 не зареєстрована в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, та не була перенесена з Державного реєстру земель до відомостей Державного земельного кадастру 01.01.2013 , відповідно до п. 4 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Державний земельний кадастр».
Будь-яка землевпорядна документація на вищевказану земельну ділянку відсутня у місцевому фонді технічних документацій із землеустрою. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або їхніх спадкоємців чи особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом або іншої, визначеної законом особи. Державна реєстрація таких земельних ділянок може бути здійснена також без подання заяв зазначених осіб центральним органом виконавчої влади, то реалізує державну політику у сфері земельних відносин. У разі відсутності у зазначеного органу документації із землеустрою з визначенням координат поворотних точок меж земельних ділянок цей орган забезпечує організацію проведення робіт з розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок і здійснення державної реєстрації таких земельних ділянок. ( а.с.9).
Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.06.2020 за № 18-28-0.21-5317/2-20, за інформацією Головного управління Держгеокадастру, відомості про земельну ділянку, що належить ОСОБА_1 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 004252, відсутні у Державному реєстрі земель.
Підстави та основні вимоги щодо відомостей до Державного земельного кадастру визначені статтею 21 Закону. ( а.с.11-12).
З листа ГУ Держгеокадастру слідує, що у Більмацькому районі громадянам були видані Державні акти на право постійного користування із цільовим призначенням - ведення особистого підсобного господарства. При проведенні інвентаризації земель державної власності код цільового призначення приведений у відповідність до чинного законодавства згідно Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2020 р. №548. У місцевому фонді документації із землеустрою відсутня «Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Благовіщенської сільської ради. У відділі у Більмацькому районі відсутній державний акт на право приватної власності на ім`я ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Благовіщенської сільської ради. Згідно поданих вихідних даних спеціалістом-землевпорядником Благовіщенської сільської ради дані земельні ділянки перебувають у приватній власності, тому вони не були включені до переліку інвентаризованих державних земель сільськогосподарського призначення. Враховуючи рішення Благовіщенської сільської ради № 27 від 11.02.2000 в контурі № НОМЕР_1 видано Державних актів направо постійного користування загальною площею 44,37 га, а згідно проекту роздержавлення та приватизації в даному контурі площа 38,2 га. З вищезазначеного у контурі № НОМЕР_1 не вистачає 6,17 га. Благовіщенській сільській раді рекомендовано було знайти вільну земельну ділянку в іншому контурі для внесення даних в Державний земельний кадастр. Земельні ділянки зареєстровані згідно «Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів)" та встановлені фактичні межі земельних ділянок. ( а.с.40).
Як результат земельна ділянка, яка знаходиться у власності гр. ОСОБА_1 була пропущена при передачі із державної у комунальну власність Комиш-Зорянській селищній раді.
Згідно інформаційного листа Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 21.09.2021 за № 29-8-0.9-4643/2-21, в управлінні у Пологівському районі у місцевому фонді документації із землеустрою відсутня "Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Благовіщенської сільської ради ", також відсутній державний акт на право приватної власності на ім"я ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Благовіщенської сільської ради. В Книзі записів (реєстрації) державних актів на право приватної власності на землю запис про реєстрацію наявний запис (№69) з зазначенням дати реєстрації 14.10.2004, що не відповідає даті зазначеному в Державному акті та адвокатському запиті. ( а.с.126)
На запит суду , відповідачем-1 була надана відповідь, згідно якого інформація щодо власника земельної ділянки - організації/ фізичної особи площею 1,9300 га із кадастровим номером 2322781800:03:002:0175 у Комиш-Зорянській селищній раді відсутня, так як земельна ділянка із вищевказаним кадастровим номером не внесена до Державного реєстру речових прав, а отже дані про встановлення меж даної земельної ділянки відсутні. ( а.с.157).
З письмових пояснень відповідача-2 слідує, що у місцевому фонді документації із землеустрою відсутня технічна документація із землеустрою щодо складання документів ,що посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Благовіщенської сільської ради . Також, відсутній державний акт на право приватної власності на ім`я ОСОБА_1 . Проте, в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю є запис про таку реєстрацію, однак із зазначенням іншої дати її здійснення, а саме 14.10.2004 , що не відповідає даті зазначеній в копії державного акту на землю долученої позивачем до позовної заяви.
В зв`язку з зазначеним відомості про земельну ділянку, не були враховані при проведені і інвентаризації земельних ділянок державної власності.
Тимчасовий порядок ведення Державного земельного реєстру земель втратив чинність у зв`язку з веденням в дію Порядку ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021.
Відповідно до Закону України «Про земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI, Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», з 01 січня 2013 року змінився порядок реєстрації земельних ділянок та порядок реєстрації прав власності на них.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України " Про земельний кадастр", державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами;
державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Частиною 1 статті 9 Закону України " Про земельний кадастр", внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Абзацом 2, 3 ч.1 ст. 21 вказаного Закону визначено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель.
Частиною 9 ст. 21 вказаного закону визначено, що відомості про речові права на земельні ділянки, що виникли до 1 січня 2013 року, вносяться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до Державного земельного кадастру із Державного реєстру земель та документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів.
Відповідно до ч.1, 2,8 ст.24 Закону України "Про земельний кадастр", державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.
Частиною 3 статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру .
Пунктом 115 Порядку ведення Державного земельного кадастру Державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.
Згідно п.2, 10 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" ( який набрав чинності 01.01.2013), земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території.
Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом ( 01.01.2013), є дійсними.
Абзацом першим пункту 4 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, Користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
З пояснень сторін та матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з заявою про внесенні відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку не зверталась.
З матеріалів справи слідує, що в Державному акті на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 004252, не містить координат поворотних точок земельної ділянки з прив`язкою до геодезичної системи координат, для можливості здійснення ідентифікації земельної ділянки на місцевості.
Відомості про зазначену земельну ділянку не включені до Державного реєстру земель і відповідно не були перенесені до Державного земельного кадастру. Відомості про земельну ділянку в електронному вигляді в органах Держгеокадастру відсутні.
Тимчасовий порядок ведення Державного земельного реєстру земель затвердженого наказом Держкомзему від 02.07.2003 № 174, а також Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021 втратили чинність на підставі постанови КМУ від 17 жовтня 2012 р. № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру".
Як зазначалось вище, ОСОБА_1 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку в 2004 році, до набрання чинності Закону України «Про державний земельний кадастр», тобто її земельна ділянка є сформованою, незалежно від присвоєння їй кадастрового номеру.
За п. б) ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_1 ) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст.78 Земельного кодексу України ( прийнятого Верховною Радою України 25.10.2001 № 2768-III), право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 173 Земельного кодексу України межа району, села, селища, міста, району у місті це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів.
Відповідно до ч.2, 5 ст.116 Земельного кодексу України ( № 2768-III від 25.10.2001) набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Частиною 1 ст.316 та частиною ч.1 ст.317 Цивільного кодексу України, визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до п.б ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Суд зазначає, що як правило, особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Переважно, спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.
У відповідності до ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2, 3 ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
а) визнання прав;
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
в) визнання угоди недійсною;
г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;
ґ) відшкодування заподіяних збитків;
д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до ст.19 Закону України "Про землеустрій", до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать:
а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності;
б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою;
в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності;
г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм;
ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Як зазначалось вище, Порядок ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, втратили чинність на підставі постанови КМУ від 17 жовтня 2012 р. № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру".
З наведеного вище слідує, позовні вимоги про зобов"язання Комиш-Зорянської селищної ради визначення місця розташування та передача в натурі ОСОБА_1 у користування земельної ділянки, площею 1,9300 га та зобов"язання ГУ Держгеокадастру реєстрації в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та перенесення з Державного реєстру земель до відомостей Державного земельного кадастру не підлягають задоволенню, оскільки обраний позивачем спосіб захисту не передбачено законом та він є неефективним для захисту порушеного права в таких правовідносинах.
Обрання позивачем неналежного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові.
Керуючись ст.316,317 ЦК України , ст. 12,84 ЗК України, ст.12, 81, 141, 264, 265, 268 ЦПК України, суд , -
У Х В А Л И В:
В задоволені позову ОСОБА_1 до Комиш – Зорянської селищної ради Пологівського району Запорізької області, Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 273 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 16 грудня 2021 року.
Учасники справи :
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 ;
Представник позивача: адвокат Іванісов Володимир Сергійович, адреса робочого місця: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: Комиш-Зорянська селищна рада Пологівського району Запорізької області (ЄДРПОУ 25223155), юридична адреса: вул. Вокзальна, 5 смт.Комиш-Зоря Пологівського району Запорізької області;
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (ЄДРПОУ 39820689), юридична адреса: вул.Українська 50 м.Запоріжжя.
Суддя В.О.Мальований