Рішення № 101947665, 12.11.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
480/9313/21
Номер документу
101947665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2021 року Справа №480/9313/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника відповідача - Литвиненка А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що з листопада 2015 по 19 березня 2021 проходив службу у Національні поліції України, перебував на посаді інспектора з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи сектору превенції Охтирського районного відділу поліції ГУНП у Сумській області. Звільнений за власним бажанням наказом від 11.03.2021.

Під час несення служби неодноразово заступав у цілодобові чергування, ніс службу у нічний час. Доплата за це у розмірі 35 відсотків жодного разу відповідачем не здійснена. , що є порушенням Порядку, затвердженого Наказом МВС України № 260 від 06.04.2016. Така доплата має виплачуватися одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Також відповідачем не здійснювалась доплата у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за виконання службових обов`язків в умовах дії карантину. Доплата виплачувалась у неповному обсязі, що є порушенням вимог Постанови КМ України від 29.04.2020 № 375.

Відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась позивачу у повному обсязі індексація грошового забезпечення. Таку бездіяльність вважає протиправною. Індексація грошового забезпечення поліцейських передбачена законами України "Про Національну поліцію" та "Про індексацію грошових доходів населення". Порядок проведення індексації визначено Постановою КМ України від 17.07.2003 № 1078. вважає, що наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації.

Просить визнати протиправною бездіяльність ГУНП у Сумській області щодо ненарахування та невиплати позивача доплати за службу у нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу, ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 19.03.2021, не нарахування та невиплати доплат до грошового забезпечення у розмірі 50 відсотків грошового забезпечення за виконання службових обов`язків в умовах карантину. Зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити доплати до грошового забезпечення та індексацію.

Відповідач у письмовому відзиві позов визнав частково. Пояснив, що облік робочого часу поліцейських здійснюється за місцем проходження служби. Відповідно до наявної у розрахункових листах інформації позивачу виплачувалась доплата за службу у нічний час. При підготовці до розгляду справі відповідачем встановлено, що інформація про кількість годин служби у нічний час щодо позивача не була надана ВПД № 1 "с. Велика Писарівка" у повному обсязі. Додатково має бути виплачено 5142,24 грн. При цьому відповідач не визнає, що ним була допущена протиправна бездіяльність, оскільки необхідна інформація не була надана відділом у якому позивач безпосередньо проходив службу.

За період проходження позивачем служби у поліції йому нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення у відповідності до вимог нормативних актів. Усього за цей час було виплачено 32759,68 грн. індексації. Підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.

Також вважає безпідставними вимоги про зобов`язання нарахувати та виплатити доплату до грошового забезпечення за виконання обов`язків в умовах дії карантину. Така доплату позивачу виплачувалась у відповідності до вимог нормативних актів. Доплата передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 № 375 у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення). Здійснюється за рахунок та у межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Наказом МВС України № 431 від 03.06.2020 зобов`язано керівників, зокрема Національної поліції України, забезпечити встановлення доплати у граничному розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення. Нарахування здійснювати у відсотковому співвідношенні до грошового забезпечення. Персональний перелік осіб, яким встановлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначеного у п. 1 наказу. Відповідно до відомостей з розрахункових листів позивач отримував доплату у період з березня 2020 - січень 2021 року у загальній сумі 25932, 18 грн. Підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.

У судове засідання позивач та представник позивача не з`явилися, подали клопотання про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечення підтримав із зазначених підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач у період з 07.11.2015 по 19.03.2021 проходив службу в органах Національної поліції України. Звільнений за власним бажанням.

За час служби неодноразово залучався до виконання службових обов`язків у нічний час (т. 1 а.с. 59-60, 80-87).

Відповідно до п. 5 п.п. 3 Постанови Кабінету Міністрів від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено здійснення доплати за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до копій розрахункових листів позивача, довідки довідки про виплачені суми, довідки по кількість годин служби у нічний час, книг нарядів доплата позивачу виплачувалась, але ну у повному обсязі. ( т.1 а.с. 64, 67-78, 80-87, 90-238, т. 2 а.с. 1-110). За твердженням відповідача підрозділом у якому безпосередньо проходив службу позивач не були надані до ГУНП у Сумській області необхідні для нарахування доплати документи. У зв`язку з цим відповідачем визнано факт неповної виплати та наявність заборгованості у сумі 5142,24 грн. (т. 1 а.с. 89). Дослідженими судом доказами заборгованість у іншій сумі не підтверджується. Суд вважає необхідним позовні вимоги у цій частині задовольнити частково. Визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу надбавки за виконання обов`язків у нічний час та зобов`язати вплатити надбавку у розмірі 5142,24 грн.

Відповідно до вимог п.п. 1, 2, 4,5 Постанови Кабінету Міністрів від 29 квітня 2020 р. N 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв`язку, транспорту, адміністративним, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах. Доплата, визначена пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення). Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади. Доплати, визначені пунктами 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

З копій розрахункових листів та довідки відповідача вбачається, що ОСОБА_1 щомісячно здійснювалась доплата до грошового забезпечення у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 у період з березня 2020 року по січень 2021 у розмірі від 5 до 50 відсотків (т.1 а.с. 65, 75-78). Твердження позивача про виплату такої доплати у розмірі 50% не ґрунтуються на вимогах нормативних актів. Наведеною постановою розмір доплати встановлено у граничному розмірі до 50 % грошового забезпечення та в межах видатків, передбачених відповідними бюджетними програмами головних розпорядників коштів. Вимоги про виплату саме 50% грошового забезпечення постанова не містить. Дослідженими доказами протиправність дій відповідача не підтверджується. Підстави для задоволення позовних вимог у цій частині відсутні.

Відповідно до вимог ст. 94 ч. 5 закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відповідно до ст. 4 закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

З копій розрахункових листів та довідки відповідача вбачається, що позивачу виплачувалась індексація (т.1 а.с. 66-78). Дослідженими судом доказами не підтверджується факт непроведення індексації його грошового забезпечення, або виплати у неповному розмірі.

На підставі викладеного, суд вважає необхідним задовольнити вимоги у частині визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині неповної доплати за несення служби у нічний час. Зобов`язати нарахувати та виплатити доплату за виконання службових обов`язків у нічний час у розмірі 5142,24 грн.

Відповідно до ст. 2 закону України індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Беручи до уваги, що доплата за виконання обов`язків у нічний час не була позивачу виплачена у повному обсязі, відповідачем вона не могла бути врахована при проведенні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 . Суд вважає необхідним зобов`язати ГУНП у Сумській області нарахувати та виплатити індексацію невиплаченої частини грошового забезпечення у вигляді доплати за несення служби у нічний час.

Позовні вимогу у іншій частині суд вважає необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головне управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області, що полягала у виплаті доплати за службу у нічний час за період з листопада 2015 року по серпень 2020 року у неповному обсязі.

Зобов`язати Головне Управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату на несення служби у нічний час за період з листопада 2015 року по серпень 2020 року у розмірі 5142 (п`ять тисяч сто сорок дві) грн. 24 коп.

Зобов`язати Головне Управління Національної поліції в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію невиплаченої частини грошового забезпечення у вигляді доплати за несення служби у нічний час.

У задоволенні позовних вимог у іншій частині відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07.12.2021.

Суддя О.В. Соп`яненко