Рішення № 101947375, 15.12.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2021
Номер справи
460/14260/21
Номер документу
101947375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

15 грудня 2021 року м. Рівне №460/14260/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинення певних дій.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – відповідач 2), в якому позивач просить суд визнати протиправним рішення відповідача 1 №172850011966 від 29.06.2021 про відмову у перерахунку пенсії; зобов`язати відповідача 2 призначити з 22.09.2021 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ.

Заяви по суті справи.

Позивач в обґрунтування позову в позовній заяві зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII як особі, яка на день набрання чинності Законом № 889 займала посаду державної служби та мала не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723. Однак, відповідач відмовив у призначенні пенсії з огляду на те, що відповідно до записів в трудовій книжці Присяга державного службовця складена 18 листопада 2005 року, стаж державної служби станом на 01 травня 2016 року складає 8 років 11 місяців, що не є достатнім для призначення такого виду пенсії. Позивач з таким рішенням не погоджується, вказує на його протиправність, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач 1- Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подав відзив на позовну заяву, де вказав, що згідно записів трудової книжки позивач має стажу державної служби станом на 01.05.2016 8 років 11 місяців, що не відповідає критерію призначення пенсії відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ. Тому, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подав відзив на позовну заяву і вказав, що згідно із пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Однак, у позивачки немає достатньо стажу для призначення пенсії державного службовця. Період роботи позивача з 01.09.2004 по 14.11.2005 на посаді спеціаліста 1 категорії з бухгалтерського обліку Здолбунівської міської ради віднесена до категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Тому, відповідач 2 просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 25.10.2021 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 29 липня 2021 року отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

22 липня 2021 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою, у якій просила провести попередній обрахунок пенсії державного службовця.

Листом від 27 серпня 2021 року за № 8099-7560/О-02/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило про відсутність підстав для призначення такої пенсії. Таке своє рішення пенсійний орган мотивував тим, що обсяг стажу на посадах державної служби станом на 01 травня 2016 року становить 8 років 11 місяців 11 днів. До стажу роботи на посадах державної служби не був врахований період роботи на посаді спеціаліста І категорії з бухгалтерського обліку Здолбунівської міської ради з 01 вересня 2004 року по 14 листопада 2005 року з тих підстав, що відповідно до частини третьої статті 3 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII дія цього Закону не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування. Тому, час роботи в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, до 04 липня 2001 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III.

13 вересня 2021 року ОСОБА_1 звільнилася з посади начальника планово-економічного відділу управління фінансово-економічного забезпечення та бухгалтерського обліку Департаменті цивільного захисту та охорони здоров`я населення Рівненської обласної державної адміністрації.

22 вересня 2021 року позивач звернулася до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII як особі, яка на день набрання чинності Законом № 889 займала посаду державної служби та мала не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723.

Листом від 05 жовтня 2021 року Головне Управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надіслало копію рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 29 вересня 2021 року № 172850011966 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Причиною відмови пенсійного органу в призначенні пенсії державного службовця слугувала те, що відповідно до статті 21 Закону № 889, особа набуває статусу державного службовця з дня публічного складання нею Присяги державного службовця. Відповідно до записів в трудовій книжці Присяга державного службовця складена ОСОБА_1 18 листопада 2005 року, стаж державної служби станом на 01 травня 2016 року складає 8 років 11 місяців.

З такими рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_1 не погоджується та вважає його протиправним, тому звернулася до суду.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу свого рішення, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058-ІV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі – Закон №889-VІІІ), який набрав чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ , державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» 16.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 46 Закону № 889-VІІІ визначені особливості обчислення стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, крім іншого, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 07.06.2001 № 2493-III.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VІІІ обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ.

Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01 травня 2016 року (до моменту вступу в дію Закону № 889-VІІІ) здійснюється відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі – Порядок № 283).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону № 2493-ІІІ.

Відтак, період роботи позивача на посаді спеціаліста І категорії з бухгалтерського обліку Здолбунівської міської ради з 01 вересня 2004 року по 14 листопада 2005 року має бути зарахований до стажу роботи на посадах державної служби, який у відповідності до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ дає право на призначення пенсії державного службовця на умовах статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Статтею 48 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) передбачено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Зазначеному положенню статті 48 КЗпП кореспондується пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, за змістом якого передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка; за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків; за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Довідкою Департаменту цивільного захисту та охорони здоров`я населення Рівненської обласної державної адміністрації від 21 вересня 2021 року № 240-К, відомості щодо якої узгоджуються із записами у трудової книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , дата заповнення 10 серпня 1983 року, підтверджується, що загальний стаж роботи позивачки на посадах державної служби зарахований по 13 вересня 2021 року становить 15 років, 06 місяців, 13 днів, в тому числі станом на 01 травня 2016 року – 10 років 01 місяць 23 дні.

Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується наявність у ОСОБА_1 понад 10 років роботи на посадах державної служби та, відповідно, наявність права на призначення пенсії державного службовця відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ на умовах статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Відтак, спірне рішення відповідача 1 – Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 29 вересня 2021 року № 172850011966 про відмову в призначені пенсії державного службовця є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд зазначає, що згідно з підпунктом 1 пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (далі - Положення № 28-2), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону № 1058, Пенсійний фонд України є органом який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов`язані з веденням обліку пенсійних активів осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законами України і статутом Пенсійного фонду України.

Інструкцією користувача реалізації механізму розподілу та опрацювань звернень за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів від 21 грудня 2020 року внесені зміни в програмне забезпечення підсистеми призначення та виплати пенсії на базі електронної пенсійної справи в частині централізації призначення пенсії. Пенсійним фондом України впроваджено новий механізм розподілу та опрацювання звернень щодо призначення/перерахунку пенсій за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова № 25-1), зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 16 березня 2021 за № 339/35961, передбачено опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсії бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.

Відповідно пункту 4.2 розділу IV Постанови № 25-1, після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Заяву про призначення пенсії державного службовця я подавала за місцем проживання та перебування на обліку, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Подана ОСОБА_1 заява відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області, яке прийняло оскаржуване рішення від 29 вересня 2021 року № 172850011966 про відмову в призначенні пенсії державного службовця.

При цьому, після надання відповіді електронна пенсійна справа, яка була отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області для опрацювання, була передана засобами програмного забезпечення до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи. Тому, пенсійна справа позивача після розгляду заяви перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушених прав на пенсійне забезпечення буде визнання протиправним рішення відповідача 1 – Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо відмови в призначенні пенсії державного службовця та зобов`язання відповідача 2 – Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати пенсію державного службовця з- моменту звернення позивача з заявою про призначення пенсії, тобто з 22.09.2021.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.

Враховуючи положення частини першої статті 139 КАС України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Водночас суд зауважує, що у даному спорі є два відповідача, однак тягар по відшкодуванню судових витрат слід покласти на відповідача 1 - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, позаяк саме відповідач 1 прийняв спірне рішення. Тобто, вина у виникненні даних спірних правовідносин лежить на відповідачу 1.

На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 908 грн 00 коп, сплачена відповідно до квитанції від 12.10.2021 (оригінал в матеріалах справи), за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень відповідача 1.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинення певних дій – задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №172850011966 від 29.09.2021 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 з 22.09.2021 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 (нуль) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач 1 – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вулиця Смілянська, 23, місто Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538).

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076).

Повний текст рішення складений 15 грудня 2021 року

Суддя К.М. Недашківська