Рішення № 101947161, 10.12.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
440/10581/21
Номер документу
101947161
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/10581/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату богу (недоїмки),

В С Т А Н О В И В:

10 вересня 2021 року ОСОБА_1 /надалі – ОСОБА_1 , позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області /надалі – відповідач/ про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату богу (недоїмки), яка винесена ГУ ДПС у Полтавській області від 10.08.2021 №Ф-17247-13.

В обґрунтування позову зазначено, що 28.08.2021 позивачем отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-17247-13 від 10.08.2021, видану ГУ ПФУ в Полтавській області. Відповідно до вказаної вимоги станом на 31.07.2021 за позивачем рахується заборгованість (недоїмка, штраф, пеня) зі сплати єдиного внеску в розмірі 3299,96 грн, що складається з недоїмки – 1169,18 грн, штрафу – 1615,12 грн, пені – 515,66 грн. Позивач з оскаржуваною вимогою не погоджується та зазначає, що 11.05.2021 ОСОБА_1 було донараховано штраф та пеню в розмірі 2130,78 грн за несвоєчасну сплату єдиного внеску протягом 3-го кварталу 2018 року. Позивач зазначає, що вказані штрафні санкції ним було сплачено 18.06.2021. Позивач вважає оскаржувану вимогу протиправною, оскільки остання не містить жодного розрахунку, періоду а також підстави її нарахування та прийняття, що суперечить чинному податковому законодавству.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.09.2021 позов залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/10581/21; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

08.11.2021 до суду надано відзив на позов в якому зазначено, що в особовій картці позивача по єдиному внеску станом на 01.11.2021 рахується загальна заборгованість в сумі 3299,96 грн (недоїмка 2784,30 грн та пеня 515,66 грн). Станом на 01.01.2021 в особовій картці ІКР ФОП ОСОБА_1 по ЄСВ рахувалася переплата в сумі 0,04 грн, 19.01.2021 згідно чинного законодавства проведено нарахування ЄСВ за 4 квартал 2020 року в сумі 3300,00 грн, сплата відсутня. 11.05.2021 по ФОП ОСОБА_1 сформоване рішення №001435 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.01.2018 по 21.03.2019, тобто з моменту виникнення боргу до моменту його погашення на суму 2130,78 грн. 18.06.2021 ФОП ОСОБА_1 сплачено ЄСВ в сумі 2130,78 грн. Враховуючи те, що момент надходження коштів по особовій картці платника рахувався борг по ЄСВ за 4 кв. 2020 року в сумі 3299,96 грн сумою сплати частково погашено вказаний борг і при нарахуванні ШС та пені коштів на погашення суми по рішенню в особовій картці не вистачало.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований як ФОП ОСОБА_1 з 18.01.2017, що підтверджено випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач є платником єдиного податку, що підтверджено витягом з Реєстру платників єдиного податку від 24.01.217.

11.05.2021 ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення №001435 про застосування штрафних санкцій та нарахування пенсі за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 20.01.2018 по 21.03.2019 та нарахувати пеню у розмірі 515,66 грн та штраф у розмірі 1615,12 грн.

18.06.2021 позивачем відповідно до квитанції №0.0.2166420168.1 сплачено на рахунок ГУ ДПС у Полтавській області кошти у розмірі 2130,78 грн.

У зв`язку з тим, що за позивачем рахувався борг зі сплати ЄСВ за 4 квартал 2020 року в сумі 3299,96 грн сумою сплати 2130,78 грн частково погашено вказаний борг зі сплати ЄСВ за 4 квартал 2020 року.

10.08.2021 ГУ ДПС у Полтавській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-17247-13 на суму 3299,96 грн (недоїмка 1169,18 грн + штраф 1615,12 грн + пеня 515,66 грн).

Не погоджуючись із вимогою про сплату богу (недоїмки), яка винесена ГУ ДПС у Полтавській області від 10.08.2021 №Ф-17247-13 на суму 3299,96 грн, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі - ПК) в частині компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб щодо адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Частиною 1 статті 2 Закону №2464-VI (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом (пункт 6 частини 1 статті 3 Закону №2464-VI).

Відповідно до пункту 4 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами встановлена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).

Згідно вимог Закону №2464-VI та Інструкції №449 на платника покладено обов`язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Законом України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону №2464-VI, що діють з 01.01.2017, зокрема щодо обов`язковості визначення бази нарахування єдиного внеску у разі неотримання доходу (прибутку) у звітному році або окремому місяці звітного року.

Відповідно до ч. 5 статті 8 Закону №2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску. При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Відповідно до приписів статті 25 Закону №2464-VI рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.

Вимога податкового органу про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлено Інструкцією №449.

Пунктом 4 розділу VI Інструкції №449 передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІТС за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику.

Сформована в ІТС вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається податковим органом платнику єдиного внеску в паперовій та/або електронній формі.

Сформована вимога про сплату боргу (недоїмки), що підлягає надсиланню у паперовій формі, у день її формування в ІТС друкується у двох примірниках, підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу, скріплюється печаткою податкового органу та один примірник надсилається (вручається) платнику єдиного внеску, другий долучається до справи платника.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) у паперовій формі вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Платникам єдиного внеску, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті та подали заяву про бажання отримувати документ через електронний кабінет, вимоги про сплату боргу (недоїмки) можуть надсилатися в електронній формі засобами електронного зв`язку з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Суд зазначає, що відповідно до частини 11 статті 9 Закону №2464-VI У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 1 розділу VII «Фінансові санкції» нструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Положеннями пункту 7 розділу VII «Фінансові санкції» інструкції визначено, що рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Суми штрафів та пені, передбачені пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, підлягають сплаті платником єдиного внеску чи банком протягом 10 календарних днів після надходження відповідного рішення або можуть бути оскаржені в цей самий строк до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу доходів і зборів, посадовими особами якого прийнято це рішення /пункт 8 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції/.

Відповідно до пункту 5 розділу VI «Порядок стягнення заборгованості з платників» Інструкції протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов`язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.

Суд зазначає, що з витягу з особової картки ІКП ФОП ОСОБА_1 (по єдиному соціальному внеску код платежу 71040000) вбачається, що позивачу проведено нарахування ЄСВ 19.01.2021 за 4 квартал 2020 року у сумі 3300,00 грн.

Суд звертає увагу, що позивачем не оскаржується порядок зарахування сплачених коштів відповідно до квитанції №0.0.2166420168.1 у розмірі 2130,78 грн.

Водночас позивачем не надано до суду доказів сплати ЄСВ за 4 квартал 2020 року на суму боргу у розмірі 3300,00 грн.

Як вище зазначено, контролюючим органом враховуючи наявність боргу зі сплати ЄСВ в особовій картці позивача за 4 кв. 2020 року в сумі 3299,96 грн здійснено зарахування сплачених позивачем коштів в рахунок погашення боргу.

Також витягом з особової картки ІКП ФОП ОСОБА_1 (по єдиному соціальному внеску код платежу 71040000) підтверджено наявність заборгованості у розмірі 3299,96 грн станом на 31.07.2021.

З огляду на вище зазначене, суд відхиляє доводи позивача про протиправність оскаржуваної вимоги ГУ ДПС у Полтавській області про сплату боргу (недоїмки) від 10.08.2021 №Ф-17247-13.

Підсумовуючи вищевикладене, зважаючи на встановлені в ході розгляду справи обставини та наведені вище норми законодавства, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскаржувана вимога про сплату боргу (недоїмки) від 10.08.2021 №Ф-17247-13 на суму 3299,96 грн винесена відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені Законом №2464-VI та Інструкцією №449, та обґрунтовано.

Таким чином, позовна вимога позивача про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.08.2021 №Ф-17247-13 на суму 3299,96 грн необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області ( вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату богу (недоїмки) відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова