
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
15 грудня 2021 р. Справа № 120/12062/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
УСТАНОВИВ
27.09.2021 у Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 120/7622/20, Центрально – Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції виготовлено оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та направлено її відповідачу.
13.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Центрально – Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Листом відповідача від 09.09.2021 № 10079-9361/Л-02/8-0200/21 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Центрально – Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Позивач вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії протиправними, оскільки Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 дійшла висновку, що з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсії з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Також позивач вказав, що так як призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом процедурами, відповідач протиправно зменшив основний розмір пенсії за вислугою років під час її перерахунку з 01.01.2018 з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення та протиправно зменшив розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 до 75 % відповідних сум грошового забезпечення
Тому з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 01.10.2021 позовну заяву залишено без руху.
06.10.2021 до суду надійшла заява позивача про усунення, вказаних в ухвалі від 01.10.2021 недоліків.
Ухвалою від 07.10.2021 відкрито провадження у справі та, відповідно до ст. 263 КАС України, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
27.10.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що п. 1, 2 Постанови № 103 визнані нечинними з 05.03.2019 на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018. Разом з тим, інших нормативно – правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії, призначених згідно Закону від 09.04.1992 № 2262-ХІІ не приймалось.
Також відповідач зазначив, що пенсія позивачу зменшена не була, а під час перерахунку основний розмір пенсії був обчислений у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до норм чинного законодавства на момент здійснення перерахунку. Також зазначає, що проведений позивачу перерахунок пенсії не ставить під сумнів сутність змісту права позивача на соціальний захист, оскільки зменшення розміру отримуваної пенсії не відбулось. Тому у Головного управління відсутні правові підстави для перерахунку пенсії.
Дата ухвалення рішення обумовлена, в тому числі, перебуванням судді у справі в період з 22.11.2021 по 06.12.2021 в щорічній відпустці на підставі Наказу від 03.11.2021 № 151-в/к.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262-ХІІ. Розмір призначеної пенсії становив 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017.
Основний розмір пенсії позивача під час його перерахунку був зменшений з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 по справі № 120/4846/18 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказано рішення відповідачем з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, якими встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.
13.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки, виданої Центрально – Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 120/7622/20.
Листом відповідача від 09.09.2021 № 10079-9361/Л-02/8-0200/21 відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 та пунктом 1 якої затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 - установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У зв`язку із прийняттям 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України Постанови № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", позивачу на підставі п. 1 вказаної постанови з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії призначеної згідно із Законом від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням встановлених Постановою № 704 видів та розмірів грошового забезпечення.
При цьому, пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII" (в редакції Постанови № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
У Додатку 2 до Порядку № 45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій були відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Також , основний розмір пенсії позивача під час його перерахунку був зменшений з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, Верховний Суд у рішенні від 04.02.2019 прийнятому у зразковій справі № 240/5401/18 та у постанові від 16.10.2019 (якою залишено без змін рішення від 04.02.2019) зазначив таке:
«При перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним».
Велика Палата Верховного Суду у п. 35 постанови від 16.10.2019 звернула увагу судів на те, що рішення у справі № 240/5104/18 є зразковим для спорів, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Крім того суд зазначає, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 по справі № 120/4846/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років з 90 % від відповідних сум грошового забезпечення. Цим рішенням суду звернуто увагу відповідача на неправомірність зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача під час її перерахунку. Однак висновки суду відповідачем залишено поза увагою, та під час перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки повторно всупереч закону зменшено відсоткове значення розміру пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача із 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення при перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсоткового значення розміру пенсії із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення.
Порушене право позивача підлягає судовому захисту у спосіб зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Отже, вимоги в частині перерахунку пенсії з 01.04.2019 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення вказаних в оновленій довідці підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про виплату позивачеві пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 суд зазначає, що Постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 залишено без змін рішення Верховного Суду від 06.08.2019 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов`язали здійснити перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Так, приймаючи рішення у зразковій справі на користь пенсіонера, Верховний Суд дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Як зазначалося, позивач просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахування 100 % суми підвищення із 01.04.2019.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на викладене та беручи до уваги висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/3586/19, суд вважає, що з 05.03.2019 пенсія позивача за вислугу років підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, а з 01.04.2019 - з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії перерахованої на підставі оновленої довідки Центрально – Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення.
Отже, порушене право позивача підлягає судовому захисту у спосіб зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Центрально – Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням відповідних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з 90 % сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, а з 01.04.2019 - з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії перерахованої на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Центрально – Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 120/7622/20.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
У такому випадку, в силу ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір підлягає стягненню в його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у цій справі.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої Центрально – Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 120/7622/20 відсоткового значення розміру пенсії із 90 % до 70 % сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок ОСОБА_1 пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, що зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення виданої Центрально – Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 120/7622/20, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, а з 01.04.2019 - з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії перерахованої на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої Центрально – Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 120/7622/20.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 1816,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Богоніс Михайло Богданович