
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2021 р. № 520/20587/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/20587/21 за позовом ОСОБА_1 до голови Петропавлівської сільський ради Козирєворї Ольги Миколаївни, Петропавлівська сільська рада про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Миколаївни з прийняття рішень, які викладені в листах № 824 від 22.06.2021, № 1087 від 06.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за його заявами від 26.05.2021 та від 06.07.2021;
- визнати протиправною бездіяльність голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Миколаївни, яка полягала у не передачі у встановленому порядку заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд Петропавлівської сільської ради;
- зобов`язати голову Петропавлівської сільської ради Козирєву Ольгу Миколаївну винести на розгляд сесії Петропавлівської сільської ради і включити до порядку денного чергового пленарного засідання заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- визнати протиправною бездіяльність Петропавлівської сільської ради щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району;
- зобов`язати Петропавлівську сільську раду розглянути заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району;
- визнати протиправною відмову Петропавлівської сільської ради в особі голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Іванівни в наданні позивачу ОСОБА_1 інформації за його заявою від 19.08.2021 про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами;
- зобов`язати Петропавлівську сільську раду в особі голови Козирєвої Ольги Іванівни надати ОСОБА_1 повну та розгорнуту відповідь з документальним підтвердженням на заяву ОСОБА_1 від 19.08.2021 про надання інформації про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в спірних правовідносинах голова Петропавлівської сільської ради ОСОБА_2 допустила протиправну бездіяльність щодо не передачі у встановленому порядку його заяв від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд Петропавлівської сільської ради. Також, Петропавлівська сільська рада в порушення норм чинного законодавства України не прийняла рішення за результатами розгляду вказаних заяв. Крім того, Петропавлівська сільська рада в особі голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Іванівни протиправно відмовила в наданні ОСОБА_1 інформації за його заявою від 19.08.2021 про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення кому.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.10.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
19.11.2021 головою Петропавлівської сільський ради Козирєворї Ольги Миколаївни надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
26.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до сільського голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої О.М. із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованої за межами населених пунктів па території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області дія подальшої передачі зазначеної земельної ділянки у власність, зазначивши, що своїм правом па отримання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм ст. 121 Земельного Кодексу України не скористався. До вказаної заяви заявником додано викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копії паспорту та коду.
Листом № 824 від 22.06.2021 Петропавлівський сільський голова ОСОБА_2 повідомила позивача про те, що надати необхідний дозвіл сільська рада не може, тому що рішенням попередніх сесій Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області вже наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою на зазначену земельну ділянку іншому громадянину.
06.07.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся до сільського голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої О.М. із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, розташованої за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для подальшої передачі зазначеної земельної ділянки у власність, зазначивши, що своїм правом на отримання земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства у межах норм ст. 121 Земельного Кодексу України не скористався. До вказаної заяви заявником додано викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копії паспорту та коду.
Листом № 1087 від 06.08.2021 Петропавлівський сільський голова Козирєва О.М. повідомила позивачу про те, що надати необхідний дозвіл сільська рада не може, тому що рішенням попередніх сесії Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області вже наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою на зазначену земельну ділянку іншому громадянину.
19.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до сільського голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої О.М. із заявою про надання інформації про наявність вільних земельних ділянок, зазначення їх у відповіді з картографічними матеріалами, для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність. При цьому позивач зазначив, що інформація потрібна для того, щоб він мав право скористатись п. 6 ст. 118 Земельного Кодексу України.
Листом № 1296 від 19.09.2021 Петропавлівський сільський голова Козирєва О.М. повідомила ОСОБА_1 про те, що Петропавлівська сільська рада не має запитуваної інформації.
Щодо вирішення справи по суті, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Судом встановлено, що позивач, відповідно до вимог ст. 118 Земельного кодексу України, звернувся до органу місцевого самоврядування - Петропавлівської сільської ради із заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою від 26.05.2021 та від 06.07.2021.
Однак, рішення за заявами позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або рішення про відмову у його наданні відповідачем не приймалось.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч.ч. 1, 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Тобто розгляд заяви заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.
Водночас, Земельним кодексом України визначено чіткий алгоритм розгляду заяв громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідач за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення конкретної земельної ділянки зобов`язаний був прийняти рішення, яким надати дозвіл на розроблення такого проекту землеустрою або надати позивачу вмотивовану (із зазначенням конкретних причин) відмову у його наданні.
В даному випадку, в порушення зазначених вище приписів чинного законодавства, відповідач не прийняв відповідного рішення з результатом розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд Петропавлівської сільської ради, а лише надав листи № 824 від 22.06.2021, № 1087 від 06.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за його заявами.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Миколаївни з прийняття рішень, які викладені в листах № 824 від 22.06.2021, № 1087 від 06.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за його заявами від 26.05.2021 та від 06.07.2021; визнання протиправною бездіяльності голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Миколаївни, яка полягала у не передачі у встановленому порядку заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд Петропавлівської сільської ради; зобов`язання голову Петропавлівської сільської ради Козирєву Ольгу Миколаївну винести на розгляд сесії Петропавлівської сільської ради і включити до порядку денного чергового пленарного засідання заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; визнання протиправною бездіяльності Петропавлівської сільської ради щодо не прийняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району; зобов`язання Петропавлівську сільську раду розглянути заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною відмови Петропавлівської сільської ради в особі голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Іванівни в наданні позивачу ОСОБА_1 інформації за його заявою від 19.08.2021 про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами та зобов`язання Петропавлівську сільську раду в особі голови Козирєвої Ольги Іванівни надати ОСОБА_1 повну та розгорнуту відповідь з документальним підтвердженням на заяву ОСОБА_1 від 19.08.2021 про надання інформації про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" визначено право громадян України звертатися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ст. 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Згідно ст. 4 Закону України "Про звернення громадян", до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян).
Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Стаття 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з положеннями статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до положень статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону. Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі.
Згідно з частиною 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок комунальної власності із постійного користування відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 4 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
27.05.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин".
Так, вказаним Законом внесені зміни до ч. 2 ст. 83 Земельного Кодексу України, якими статтю доповнено пунктом "в", в якому зазначено, що у комунальній власності перебувають землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Також, розділ Х "Перехідні положення" Земельного Кодексу України доповнено пунктом 24, відповідно до якого З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.
Таким чином, Петропавлівська сільська рада є розпорядником запитуваної позивачем інформації в заяві від 19.08.2021, щодо наявності вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами.
Проте, в порушення вказаних вище правових норм відповідач в листі № 1296 від 19.09.2021 зазначив, що Петропавлівська сільська рада не має запитуваної інформації.
Окремо суд зауважує, що надана відповідь не відповідає вимогам положення 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки в ній не вказано мотивовану підставу відмови та порядок оскарження відмови.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови Петропавлівської сільської ради в особі голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Іванівни в наданні позивачу ОСОБА_1 інформації за його заявою від 19.08.2021 про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами; зобов`язання Петропавлівської сільської ради в особі голови Козирєвої Ольги Іванівни надати ОСОБА_1 повну та розгорнуту відповідь з документальним підтвердженням на заяву ОСОБА_1 від 19.08.2021 про надання інформації про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до голови Петропавлівської сільський ради Козирєворї Ольги Миколаївни (місцезнаходження: вул.Червона, буд. 25-б, с. Петропавлівка, Куп`янський район, Харківська область, 63722), Петропавлівської сільської ради (місцезнаходження: вул.Червона, буд. 25-б, с. Петропавлівка, Куп`янський район, Харківська область, 63722, ідентифікаційний код - 04400386) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Миколаївни з прийняття рішень, які викладені в листах № 824 від 22.06.2021, № 1087 від 06.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок за його заявами від 26.05.2021 та від 06.07.2021.
Визнати протиправною бездіяльність голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Миколаївни, яка полягала у не передачі у встановленому порядку заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розгляд Петропавлівської сільської ради.
Визнати протиправною бездіяльність Петропавлівської сільської ради щодо неприйняття рішення у передбачений законодавством спосіб та строк за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району.
Зобов`язати голову Петропавлівської сільської ради Козирєву Ольгу Миколаївну винести на розгляд сесії Петропавлівської сільської ради і включити до порядку денного чергового пленарного засідання заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зобов`язати Петропавлівську сільську раду розглянути заяви ОСОБА_1 від 26.05.2021 та від 06.07.2021 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Петропавлівської сільської ради Куп`янського району.
Визнати протиправною відмову Петропавлівської сільської ради в особі голови Петропавлівської сільської ради Козирєвої Ольги Іванівни в наданні позивачу ОСОБА_1 інформації за його заявою від 19.08.2021 про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами.
Зобов`язати Петропавлівську сільську раду в особі голови Козирєвої Ольги Іванівни надати ОСОБА_1 повну та розгорнуту відповідь з документальним підтвердженням на заяву ОСОБА_1 від 19.08.2021 про надання інформації про наявність вільних земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га із земель сільськогсподарського призначення комунальної власності, які розташовані за межами населених пунктів Петропавлівської сільської ради Куп`янського району Харківської області для передачі земельних ділянок у власність з картографічними матеріалами.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко