
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2021 року Справа № 480/9631/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9631/21 за позовом керівника Охтирської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області, третя особа - Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Охтирської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області, в якій просить зобов`язати відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області звернутись на сесію Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради площею 8213 м2, що знаходиться за адресою: вул. Кантемирівська, 48, смт. Велика Писарівка, Охтирський район, Сумська області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відділом освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області, що свідчить про бездіяльність відповідача з цього питання, тому воно підлягає вирішенню у судовому порядку шляхом зобов`язання відповідача вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під вказаним закладом освіти.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення. Також даною ухвалою залучено Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області (вул. Кантемирівська, 48, смт. Велика Писарівка, Охтирський район, Сумська область, 42800, код ЄДРПОУ 33219635) до участі у справі № 480/9631/21 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано відповідачем 09.11.2021 (а.с. 55), про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, проте заяви про визнання позову чи відзиву на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що Охтирською місцевою прокуратурою було витребувано з відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради інформацію щодо використання та розпорядження земельними ділянками, які перебувають у постійному користуванні дошкільних навчальних закладів на території Великописарівської селищної ради Сумської області.
У ході опрацювання інформації, позивачем було встановлено, що відділом освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради не вживаються заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, які перебувають в користуванні дошкільних навчальних закладів, що відносяться до комунальної власності Великописарівської селищної ради.
Рішенням четвертої сесії восьмого скликання Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області від 27.01.2021 № 48 «Про зміну назви та затвердження статуту Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради», дошкільний заклад було передано в оперативне управління Відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради. Зокрема, на праві оперативного управління закріплено майно, що перебуває у комунальній власності Великописарівської селищної ради за відділом освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради: заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради Сумської області.
Під час вивчення стану додержання земельного законодавства відділом освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради, Охтирською окружною прокуратурою було встановлено, що Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради зареєстровано як юридичну особу. Засновником закладу дошкільної освіти є Великописарівська селищна рада Охтирського району Сумської області. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено записи про державну реєстрацію Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» як юридичної особи 10.02.2021 за № 1006117770013000062.
Відповідно до статуту Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради Сумської області, затвердженого рішенням 4 сесії 8 скликання Великописарівської селищної ради від 27.01.2021, головною метою закладу дошкільної освіти є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.
Приміщення Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради знаходиться за адресою: вул. Кантемирівська, 48, смт. Велика Писарівка, Охтирський район, Сумська область.
Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» користується земельною ділянкою загальною площею 8213 м2, у тому числі під будівлею - 334,3 м2, під господарськими спорудами - 33,5 м2, майданчиком - 37,8 м2 та знаходиться у комунальній власності Великописарівської селищної ради Сумської області.
Однак, в порушення вимог земельного законодавства, положень Закону України «Про освіту» та Закону України «Про дошкільну освіту», правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує заклад дошкільної освіти не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Позивач зазначає, що відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради до Великописарівської селищної ради щодо питання надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельну ділянку, що перебуває в користуванні Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» на території Великописарівської селищної ради, не звертався. Кошти з місцевого бюджету на вказані цілі не виділялись. Питання щодо виділення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку на сесії Великописарівської селищної ради не розглядалось.
Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно за ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Так, відповідно до ст.ст. 3,4 до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Однак, у порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту», правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яка використовується Закладом дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» площею 8213 м2 не оформлено, реєстрацію права постійного користування не проведено.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурор, звертаючись до суду, самостійно визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до п. п. 3, 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів, в їх основі завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (зокрема, економічних, соціальних) дій, програм, спрямованих на гарантування її економічної безпеки, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо; інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Із урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави.
Згідно ст. 4 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої Україною 27.02.1991, держави-учасниці Конвенції вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для здійснення прав, визнаних у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав Держави-учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.
Статтею 28 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, поміж іншим сприяють розвиткові різних форм освіти, забезпечують її доступність для всіх дітей.
У свою чергу, ст. 53 Конституції України гарантовані доступність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.
Статтею 13 Закону України «Про освіту» (далі Закон) від 05.09.2017 № 2145-VІІ визначено, що для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій.
Відповідно до ст. 24 Закону управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.
Частинами 2, 6 ст. 25 Закону визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа, в тому числі: затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов`язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Відповідно до ч.2 ст. 66 Закону районні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад: планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування (міські ради міст з населенням більше 50 тисяч - самостійно; міські ради міст з населенням менше 50 тисяч - за погодженням з обласною радою); закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами).
Статтею 78 Закону визначено, що фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством субвенцій. Фінансування здобуття повної загальної середньої освіти здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі шляхом надання освітніх субвенцій місцевим бюджетам, коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до ст. 80 Закону до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до приписів ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Статті 125, 126 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
З наведеного вбачається, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальну середню освіту» в редакції від 05.09.2017, управління системою загальної середньої освіти здійснюється органами місцевого самоврядування.
Статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів селищних рад у сфері освіти належать: управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить в тому числі, право комунальної власності на заклади освіти. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно п.1.1 Положення про відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області, затвердженого рішенням 2 сесії 8 скликання Великописарівскої селищної ради від 11.12.2020 (далі - Положення), відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради (далі - відділ освіти, молоді та спорту) утворюється Великописарівською селищною радою та є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, і підпорядковується виконавчому комітету селищної ради, селищному голові та його заступнику, а з питань здійснення делегованих йому повноважень підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.
Пунктом 1.4. Положення визначено, що відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та свої найменуванням, власні бланки.
Згідно п. 3.1 Положення основними завданнями відділу освіти, молоді та спорту є реалізація державної політики та повноважень органів місцевого самоврядування в у сфері освіти, фізичної культури, молоді та спорту.
Згідно з п.3.1.3 Положення відділ освіти, молоді та спорту відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за організацією матеріально-технічного та фінансового забезпечення дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних закладів освіти,
Пунктом 3.3.6 Положення визначено, що відділ освіти, молоді та спорту розробляє і передає на розгляд Великописарівської селищної ради пропозиції до проектів фінансування та матеріально-технічного забезпечення виконання програм і здійснення заходів, спрямованих на розвиток освіти, фізичної культури та спорту.
Відповідно до п.п.3.3.28, 3.3.29 Положення відділ освіти, молоді та спорту сприяє фінансовому забезпеченню існуючої мережі закладів освіти, вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів, які перебувають у комунальні власності.
Підставами для представництва інтересів держави прокурором є загроза порушень інтересів держави, яка виражається у невжитті посадовими особами відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради, у порушення вимог Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» та Земельного кодексу України заходів, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться загальноосвітні навчальні заклади району, що створює передумови для неправомірного розпорядження зазначеними земельними ділянками, ризики для нормального функціонування закладів та безпечного навчального процесу і перебування дітей.
З огляду на викладене, Охтирська місцева прокуратура, реалізуючи надані законом представницькі повноваження, з метою захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства та з питань земельних відносин, звернулася до суду з позовною заявою про зобов`язання відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради вчинити певні дії, та реалізує покладені від імені держави повноваження по захисту державних інтересів і, відповідно до ст. 53 КАС України, у зв`язку з відсутністю органу, до компетенції якого віднесені повноваження щодо пред`явлення відповідного позову виступає позивачем у справі.
Приписами п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження селищних рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад.
Згідно ст. 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, адміністрації навчально-виховних закладів, які організовують або забезпечують навчальний та виховний процеси зобов`язані забезпечити при цьому умови, які відповідають вимогам санітарних норм.
Положеннями Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально- виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01 (затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 63 від 14.08.2001), встановлені основні вимоги щодо утримання приміщень загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до пункту 2.3 Державних санітарних правил, передбачені вимоги щодо дотриманням санітарних норм щодо відстані земельних ділянок під навчальними закладами від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань. Не допускається їх розміщення в санітарно - захисних зонах промислових підприємств та інших об`єктів, що є джерелами забруднення довкілля небезпечними факторами, тощо. Отже, правилами передбачені вимоги щодо розміщення земельної ділянки, її характеристик, тощо.
Вказані Державні санітарні правила і норми поширюються на дошкільні навчальні заклади, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.
Отже, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під дошкільними закладами освіти мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.
З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону.
Однак, як встановлено судом, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради площею 8213 м2 не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.
Суд зазначає, що відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.
Таким чином, відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради, який здійснює управління вказаним закладом дошкільної освіти, відповідає за матеріальне - технічне забезпечення, виконує повноваження у сфері освіти, не виконав покладені на нього вищевказаними нормами повноваження, не вжив жодних заходів, спрямованих на належне оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходяться цей заклад дошкільної освіти.
Вищевказане свідчить про бездіяльність з боку відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка використовується Закладом дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради.
Така бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2. Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд доходить висновку, що позовні вимоги керівника Охтирської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги керівника Охтирської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Відділу освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області, третя особа - Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов`язати Відділ освіти, молоді та спорту Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області (вул. Незалежності, 9А, смт. Велика Писарівка, Охтирський район, Сумська область, 42800, код ЄДРПОУ 44011488) звернутись на сесію Великописарівської селищної ради Охтирського району Сумської області з питанням оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під будівлями та спорудами Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) «Оленка» Великописарівської селищної ради площею 8213 м2, що знаходиться за адресою: вул. Кантемирівська, 48, смт. Велика Писарівка, Охтирський район, Сумська області.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько