Ухвала суду № 101918035, 15.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2021
Номер справи
360/7398/21
Номер документу
101918035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

15 грудня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/7398/21 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: вул. Енергетиків, буд. 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93401) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2021 року № 0021960901,

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Державної податкової служби у Луганській області (далі – відповідач), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2021 року № 00221960901, яким до позивача за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів застосовані штрафні санкції у розмірі 34000,00 грн.

Ухвалою від 29 листопада 2021 року позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2021 року № 00221960901 залишено без руху. Запропоновано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу, в належним чином засвідченій копії першу-третю сторінки паспорту та сторінку з інформацією про зареєстроване місце проживання, довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків, виписку з Єдиного державного реєстру щодо державної реєстрації як фізичної особи-підприємця.

10 грудня 2021 року через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 43788/2021 від позивача надійшла заява від 07 грудня 2021 року б/н, до якої додано уточнену позовну заяву від 07 грудня 2021 року б/н та додаткові документи.

З урахуванням уточненої позовної заяви від 07 грудня 2021 року б/н позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28 жовтня 2021 року № 0021960901, яким до позивача за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів застосовані штрафні санкції у розмірі 34000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 30 вересня 2021 року Головним управлінням ДПС у Луганській області проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 за місцем здійснення фактичної діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . Фактичну перевірку здійснено на підставі наказу від 29 вересня 2021 року № 738-п «Про проведення фактичної перевірки».

За результатами фактичної перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, від 30 вересня 2021 року № 2762/12-32/09-01/ НОМЕР_1 , в якому вказано про порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме здійснення продажу позивачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів за відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі підакцизних товарів, а саме перевіркою встановлено, що в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 11 квітня 2021 року реалізовано підакцизні товари через РРО.

До акта фактичної перевірки від 30 вересня 2021 року № 2762/12-32/09- 01/ НОМЕР_1 позивачем подано заперечення від 06 жовтня 2021 року № 2, які розглянуті Головним управлінням ДПС у Луганській області та надано відповідь від 22 жовтня 2021 року № 9137/6/12-32-09-01-18, відповідно до якої висновки акта фактичної перевірки вирішено залишити без змін.

На підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 28 жовтня 2021 року № 0021960901, сума штрафних санкцій згідно з розрахунком фінансових санкцій по акту фактичної перевірки від 30 вересня 2021 року № 2762/12-32/09-01/ НОМЕР_1 становить 34000,00 грн.

З прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 28 жовтня 2021 року № 0021960901 позивач не згодна, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з таких підстав.

Фактично позивач здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , на яку нею отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 12 квітня 2021 року № 12300308202100427, термін дії з 12 квітня 2021 року по 12 квітня 2022 року та на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 12 квітня 2021 року № 12300311202100415, термін дії з 12 квітня 2021 року по 12 квітня 2022 року.

Попередня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 16 березня 2020 року з терміном дії з 10 квітня 2020 року по 10 квітня 2021 року, на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 16 березня 2020 року з терміном дії з 10 квітня 2020 року по 10 квітня 2021 року.

Позивач як платник податків діяла добросовісно. Зокрема зважаючи, що термін дії ліцензій закінчується, у визначений законодавством строк заздалегідь звернулась до органів ДПС із відповідними заявами про видачу нових ліцензій. Додатково у телефонному режимі була повідомлена органами ДПС про отримання заяв та про те, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами буде видана як завжди з дня, наступного після закінчення дії попередніх ліцензій, тобто з 11 квітня 2021 року. Але всупереч повідомленому органом ДПС видано нові ліцензії з терміном дії з 12 квітня 2021 року.

11 квітня 2021 року позивач особисто господарську діяльність не здійснювала, а продаж алкогольного напою та тютюнових виробів в магазині був здійснений продавцем.

Позивач зазначає, що відповідачем допущено порушення порядку проведення фактичної перевірки позивача, оскільки в наказі Головного управління ДПС у Луганській області від 29 вересня 2021 року № 738-п «Про проведення фактичної перевірки» відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, окрім зазначення «у зв`язку з наявністю інформації, що свідчить про порушення платником податків» та звичайного посилання на норми, що регулюють питання призначення перевірки та в рамках виконання функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскаржуване податкове повідомлення-рішення та просить позовні вимоги задовольнити.

Після усунення недоліків позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з пунктом 4 частини дев`ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).

Відповідно до пункту 6 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Таким чином, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2021 року № 0021960901.

Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов`язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 у строк до 10 січня 2022 року надати суду для приєднання до матеріалів справи в належним чином засвідчених копіях:

- ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 12 квітня 2021 року № 12300308202100427 з терміном дії з 12 квітня 2021 року по 12 квітня 2022 року;

- ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 12 квітня 2021 року № 12300311202100415 з терміном дії з 12 квітня 2021 року по 12 квітня 2022 року;

- ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 16 березня 2020 року з терміном дії з 10 квітня 2020 року по 10 квітня 2021 року;

- ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 16 березня 2020 року з терміном дії з 10 квітня 2020 року по 10 квітня 2021 року.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Луганській області у строк до 10 січня 2022 року надати суду для приєднання до матеріалів справи в належним чином засвідчених копіях:

- Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затверджене наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року № 643 (зі змінами, внесеними наказом Державної податкової служби України від 04 березня 2021 року № 264), у повному обсязі;

- наказ про проведення фактичної перевірки;

- документальне підтвердження інформації щодо порушення платником податків Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (здійснення господарської діяльності з роздрібної торгівлі підакцизними товарами без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами);

- розписку про вручення платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, копії наказу про проведення фактичної перевірки;

- направлення на проведення фактичної перевірки;

- всі матеріали фактичної перевірки.

Запропонувати:

- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачам копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;

- відповідачу подати до суду заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.

Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пункту 5.26 Національного стандарту України Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлення документів” (ДСТУ 4163:2020), затвердженого наказом Державного підприємства “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості” від 01 липня 2020 року № 144, відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів “Згідно з оригіналом” (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки “Для копій”. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163:2020 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 23 – відбиток печатки, 26 – відмітка про засвідчення копії документа проставляють після тексту документа (20).

Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Чернявською Т.І. одноособово.

Відповідно до роз`яснень Ради суддів України, викладених у посібнику “Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях”, затвердженому рішенням Ради суддів України від 02 березня 2018 року № 12, з метою врегулювання конфлікту інтересів через наявність у судді близької особи, яка працювала в Головному управлінні ДФС у Луганській області та зараз працює в Головному управлінні ДПС у Луганській області, розкриваю учасникам справи інформацію, що моя рідна сестра з 13 квітня 2017 року по 28 серпня 2019 року працювала в Головному управлінні ДФС у Луганській області на посаді заступника начальника управління - начальника відділу розгляду звернень платників податків управління податків і зборів з фізичних осіб. З 29 серпня 2019 року моя рідна сестра працює в Головному управлінні ДПС у Луганській області: до 16 вересня 2020 року на посаді начальника відділу організації та проведення перевірок відомостей у деклараціях суб`єктів декларування управління податків і зборів з фізичних осіб, з 16 вересня 2020 року до 29 грудня 2020 року на посаді начальника відділу адміністрування єдиного внеску Управління податкового адміністрування, з 29 грудня 2020 року по теперішній час на посаді начальника відділу адміністрування єдиного внеску Управління податкового адміністрування фізичних осіб.

Якщо після розкриття інформації про роботу близької особи в Головному управлінні ДФС у Луганській області та Головному управлінні ДПС у Луганській області, учасниками справи не буде заявлений відвід судді, конфлікт інтересів вважатиметься врегульованим.

Якщо після розкриття інформації учасниками справи судді буде заявлено відвід, заяву про відвід буде вирішено у порядку, визначеному процесуальним законом.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи – «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяТ.І. Чернявська