
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2021 р. Справа№200/15087/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, Управління) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме:
визнати протиправними дії Управління щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 10.08.2021 № 33/25-2326, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
зобов`язати Управління з 01.12.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 10.08.2021 № 33/25-2326, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.
Крім цього, позивач просив суд розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.
Позов мотивовано таким.
ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ПФУ у Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Київа від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103.
Отже, вважає позивач, з 19.11.2019 - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність. Інші нормативні акти, які б обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії - відсутні.
У зв`язку із викладеним, позивач звернувся та отримав від Державної установи «ТМО МВС України в Донецькій області» оновлену довідку від 10.08.2021 № 33/25-2326, яка останньою була направлена відповідачу.
Також позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі оновленої довідки, однак Управління у вчиненні вказаних дій відмовлено.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернуся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.11.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у його задоволенні, оскільки скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018. № 103 не є підставою для перерахунку пенсії у розумінні ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Отже, у Головного управління не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.
Відповідно ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 13.12.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Судом установлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 .
Відповідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 10.11.2014 № 1442001816 контактною адресою є: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
За матеріалами пенсійної справи позивача судом установлено, що йому з 01.03.2004 виплачується пенсія за вислугою років, призначена за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
Згідно витягу з електронної пенсійної справи ОСОБА_2 установлено такий склад грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія (після проведеного перерахунку на підставі довідки від 20.03.2018 № 8614-лк):
посадовий оклад - 3 100,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним званням) полковник міліції - 2 400,00 грн.;
надбавка за стаж служби 50 % - 2 750,00 грн.;
надбавка за умови режим. обмеж. 10 %. - 310,00 грн.;
премія 0,50 % - 42,80 грн.;
Всього - 8 602,80 грн., основний розмір 91 %, всього щомісячно - 7 828,55 грн.
10 серпня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» у зв`язку зі зверненням позивача видано довідку № 33/25-2326 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського - командир полку (стройові підрозділи поліції). Вказана довідка містить наступні складові:
посадовий оклад - 3 100,00 грн.;
оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2 400 грн.;
надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (50%) - 2 750,00 грн.;
надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (80,00%) - 6 600,00 грн.;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) (10%) - 310, 00 грн.;
премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (245,95%) - 37 286,02 грн.
Всього -52 446,02 грн.
Вказана довідка Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» листом від 18.08.2021 надіслана до ГУ ПФУ у Донецькій області, про що Державною установою позивача повідомлено листом від 25.08.2021 № Д-1599/1.
Представник позивача - Драгомирова О. М. звернулась до ГУ ПФУ у Донецькій області із «Заявою про визнання права» від 06.09.2021, де, керуючись Законом України «Про звернення громадян», просила провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату основного розміру пенсії заявника відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення з основним розміром пенсії відповідно до вислуги років заявника без обмеження її граничним розміром та виплатити заборгованість.
Листом від 06.10.2021, у відповідь на вказану заяву, ГУ ПФУ у Донецькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для проведення перерахунку на підставі оновленої довідки.
Отже, судом установлено, що позивачу відмовлено у проведенні перерахунку на підставі надісланої відповідачу Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» довідки про розмір грошового забезпечення від 21.05.2021 № 33/25-89, шляхом надання листа з роз`ясненнями у порядку Закону України «Про звернення громадян» про відсутність правових підстав для перерахунку.
За встановлених обставин, правова позиція суду така.
Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-ІІІ (далі - Закон № 580)
Стаття 102.
1. Пенсійне забезпечення поліцейських … здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262)
Стаття 43.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Стаття 51.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Стаття 63.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 66.
Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Відповідно до ч. 4 статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 13.02.2008 № 45, якою затвердив «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45, тут у редакції станом на 29.01.2020).
Пункт 1 Порядку № 45. Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пункт 2 Порядку № 45. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пункт 3 Порядку № 45. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Постановою Правління Пенсійного фонду від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пункт 23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Висновки суду щодо викладених положень законодавства України.
Верховним Судом у постановах від 30.06.2021 справа № 607/10567/16-а, від 04.06.2021 справа № 338/1282/16-а зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Наявні у справі письмові докази свідчать, що Державною установою «Територіальним медичним об`єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» до ГУ ПФУ у Донецькій області надіслано довідку від 10.08.2021 № 33/25-2326 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», за прирівняною посадою поліцейського. Вказана довідка видана відповідно до наказу ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 23.04.2021 № 139 (пп. 2.1 п. 2). У примітках зазначено, що довідка видана, враховуючи рішення Окружного адміністративного суду м. Київа від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.
Порівняльний аналіз довідки від 10.08.2021 № 33/25-2326 та довідки від 20.03.2018 № 8614лк, свідчить, що оновлена довідка не відповідає формі, що передбачена додатком 3 до Порядку № 45.
Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18) зазначив, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
При цьому необхідно звернути увагу, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі № 640/6077/19 відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання, зокрема, протиправним та нечинним доповнення додатком 3 Порядку № 45.
Так, суд апеляційної інстанції у цій частині постанови зазначив: «… аналізуючи всі доводи апеляційної скарги та перевіряючи оскаржуваний позивачем Додаток 3, яким затверджено вищевказану форму довідки, апеляційний суд зазначає, що нею передбачено визначення розміру грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за відповідною прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення із служби та, водночас, передбачено врахування наступних підвищень посадового окладу та, як відзначалося вище, інших видів грошового забезпечення. Тобто, не виключено, а навпаки - передбачено врахування всіх постійних виплат, визначених спеціальним законодавством.».
Разом із тим, суд звертає особливу увагу на таке.
Вчинення дій суб`єктом владних повноважень є способом реалізації наданих йому владних управлінських функцій, які ґрунтуються на положеннях законодавства. Вчинення дій вичерпується шляхом їх реалізації у нормативно-правовий спосіб, як правило шляхом прийняття індивідуального нормативно-правового акта.
За змістом ст. 66 Закону № 2262 прямо передбачено, що відмова у перерахунку пенсії має оформлюватись шляхом прийняття відповідного рішення, яке, зокрема, може бути оскаржено до суду.
Наявні у справі матеріали свідчать, що відповідач, отримавши від Державної установи «Територіальне медичне об`єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» довідку від 10.08.2021 № 33/25-2326, не прийняв жодного рішення по суті її розгляду.
Натомість направив позивачу лист від 06.10.2021, у якому, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», роз`яснив про відсутність підстав для перерахунку. Отже, рішення встановленої форми за наслідками розгляду не прийнято.
Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, відсутність належним чином оформленого рішення суб`єкта владних повноважень (в даному випадку - рішення про перерахунок пенсії) свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. (постанови Верховного Суду від 14.08.2020 у справі №815/6699/17, від 30.11.2020 у справі №804/4743/16, 21.10.2021 у справі №353/265/17).
Вказане, на думку суду, свідчить про допущену відповідачем протиправну бездіяльність.
Відповідно до п. 2 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Звідси, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Верховним Судом у постанові від 13.02.2019 у справі № 522/8200/17 визнано правильним правовий висновок суду апеляційної інстанції про те, що оскільки відповідач не прийняв рішення щодо перерахунку грошового утримання позивача, зазначені обставини позбавляють суд можливості надати оцінку правомірності і обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень щодо відмови у вчинені дій чи прийнятті рішень, які віднесені до дискреційних повноважень органу.
Отже суд вважає неможливим втручатись у дискреційні повноваження відповідача шляхом зобов`язання останнього прийняти саме позитивне рішення, за результатами розгляду довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» довідку від 17.05.2021 № 33/25-829, як і висловлювати з цього приводу конкретну правову позицію (що є аналогічним за наслідками), оскільки на момент звернення до суду правова позиція по суті питання заявника суб`єктом владних повноважень не приймалась.
У вказаній вище постанові Верховного Суду також визнано доречним застосування ч. 2 ст. 9 КАС України (у чинній редакції) щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У цьому ж контексті Верховним Судом у постанові від 07.02.2020 справа № 826/11086/18 зазначено таке: «Розгляд судом адміністративної справи здійснюється не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, та в межах позовних вимог відповідно до пункту 4 частини третьої статті 2, частини другої статті 9 зазначеного Кодексу є складовою диспозитивності як одного із принципів адміністративного судочинства.
Встановлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, цією нормою встановлено виключення у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, вони не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права.».
На підставі викладеного, застосовуючи ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку щодо наявності ознак протиправної бездіяльності відповідача, яка виразилась у неприйнятті рішення за результатами розгляду довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 10.08.2021 № 33/25-2326, відповідно до ст. 66 Закону № 2262. Належним способом захисту за таких обставин є зобов`язання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду останньої.
Щодо судових витрат.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Оскільки спір виник внаслідок протиправних дій відповідача, що мало наслідком звернення позивача до суду з цим позовом замість належної реалізації права на пенсійне забезпечення та позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області яка виразилась у неприйнятті рішення за результатами розгляду довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 10.08.2021 № 33/25-2326.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняти відповідне рішення за результатом розгляду довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 10.08.2021 № 33/25-2326, відповідно до ст. 66 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908,00 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 15 грудня 2021 року.
Суддя І.В. Буряк