
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 р. Справа№200/13422/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, Управління) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, а саме:
визнати протиправними дії Управління щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті пенсії згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 03.08.2021 № 33/25-2213 про розмір грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший оперуповноважений (управління, відділи (відділення) поліції) станом на 01.12.2019;
зобов`язати Управління провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати пенсії позивачу, згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 03.08.2021 № 33/25-2213 у розмірі 67 % від грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший оперуповноважений (управління, відділи (відділення) поліції) станом на 01.12.2019.
Крім цього, позивач просив суд розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження.
Позов мотивовано таким.
ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ПФУ у Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та йому було призначено пенсію у розмірі 67 % від суми грошового забезпечення.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Київа від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103. Отже, вважає позивач, з 19.11.2019 - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18 пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність. Інші нормативні акти, які б обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії - відсутні.
Крім того, у липні 2019 року до територіальних органів Національної поліції надійшов лист Голови Національної поліції від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019 разом із додатками, де передбачено необмежений розмір надбавки за специфічні умови проходження служби у процентному відношенні.
У зв`язку із викладеним, позивач звернувся та отримав від сектору із соціально-гуманітарних питань «ТМО МВС України в Донецькій області» оновлену довідку від 03.08.2021 № 22/25-2213. Вказану довідку ОСОБА_1 направив до відповідача для перерахунку пенсії з 01.12.2019. Однак Управління у вчиненні запитуваних дій відмовило.
Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернуся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.10.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою змінено розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). У відповідності до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року. Абзацом 1 пункту 3 постанови КМУ № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 рік відповідно до Постанови №988. Частинами другою та п`ятою Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств.
Відповідач зазначає, що управлінням відповідно до статті 63 Закону № 2262, Порядку № 45 та постанови КМУ № 103 здійснено перерахунок пенсії Позивачу на підставі довідки.
Відповідач вказує, що пункт 3 постанови КМУ № 103, згідно якого проводився перерахунок пенсії, визнано протиправним та нечинним частково рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, однак після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Відповідач зазначає, що у зв`язку із скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не відбулося жодних змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення, передбачених Постановою №988, яка є чинною. Розміри грошового забезпечення, які визначені вказаною постановою жодним чином не переглядалися та не змінювалися, а перерахунок пенсій означеній категорії осіб проводився не лише з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років, а й урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Таким чином, скасування пункту 3 постанови КМУ № 103 не є підставою для перерахунку пенсії в розумінні статті 63 Закону № 2262, оскільки вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. З огляду на вищевикладене, у Головного управління не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.
Суддя Буряк І.В. з 10.11.2021 по 02.12.2021 перебувала у відпустці, з 03.12.2021 по 11.12.2021 на лікарняному, отже розгляд справи проведено у перший робочий день, а саме 13.12.2021.
Ухвалою суду від 13.12.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Судом установлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Згідно витягу з наказу ГУ МВС у Донецькій області від 05.12.2008 № 526 о/с (по особовому складу) майора міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого сектору кримінальної поліції у справах дітей звільнено у відставку (за віком) з 05.12.2008.
Відомості пенсійного посвідчення від 18.02.2009 № НОМЕР_2 свідчать, що позивач отримує пенсію за вислугу років.
Згідно витягу з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 установлено такий склад грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія:
посадовий оклад - 2500,00 грн.;
оклад за військове звання - 2000,00 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1 575,00 грн.;
надбавка за умови режим. обмеж. допуск ф. 2 15 %. - 375,00 грн.;
премія 2,76 % - 178,02 грн.;
Всього - 6 628,02 грн., основний розмір 67 %, всього щомісячно - 4 440,77 грн.
03 серпня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» у зв`язку зі зверненням ОСОБА_1 видано довідку № 33/25-2213 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського. Вказана довідка містить наступні складові:
посадовий оклад - 2 500,00 грн.,
оклад за спеціальним званням поліції - 2000 грн.,
надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (35%) - 1575,00 грн.,
надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (44,92%) - 2 728,89 грн.,
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) (15%) - 375, 00 грн.,
премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (71,06%) - 6 522,52 грн. Всього - 15 701,41 грн.
Рішенням Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.08.2021 № 257 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, із посиланням на відсутність підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262.
Отже, судом установлено, що фактичною підставою позову є довідка про розмір грошового забезпечення від 03.08.2021 № 33/25-2213, видана Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області». Вказана довідка видана відповідно до додатку 1 до наказу ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 23.04.2021 № 139 (пп 2.1п. 2)
Правовою підставою позову ОСОБА_1 вважає набрання 19.11.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Київа від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
За встановлених обставин, правова позиція суду така.
Критерії законності й обґрунтованості рішення висвітлені у ст. 242 КАС України, а саме:
1. Рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
2. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
3. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-ІІІ (далі - Закон № 580)
Стаття 102.
1. Пенсійне забезпечення поліцейських … здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262)
Стаття 43.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Стаття 51.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Стаття 63.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 66.
Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988) установлено таке.
Пункт 1. Грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. (п. 1)
Пункт 4. Надати право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати: надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103, тут у редакції від 21.02.2018), якою постановлено перерахувати пенсію особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Суд звертає увагу, що пункти 1, 2 вказаної постанови не були покликані регулювати перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським.
Отже, відносно позивача був застосовний п. 3 Постанови № 103, яким передбачалось таке (наводиться у релевантній частині).
Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Важливо звернути увагу, що п. 5 Постанови № 103 (визнаний протиправним та нечинним постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 справа № 640/6077/19) регламентував на підставі чого провадиться перерахунок, а саме на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Відповідно до ч. 4 статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 13.02.2008 № 45, якою затвердив «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45, тут у редакції станом на 29.01.2020).
Пункт 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Судом установлено, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки від 13.03.2018 № 5105-лк із урахуванням таких складових:
посадовий оклад - 2500,00 грн.;
оклад за військове звання - 2000,00 грн.;
процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1 575,00 грн.;
надбавка за умови режим. обмеж. допуск ф. 2 15 %. - 375,00 грн;
премія 2,76 % - 178,02 грн.;
Натомість довідка від 03.08.2021 № 33/25-2213 має такі складові:
посадовий оклад - 2 500,00 грн.,
оклад за спеціальним званням поліції - 2000,00 грн.,
надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (35%) - 1575,00 грн.,
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) (15%) - 375, 00 грн.,
надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (44,92%) - 2 728,89 грн.,
премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (71,06%) - 6 522,52 грн.
Порівняльний аналіз довідки за 2018 та довідки від 13.03.2018 № 5105-лк свідчить, що відмінними є лише 2 складові це:
надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (44,92%) - 2 728,89 грн.;
премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (71,06%) - 6 522,52 грн.
Як вже відзначалось вище, правовою підставою позову є рішення Окружного адміністративного суду м. Київа від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яким скасовано п. 3 Постанови № 103.
Вказане рішення вмотивовано, серед іншого, тим що: «пункт 3 оскаржуваної постанови № 103 передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України № 260 від 06 квітня 2016 року.».
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Наказ № 260, дата набрання чинності 27.05.2016, застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII - 07.11.2015).
Пункт 3. Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пункт 4 розділ ІІ. (редакція, чинна станом на 19.11.2019).
4. Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.
У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.
Пункт 12 Розділ ІІ. (у редакції, чинній станом на 19.11.2019)
12. Керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393)
Пункт 6 (абз. 2) Якщо на день призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або було введено для поліцейських нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, пенсія особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", призначається із грошового забезпечення, визначеного у середніх розмірах, з урахуванням такої зміни за відповідними прирівняними посадами поліцейських на день звільнення з посад, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", у закладах освіти, закладах охорони здоров`я і науково-дослідних установах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції - з будь-яких посад.
Пункт 7. Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів (зокрема):
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Висновки суду щодо викладених положень законодавства України.
Зміст Постанови № 103 (у редакції станом на 24.02.2018) свідчить, що метою її прийняття було створення порядку перерахунку пенсій призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою для забезпечення рівних умов пенсійного забезпечення як поліцейських, так і названих осіб.
Тобто, положення вказаної постанови були покликані регулювати виключно перерахунок пенсій з 01.01.2016. При цьому дана постанова не визначала складових грошового забезпечення з якого мала б обраховуватись пенсія, у цій частині містилось відсилання до Постанови № 988. Натомість розмір премії визначався у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Позивачу відповідний перерахунок пенсії проведено на підставі довідки від 13.03.2018 № 5105-лк. Вказана довідка є чинною, позивачем не оскаржувалась, на її підставі проведено перерахунок пенсії, про що свідчать наявні матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 . Тобто вказані правовідносини є вичерпаними (реалізованими шляхом проведенням відповідного перерахунку пенсій).
Звідси, думка суду полягає у тому, що скасовані положення Постанови № 103 торкались виключно процедури, розміру, підстав, перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, що здійснювався з 01.01.2016.
Тому, якщо позивач, вважає свої права порушеними унаслідок скасування п. 3 Постанови № 103, то предметом спору мала б бути відмова органу пенсійного фонду здійснити перерахунок на підставі довідки, виданої компетентним органом за формою згідно додатку 3 до Постанови № 45 із зазначенням у ній складових грошового забезпечення у тому числі щомісячних додаткових та премій у розмірах, які (на думку компетентного органу) мають нараховуватись у зв`язку із набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду м. Київа у справі № 826/12704/18.
При цьому необхідно звернути увагу, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.01.2021 у справі № 640/6077/19 відмовлено у задоволенні позовних вимог про визнання, зокрема, протиправним та нечинним доповнення додатком 3 Порядку № 45.
Так, суд апеляційної інстанції у цій частині постанови зазначив: «… аналізуючи всі доводи апеляційної скарги та перевіряючи оскаржуваний позивачем Додаток 3, яким затверджено вищевказану форму довідки, апеляційний суд зазначає, що нею передбачено визначення розміру грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за відповідною прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення із служби та, водночас, передбачено врахування наступних підвищень посадового окладу та, як відзначалося вище, інших видів грошового забезпечення. Тобто, не виключено, а навпаки - передбачено врахування всіх постійних виплат, визначених спеціальним законодавством.».
У цьому ж контексті Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, аналізуючи норми Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зазначила, що функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій виникають у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до вказаного Порядку.
Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 (Пз/9901/8/18) зазначив, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Наявна у матеріалах справи довідка від 03.08.2021 № 33/25-2213 є довідкою про розмір грошового забезпечення, яке за прирівняною посадою отримав поліцейський у листопаді 2019 року згідно із Постановою № 988. Підставою видачі довідки визначено рішення Окружного адміністративного суду м. Київа від 14.05.2019 у справі № 826/22704/19 та постанова Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.
Вказана довідка не видана для перерахунку пенсій й не відповідає формі, визначеній у Додатку № 3 до Порядку № 45, натомість така свідчить виключно про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського у конкретному місяці. Водночас вказані у ній розміри спірних у даній справі надбавки за специфічні умови проходження служби та премій за конкретний місяць не можуть братися за основу у цілях проведення перерахунку пенсій, оскільки жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що розмір щомісячного додаткового виду грошового забезпечення та премія для обрахунку пенсії береться за 1 місяць.
Зворотнє розуміння законодавства створює дискримінаційні умови для осіб, яким перерахунок за 2016 рік не проводився.
Так, у наведених вище положеннях Порядку № 393 чітко вказано, що розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Верховним Судом у постанові від 19.08.2021 у справі № 809/813/17 за схожих фактичних обставин зазначено, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Позаяк, суд наголошує, що необхідні умови для перерахунку пенсій, визначені ст. 43, ст. 63 Закону України № 2262, а саме: зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України саме станом на 19.11.2019 - відсутні.
Суд звертає особливу увагу, що в контексті ст. ст. 43, 51, 63 Закону України № 2262 підставою для перерахунку є:
1) зміна розміру грошового забезпечення, як окрема підстава;
2) та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) й премії, у законодавчо встановлених розмірах, як інша окрема підстава.
Тобто законодавець диференціює власне грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням згідно із Постановою № 988) та додаткові види грошового забезпечення й премії.
І якщо для грошового забезпечення достатньо зміни його розміру, щоб провести перерахунок, то для того щоб провести перерахунок по додатковим видам грошового забезпечення й премії потрібно введення нових видів такого у законодавчо установленому розмірі.
Однак, якщо звернутись до тексту постанови № 988 розмір надбавки за специфічні умови проходження служби та премії не встановлено на рівні законодавства, натомість надано це право керівнику шляхом прийняття відповідного наказу (п. 4 Постанови № 988). При цьому п. 5 вказаної постанови визначає конкретні розміри усіх інших надбавок, які виплачуються поліцейському, тобто їх розмір є законодавчо встановленим.
Крім того розмір спірної надбавки не є сталою величиною та може змінюватись або взагалі скасовуватись відповідним наказом керівника, про що зазначено у Порядку № 260.
На підставі усього викладеного, суд вважає, що станом на 19.11.2019 розмір надбавки за специфічні умови проходження служби та премій не визначався на законодавчому рівні й не збільшувася на законодавчо встановленому рівні, а тому не має підстав для відповідного перерахунку. Як і не має підстав вважати, що такі складові були введені до складу грошового забезпечення поліцейського 19.11.2019.
Відповідні складові передбачені у постанові № 988 (02.12.2015 - дата набрання чинності) й у Наказі № 260 (27.05.2016 - дата набрання чинності, застосовується з 07.11.2015). У свою чергу скасований п. 3 Постанови № 103 не обмежував право особи на включення до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія спірної надбавки, суд повторно наголошує, що ця Постанова регулювала порядок, умови, розмір грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, а не його складові.
Щодо релевантності до спірних правовідносин постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.
У вказаній постанові позивачем був військовослужбовець, спірні правовідносини виникли через відмову відповідача скласти та направити до органу пенсійного фонду довідку про перерахунок пенсії у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Суди першої та апеляційної інстанцій у цій справі дійшли згоди про наявність підстав для складення довідок для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями Постанови № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, правовідносини сторін у цій справі та у справі № 160/8324/19 є відмінними, врегульовані різними нормативно-правовими актами, тому немає підстав застосовувати висновки Великої Палати Верховного Суду.
Окрім того, потрібно розуміти, що у скасованих п. п. 1, 2 Постанови № 103 до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія військовослужбовцю належав оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Додаткові види грошового забезпечення й премії взагалі враховані не були, що прямо суперечить положенням ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, Постанові Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.
Тобто п. п. 1, 2 Постанови № 103 фактично змінювали склад грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія військовослужбовцю, виключивши додаткові види грошового забезпечення й премії.
У випадку поліцейських додаткові види грошового забезпечення були враховані, про що, зокрема, свідчить форма додатку 3 до Постанови № 45.
Так, зокрема, фактичні обставини установлені судом у даній свідчать, що до складу грошового забезпечення з якого обчислена пенсія позивачу увійшли додаткові види грошового забезпечення й премія (детальніше вказано вище).
Також, за текстом позовної заяви ОСОБА_1 посилався на те, що у липні 2019 року до територіальних органів Національної поліції надійшов лист Голови Національної поліції від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019 разом із додатками, де передбачено необмежений розмір надбавки за специфічні умови проходження служби у процентному відношенні.
У даному випадку, суд вважає доречним застосувати правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а, де зазначено таке: «Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.
При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.
Наведене свідчить, що накази Міністра оборони України № 50 та 355, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців у 2011 році, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.
З огляду на вказане Велика Палата Верховного дійшла висновку про відсутність підстав для відступу від висновку Верховного Суду України, висловленого в постановах від 14 травня 2013 року (справа № 21-109а13), від 18 червня 2013 року (справа № 21-165а13), від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-346а13), від 26 лютого 2013 року (справа № 21-5а13), від 04 листопада 2014 року (справа № 21-248а14) та від 31 березня 2015 року (справа № 21-101а15) стосовно того, що встановлення премій наказами Міністра оброни України № 50 та 355 не є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.».
Звідси, враховуючи положення ст. ст. 43, 51, 63 Закону № 2262 та наведені правові позицію суду касаційної інстанції, суд вважає, що лист Голови Національної поліції від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019 не може бути підставою для перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність ознак протиправності у діях органу пенсійного фонду щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 03.08.2021 № 33/25-2213 станом на 01.12.2019.
Крім того, суд звертає увагу на таке.
Позивач, 16.08.2021 звернувся до відповідача із письмовою заявою про проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії. ГУ ПФУ у Донецькій області рішенням від 19.08.2021 № 257 у проведенні відповідного перерахунку відмовило.
ОСОБА_1 , у позовній заяві просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії.
За змістом ст. 66 Закону № 2262 прямо передбачено, що відмова у перерахунку пенсії має оформлюватись шляхом прийняття відповідного рішення, яке, зокрема, може бути оскаржено до суду.
Постановою Правління Пенсійного фонду від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пункт 23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Висновки суду щодо викладених положень законодавства України.
Верховним Судом у постановах від 30.06.2021 справа № 607/10567/16-а, від 04.06.2021 справа № 338/1282/16-а зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
З викладеного вбачається, що вчинення дій суб`єктом владних повноважень є способом реалізації наданих йому владних управлінських функцій, які грунтуються на положеннях законодавства. Вчинення дій вичерпується шляхом їх реалізації у нормативно-правовий спосіб, як правило, шляхом прийняття індивідуального акта. Тому, за наявності прийнятого акта індивідуального характеру, яким вирішено питання щодо прав чи обов`язків заявника, саме останній створює для нього правові наслідки.
Звідси, визнання відповідних дій протиправними не забезпечує відновлення порушеного права, за наявності неоскарженого рішення, яким вирішено питання про право позивача та створює юридичну колізію між наявним судовим рішенням та чинним рішенням суб`єкта владних повноважень.
Вказане унеможливлює ефективний захист заявленого позивачем порушеного права.
На підставі викладеного суд установив, що позивачем обрано невірний спосіб захисту стверджуваного порушеного права.
Верховним Судом у постанові від 07.02.2020 справа № 826/11086/18 зазначено таке: «Розгляд судом адміністративної справи здійснюється не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, та в межах позовних вимог відповідно до пункту 4 частини третьої статті 2, частини другої статті 9 зазначеного Кодексу є складовою диспозитивності як одного із принципів адміністративного судочинства.
Встановлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, цією нормою встановлено виключення у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, вони не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права.».
Відповідно правової позиції, висловленої Верховним Судом у постановах від 15 серпня 2019 року у справі №1340/4630/18 та від 30 вересня 2021 року у справі № 653/845/17, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Ураховуючи усе викладене, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову відсутні.
Судові витрати розподілу не підлягають. (ч. 2 ст. 139 КАС України).
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 13 грудня 2021 року.
Суддя І.В. Буряк