
Єдиний унікальний номер № 243/10399/21
Номер провадження №2/243/2977/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
«09» грудня 2021 року м. Слов`янськ
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого - судді Дюміної Н.О.,
при секретарі - Прилуцької А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду м. Слов`янська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України Донецькій області в особі Селидівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про стягнення суми спадщини у вигляді пенсійних виплат, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов`янського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України Донецькій області в особі Селидівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про стягнення суми спадщини у вигляді пенсійних виплат, яка обгрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьк Донецької області помер його батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивачу було видано свідоцтво про право на спадщину за законом, за яким вказано, що спадщина складається з недоотриманої ОСОБА_2 пенсії у сумі 225 895,25 грн. Зазначає, що ним було отримано недоотриману батьком пенсію, проте у розмірі лише 205 880,00 грн. Залишився невиплачений залишок у сумі 20 015,25 грн.
Вважає дії відповідача, щодо невиплати суми пенсії батька у розмірі 20 015,25 грн, що є спадковим майном протиправними. Зазначає, що відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодування у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
В зв`язку з викладеним просить стягнути з відповідача на свою користь грошові кошти у розмірі 20 015,25 грн, що входять до складу спадщини (недоотриманої пенсії) після померлого батька ОСОБА_2 .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 , який був належним чином повідомленим про час, місце та дату розгляду справи, не з`явилася, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Від представника позивача адвоката Бурцева О.В., який діє на підставі договору про надання правової допомоги від 21 вересня 2021 року надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області до судового засідання не з`явився, від в.о. начальника головного управління на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи без участі представника управління.
У відзиві зазначив, що ОСОБА_2 перебував на пенсійному обліку в Селидівському об`єднаному управлінні ПФУ Донецької області. Пенсійну справу ОСОБА_2 було закрито 26 жовтня 2020 року у зв`язку зі смертю пенсіонера. Позивач звертався до приватного нотаріуса Бахмутського міського нотаріального округу Донецької області Бєлянцевої А.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 та отримав свідоцтво про право на спадщину, яка складається з недоотриманої пенсії у розмірі 225 895,25 грн.
Згідно частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-ІУ нараховані суми, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, тобто розмір пенсії буде зменшено в залежності від дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду особи, яка має право на спадщину із оформленим свідоцтвом про право на спадщину.
Датою звернення за отримання пенсії у випадках смерті пенсіонерів є дата звернення визначеного нотаріусом спадкоємця з усіма передбаченими законодавством документами.
Позивачу розмір недотриманої пенсії було зменшено та виплачено у сумі 205 880,00 грн, тобто на підставі частини першої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-ІУ. Оскільки за життя ОСОБА_2 не виявив бажання поновити виплату пенсії та не звертався до управління з заявою щодо поновлення виплати пенсії, пенсійна виплата з 01 березня 2016 року не нараховувалася, відповідно заборгованість з 01 березня 2016 року відсутня. Отже, дії Пенсійного фонду України, щодо не нарахування та невиплати пенсії з березня 2016 року у встановленому законом порядку оскаржено не було, управління вважає, що вказана частина пенсії не може входити до складу спадщини, оскільки до складу спадщини входить лише нарахована пенсія.
Зміст позовних вимог позивача зводиться до включення до складу спадщини того майна, якого не існує та право на яке спадкодавець за життя не набув. Таким чином позовні вимоги позивача заявлені поза межами сум спадщини за законом, на яке видано свідоцтво про спадщину, тому у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити у повному обсязі.
Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Добропільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків) від 28 жовтня 200 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Харцизьк, Донецької області (а.с. 7).
Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом від 06 березня 2021 року до складу спадкового майна померлого ОСОБА_2 входить недоотримана пенсія у розмірі 225 895,25 грн, спадкоємцем якого є його син ОСОБА_1 (а.с.6).
Статтею 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій статті 52 цього Закону, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Цивільний кодекс України не визначає строк, протягом якого члени сім`ї спадкодавця мають право на одержання соціальних платежів. Положення частин другої, третьої статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» теж не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю, тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера. Так, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати її як спадщину.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Таким чином, аналіз статей 1218, 1219, 1227 ЦК України свідчить, що законодавець передбачає спадкування права на отримання нарахованої, але не одержаної пенсії.
Як було встановлено з копії свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 06 березня 2021 року приватним нотаріусом Бахмутського міського нотаріального округу Донецької області, спадщина після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 1935 року народження, складається з недоотриманої пенсії у розмірі 225 895,25 грн. Позивачем було отримано пенсію після смерті батька, однак у розмірі 205 880,00 грн, недоотримана пенсія становить 20 015,25 грн.
Встановивши, що за життя ОСОБА_2 було нараховано пенсію на загальну суму 225 895,25 грн, але вона не була ним отримана, а позивач є його спадкоємцем та у встановленому законом порядку прийняв спадщину, суд приходить до висновку, що позивач набув право на отримання нарахованої, але не виплаченої пенсії, у зв`язку із чим позов про стягнення недоотриманої суми пенсії в розмірі 20 015,25 грн. з відповідача на користь позивача підлягає задоволенню.
Щодо посилання відповідача у відзиві на позов, що за життя ОСОБА_2 не виявив бажання поновити виплату пенсії та не звернувся до управління з заявою щодо поновлення виплати пенсії, не оскаржив припинення виплати пенсії, тому заборгованість з виплати пенсії з 01 березня 2016 року відсутня суд зазначає таке.
Відповідно ст. 5 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Стаття 49 Закону № 1058-IV передбачає підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) або робочі групи, а не на органи пенсійного фонду.
Тобто у відповідача відсутні повноваження здійснення вищезазначеного контролю.
У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.
За пунктом 13 та 14 Порядку, комісія не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття рішення щодо припинення соціальної виплати надсилає копію такого рішення органам, що здійснюють соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 4 та підпунктом 4 пункту 12 цього Порядку, - з дня припинення виплати ПАТ «Державний ощадний банк України» або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Тобто, припинення виплати пенсії здійснюється після отримання відповідачем рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про скасування довідки до прийняття остаточного рішення комісією, а остаточне рішення про припинення виплати пенсії приймається на підставі рішення комісії.
Вищезазначеним Порядком та Законом № 1058-IV не передбачено припинення виплати пенсії з підстав отримання інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
До відзиву відповідачем не долучено даних щодо отримання рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про скасування довідки або рішення комісії на час прийняття рішення щодо зупинення виплати пенсії, як і не долучено відповідного рішення чи постанови Пенсійного фонду про зупинення її виплати. Отже, у відповідача були відсутні підстави для припинення нарахування та виплати пенсії, тому й посилання відповідача у відзиві, як на підставу відмови у задоволенні позову - не оскарження ОСОБА_2 за життя дій пенсійного фонду щодо не нарахування та невиплати пенсії з березня 2016 року є безпідставними, оскільки на момент прийняття рішення про зупинення виплати пенсії у відповідача були відсутні передбачені Порядком та Законом № 1058-IV підстави для зупинення виплати пенсії.
Згідно з ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі, тому з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 908,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України Донецькій області в особі Селидівського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про стягнення суми спадщини у вигляді пенсійних виплат - задовольнити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ: 13486010, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 грошові кошти, набуті ним в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в розмірі 20 015 (двадцять тисяч п`ятнадцять) грн 25 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 13 грудня 2021 року.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області Н.О.Дюміна