
СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41а, смт Семенівка, Кременчуцький р-н., Полтавська обл., 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс 9-17-39, 9-15-37, E-mail inbox@sm.pl.court.gov.ua
Справа №547/1001/21
Провадження №3/547/492/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2021 року смт Семенівка, Полтавська область
Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, за участі секретаря судових засідань К.А.Вареник, прокурора В.В.Нечипоренко, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , директор Комунального закладу позашкільної освіти "Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості" Семенівської селищної ради, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1727, ч. 2 ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
1.Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно абз. 3 ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, а згідно абзацу 2 ч. 3 ст. 81 Цивільного кодексу порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.4, 1.5 Статуту Семенівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Семенівської районної ради Полтавської області, затвердженого рішенням 10-ї сесії Семенівської районної ради сьомого скликання 27.09.2016, Семенівський районний будинок дитячої та юнацької творчості Семенівської районної ради Полтавської області (далі - Позашкільний заклад) знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Семенівського району; юридична адреса закладу: Полтавська область, смт Семенівка, вул. Миру, 9-А; Позашкільний заклад є юридичною особою, має печатку, штампи; засновником Позашкільного закладу є Семенівська районна рада. Позашкільний заклад є закладом освіти і функціонально підпорядкований та підзвітний Семенівській районній раді та відділу освіти, молоді та спорту Семенівської районної державної адміністрації.
Відповідно до рішення 63-ї (позачергової) сесії Семенівської селищної ради від 06.11.2020 селищна рада вирішила прийняти з 01.01.2021 у комунальну власність Семенівської територіальної громади в особі Семенівської селищної ради комунальну установу «Семенівський районний будинок дитячої та юнацької творчості» (ідентифікаційний код 23553434) та ввійти до складу його засновників.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.4 Статуту Комунального закладу позашкільної освіти «Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості» Семенівської селищної ради, затвердженого рішенням 5-ї сесії Семенівської селищної ради восьмого скликання від 31.07.2021, Комунальний заклад позашкільної освіти «Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості» Семенівської селищної ради знаходиться у комунальній власності Семенівської територіальної громади в особі Семенівської селищної ради; юридична адреса закладу: Полтавська область, смт Семенівка, вул. Миру, 9-А; Комунальний заклад позашкільної освіти є неприбутковим навчальним закладом, має статус юридичної особи, печатку, штампи; бланки встановленого зразка, код 23553434; засновником закладу є Семенівська територіальна громада, в особі Семенівської селищної ради.
Отже, Комунальний заклад позашкільної освіти «Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості» Семенівської селищної ради (до 31.12.2020 Семенівський районний будинок дитячої та юнацької творчості Семенівської районної ради Полтавської області) є юридичною особою публічного права, а її посадові особи є суб`єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до наказу начальника відділу освіти Семенівської районної державної адміністрації від 27.08.2002 № 324 ОСОБА_2 з 01.09.2002 призначено на посаду директора Семенівського Будинку школяра (код 23553434), де остання працює по теперішній час.
Відповідно до п. 3.1, 3.4, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 4.1, 4.2, 4.4 Посадової інструкції директора Семенівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Семенівської районної ради Полтавської області, затвердженої начальником відділу освіти, молоді та спорту Семенівської РДА 05.01.2018, Посадової інструкції директора Комунального закладу позашкільної освіти «Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості» Семенівської селищної ради, затвердженої начальником відділу освіти, молоді та спорту Семенівської селищної ради 04.01.2021, директор здійснює загальне управління діяльністю закладу в усіх напрямах відповідно до її Статуту й законодавства України; визначає структуру управління закладу, штатний розпис; планує, координує і контролює роботу педагогічних та інших працівників закладу; здійснює підбір, прийом на роботу і розстановку кадрів, відповідно до чинного законодавства; визначає посадові обов`язки працівників, створює умови для підвищення рівня їхньої професійної майстерності; визначає надбавки й доплати до ставок і посадових окладів працівників закладу. Директор закладу має право в межах своєї компетенції: видавати накази й давати розпорядження працівникам закладу; притягати до дисциплінарної відповідальності працівників закладу за порушення трудової дисципліни; укладати трудові договори.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті і для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з п. 1 примітки до ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
У зв`язку з викладеним, ОСОБА_2 є посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку поширюється дія Закону та є суб`єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов`язаних з корупцією, а отже, на неї поширюються обмеження та зобов`язання, передбачені Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», особи зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 даного Закону, зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Статтею 1 Закону встановлено, що приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
1.1.Так ОСОБА_1 , будучи директором Семенівського районного будинку дитячої та юнацької творчості Семенівської районної ради, маючи повноваження на видання наказів, підбір та прийом на роботу, переслідуючи приватний інтерес, в порушення вимог ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняла рішення та вчинила дію, а саме: 28.08.2020 в приміщенні позашкільного закладу ( Полтавська область, смт Семенівка, вул. Миру, 9-А ) видала та підписала наказ від 28.08.2020 № 39, відповідно до якого наказала призначити за сумісництвом ОСОБА_3 керівником гуртка «Юні туристи» 6 годин на тиждень з погодинною оплатою праці в обсязі не більше, як 240 годин на рік у 2020 році.
Згідно відміток про сімейний стан у паспортах громадян України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а також їх пояснень, останні є чоловіком та дружиною з 04 липня 1990 року. Отже, ОСОБА_3 відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» є членом сім`ї та близькою особою ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_3 за 2020 рік, виданої відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Семенівської селищної ради, керівнику гуртка (за сумісництвом) ОСОБА_3 протягом вересня-грудня 2020 року нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 10 185,18 гривень.
Водночас, у період з 01.01.2020 по 31.10.2021 ОСОБА_2 під час прийняття рішення та вчинення дій, а саме видачі наказів про призначення за сумісництвом на роботу близької особи, в порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомляла про наявний реальний конфлікт інтересів у встановленому законом порядку безпосереднього керівника, що підтверджується листом Семенівської селищної ради від 11.11.2021 № 01-17/1639 та поясненнями ОСОБА_2 .
У даному випадку приватний інтерес ОСОБА_2 це майновий інтерес, зумовлений сімейними стосунками, та полягає у бажанні покращити майновий стан члена сім`ї та близької особи, використавши свої повноваження.
Указана суперечність між приватним інтересом та посадовими повноваженнями впливала і фактично вплинула на об`єктивність і неупередженість рішень та дій ОСОБА_2 щодо призначення за сумісництвом на роботу близької особи - її чоловіка ОСОБА_3 , що виразилося в отриманні останнім додаткових грошових коштів у вигляді заробітної плати в розмірі 10 185,18 гривень.
1.2.За аналогічних обставин та підстав ОСОБА_1 31.12.2020 в приміщенні позашкільного закладу ( Полтавська область, смт Семенівка, вул. Миру, 9-А ) видала та підписала наказ від 31.12.2020 № 53, відповідно до якого наказала продовжити строк трудового договору за сумісництвом ОСОБА_3 керівнику гуртка «Юні туристи» 6 годин на тиждень з погодинною оплатою праці в обсязі не більше, як 240 годин на рік у 2021 році. Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_3 за 2021 рік, виданої відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Семенівської селищної ради, керівнику гуртка (за сумісництвом) ОСОБА_3 протягом січня-травня 2021 року нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 18 577,27 гривень.
Указана суперечність між приватним інтересом та посадовими повноваженнями впливала і фактично вплинула на об`єктивність і неупередженість рішень та дій ОСОБА_2 щодо призначення за сумісництвом на роботу близької особи - її чоловіка ОСОБА_3 , що виразилося в отриманні останнім додаткових грошових коштів у вигляді заробітної плати в розмірі 18 577,27 гривень.
1.3.Також за аналогічних обставин і підстав ОСОБА_2 , будучи директором Комунального закладу позашкільної освіти «Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості» Семенівської селищної ради, маючи повноваження на видання наказів, підбір та прийом на роботу, переслідуючи приватний інтерес, в порушення вимог ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняла рішення та вчинила дію, а саме: 30.08.2021 в приміщенні позашкільного закладу (Полтавська область, смт Семенівка, вул. Миру, 9-А) видала та підписала наказ від 30.08.2021 № 40, відповідно до якого наказала призначити за сумісництвом ОСОБА_3 керівником гуртка «Юні туристи» 6 годин на тиждень з погодинною оплатою праці в обсязі не більше, як 240 годин на рік у 2021 році. Відповідно до довідки про доходи ОСОБА_3 за 2021 рік, виданої відділом освіти, сім`ї, молоді та спорту Семенівської селищної ради, керівнику гуртка (за сумісництвом) ОСОБА_3 протягом вересня-жовтня 2021 року нараховано та виплачено заробітну плату в розмірі 3 860,12 гривень.
Указана суперечність між приватним інтересом та посадовими повноваженнями впливала і фактично вплинула на об`єктивність і неупередженість рішень та дій ОСОБА_2 щодо призначення за сумісництвом на роботу близької особи - її чоловіка ОСОБА_3 , що виразилося в отриманні останнім додаткових грошових коштів у вигляді заробітної плати в розмірі 3 860,12 гривень.
1.1.1.Зазначеним діянням ОСОБА_2 , як директор Комунального закладу позашкільної освіти "Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості" Семенівської селищної ради, вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1727 КУпАП - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а також вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1727 КУпАП - вчинення дій, прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
2.Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 із своїми 6-ма порушеннями (окремими діяннями у кожному із протоколів) погодилась, провину визнала повністю. Пояснила, що її не інформували про необхідність складення відповідних письмових повідомлень щодо конфлікту інтересів, проте розуміє, що незнання закону не звільняє її від відповідальності. ОСОБА_1 вже склала відповідні заяви щодо можливого чи реального конфлікту інтересів щодо свого чоловіка ОСОБА_3 , поклала частину кадрової роботи на методиста, нею вже вчинено дії щодо припинення трудових відносин із ОСОБА_3 . Просила суворо не притягати її до відповідальності.
Прокурор В.В.Нечипоренко погодився із вірністю складення протоколів у справах про адміністративні правопорушення та вчинення ОСОБА_1 поставлених їй у провину адміністративних правопорушень. Просив притягнути її до відповідальності за ч. 1 ст. 1727 КУпАП у виді штрафу 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за ч. 2 ст. 1727 КУпАП - 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Наразі закон не містить припису про обов`язкове припинення трудових відносин із особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення.
1.4.Провина ОСОБА_2 у вказаних діяннях також підтверджується відповідними даними протоколів про адміністративні правопорушення, її письмовими поясненнями до них, копіями паспортів громадян України ОСОБА_1 і ОСОБА_3 , повідомленнями про конфлікт інтересів, статутом Комунального закладу позашкільної освіти «Семенівський будинок дитячої та юнацької творчості», посадовою інструкцією його директора, наказом про зарахування ОСОБА_1 директором вказаного закладу, штатним розписом, наказами про прийняття та звільнення з роботи ОСОБА_3 , довідками про нараховані та сплачені йому доходи, табелями обліку робочого часу, розрахунковим листками ОСОБА_3 .
2.1.1.Ураховуючи зазначене, роблю висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1727 і ч. 2 ст. 1727 КУпАП, за які вона підлягає адміністративній відповідальності.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність, є щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення враховуються межі стягнення, установлені КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують відповідальність.
3.Ураховуючи вчинення ОСОБА_1 кількох адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається на неї в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме у виді штрафу 220 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
4.Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 401, 283 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 454,00 грн судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 251, 252, 283-285, 294, 317 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1727, ч. 2 ст. 1727 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наклавши на неї з урахуванням ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення у виді штрафу 220 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3740,00 грн:
Код 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» отримувач ГУК у Полтавській області/ТГ.смт.Семенівка/21081100
Код за ЄДРПОУ: 37959255
Рахунок отримувача: UA388999980313040106000016575
Банк отримувача: Казначейство України
Код банку отримувача: 899998
Стягнути з ОСОБА_2 454,00 грн судового збору на користь держави:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Класифікація доходів бюджету: 22030106
У разі несплати порушником 3740,00 грн штрафу не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу стягнути з ОСОБА_1 7480,00 грн штрафу і витрати на облік адміністративних правопорушень, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Копію постанови протягом трьох днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку зупиняється до розгляду апеляційної скарги.
Суддя В.Ф.Харченко