Рішення № 101891137, 13.12.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
640/6224/21
Номер документу
101891137
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/259

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2021 року м. Київ № 640/6224/21

за позовомОСОБА_1 до Національної поліції України провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити діїСуддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної поліції України, в якому просить суд:

зобов`язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 - головному оперуповноваженому Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 28.07.1999 по 29.05.2015 роки у загальній кількості 15 років 10 місяць 12 днів, до календарної вислуги років та до стажу служби в Національній поліції України, про що видати відповідний наказ Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України;

зобов`язати Національну поліцію України здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 - головному оперуповноваженому Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України, відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 28.07.1999 по 29.05.2015 роки у загальній кількості 15 років 10 місяць 12 днів, та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням пільгової вислуги років, про що видати відповідний наказ Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України.

Ухвалою суду від 27.04.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку ст. 263 КАС України.

02.06.2021 р. надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у період з 15.08.1995 р. по 06.11.2015 р. проходила службу у органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу.

Наказом Управління поліції охорони в м. Києві від 07.03.2019 р. №39 о/с ОСОБА_1 з 14.03.2019 р. прийнято на службу в поліцію та призначено на посаду інспектора роти №1 Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві.

Наказом Національної поліції України від 01.04.2019 р. №337 о/с ОСОБА_1 . Призначено головним інспектором 5-го відділу 1-го управління Департаменту оперативної підтримки НП України та призначено стаж служби у поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, станом на 01.04.2019 р. - 20 років 06 місяців 15 днів.

19.02.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України з рапортом про зарахування їх відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", наказу Міністерства внутріншіх справ України від 14.11.2007 р. №431 "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 28.07.1999 по 29.05.2015 роки у загальній кількості 15 років 10 місяць 12 днів, до календарної вислуги років та до стажу служби в Національній поліції України, здійснення перерахунку відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" стажу служби в поліції, яка дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 28.07.1999 по 29.05.2015 роки у загальній кількості 15 років 10 місяць 12 днів, та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням пільгової вислуги років.

Листом від 01.03.2021 р. за №1262/2/1/2/03-2021 ОСОБА_1 повідомлено про те, що підстави для задоволення заяви відсутні з огляду на положення ч. 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Також повідомлено про те, що п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" застосовується при обчисленні стажу для призначення пенсії.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність щодо здійснення перерахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, протиправною з таких підстав.

Позивач посилається на п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", наказ Міністерства внутрішніх справ України від 14.11.2007 р. №431 "Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби", якими передбачено пільговий розрахунок вислуги років.

Позивач згідно її послужного списку з 28.07.1999 по 29.05.2015 роки проходила службу в підрозділі ГУБОЗ МВС України на різних посадах і, відповідно, має вислугу років в пільговому обчисленні за вказаний період - 15 років 10 місяців 12 днів.

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не ставить в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги.

Відповідач - Національна поліція України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що п. Постанови №393 не може бути застосовано при вирішення питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", оскільки вказана постанова прийнята на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.

Вичерпний перелік складових стажу службу в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, передбачено ч. 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Також відповідач зазначає, що позивач продовжує проходити службу в поліції, тому вимоги про здійснення перерахунку календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, є передчасними.

На виконання ч. 4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" відповідного порядку не розроблено.

Щодо посилання на положення постанови №393 відповідач також зазначає, що ним визначено лише порядок обчислення вислуги років, а не стажу служби, і виключно для призначення пенсії, а не для призначення надбавок та додаткової відпустки.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 1-4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Положеннями ч. 1 вказаної статті прямо передбачено виключно стаж служби в поліції в якості підстави для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, тоді як складові стажу прямо визначені ч. 2 ст. 78 Закону, і

При цьому, згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 19.11.2019 р. у справі №520/903/19, делегування частиною 4 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені ч. 2 ст. 78 Закону України "Про національну поліцію".

В будь-якому випадку станом на час розгляду справи на виконання ч. 4 ст. 78 Закону будь-які нормативно-правові акти не ухвалювалися.

При цьому, п. 3 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені ч.2 ст.78 Закону України "Про національну поліцію".

Ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII визначено умови призначення пенсій за вислугу років.

Ст. 17 Закону № 2262-XII передбачено, що Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з преамбулою постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" вона прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.

Згідно з п. 1 постанови №393 визначено періоди служби, що зараховуються для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону.

Згідно з п. 3 вказаної постанови визначено місця проходження служби для зарахування до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах.

Таким чином, що постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і не може бути застосована при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку ст. 78 Закону України "Про національну, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.

Вказана правова позиція також висловлена у постанові від 19.11.2019 р. у справі №520/903/19, а також в ухвалі Верховного Суду від 21.07.2021 р. у справі №640/23661/20.

Щодо посилання позивача на Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 р. №3720-XII, то вказаний нормативно-правовий акт втратив чинність 10.04.2015 р. на підставі Закону України №193-VIII від 12.02.2015 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування органів внутрішніх справ".

Відповідно, не підлягає до застосування Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, затверджений наказом МВС України 14.11.2007р. №431, оскільки він затверджений саме на виконання постанови №3720-XII.

Крім того, зміст вказаних актів не містить жодних положень, що могли би його поширити на визначення права на надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ.

Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів власних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийнятні (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституції та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних принципів у даному випадку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 13.12.2021 р.