Рішення № 101888071, 10.12.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
821/1230/18
Номер документу
101888071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 821/1230/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства " Торговий дім "Джерела" до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов`язання зареєструвати податкові накладні,

встановив:

Приватне підприємство “Торговий дім “Джерела” (далі – позивач, ПП “Торговий дім “Джерела”) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі – відповідач, ДФС України), у якому просить суд:

- визнати протиправними дії ДФС України, які полягають в зупиненні реєстрації податкових накладних, складених позивачем 31 травня 2018 року, а саме: № 7 на суму 981,65 грн., № 10 на суму 381,01 грн. та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 07 червня 2018 року; № 5 на суму 23751,90 грн., № 8 на суму 9744,52 грн., № 11 на суму 18390,89 грн., № 12 на суму 61056,18 грн., № 13 на суму 155,16 грн.; № 15 на суму 181566,61 грн. та направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) 15 червня 2018 року;

- зобов`язати відповідача зареєструвати відповідні накладні в ЄРПН.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 21.08.2018 позов задоволений частково, рішення набрало законної сили на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2019.

Постановою Верховного Суду від 04.08.2021 скасовані рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21.08.2018 та постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2019, справа направлена на новий розгляд.

Ухвалою від 21.09.2021 справа прийнята до провадження суддею Морською Г.М., визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 11 жовтня 2021 року на 10:00 год.

Ухвалою від 11.10.2021 замінено первісного відповідача на належного - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м.Київ, Львівська площа, 8); відкладено розгляд справи та призначити підготовче судове засідання на 25 жовтня 2021 о 10:00 год. в приміщенні Херсонського окружного адміністративного суду за адресою: м. Херсон, вул. Філатова, 29.

Ухвалою від 15.11.2021 закрите підготовче засідання, розгляд справи призначений на 10.12.2021.

Сторони у судове засідання не прибули, клопотали розглядати справу без їх участі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну від 21 лютого 2018 року № 117 (далі – Порядок № 117) накладні ПП “Торговий дім “Джерела”, реєстрація яких була зупинена, не підлягали моніторингу та мали бути зареєстровані в ЄРПН, оскільки відповідали пп. 2 п. 3 цього Порядку. Відтак, рішення ДФС України про зупинення податкових накладних є безпідставними, такими, що порушують права та інтереси позивача, тому мають бути скасованими.

Відповідач надіслав відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що 07 та 15 червня 2018 до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію надійшли податкові накладні позивача, реєстрація, яких була зупинена. Підтвердженням зупинення реєстрації зазначених податкових накладних позивачу направлені квитанції про їх зупинення із зазначенням причин, а саме: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН». У квитанціях Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, що підтверджують реальність проведення розрахунків за цими операціями, але позивач своїм правом не скористався та не надав підтверджуючі документи та пояснення. Стверджує, що відповідно до податкової інформації, що наявна в ІС «Податковий блок» керівник ПП «ТД «Джерела» Пуля Валерій Миколайович на час зупинення реєстрації податкових накладних значився посадовою особою 15 СГД. За даними ЄРПН на протязі 2018 року платником здійснено реєстрацію податкових накладних на реалізацію товарів / послуг на загальну суму 42 713,5 тис. грн., в т.ч. ПДВ - 7 118,9 тис. грн., при цьому сплата ПДВ - відсутня, а до бюджетів усіх рівнів, з урахування ЄСВ, сплачено всього 316,0 тис. грн. Відповідно, зазначений платник має низькі показники D та Р, не підпадає під «відсікаючі» ознаки, та за наявності іншої податкової інформації - відбувається блокування податкових накладних. Таким чином Відповідач вважає, що Позивач підпадає під визначення пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Із вказаних підстав вважає дії податкового органу правомірними, а позов – безпідставним.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

ПП "Торговий дім "Джерела" зареєстроване як юридична особа 26 липня 2002 року (дата запису до ЄДРПОУ 06 червня 2006 року №14991200000006139). Підприємство з 05 серпня 2002 року перебуває на обліку в Херсонській ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області, є платником єдиного внеску.

На виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України, 07 червня 2018 року позивачем було направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні від 31 травня 2018 року за № 7 на суму 981,65 грн., № 10 на суму 381,01 грн.

15 червня 2018 року для реєстрації в ЄРПН направлено податкові накладні від 31 травня 2018 року № 5 на суму 23751,90, № 88 на суму 9744,52 грн., № 11 на суму 18390,89, №12 на суму 61056,18 грн., № 13 на суму 155,16 грн., № 15 на суму 181566,61 грн.

В подальшому на електронну адресу позивача надійшли квитанції від 07 червня 2018 року про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, зі змісту яких вбачається, що реєстрацію зазначених вище податкових накладних зупинено, так як накладні відповідають вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. При цьому, позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Не погоджуючись із наведеними рішеннями, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 21.08.2018 позов задоволений частково, рішення набрало законної сили на підставі постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2019.

Постановою Верховного Суду від 04.08.2021 скасовані рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 21.08.2018 та постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2019, справа направлена на новий розгляд.

У постанові від 04.08.2021 Верховний Суд зазначив:

«…18. Верховний Суд установив, що судами попередніх інстанцій при вирішення спору у цій справі положення Податкового кодексу України застосовано у невідповідних на час виникнення спірних правовідносин редакціях, застосовано Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, які на час виникнення спірних правовідносин втратили чинність, та взагалі не застосовано Критерії ризиковості платника податку, визначені ДФС України в листі від 21.03.2018 №959/99-99-07-18, які слугували підставою для прийняття відповідачем рішень про зупинення реєстрації податкових накладних у червні 2018 року. … 26. Крім того, Верховний Суд звертає увагу на правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду від 12.11.2020 у справі №240/3906/19, від 20.11.2019 у справі №480/4006/18, від 03.03.2020 у справі №240/3665/19, від 05.08.2020 у справі №520/5692/19, від 21.08.2020 №520/6051/19, від 29.09.2020 у справі №440/1385/19.

27. Згідно з висновком Верховного Суду, використання контролюючим органом податкової інформації, наявної в інформаційних системах ДФС, або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання у певний спосіб, зокрема, віднесення позивача до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків в порядку передбаченому ПК та є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань. Безпосередньо рішення Комісії по віднесенню платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, без прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань, не порушує права та інтереси позивача. Включення Комісією контролюючого органу платника податків до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, є передумовою зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У подальшому відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, і лише ненадання платником податку відповідних письмових пояснень та запитуваних копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування є підставою для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи таке рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом своїх прав. У межах цього спору підставами позову, серед іншого, можуть бути доводи щодо неправомірності дій контролюючого органу по віднесенню до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості…».

Відповідно до ч. 5 ст. 353 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов`язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.

Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми, у редакціях, чинних на день виникнення спірних правовідносин.

Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПКМУ № 117).

Відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачено автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.

Податкові накладні / розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник — посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно значення показників D та Р, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<Рмх1,4, де:

D — розрахункова величина, яка дорівнює 8/Т;

8 — загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;

Т — загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;

Р — сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;

Рм — найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.

Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.

Відповідно до п.4 Порядку, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до податкової інформації, що наявна в ІС «Податковий блок» ПП «ТД «Джерела» (код 32022203) зареєстроване платником ПДВ 10.10.2002 року, вид діяльності - неспеціалізована оптова торгівля. Податкова адреса на момент розгляду питання ризиковості: м. Херсон, вул. Декабристів, буд. 32, кв. 5.

Керівник - ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_1 , місце реєстрації, АДРЕСА_1 ) на час зупинення реєстрації податкових накладних значився посадовою особою 15 наступних СГД:

4865553 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КРИСТАЛ - П"

21307576 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЛЮКС"

24120909 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БОН- ІНВЕСТ"

25645620 ПРИВАТНА ФІРМА "СТІКС"

31135014 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТОРГОВИЙ ДІМ "ДЖЕРЕЛО"

31135077 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА "ВОДОЛІЙ"

31918365 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЗАЗЕЛЬ"

32022203 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТОРГОВИЙ ДІМ "ДЖЕРЕЛА"

32725432 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДАЛЛАС-ЮГ"

34458506 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ОЛДІ - Н"

35120174 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "С - ТАУРУС"

35120237 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "СТАРГЕИТС"

35120290 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕРРА - ПРАИМ"

36129953 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ГРАНТ-ТРЕИД"

37631585 ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "АРМАВІР-ПЛЮС"

Згідно інтегрованої картки по ПДВ встановлено, що за період 2017-2018 роки сплата ПДВ до Державного бюджету ПП «ТД «Джерела» відсутня при цьому відповідно до податкової звітності по ПДВ задекларовані значні обсяги реалізації товарів (робіт, послуг) р.І А на суму 81051952 грн., при відсутності сплати до бюджету ПДВ. Податкове навантаження – 0 відстотків.

За результатом аналізу ЄРПН протягом 2017 року встановлено, що ПП «ТД «Джерела» сформовано значні суми ПДВ на адресу платників, які пов`язані між собою товарними та грошовими потоками, зареєстрованих в різних регіонах України, які здійснюють реалізацію товару відмінного від придбаного.

Значення показників D та Р, що зазначені в квитанції про зупинення розраховуються автоматично з урахуванням податкової звітності по ПДВ та іншої звітності.

За даними ЄРПН на протязі 2018 року ПП «ТД «Джерела» здійснено реєстрацію податкових накладних на реалізацію товарів / послуг на загальну суму 42 713,5 тис. грн., в т.ч. ПДВ - 7 118,9 тис. грн., при цьому сплата ПДВ - відсутня, а до бюджетів усіх рівнів, з урахування ЄСВ, сплачено всього 316,0 тис. грн. Відповідно, зазначений платник має низькі показники D та Р, не підпадає під «відсікаючі» ознаки, та за наявності іншої податкової інформації - відбувається блокування податкових накладних.

Таким чином податкові накладні ПП «Торговий дім «Джерела» підлягають автоматизованому моніторингу, оскільки не відповідають жодному з вищеперерахованих критеріїв.

Згідно з п. 10 ПКМУ №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій перераховані у листі Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18, який розміщено на веб-порталі ДФС України (далі – Критерії).

Тобто, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН буде зупинена при наявності ознак ризиковості здійсненої господарської операції та ризиковості платника податку.

Відповідно до п. 1.6 Критеріїв комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Якщо платник податків, якого внесено до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв, такого платника податків виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання в день отримання/виявлення такої інформації.

У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.

Судом встановлено, що 23.03.2018р. на засіданні комісії головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, створеної відповідно до наказу ГУ ДФС у Херсонській області від 14.03.2018р. № 276, оформленого протоколом № 4, ухвалили «Внести до журналу ризикових платників проекти рішень по наступних суб`єктах господарювання ПП «Торговий дім «Джерела» код 32022203».

У додатку 5 до протоколу комісії від 14.03.2018р. № 276 зазначено: керівник підприємства є директором більш ніж у 3-х платників ПДВ, а саме ОСОБА_1 є посадовою особою 9 суб`єктів господарювання (у березні 2018 року - 14 СГ); головний бухгалтер - Герасіка Наталя Петрівна є бухгалтером 9 суб`єктів господарювання. Згідно наданої податкової звітності з ПДВ за січень – грудень 2017 року платником задекларовано обсяг реалізації товарів (робіт, послуг) р. 1А на суму 59,4 млн грн. при відсутності сплати до бюджету ПДВ. Податкове навантаження – 0%. За результатами аналізу ЄРПН протягом 2017 року встановлено, що ПП «Торговий дім «Джерела» сформовано значні суми ПДВ на адресу платників, які пов`язані між собою товарними та грошовими потоками, зареєстрованих в різних регіонах України, які здійснюють реалізацію товару, відмінного від придбаного.

Відповідно до п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному Реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 р. № 117, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Проаналізувавши викладені обставини та правові норми, суд приходить до висновку про правомірність спірних рішень ДФС України про зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки зупинення відбулось у зв`язку із наявністю у податкового органу податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником. Зазначена підстава віднесена до критеріїв ризиковості платника податків підпунктом 1.6 п. 1 Критеріїв. Посилання на цей підпункт наведений також у спірних рішеннях про зупинення реєстрації податкових накладних.

Суд вважає, що оскільки податкові накладні ПП «Торговий дім «Джерела» не підпадають під «відсікаючі» ознаки, передбачені п. 3 Порядку та підлягають моніторингу податковим органом, останній відповідно має право провести такий моніторинг на підставі наявної у нього податкової інформації та при необхідності витребувати у платника податків додаткові документи.

За таких обставин, суд вважає безпідставними вимоги позивача щодо визнання протиправними дій по зупиненню реєстрації податкових накладних.

У квитанціях позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, що підтверджують реальність проведення розрахунків за цими операціями, але позивач своїм правом не скористався, не надав підтверджуючі документи та пояснення.

Оскільки податковий орган не отримав підтверджуючі документи, відповідно не міг надати їм оцінку та був позбавлений можливості прийняти рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкових накладних.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом у постанові від 27.08.2019 у справі 540/2077/18.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

При вирішенні спорів щодо правомірності рішень/дій/бездіяльності суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.

Разом із тим у разі надання контролюючим органом доказів, які свідчать, що спірне рішення/дія/бездіяльність є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що відповідач обґрунтував та довів доказами правомірність спірних рішень, разом із тим, як доводи позивача про їх незаконність були спростовані відповідачем та не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, у зв`язку із чим у задоволенні позову належить відмовити.

За правилами статті 139 КАС України, у разі відмови позивачу у задоволенні позову, судові витрати на його користь стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 111000000