
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
13 грудня 2021 року Справа №520/25781/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ніколаєва Ольга, розглянувши позовну заяву і додані до неї документи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс"
до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління юстиції (місто Харків)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс" (далі по тексту – позивач, ТОВ "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс", вулиця Ака) 06.12.2021 звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління юстиції (місто Харків), в якому просить:
- визнати неправомірними дії заступника начальника відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління (міста Харків) Лобова Р., по відкриттю виконавчих проваджень №67476783 (про примусове виконання документа про стягнення боргу на суму 237900,00 грн.), №67476767 (про примусове виконання документа про стягнення боргу на суму 171288,00 грн.);
- визнати неправомірними та скасувати постанову під 11.11.2021 про відкриття виконавчого провадження №67476783 на суму 237900,00 грн. за якою боржником є ТОВ "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс";
- визнати неправомірними та скасувати постанову під 11.11.2021 про відкриття виконавчого провадження №№67476767 на суму 171288,00 грн. за якою боржником є "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс";
- на час розгляду справи зупинити виконання за виконавчими документами, постановами
Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради від 19.08.2021 №14/894/0/250-21-П (у сумі 95160,00 грн.), та від 19.08.2021 №15/895/0/250-21-П (у сумі 118950,00 грн.), на підставі яких прийнятті постанови про відкриття виконавчих проваджень №67476783, на суму 237900,00 грн. та №67476767 на суму 171288,00 грн., боржником за якими є ТОВ "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс"
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіряючи матеріали позовної заяви на їх відповідність зазначеним процесуальним вимогам, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам вказаних норм з наступних підстав.
Положеннями частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Положеннями частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно положень частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Положеннями статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абзацу 3 статті 7 "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - 2270,00 гривні.
Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є дві вимоги майнового характеру, а отже, ставка судового збору за подання даного позову становить - 4540,00 грн. (2270,00 грн.*2).
З матеріалів, доданих позивачем до позовної заяви, вбачається, що останнім сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується квитанцією від 03.12.2021 №0.0.2365081675.1. Відтак, позивачу необхідно надати суду докази сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені приписами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Положеннями частини другої 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Така норма процесуального закону є спеціальною щодо статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає, що позивачем у даній адміністративній справі оскаржуються постанови приватного про відкриття виконавчого провадження від 11.11.2021 у виконавчих провадженнях №67476783 та №67476767.
До адміністративного суду позивач звернувся 03.12.2021 (через відділення Укрпошти), тобто, з порушенням десятиденного строку звернення.
Положеннями частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України регламентовано, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої та другої 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відтак, заявникові необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати поважні причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом та надати докази, які їх підтверджують.
Особливості провадження у справах з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначено приписами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 269 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених статтями 273 - 277, 280 - 283, 285 - 289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Тобто, у разі оскарження рішень державного виконавця (як у даному випадку) учасник виконавчого провадження може звернутись до адміністративного суду із позовною заявою.
Кодексом адміністративного судочинства України не передбачає звернення до адміністративного суду із скаргою.
З даного приводу суд зазначає, що відповідно до статті 383 Цивільно-процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Натомість, в адміністративному процесі, який регулюється нормами Кодексу адміністративного судочинства України, не передбачено право на звернення до суду зі скаргою на рішення державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення.
Оскільки оскаржені рішення державного виконавця прийнятті при виконанні рішення прийнятого не судом, то оскарження таких рішень теж здійснюється за правилами Кодексом адміністративного судочинства України, який передбачає подання позовної заяви, а не скарги.
Разом із тим, положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не врегульовано дії суду у разі надходження скарги, зміст якої не дозволяє розглянути її по суті.
Якщо дану скаргу розглядати через призму позовної заяви у порядку статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, то вона не відповідає вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали шляхом подання до суду:
- оригіналу платіжного документу про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів - УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37874947, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA678999980313141206084020661, код класифікації доходів бюджету – 22030101, призначення платежу - *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Харківський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати поважні причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом та надати докази, які їх підтверджують;
- уточнену позовну заяву.
Згідно з частиною третьою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 241 – 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
У Х В А Л И В:
Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс" без руху.
Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс" десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
Попередити Товариство з обмеженою відповідальністю "Аврора" Торгово-розважальний ринковий комплекс" про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Ольга Ніколаєва