Рішення № 101885498, 14.12.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2021
Номер справи
400/6996/21
Номер документу
101885498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2021 р. № 400/6996/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про:

1) визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати у повному обсязі сум компенсації в рахунок відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» за період з січня 2021 року по серпень 2021 року включно;

2) зобов`язання здійснити дії з перерахунку з 01.01.2021 року суми належної до сплати у 2021 році компенсації за користування послугою «муніципальна няня» як особі, яка здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, у зв`язку із збільшенням з 01.01.2021 року розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років відповідно до вимог п. 15 «Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою КМУ від 30.01.2019 року № 68;

3) зобов`язання нарахувати та виплатити шляхом перерахування на надані банківські реквізити недоотримані суми компенсації в рахунок відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» у 2021 році за період з січня 2021 року по серпень 2021 року, на підставі поданих квитанцій;

4) зобов`язання при виплаті недоотриманих сум компенсації в рахунок відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» у 2021 році здійснити нарахування та виплату компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати»;

5) зобов`язання виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» в сумі 1779 грн., на підставі поданої квитанції в підтвердження понесених витрат на оплату послуги «муніципальна няня» у жовтні 2020 року шляхом перерахування коштів на поточний рахунок за реквізитами, які були надані разом із заявою.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідач протиправно не виплатив позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року, та за січень-серпень 2021 виплатив у меншому розмірі, ніж визначено Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня”, затвердженого постановою КМУ № 68 від 30.01.2019 року. Тому повинен здійснити перерахунок та виплату допомоги за січень-серпень 2021 року з виплатою компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».

Відповідач відзив на позов не надав. Ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 08.10.2021. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 ).

Сину позивача встановлено інвалідність, що підтверджується корінцем медичного висновку № 5.7.3 про дитину-інваліда віком до 18 років від 17.01.2020 року.

01.09.2020 між позивачем (замовник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (виконавець, вид діяльності зі КВЕД 88.91 – денний догляд за дітьми) укладено договір № ЗК про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

За умовами договору, виконавець надає послуги щодо здійснення догляду за дитиною – ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Вартість послуг становить 200 (двісті) гривень за одну годину послуг. Надані послуги сплачуються наперед або після надання послуг, що з урахуванням вказаної вартості послуг на місяць становить 1800,00 грн. Оплата за наднормові години здійснюється в кінці місяця.

01.01.2021 року між позивачем та ФОП ОСОБА_3 укладено додаткову угоду до договору № ЗК про здійснення догляду за дитиною до трьох років, відповідно до якої викладено п. 3.2. в редакції, відповідно до якої надані послуги сплачуються наперед або після надання послуг, що з урахуванням вказаної вартості послуг на місяць становить 4000,00 грн.

З 01.09.2020 позивачем є отримувачем послуги «муніципальна няня».

Відповідно до листа відповідача від 29.06.2021 № К-75 на заяву позивача, позивачу призначено компенсаційну послугу «муніципальна няня», яку нараховано за січень-травень 2021 року в сумі 1779,00 грн. щомісяця. При цьому, сплата послуги за січень-травень 2021 року проводиться в сумі 4000,00 грн.

Призначення компенсаційної послуги «муніципальна няня» здійснюється за допомогою автоматизованої підсистеми «Електронна соціальна послуга відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня». Станом на 01.07.2021 року програмне забезпечення не доопрацьовано, розмір відшкодування нараховується у розмірі, встановленому на 01.01.2020 року.

Також відповідач надав позивачу довідку від 09.06.2021 № 1382 про компенсацію послуги «муніципальна няня» (а.с. 12-13), яка свідчить, що зазначена послуга позивачу за жовтень 2020 року не виплачена, а за період з січня по квітень 2021 виплачена у щомісячному розмірі 1779,00 грн., за травень-червень 2021 не виплачена.

Постановою КМУ № 68 від 30.01.2019 року затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі – Порядок № 68).

Відповідно до Порядку № 68 (в редакції постанови КМУ № 897 від 30.09.2020 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин), послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі - послуга “муніципальна няня”) - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років.

Муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.

Відшкодування вартості послуги “муніципальна няня” є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги “муніципальна няня”) за здійснення догляду за дитиною протягом місяця.

Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) (п. 3 Порядку № 68).

П. 4 Порядку № 68 встановлено, що компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується отримувачу послуги “муніципальна няня” в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги “муніципальна няня”, сплаченої отримувачем послуги “муніципальна няня”.

Абз. 2 п. 4 Порядку № 68 (який набрав чинності з 01.01.2021) передбачено, що у разі догляду за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок ІV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, компенсація послуги “муніципальна няня” виплачується у двох розмірах прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, але не більше від вартості послуги “муніципальна няня”, сплаченої отримувачем послуги “муніципальна няня”.

Згідно п. 5 Порядку № 68, право на отримання компенсації послуги “муніципальна няня” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги “муніципальна няня” надається отримувачам послуги “муніципальна няня” за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”, за винятком отримувачів послуги “муніципальна няня”, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги “муніципальна няня”, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги “муніципальна няня” та муніципальною нянею (п. 6 Порядку № 68).

Для отримання компенсації послуги “муніципальна няня” отримувач послуги “муніципальна няня” подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.

Позивачу з вересня 2020 року була призначена компенсація послуги “муніципальна няня”.

Причини її невиплати за жовтень 2020 року невідомі.

Законом України «Про державний бюджет України на 2021 рік» встановлено прожитковий мінімум на дітей віком до шести років: з 1 січня - 1921 гривня.

Згідно додаткової угоди до договору № ЗК від 01.01.2021 року, вартість послуг по догляду за дитиною до трьох років з 01.01.2021 року становить 4000,00 грн.

Позивач надала суду докази сплати послуг щодо здійснення догляду за її дитиною за січень 2021 року – серпень 2021 року.

Оскільки син позивача є дитиною з інвалідністю, розмір компенсація послуги “муніципальна няня” з 01.01.2021 року становить два розміри прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, але не більше від вартості послуги “муніципальна няня”, сплаченої отримувачем послуги “муніципальна няня” (1921,00 грн. х 2 = 3842,00 грн.).

За таких обставин, позивач повинен виплатити позивачу компенсацію послуги “муніципальна няня” за жовтень 2020 року та за період з січня 2021 року по серпень 2021 року.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Тому суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу компенсації послуги “муніципальна няня” за вересень 2020 року та зобов`язати відповідача виплатити відповідну компенсацію, а також визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати компенсації за січень 2021- серпень 2021 у розмірі двох розмірів прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року та зобов`язати відповідача виплатити компенсацію у зазначеному розмірі.

Щодо позовних вимог про виплату компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» з урахуванням втрати частини доходів суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру:

пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством);

соціальні виплати;

стипендії;

заробітна плата (грошове забезпечення)

сума індексації грошових доходів громадян;

суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;

суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до Порядку № 68, послуга з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” (далі - послуга “муніципальна няня”) - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років.

Відтак, послуга “муніципальна няня” не є доходом в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) щодо невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) компенсації послуги “муніципальна няня” за вересень 2020 року .

3. Зобов`язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) компенсацію послуги “муніципальна няня” за вересень 2020 року.

4. Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) компенсації послуги “муніципальна няня” за січень 2021- серпень 2021 у розмірі двох розмірів прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленому на 01.01.2021 року.

5. Зобов`язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) компенсацію послуги “муніципальна няня” за січень 2021- серпень 2021 у розмірі двох розмірів прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленому на 01.01.2021 року.

6. В решті позову відмовити.

7. Стягнути з Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 03194499) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні), сплачений квитанцією № 0.0.2243825934.1 від 25.08.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко