Рішення № 101883986, 30.11.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2021
Номер справи
260/3419/21
Номер документу
101883986
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 листопада 2021 року м. Ужгород№ 260/3419/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С.А.

при секретарі судових засідань - Романець Е.М.

та осіб, які беруть участь у справі:

представник позивача - Нірода М.В.

представник відповідача - не з`явився;

представник третьої особи - Томенчук Д.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального провадження адміністративну справу за позовом Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області до Державного підприємства "Мокрянське лісомисливське господарство" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Тячівська окружна прокуратура Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства "Мокрянське лісомисливське господарство", третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА про про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, а саме: визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства «Мокрянське лісомисливське господарство» та зобов`язати відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення між Заповідного урочища місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" загальною площею 425,8 га, який знаходиться на території ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що Тячівською окружною прокуратурою в ході моніторингу використання земельних ділянок на території області виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, протягом тривалого часу не вживалися заходи щодо винесення меж Заповідного урочища місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), що в свою чергу унеможливлює його належне використання та зберігання, існує ймовірність використання земельної ділянки не за цільовим призначенням оскільки межі Урочища не відомо де починаються та невідомо де закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

08 вересня 2021 року відповідачем на адресу суду подано письмовий відзив, із змісту якого вбачається, що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову вказує на те, що у ДП "Мокрянське лісомисливське господарство" не було обов`язку щодо закріплення межі пам`ятки в натурі. Згідно до п. 1.6 Положення про заповідне урочище місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" межі пам`ятки природи встановлюються у натурі відповідно до законодавства. Однак, дане Положення не визначає часові рамки закріплення меж заповідного урочища, висновок прокурора щодо бездіяльності лісгоспу є передчасним.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд позов задоволити, з мотивів наведених у позовні заяві.

Будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду даної справи представник відповідача у судове засідання не з`явився.

Представник третьої особи в судовому засіданні, підтримав позов прокуратури та просив такий задоволити.

Заслухавши думку сторін, розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що під час моніторингу використання земельних ділянок на території Тячівського району виявлено факти порушення законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду, а саме виявлено факт не розроблення землевпорядної документації, в тому числі, щодо природно-заповідного фонду місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси".

Вказане заповідне урочище місцевого значення створено на підставі рішення Закарпатської обласної ради № 1040 від 21.12.2017 року.

Заповідне урочище місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" загальною площею 425,8 га, розташований на території тячівського району в кварталах 4-6 Усть-Чорнянського лісництва ДП "Мокрянське лісомисливське господарство".

Відповідно до охоронного зобов`язання від 08.04.2019 №06-24/988/7, ДП «Мокрянське лісомисливське господарство» дало зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження території природно-заповідного фонду місцевого значення - заповідне урочище "Усть-Чорнянські праліси" загальною площею 425,8 га (а. с. 24).

Відповідно до Положення, затвердженого розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації № 183 від 29.03.2019 року заповідне урочище місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" входить до складу природно-заповідного фонду України і охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

П. 1.5 розділу 1 Положення передбачено, що землекористувач бере на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження заказника.

Межі Урочища встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж Урочища в натурі його межі визначаються відповідно до проекту його створення (п. 1.6 розділу 1 Положення).

Таким чином, ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», як землекористувача заповідне урочище місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" зобов`язано дотримуватись встановленого особливого режиму для такої території, а також забезпечити її охорону та збереження.

Разом з тим, згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 20.05.2021 №10-7-0.5-3979/2-21 у Державному земельному кадастрі відомості про межі урочища відсутні.

Вважаючи бездіяльність ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», яка полягає у не невжитті заходів по винесенню меж Заповідного урочища місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" та не закріпленню його меж в натурі (на місцевості), протиправною та такою, що створює передумови для нецільового використання земель такого, прокурор звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 43 Земельного кодексу України (далі – ЗК України), землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва) (ст. 44 ЗК України).

Вищезазначене кореспондується з положеннями Закону України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 №2456-XII (далі – Закон).

Згідно ст. 7 Закону межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Ч. 5 ст. 53 Закону визначено, що території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (ч. 3 ст. 26 Закону).

Окрім того, відповідно до положень ч. 2 ст. 60 Закону, охорона територій та об`єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.

Згідно ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про землеустрій», землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Ст. 20 Закону України «Про землеустрій» визначено, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності, в тому числі, в разі розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель; встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).

Підставою для здійснення землеустрою, відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій», є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

Згідно зі ст. 25 вказаного Закону одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.

Ч. 1 ст. 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду розробляються з метою:

а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу;

б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму;

в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини;

г) проведення науково-дослідних робіт;

ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;

д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.

Таким чином, законодавчими нормами на землекористувачів земельних ділянок об`єктів природно-заповідного фонду покладено обов`язок забезпечувати охорону та збереження територій таких. Разом з тим, в спірних правовідносинах ДП «Мокрянське лісомисливське господарство», як землекористувач урочища "Усть-Чорнянські праліси", взятих на себе зобов`язань не виконало, заходів для оформлення землевпорядної документації Заказника та визначення меж такого в натурі (на місцевості) не вчинено.

Жодних аргументів та доказів на спростування вищезазначених обставин відповідач до суду не подав.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, дослідивши вищенаведені обставини справи крізь призму законодавчих актів, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України та в зв`язку з відсутністю витрат позивача, пов`язаних із залученням свідків чи проведенням експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Тячівської окружної прокуратури Закарпатської області до Державного підприємства "Мокрянське лісомисливське господарство" про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа - Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА - задоволити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства "Мокрянське лісомисливське господарство" щодо не забезпечення організації проведення робіт із винесення меж Заповідного урочища місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" загальною площею 425,8 га, який знаходиться на території ДП "Мокрянське лісомисливське господарство" та закріплення їх в натурі (на місцевості).

3. Зобов`язати Державне підприємство "Мокрянське лісомисливське господарство" (90523, Закарпатська область, Тячівський район, с. Красна, вул. Підчос, буд. 87, код ЄДРПОУ - 32467828) забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж Заповідного урочища місцевого значення "Усть-Чорнянські праліси" загальною площею 425,8 га, який знаходиться на території ДП "Мокрянське лісомисливське господарство" та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 13 грудня 2021 року, після виходу судді із відпустки.

СуддяС.А. Гебеш