
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року м. Житомир справа № 240/9742/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, яка призвела до не нарахування та не виплати йому з 17.07.2018, як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, доплати у розмірі, визначеному ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації провести йому з 17.07.2018 нарахування та виплату як працюючому пенсіонеру, яка проживає на території радіоактивного забруднення, доплати у розмірі, визначеному ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 25% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
В обґрунтування позову зазначає, що є працюючим пенсіонером, має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, проживає та працює в населеному пункті, який віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Рішенням Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 відновлено дію ст. 39 Закону № 796-ХІІ у редакції, що діяла до 01.01.2015 в частині, яка не змінена Законом № 987-VIII, однак відповідач на даний час зробити нарахування йому доплат за минулий період відмовляється, чим порушує його права.
Ухвалами Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від поновлено провадження у справі.
Відповідач вимоги ухвали суду у частині надіслання відзиву на адміністративний позов не виконав.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справ, позивач є пенсіонером, має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, проживає в с. Білокоровичі, Олевський р-н, Житомирська обл., яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, та працює з 27.04.2006 в ДП "Білокоровицьке лісове господарство".
Після прийняття Конституційним Судом України рішення від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 із 17 липня 2018 року відновлено дію статті 39 Закону № 796-ХІІ у редакції, що діяла до 01 січня 2015 року в частині, яка не змінена Законом № 987-VIII.
Тому стаття 39 вказаного Закону № 796-ХІІ із 17 липня 2018 року має такий зміст:
«Стаття 39. Доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення
Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
-у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
-у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
-у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати».
В іншій частині стаття 39 Закону № 796-ХІІ діє у редакції Закону № 987-VIII від 04 лютого 2016 року.
Вказана правова позиція висловлена в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 по справі № 240/4937/18.
Таким чином з 17.07.2018 року, відповідно до ст. 39 Закону № 796-ХІІ, позивач, як пенсіонер, якій працює у зоні радіоактивного забруднення, має право на додаткове підвищення оплати праці на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
Суд звертає увагу, що відповідно до вказаної статті пенсіонер, якій працює у зоні радіоактивного забруднення, не має права на підвищення до пенсії в розмірі 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статей 15, 16 Закону України "Про оплату праці", ст. 97 Кодексу законів про працю, оплата праці працівників здійснюється на підприємствах, в установах і організаціях, де вони працюють.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач не мав законних підстав нараховувати та виплачувати позивачу підвищення до пенсії як працюючому пенсіонеру, який проживає на територіях радіоактивного забруднення, у розмірі, встановленому ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позов є необгрунтованим і задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації (вул. Привокзальна, 5,м.Олевськ,Житомирська область,11002, код ЄДРПОУ 03192610) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова