
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2021 р. Справа№200/13427/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області) , відповідно до тексту позовної заяви, позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які виразились у відмові здійснити переведення та призначення пенсії за нормами Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” ОСОБА_1 та незастосуванні при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
зобов`язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.08.2021 щодо переведення та призначення пенсії за нормами Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком за Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з 17.08.2021, з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що він з 05.09.2011 отримував пенсію призначену згідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі – Закон №3723-ХІІ). 17.08.2021 позивач звернувся з письмовою заявою до управління ПФУ з проханням провести переведення та призначення пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі – Закон №1058-ІV) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки.
29.09.2021 з листа відповідача позивач дізнався, що відповідачем проведено автоматичне осучаснення пенсії за нормами ст. 43 Закону №1058-ІV.
Позивач вважає, що відповідачем проігноровано той факт, що він звернувся із заявою щодо переведення та призначення пенсії за іншим законом, а не за роз`ясненням щодо її осучаснення (індексації). На думку позивача, такі дії органу пенсійного фонду є неправомірними, оскільки пенсія згідно Закону №1058-ІV раніше не призначалась і призначається вперше, а не здійснюється перехід з одного виду пенсії на інший, тому слід застосувати ч. 3 ст. 40 Закону №1058-ІV та здійснити таке переведення із дня подання заяви, тобто з 17.08.2021.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
Суддя Буряк І.В., з 10.11.2021 по 02.12.2021 перебувала у відпустці, з 03.12.2021 по 11.12.2021 на лікарняному, отже розгляд справи проведено у перший робочий день, а саме 13.12.2021.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Зокрема зазначено, що позивач перебуває на обліку відповідача з 05.09.2011, пенсія вперше призначена у відповідності до Закону №3723-ХІІ.
У відповідності до п. 4-7 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV з 01.10.2017 автоматизованим способом позивачу проведено переведення пенсії призначеної за Законом №3723-ХІІ, на пенсію за віком згідно Закону №1058-ІV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015 та 2016 (з 01.10.2017- 3 764,40 грн.)
Враховуючи викладене, відповідач стверджує про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки у розмірі 9 118,81 грн. У зв`язку з викладеним, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 05.09.2011 призначено пенсію за Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ у розмірі – 2 906,18 грн., вказане підтверджено протоколом №382 від 15.09.2011, де вказано, що розмір пенсії становить всього - 2 906,18 грн., шифр пенсії – 130, вид пенсії – за віком, умови призначення – держслужбовці, основний розмір пенсії від середнього заробітку – 3182.55300.
З 01.10.2017 позивача переведено (автоматизованим способом) на пенсію за віком відповідно до №1058-ІV вказане підтверджено розпорядженням №120823 від 22.11.2017, де вказано, що розмір пенсії становить всього – 4 155,04 грн., шифр пенсії – 101, середньомісячний заробіток 9177.83000, кількість місяців в розрахунку заробітку – 194, при цьому у протоколі зазначено про припинення виплати пенсії по шифру 130.
17.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою довільного зразка, де просив перевести та призначити йому пенсію за нормами Закону №1058-ІV із застосуванням при розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки.
Листом від 20.09.2021 відповідач повідомив позивачу, що його заяву розглянуто у відповідності вимог Закону України «Про звернення громадян», а також про те що з 01.10.2017 ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено переведення з пенсії відповідно Закону №3723 на пенсію за віком обчислену згідно Закону № 1058, також вказано що пенсію обчислено зі страхового стажу за даними пенсійної справи, який складає 45 років 02 місяці 25 днів (стаж врахований по 29.02.2020). Коефіцієнт стажу - 0,45167. Середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії складала 13230,38 грн. (5426,60 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016) * 2,43806 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.03.2021 року складав 6329,57 грн.: розмір пенсії за віком (13230,38 грн. х 0,45167) – 5 975,77 грн.; доплата за понаднормовий стаж – 353,80 грн.
Позивач не погодившись із діями відповідача, які на його думку полягали у відмові здійснити переведення та призначення пенсії за нормами Закону №1058-ІV та незастосування показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу, в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України № 1058-IV визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.
Згідно зі ст. 1 Закону 1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Виходячи з системного аналізу норм Закону 1058-IV, виплата пенсії за Законом 3723-ХІІ не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом 3723-ХІІ, оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону 1058-ІV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Розмір пенсії за віком визначається за правилами ст. 27 Закону 1058-ІV. Частина перша цієї статті дає для визначення пенсії наступну формулу: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Водночас, згідно з ч.2 ст. 40 Закону 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 ст. 45 Закону 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, який набрав чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до пункту 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV.
Відповідно до пункту 4-3 розділу XV Закону №1058-ІV з 01.10.2017 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4-7 розділу XV Закону №1058-ІV з 01.10.2017 передбачено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України, зокрема, «Про державну службу» із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Системний аналіз змін, внесених до Закону 1058-ІV Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII, свідчить про те, що з 01.10.2017 запроваджено автоматичний перерахунок усіх пенсій, зокрема і тих, що призначені за Законом №3723-ХІІ в разі її збільшення, та автоматичне переведення пенсії на умовах, передбачених Законом №1058-ІV. При цьому фінансування таких пенсій здійснюється як за рахунок коштів Пенсійного фонду, так і за рахунок коштів Державного бюджету.
Як встановлено судом, позивача з 01.10.2017 переведено з пенсії, призначеної за Законом №3723 на пенсію відповідно до Закону №1058-VI, розмір пенсії розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014 – 2016.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем автоматичне переведення пенсії позивача з виду на вид, її розрахунок з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 здійснено правомірно, оскільки внаслідок переведення розмір пенсії позивача збільшився та становить - 4 155,04 грн., тоді як до такого переведення становив - 2 906,18 грн.
Водночас згідно з пунктом 13 розділу XV Закону №1058-ІV з 01.10.2017 у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України, зокрема, «Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Доказів, що позивач звертався до органів Пенсійного фонду із заявою для переведення на пенсію за нормами закону України «Про державну службу» із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення суду не надано.
Таким чином, посилання позивача на ту обставину, що за призначенням пенсії згідно Закону №1058-ІV він звернувся вперше, не знайшли підтвердження, оскільки матеріалами пенсійної справи доведено факт переведення пенсії позивача, яка призначена за нормами Закону №3723-ХІІ на пенсію за віком у відповідності до Закону №1058-ІV.
Отже в даному випадку підстави для здійснення повторного призначення пенсії, яка на час розгляду цієї справи позивачу вже призначена та виплачується за нормами Закону №1058-ІV, із застосуванням інших показників - середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, відсутні.
Суд не враховує посилання позивача на правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №577/2576/17/875/5312/17), оскільки висновки щодо застосування норм права, наведені судом у вказаній постанові, прийняті без урахування змін до Закону №1058-ІV, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII.
Щодо розгляду заяви позивача, яка спрямовувалась до ГУ ПФУ у Донецькій області з метою проведення відповідачем переводу та призначення пенсії, та надання відповіді у відповідності до приписів Закону України "Про звернення громадян".
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з метою переведення/призначення пенсії позивач звернувся із заявою довільного зразка, на яку відповідачем надана відповідь від 20.09.2021 за приписами Закону України "Про звернення громадян".
Доказів звернення позивача із заявою про проведення призначення/перерахунку пенсії, форма якої передбачена додатком 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 суду не надано.
З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, у спосіб та у межах чинного законодавства, надавши відповідь на заяву позивача згідно приписів Закону України "Про звернення громадян".
Суд враховує висновки Верховного суду, яка викладені у постанові від 17.11.2021 справа №160/1005/19 де вказано правову позицію стосовно правомірності дій органу пенсійного фонду щодо автоматичного переведення пенсійних виплат з 01 жовтня 2017 року осіб, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» на пенсію у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі збільшення розрахованого за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розміру пенсії.
Також у цій же постанові Верховний суд підтримав висновки суду апеляційної інстанції стосовно правомірності надання органом пенсійного фонду відповіді за нормами Закону України «Про звернення громадян» на заяву, яка спрямована на проведення перерахунку/призначення пенсії у разі недотримання заявником форми заяви, яка передбачена додатком 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України " Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх дій, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст.242-246, 250, 255-262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 13 грудня 2021 року.
Суддя І.В. Буряк