
Копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2021 року Справа № 160/23059/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича, розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить: визнати протиправною і скасувати постанову від 20.08.2021р. про відкриття виконавчого провадження №66557077, як таку що видана з пропуском тримісячного строку на підставі не чинного документу, який не підлягає примусовому виконанню.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
вимога про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року вступила в законну силу 01.05.2020 року по закінченню 10-ти денного строку з моменту отримання позивачем 21.04.2020 року у рекомендованому поштовому відправленні № 53103825212;
строк пред`явлення виконавчого документу до виконання - 3 місяці з дати набрання законної сили (чинності) виконавчим документом;
вимога про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року надійшла до виконання 18.08.2021 року, тобто з пропуском строку пред`явлення виконавчого документу до виконання, який сплив 02.08.2020 року;
вимога про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року не містить печатки із зображенням Державного Герба України, а тому не відповідає вимогам виконавчого документа.
Ухвалою суду від 07.12.2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач не надав суду відзив на позовну заяву; про розгляд справи повідомлений належним чином шляхом направлення повідомлення на електронну пошту.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, надала письмові пояснення, у яких просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки виконавчий документ містить всі необхідні реквізити та скріплений печаткою. Вимога про сплату боргу (недоїмки) № ф-330-23у від 17.02.2020 року направлялась позивачу та отримано останнім; позивач не сплатив суму боргу з ЄСВ, а тому податковий орган пред`явив виконавчий документ до виконання. Недоліки у оформленні документа не є підставою для його не виконання. Третя особа надала суду документи, які вказані в ухвалі суду від 07.12.2021 року.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, встановив наступне.
Предметом спору є правомірність постанови державного виконавця про від 20.08.2021р. про відкриття виконавчого провадження №66557077.
У матеріалах справи міститься оскаржувана постанова, де боржником вказано позивача, а стягувачем третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору; назва виконавчого документу - вимога про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року на суму 89 641,70 грн.; документ вступив в законну силу 02.06.2021 року.
У матеріалах справи міститься копія вимоги про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року. У вказаному документі зазначено, що він вступив в законну силу 02.06.2021 року.
У матеріалах справи міститься також докази отримання позивачем вимоги про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року, а саме: копія повідомлення про вручення поштового відправлення із зазначенням дати отримання 21.04.2020 року.
Виконавчий документ надійшов до відповідача 18.08.2021 року, що підтверджується інформацією про виконавче провадження №66557077, яка міститься у матеріалах справи.
У відповідності до вимог ч.4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Згідно вимог пункту 7 ч.1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
За вказаних обставин вимога про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року є виконавчим документом на підлягає примусовому виконанню.
Вимоги до виконавчого документа визначені у статті 4 Закону України «Про виконавче провадження»: у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов`язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов`язаний мати таку печатку.
Вимога про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року містить підпис уповноваженої особи та печатку із зображенням тризубу - малого Державного Герба України.
Згідно постанови Верховної Ради України «Про Державний Герб України» від 19.02.1992 року № 2137-XII затверджено тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України; зображення Державного герба України поміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов`язковим додержанням пропорцій зображення герба.
У відповідності до вимог статті 20 Конституції України державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).
Станом на день розгляду справи в Україні існує лише малий Державний Герб України - Знак Княжої Держави Володимира Великого - тризуб та відсутній Великий Державний Герб України.
Відповідно до пункту 15 Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, яке затверджено наказом ДПС України від 12.11.2020 року № 643, ГУ ДПС має печатку із своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Печатка, яка мітиться на вимозі про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року, містить зображенням малого Державного Герба України - тризубу.
Чинне законодавство України не містить вимоги про присутність на печатці органів державної влади саме зображення Великого Державного Герба України.
Суд зазначає, що у вимозі про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року міститься такий реквізит, як дата набрання чинності - 02.06.2021 року, яка зазначена податковим органом.
Однак судом під час розгляду справи встановлено, що позивачем отримано вимогу про сплату боргу № ф-330-23у від 17.02.2020 року саме: 21.04.2020 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься у матеріалах справи.
Згідно пункту 5 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (в редакції наказу від 21.12.2020 року № 790) (далі - Інструкція), протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов`язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені. У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення податкового органу або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності). Податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): пред`являє її до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
У відповідності до пункту 4 розділу VI Інструкції дата надсилання (вручення) вимоги про сплату боргу (недоїмки) проставляється: працівником структурного підрозділу, до функцій якого належить стягнення недоїмки, після отримання від працівника структурного підрозділу, до функцій якого належить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або посадової (службової) особи, якій надані повноваження на виконання такої функції, повідомлення про вручення поштового відправлення (повернення поштового відправлення із зазначенням причин невручення) - у разі надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення. При цьому повідомлення про вручення прикріплюється до другого примірника вимоги про сплату боргу (недоїмки). Після надсилання (вручення) вимоги про сплату боргу (недоїмки) платнику другий примірник такої вимоги з відміткою про вручення підшивається до справи платника.
Отже, у разі отримання платником ЄСВ вимоги про сплату боргу (недоїмки) та її не оплати протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) або не оскарження в судовому чи адміністративному порядку, вказана вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається узгодженою (набирає чинності) на одинадцятий день з дня її отримання платником ЄСВ.
Оскільки позивач отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) № ф-330-23у від 17.02.2020 року саме: 21.04.2020 року, не сплатив борг та не оскаржив вимогу, то вимога про сплату боргу (недоїмки) набрала чинності з 02.05.2020 року.
Таким чином, саме дата 02.05.2020 року повинна бути вказана податковим органом у графі «дата набрання чинності вимогою», а не 02.06.2021 року.
Податковим органом не надано належних доказів того, що дата 02.06.2021 року є вірною датою набрання чинності вимогою сплату боргу (недоїмки) № ф-330-23у від 17.02.2020 року.
Податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): пред`являє її до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
У відповідності до вимог частин 1 та 2 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Отже, станом на момент пред`явлення виконавчого документу - вимоги про сплату боргу (недоїмки) № ф-330-23у від 17.02.2020 року, до виконання сплив трьох місячний строк, який починає свій відлік з дня набрання чинності вказаної вимогою, тобто з 02.05.2020 року та закінчився 03.08.2020 року відповідно.
У відповідності до вимог п.3 ч.3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Враховуючи те, що дата набрання чинності на вимозі про сплату боргу (недоїмки) № ф-330-23у від 17.02.2020 року вказана податковим органом самостійно, то державний виконавець повинен був направити запит до податкового органу з метою з`ясування фактичної дати отримання позивачем вказаної вище вимоги для того, щоб перевірити правильність визначенням податковим органом дати набрання чинності виконавчим документом.
В іншому випадку є можливість зловживання податковим органом правом на зазначення дати набрання чинності на вимозі про сплату боргу (недоїмки).
Судом встановлено, що виконавчий документ надійшов до відповідача 18.08.2021 року, тобто поза межами трьох місячного строку з моменту набрання чинності виконавчим документом.
У відповідності до вимог п.2 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо: пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання.
За вказаних обставин державний виконавець повинен був повернути стягувачу виконавчий документ.
Таким чином, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно вимог статті 139 КАС України.
Керуючись ст.241-246,287 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов громадянина України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (53200, м. Нікополь, вул. Отаманська, 2, код ЄДРПОУ 35004297), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ ВП 44118658) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.
Визнати протиправною і скасувати постанову від 20.08.2021р. про відкриття виконавчого провадження №66557077.
Стягнути з Нікопольського відділу державної виконавчої служби у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь громадянина України ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строк, передбачений частиною 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Помічник судді Лісна А.М.
Рішення не набрало законної сили станом на 14.12.2021 року
Помічник судді Лісна А.М.