Рішення № 101880156, 13.12.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
140/9053/21
Номер документу
101880156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9053/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС країни у Волинській області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Національної поліції у Волинській області, Луцька міська рада про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області (далі – ЛК УМВС України у Волинській області, відповідач) про визнання дій протиправними щодо прийняття рішення про зняття позивача з квартирного обліку; зобов`язання Ліквідаційну комісію Управління МВС України у Волинській області поновити та включити ОСОБА_1 до окремого списку квартирної черги зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку (10.01.2014 – час зняття з обліку) та передати відповідні документи до Виконавчого комітету Луцької міської ради для отримання житла.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебував в першочерговій черзі з 06.11.2000 року під № 98 на квартирному обліку в УМВС у Волинській області, як атестований співробітник УМВС та користувався житловими пільгами, що передбачені ст.22 Закону України «Про міліцію». Є пенсіонером, загальна вислуга років на час звільнення складала 32 роки 06 місяців.

Листом від 03.02.2020 № 137/01/31-2929 ГУ Національної поліції у Волинській області повідомило, що у зв`язку з ліквідацією юридичних осіб публічного права територіальних органів МВС відповідно до постанови КМУ від 16 березня 2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацією територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», та на підставі службового листа МВС України від 04.12.2015 № 41919/Тх «Про організацію ліквідаційних заходів» було ліквідовано квартирний облік та передано квартирні справи співробітників та пенсіонерів ОВС до виконавчого комітету Луцької міської ради для перебування на обліку для отримання житла за місцем проживання, окрім того, було повідомлено, що не перебуваю в контрольному списку осіб ГУНП у Волинській області, які потребують поліпшення житлових умов в зв`язку з тим, що в даному списку можуть перебувати лише працівники ГУНП у Волинській області та відповідно пенсіонери Національної поліції, а не колишні співробітники міліції та пенсіонери ОВС.

Позивач звернувся із заявою до ВК Луцької міськради про включення в список квартирної черги зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку у ВК Луцької міськради, як колишнього працівника УМВС України у Волинській області

Листом від 19.06.2021 року ОСОБА_1 було повідомлено, що УМВС у Волинській області документи (квартирна справа) щодо перебування позивача на квартирному обліку у зазначеному Управлінні до ВК Луцької міськради, не надавалися, а тому прийняти рішення про взяття ОСОБА_1 на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради з дати взяття на квартирний облік УМВС України у Волинській області немає правових підстав.

Позивач звернувся із письмовим зверненням до ГУНП у Волинській області про передачу його документів (квартирної справи) до ВК Луцької міськради для включення в список квартирної черги, як колишнього працівника УМВС України у Волинській області.

ЛК УМВС України у Волинській області було розглянута дана заява та повідомлено, що на засіданні адміністрації і профкому УМВС України у Волинській області від 24.09.2013 року було прийняте рішення про письмове попередження осіб, які не поновили документи у квартирних справах. У випадку не поновлення документів до 18.12.2013 вони будуть зняті з квартирного обліку.

Також зазначили, що 10.01.2014 року позивача рішенням спільного засідання адміністрації і профкому УМВС України у Волинській області було знято із квартирного обліку, у зв`язку із тим, що він не поновив відповідні документи. Вважає зазначене рішення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області протиправним та необгрунтованим.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує проти позову, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06.11.2000 року перебував в черзі під № 98 на квартирному обліку в УМВС у Волинській області, як атестований співробітник УМВС та користувався житловими пільгами, що передбачені ст.22 Закону України «Про міліцію».

Листом № 137/01/31-2929 ГУ Національної поліції у Волинській області позивача повідомлено, що у зв`язку з ліквідацією юридичних осіб публічного права територіальних органів Міністерства внутрішніх справ відповідно до постанови КМУ від 16 березня 2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацією територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», та на підставі службового листа МВС України від 04.12.2015 № 41919/Тх «Про організацію ліквідаційних заходів» було ліквідовано квартирний облік та передано квартирні справи співробітників та пенсіонерів ОВС до виконавчого комітету Луцької міської ради для перебування на обліку для отримання житла за місцем проживання, окрім того, повідомлено, що ОСОБА_1 не перебуває в контрольному списку осіб ГУНП у Волинській області, які потребують поліпшення житлових умов в зв`язку з тим, що в даному списку можуть перебувати лише працівники ГУНП у Волинській області та відповідно пенсіонери Національної поліції, а не колишні співробітники міліції та пенсіонери ОВС.

Позивач звернувся із заявою до ВК Луцької міськради про включення в список квартирної черги зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку у ВК Луцької міськради, як колишнього працівника УМВС України у Волинській області

19.06.2021 листом ОСОБА_1 повідомлено, що УВС у Волинській області документи (квартирна справа) щодо перебування позивача на квартирному обліку у зазначеному Управлінні до ВК Луцької міськради, не надавалися, а тому прийняти рішення про взяття ОСОБА_1 на квартирний облік при виконавчому комітеті міської ради з дати взяття на квартирний облік УМВС України у Волинській області немає законних підстав.

Позивач звернувся із письмовим зверненням до ГУНП у Волинській області про передачу його документів (квартирної справи) до ВК Луцької міськради для включення в список квартирної черги, як колишнього працівника УМВС України у Волинській області.

УМВС України у Волинській області було розглянута дана заява та листом №16/41 від 06.07.2021 повідомлено, що на засіданні адміністрації і профкому УМВС України у Волинській області від 24.09.2013 року було прийняте рішення про письмове попередження осіб, які не поновили документи у квартирних справах. У випадку не поновлення документів до 18.12.2013 вони будуть зняті з квартирного обліку. 10.01.2014 року рішенням спільного засідання адміністрації і профкому УМВС України у Волинській області позивача було знято із квартирного обліку, у зв`язку із тим, що він не поновив відповідні документи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 47 Конституції України закріплено право кожного на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до ст. 37 ЖК Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв`язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.

Згідно з ч. 1 ст.40 ЖК Української РСР громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

За загальними житловими нормами, а саме відповідно до ч. 2 ст. 40 Житлового кодексу України, громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках:

1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;

1-1) одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку;

2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;

3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР;

4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;

5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання регулюють Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів У РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила).

Приписами п. 27 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР № 470, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. (далі Правлила 470) визначено, що громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необгрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.

Приписами п. 28 Правил № 470 визначено, що зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку). При розгляді цих питань на засідання відповідних органів запрошуються заінтересовані особи. Про зняття з обліку (виключення із списку) громадяни у 15-денний строк повідомляються у письмовій формі з указанням підстав зняття з обліку (виключення із списку).

Суд зауважує, що необхідність оновлення квартирної справи не є причиною для прийняття рішення про зняття з квартирного обліку. Окрім того, суд не вбачає належним доказом повідомлення про прийняття рішення реєстр відправленої кореспонденції УМВС України у Волинській області від 29.11.2013, оскільки в даному документі не зазначено інформації про отримання позивачем листів-попереджень про обов`язок поновлення документів у квартирній справі. Отже, з наведеного вбачається, що позивач мав право перебувати на квартирному обліку в черзі на отримання житла, і у відповідача не було підстав для прийняття рішення про зняття його з квартирної черги.

Закон України «Про міліцію» втратив чинність згідно із Законом України «Про Національну поліцію», який набрав чинності з 07.11.2015.

Постановою КМУ від 16.09.2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідації територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», передбачено ліквідацію, в тому числі Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Волинській області, та створення Головного управління Національної поліції в Волинській області.

Підпунктом 49 пункту 4 постанови КМУ від 28.10.2015 №877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію» визначено, що Національна поліція «взаємодіє з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції та членів їх сімей».

Питання житлового забезпечення поліцейських регулюється статтею 96 Закону № 887, абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» громадянам України з числа колишніх працівників міліції, які звільнені із служби в органах внутрішніх справ у зв`язку з виходом на пенсію та згідно із законом визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, житлова площа надається в першочерговому порядку.

Відповідно до ст.38 Житлового кодексу Української РСР, порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

З вимог п. 18-19 Правил № 470 вбачається, що взяття на квартирний облік працівників, які потребують поліпшення житлових умов за місцем їх роботи проводиться за заявою таких осіб з наданням відповідних документів, перелік яких є вичерпним для розгляду на комісії по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету.

Відповідно до абз. 2 п. 30 Правил при припиненні трудових відносин з підприємством, установою, організацією громадянина, який перебував на квартирному обліку за місцем роботи, і тимчасовому виїзді на роботу в іншу місцевість (якщо за тим, хто виїхав, за законом зберігається жиле приміщення), він переводиться на облік до виконавчого комітету Ради народних депутатів.

У свою чергу облікові справи громадян передаються до виконавчого комітету відповідної ради із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку та у списках осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, зокрема, у випадках ліквідації обліку за місцем роботи (пункт 31 Правил).

З відзиву УМВС України у Волинській області від 21.09.2021 вбачається, що на засіданні адміністрації та профкому УМВС України у Волинській області від 24.09.2013 було прийняте рішення про письмове попередження осіб, які не поновили документів в квартирних справах до 18.12.2013, що вони будуть зняті з квартирного обліку. Також зазначено, що оскільки позивач не поновив вказані документи, рішенням адміністрації та профкому УМВС України у Волинській області від 10.01.2014 ОСОБА_1 було знято з квартирного обліку.

До позову додано реєстр відправлень поштової кореспонденції від 28.11.2013 (під № 11 зазначено ОСОБА_1 ). Однак доказів направлення та вручення позивачу рішення відповідача від 24.09.2013 та від 10.01.2014 УМВС України у Волинській області не надано. Тому суд вважає, що про оскаржуване рішення відповідача від 10.01.2014 позивач дізнався лише з листа УМВС України у Волинській області № 16/41 від 06.07.2021. Таким чином, строк звернення в суд із позовом ОСОБА_1 не пропущено.

Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, вимога ОСОБА_1 зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України у Волинській області поновити та включити його до окремого списку квартирної черги зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку (10.01.2014 – час зняття з обліку), з передачею відповідних документів до Виконавчого комітету Луцької міської ради для отримання житла, підлягає задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 908,00 грн., сплачений згідно з квитанцією від 26.08.2021.

Керуючись статтями 242, 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Житлового Кодексу України, Закону України «Про Національну поліцію» суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення спільного засідання адміністрації та профкому УМВС України у Волинській області від 10.01.2014 в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку.

Зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України у Волинській області у встановленому порядку поновити ОСОБА_1 з 10.01.2014 (з часу зняття) на квартирному обліку за місцем роботи як пенсіонера УМВС у Волинській області з наступною передачею поновлених відповідно до п. 18 Правил № 470 документів до Виконавчого комітету Луцької міської ради для взяття на облік.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційну комісію Управління МВС України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Ліквідаційна комісія Управління МВС країни у Волинській області (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 08592112).

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 40108604).

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Луцька міська рада (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич