
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/11649/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії та виплаті перерахованої пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою і перерахованою сумою пенсії; зобов`язати відповідача з 01 квітня 2021 року здійснити позивачу перерахунок пенсії та виплату перерахованої пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» у порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 на підставі довідки Волинської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 13 липня 2021 року №21-351 вих.21 з виплатою з 01 квітня 2021 року різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 04 вересня 2018 року отримує пенсію за вислугу років на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (далі – Закон України №1697-VII) та продовжує безперервно працювати в органах прокуратури на посаді прокурора Ківерцівського відділу прокуратури.
ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із запитом про доступ до персональних даний, однак відповідач листом від 12 жовтня 2021 року повідомив, що за результатами розгляду заяви від 04 серпня 2021 року у перерахунку та виплаті перерахованої пенсії відмовлено.
Позивач вказує, що з часу призначення йому пенсії за вислугу років, а саме: з 04 вересня 2018 року і на момент звернення до відповідача із заявою відповідного зразка про перерахунок та виплату пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії (04 серпня 2021 року), він відпрацював в органах прокуратури понад 2 роки, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії. Крім того, внаслідок того, що після призначення пенсії за вислугою років він продовжував працювати в органах прокуратури, вислуга років на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років також збільшилась на понад два роки і на час звернення до відповідача із вказаною вище заявою склала 27 років 9 місяців 15 днів (проти 24 років 10 місяця 28 днів на момент призначення пенсії, тобто на 04 вересня 2018 року).
З наведених підстав уважає, що бездіяльність відповідача в особі ГУ ПФУ у Волинській області у здійснені перерахунку і виплаті перерахованої пенсії порушує гарантовані йому національним та міжнародним законодавством соціальні права та просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву від 26 листопада 2021 року №0300-0802-5/48761, відповідач позовних вимог не визнав, повідомив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 04 вересня 2018 року, пенсію призначено за вислугу років згідно із статтею 86 Закону №1697-VII та після призначення пенсії позивач продовжував працювати на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років передбаченою Законом України №1697-VII.
Продовжуючи працювати на посаді прокурора 04 серпня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії, надавши при цьому довідки, видані Волинською обласною прокуратурою від 13 липня 2021 року №21-350 вих. 21 та №21-351 вих. 21 про заробітну плату (грошове забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною посадою) прокурора прокуратури станом на 15 березня 2021 року та на підставі такої заяви з 01 квітня.2021 року зафіксовано розмір заробітної плати прокурора прокуратури згідно довідки від 13 липня 2021 року №21-351 вих. 21 в сумі 52266,66 грн.
Проте, і в подальшому пенсія позивачу виплачувалась у розмірі обчисленому згідно Закону 1058 з урахуванням страхового стажу 27 років 4 місяці 12 днів, в тому числі: 24 роки 8 місяців 18 днів - робота на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років згідно Закону 1697 (коефіцієнт стажу - 0,27333), та середньомісячного заробітку 16663,79 грн, що визначено із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки (5426,60 грн) за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 липня 2018 року (коефіцієнт заробітку - 3,07076), складає 4613,84 грн, з них: 4554,71 грн - розмір пенсії за віком (16663,79 грн - 0,27333); 59,13 грн - доплата до 100 грн. з 01 березня 2021, що відповідає вимогам законодавства.
Позивач 23 жовтня 2021 року звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із звільненням з органів прокуратури та встановлення до розміру пенсії надбавки на утримання дітей до 18 років: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_4 .
З 23 жовтня 2021 року розмір пенсії виплачується відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 60 відсотків від суми заробітної плати. При цьому розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб (18540 грн з 23 жовтня 2021 року та 19340 грн з 01 грудня 2021 року).
Поряд з цим, на підставі поданої заяви з 01 листопада 2021 року до розміру пенсії позивача встановлено надбавки на утримання дітей до 18 років, зокрема: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Таким чином, сума пенсійної виплати на грудень поточного року становить 37309,24 грн, в тому числі: 19340 грн - місячний розмір пенсії; 17969,24 грн - доплата пенсії за період з 23 жовтня 2021 року по 30 листопада 2021 року.
З урахуванням зазначеного, ГУ ПФУ у Волинській області зазначає, що підстав для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2021 року на підставі довідки Волинської обласної прокуратури від 13 липня 2021 року №21-351 вих. 21 про заробітну плату (грошове забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною посадою) прокурора прокуратури станом на 15 березня 2021 року немає, з огляду на що просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 36-40).
Позивач 02 грудня 2021 року подав до суду відповідь на відзив, в якій додатково повідомляє, що з часу подання ним останньої заяви про перерахунок пенсії (04 серпня 2021 року) і до моменту отримання відповіді ГУ ПФУ у Волинській області на вказаний вище запит (12 жовтня 2021 року) з іншими заявами про перерахунок пенсії не звертався, а у зв`язку із звільненням його з посади прокурора, пенсійний орган здійснив не перерахунок, а фактично переведення виплати пенсії з одного виду на інший, а саме: з пенсії, обчисленій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію, обчислену на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
Зазначає, що із змісту зазначеної заяви від 22 жовтня 2021 вбачається, що у ній відсутнє прохання про перерахунок пенсії, оскільки із заявами такого змісту позивач звертався до відповідача 15 липня 2021 року та 04 серпня 2021року і за результатами їх розгляду у перерахунку та виплаті перерахованої пенсії останнім було відмовлено.
На запит від 07 вересня 2021 року щодо надання інформації про наслідки розгляду заяви від 04 серпня 2021 року стосовно перерахунку пенсії відповідач листом від 12 жовтня 2021 року повідомив, що на підставі вказаної заяви лише зафіксовано розмір заробітної плати на підставі довідки Волинської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 13 липня 2021 року №21-351 вих. 21 (арк. спр. 122-127).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 32).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
На підставі заяви позивача від 04 вересня 2018 року (арк. спр. 47) згідно із рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 11 березня 2019 року №032350002470 ОСОБА_1 , з 04 вересня 2018 року призначено пенсію за віком як працюючому працівнику органів прокуратури за нормами Закону України «Про прокуратуру», та встановлено її розмір - 4513,84 грн (арк. спр. 41).
Як убачається із трудової книжки НОМЕР_1 , 02 серпня 1999 року ОСОБА_1 був призначений на посаду помічника прокурора – стажиста Волинської природоохоронної міжрайонної прокуратури, з 23 січня 2019 року працював на посаді прокурора Ківерцівського відділу Маневицької місцевої прокуратури та 22 жовтня 2021 року був звільнений із вказаної посади (арк. спр. 14, 97-98).
Обставини звільнення позивача з органів прокуратури підтверджуються також наказом Волинської обласної прокуратури від 20 жовтня 2021 року №694к «Про звільнення ОСОБА_1 (арк. спр. 99).
Волинською обласною прокуратурою 13 липня 2021 року видано довідку №21-351 вих. 21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій станом на 15 березня 2021 року в сумі 52266,66 грн. Довідка видана відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року №6-р/2020 (арк. спр. 15, 86).
Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії від 15 липня 2021 року, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Волинської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 13 липня 2021 року №21-351 вих 21 з 01 квітня 2021 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. (арк. пр. 16-19).
ОСОБА_1 також подав до Луцького об`єднаного управління ПФУ заяву від 04 серпня 2021 року про перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням зарплати (пенсії за спецзаконами) (арк. спр. 20-22, 81-85), на підставі якої та внаслідок здійсненого пенсійним органом перерахунку пенсії, з урахуванням страхового стажу 27 років 4 місяці 12 днів, її розмір з 01 серпня 2021 року склав 4613,84 грн (арк. спр. 80).
Окрім того, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із запитом про доступ до персональних даних від 07 вересня 2021 року, в якій зокрема просив повідомити про те, яку суму пенсії він фактично отримує станом на 01 квітня 2021 року, а також коли, з якого часу та за який період проведено нарахування цієї пенсії із зазначенням її складових (період та розмір заробітної плати, страховий стаж, тощо), чи проведений за результатами розгляду його заяви перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Волинської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 13 липня 2021 року №21-351 вих 21 та у разі проведення перерахунку пенсії чи змінився (збільшився або зменшився) після проведеного перерахунку на підставі вказаної довідки (арк. спр. 23-24).
За наслідками розгляду заяви позивача від 04 серпня 2021 року, відповідач листом від 12 жовтня 2021 року №11625-11079/С-02/8-0300/21 повідомив, що з 04 вересня 2018 року позивач перебуваєте на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та після призначення пенсії продовжує працювати на посаді прокурора, у зв`язку із чим розмір пенсійної виплати обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено, що розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу та отримуваного заробітку.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 04 серпня 2021 року в електронній пенсійній справі з 01 квітня 2021 року зафіксовано розмір заробітної плати прокурора прокуратури згідно довідки від 13 липня 2021 року №21-351 вих21 в сумі 52266,66 грн.
Поряд з цим, розмір пенсійної виплати обчислено згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу 27 років 4 місяці 12 днів, в тому числі: 24 роки 8 місяців 18 днів - робота на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років згідно Закону 1697 (коефіцієнт стажу — 0,27333), та середньомісячного заробітку 16663,79 грн, що визначено із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки (5426,60грн) за період роботи з 01.07.2000 по 31.07.2018 (коефіцієнт заробітку - 3,07076), складає 4613,84 грн, з них: 4554,71грн - розмір пенсії за віком (16663,79грн - 0,27333); 59,13 грн доплата до 100 грн з 01 квітня 2021 року, що відповідає вимогам законодавства (арк. спр. 25-26, 113-114).
Як убачається із матеріалів пенсійної справи згідно із рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 27 жовтня 2021 року №032350002470 у зв`язку із фактом звільнення із посади прокурора з 22 жовтня 2021 року позивачу здійснено перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60 процентів сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинської обласної прокуратури від 13 липня 2021 року №21-351 вих.21, внаслідок чого розмір пенсії з 23 жовтня 2021 року склав 18540,00 грн (максимальний розмір пенсії) та з 01 грудня 2021 року – 19340,00 грн (максимальний розмір пенсії) (арк. спр. 73-74, 94).
ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою від 22 жовтня 2021 року про виплату пенсії та надбавки на утримання непрацездатних членів сім`ї (арк. спр. 115-116, 126-127).
За результатами розгляду вказаної заяви відповідач листом від 19 листопада 2021 року №137772-13267/С-02/8-0300/21 повідомив, що з 23 жовтня 2021 року позивачу обчислено розмір пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 60 відсотків від суми заробітної плати та встановлено в розмірі десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (18540,00 грн з 23 жовтня 2021 року та 19340,00 грн з 01 грудня 2021 року). Поряд з цим, на підставі поданої заяви з 01 листопада 2021 до розміру пенсії встановлено надбавки на утримання дітей до 18 років, зокрема: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 . Таким чином, сума пенсійної виплати в грудні поточного року становитиме 37309,24 грн, в тому числі: 19340,00 грн - місячний розмір пенсії; 17969,24 грн — доплата пенсії за період з 23 жовтня 2021 року по 31 листопада 2021 року (арк. спр. 117-119).
Уважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі Волинської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 13 липня 2021 року №21-351 вих.21 з виплатою з 01 квітня 2021 року різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон №1697-VII.
Відповідно до частини першої статті 86 Закону №1697-VII прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
За правилами частини другої статті 86 Закону №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно із частиною тринадцятою статті 86 Закону №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
За частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
За змістом абзаців 4, 5, 6 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
За приписами частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Пунктом 1 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року №113-IX визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пунктів 2, 4 - 7, 9, 11 - 15, 17, 18, підпункту 1 пункту 19, пункту 20, пунктів 22 - 27 розділу I цього Закону, які набирають чинності з дня початку роботи відповідно Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур.
Як вже зазначено вище, абзацом 4 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII встановлено, що з 01 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Так, Законом України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (застосовується з 01 січня 2017 року) розділ XV Прикінцеві положення Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнений пунктами 13-1 і 13-2 наступного змісту: з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю I та ІІ груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що працівнику органів прокуратури, якому призначено пенсію відповідно до Закону №1697-VII та який продовжує працювати в органах прокуратури, пенсія виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України №1058-IV. Після звільнення з органів прокуратури розмір пенсії обчислюється за нормами №1697-VII.
Як установлено судом, позивач як на час звернення до пенсійного органу із заявами 15 липня 2021 року та 04 серпня 2020 року та із запитом 07 вересня 2021 року, так і на час подання даного позову до суду працював в органах прокуратури на посаді прокурора Ківерцівського відділу Маневицької місцевої прокуратури, з якої був звільнений 22 жовтня 2021 року.
Вказані обставини підтверджуються записами трудової книжки та наказом Волинської обласної прокуратури від 20 жовтня 2021 року №694к «Про звільнення ОСОБА_1 та не заперечуються сторонами (арк. спр. 97-98, 99).
Таким чином, оскільки позивач на час звернення до пенсійного органу продовжував працювати в органах прокуратури до 22 жовтня 2021 року, то пенсія відповідно до вимог чинного законодавства йому мала виплачуватися у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і підстави для її перерахунку, з 01 квітня 2019 року виходячи з розрахунку 60 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки Волинської обласної прокуратури 13 липня 2021 року видано довідку №21-351 вих. 21 були відсутні.
Право на поновлення отримання пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» позивач набув лише після звільнення з органів прокуратури, що чітко встановлено абзацом 4 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові по справі № 523/153/17 від 17 травня 2021 року, зазначивши, що частина п`ятнадцята статті 86 Закону №1697-VII пов`язує можливість відновлення виплати пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», лише з фактом звільнення з роботи з посади органів прокуратури.
Суд зауважує, що у листі від 12 жовтня 2021 року №11625-11079/С-02/8-0300/21 відповідач не заперечує право позивачки на перерахунок пенсії за довідкою Волинської обласної прокуратури від 13 липня 2021 року №21-351 вих.21, проте зазначає, що перерахунок пенсії у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» може бути здійснено лише після звільнення.
Як установлено судом, на підставі заяви ОСОБА_1 від 22 жовтня 2021 року, згідно із рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 27 жовтня 2021 року №032350002470 у зв`язку із фактом звільнення із посади прокурора позивачу здійснено з 22 жовтня 2021 року перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60 процентів сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинської обласної прокуратури від 13 липня 2021 року №21-351 вих.21. Основний розмір середнього заробітку складає 31360, 00 грн., виходячи з розрахунку 60% від чинної заробітної плати 52266,66 грн. Розмір пенсії після перерахунку з урахуванням обмежень, передбачених абзацом 5 частини п`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII з 23 жовтня 2021 року склав 18540,00 грн (максимальний розмір пенсії) та з 01 грудня 2021 року – 19340,00 грн (максимальний розмір пенсії). (арк. спр. 79).
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За встановленими обставинами справи позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1697-VII, однак у зв`язку з тим, що позивач продовжив працювати в органах прокуратури, на думку суду, розмір його пенсії до 22 жовтня 2021 року (день звільнення з органів прокуратури) був правомірно обрахований відповідачем, виходячи з норм Закону №1058-IV.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2021 року у справі № 460/351/21, від 07 червня 2021 року у справі № 260/3025/20, від 01 червня 2021 року у справа № 460/884/20.
У зв`язку зі звільненням з органів прокуратури, згідно із рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 27 жовтня 2021 року №032350002470 позивачу здійснено з 22 жовтня 2021 року перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 60 процентів сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинської обласної прокуратури від 13 липня 2021 року №21-351 вих.21
При цьому, суд звертає увагу, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Відповідно питання щодо обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, на думку суду, доводи позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, є безпідставними, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 257, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про Прокуратуру», суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 10 грудня 2021 року.