
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження
13 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15559/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2021 року, позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправними дії кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни щодо внесення 16 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306; зобов`язано кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлану Миколаївну скасувати внесені 16 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306.
На виконання вказаного рішення суду Волинським окружним адміністративним судом 27 липня 2021 року видано позивачу виконавчі листи №11576/2021 та №11579/21.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 21 вересня 2021 року відкрито виконавче провадження №66864541 з виконання виконавчого листа №11576/2021, від 27 липня 2021 року.
На адресу суду 03 грудня 2021 року надійшла заява представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження, а саме: кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлану Миколаївну на її правонаступника - уповноважену посадову особу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (арк. спр. 157-158).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року заяву про заміну сторони виконавчого провадження призначено до судового розгляду у судовому засіданні на 11:00 год. 13 грудня 2021 року (арк. спр. 177).
Головне управління Держгеокадастру у Волинській області у письмових поясненнях від 13 грудня 2021 року заперечує проти поданої заяви та вказує, що в заяві ОСОБА_1 не доведено, що саме уповноважена посадова особа та що це за особа Головного управління є правонаступником кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук С.М. (арк. спр. 186-187).
У судове засідання особи, які беруть участь у справі не прибули, хоча були повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви (арк. спр . 180-182).
Представник позивача у заяві від 13 грудня 2021 року просить розгляд заяви здійснювати за її відсутності (арк. спр. 183).
Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З урахуванням положень частини четвертої статті 229, частини третьої статті 194, частини другої статті 379 КАС України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності заявника та його представника, а також представника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд дійшов таких висновків.
Згідно із частиною першою статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.
У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону №1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 15 Закону №1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Як визначено частиною першою статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
З огляду на зміст наведеної норми процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією юридичної особи (суб`єкта владних повноважень), а й в інших передбачених законом випадках, зокрема,й у разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення. Нормативні приписи статті 52 КАС України є загальними по відношенню до приписів, закріплених статтею 379 КАС України. Оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, то якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи.
Питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11 жовтня 2019 року у справі №812/1408/16.
Верховний Суд у цій постанові здійснив системне тлумачення норм Закону №1404-VIII у взаємозв`язку зі статтями 52 і 379 КАС України і сформулював висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або ж внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок: ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи. Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанції (окрім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити у судовий процес як сторона чи третя особа.
При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суду слід залучити до участі у справі їх правонаступників. У разі ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Таким чином, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.
До того ж суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду у постанові від 09 листопада 2020 року №826/14670/16, за яким під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
У випадку, що розглядається, стягувач як сторона виконавчого провадження просить замінити боржника у виконавчому провадженні, посилаючись на те, що кадастровий реєстратор відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлана Миколаївна звільнена із займаної посади.
З даного приводу суд зазначає, що відповідно частини першої, четвертої статті 9 до Закону України від 07 липня 2011 року №3613-VI «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Даною нормою встановлено перелік основних функцій, що виконуються державним кадастровим реєстратором.
У свою чергу, відповідно до частини шостої, сьомої статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
Тобто, повноваження державного кадастрового реєстратора у частині надання інформації із Державного земельного кадастру не обмежуються даними щодо об`єктів кадастру, які розташовані на території, на яку розповсюджуються повноваження відповідного державного органу земельних ресурсів.
Виконавці робіт із землеустрою та землеоціночних робіт, посадові особи, які здійснюють формування та/або внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру, державні кадастрові реєстратори за порушення законодавства у сфері Державного земельного кадастру несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність у порядку, встановленому законом (частина перша статті 39 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).
Тобто, дана норма запроваджує процесуальну самостійність державного кадастрового реєстратора – положення, згідно з яким він самостійно приймає всі рішення щодо реєстрації заяв, внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей (за винятком випадків, коли законом відповідні дії віднесені до компетенції інших кадастрових реєстраторів) і несе повну відповідальність за їх законне і своєчасне проведення. Державний кадастровий реєстратор здійснює державно-правову функцію щодо ведення Державного земельного кадастру. Реєстратор є основним суб`єктом земельно-кадастрової діяльності тому, що він самостійно виконує основну кількість реєстраційних та інших процесуальних дій.
Разом з тим, судом встановлено, що листом від 27 серпня 2021 року №29-3-02-4889/2-21 Головне управління Держгеокадастру у Волинській області повідомило представника позивача про відсутність підстав для виконання вищевказаного рішення суду, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Волинській області не було стороною у справі. Відповідачем був кадастровий реєстратор відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлана Миколаївна, яка наказом Головного управління від 07 липня 2021 року №114-к звільнена із займаної посади (арк. спр. 171).
Таким чином, на даний час рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року не може бути виконано, оскільки кадастровий реєстратор відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлана Миколаївна звільнена із займаної посади.
Окрім того, наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 15 червня 2021 року №191-к з 15 червня 2021 року ліквідовано структурні підрозділи Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, зокрема, відділ у Шацькому районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах та утворено з 15 червня 2021 року структурні підрозділи управління у Ковельському районі, а саме відділи №1, №2, №3, №4 (арк. спр. 188-192).
У подальшому наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 01 листопада 2021 року №484-к введено в дію з 01 листопада 2021 року нову структуру Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та штатний розпис. Крім того, з 01 листопада 2021 року ліквідовано, серед іншого, управління у Ковельському районі, а саме: відділи №1, №2, №3, №4 управління у Ковельському районі та утворено з 01 листопада 2021 року структурні підрозділи Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а саме відділи №1, №2, №3, №4 управління надання адміністративних послуг (арк. спр. 193-194).
У письмових поясненнях від 13 грудня 2021 року представник Головного управління Держгеокадастру у Волинській області повідомив, що відповідно до пунктів 2, 3 наказу Головного управління від 15 червня 2021 року №191-к, відділ у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління з 15 червня 2021 року ліквідовано та утворено відділ № 2 управління у Ковельському районі Головного управління. Однак, згідно пунктів 2, 3 наказу Головного управління від 01 листопада 2021 року №484-к, відділ №2 управління у Ковельському районі Головного управління ліквідовано та утворено відділ №3 управління надання адміністративних послуг Головного управління, повноваження якого поширюються на територію Ковельського району Волинської області та функції Державного кадастрового реєстратора на території Шацького району виконує Люшук Н.В., яка з 13 грудня 2021 року перебуває на посаді Державного кадастрового реєстратора відділу №3 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.
Разом з тим, суд зазначає, що основною конституційною засадою судочинства, серед іншого, є обов`язковість судового рішення, що є однією із важливих складових принципу правової визначеності, а також права на справедливий суд, закріпленого, зокрема, у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
На важливість належного виконання судового рішення неодноразово наголошував у своїх рішеннях Конституційний Суд України.
Так, у пункті 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 (справа щодо конституційності окремих положень Кримінально-процесуального кодексу України) Конституційний Суд України зазначив, що відповідно до положень Конституції України судові рішення є обов`язковими до виконання; обов`язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя; виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Отже, зміна структури та штатного розпису Головного управління Держгеокадастру у Волинській області не може бути підставою для невиконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року, яке набрало законної сили 13 травня 2021 року.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни сторони у виконавчому провадженні, а саме боржника кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни на кадастрового реєстратора, повноваження якого поширюються на територію Ковельського району Волинської області.
Керуючись статтями 52, 229, 243, 248, 256, 379 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії сторону виконавчого провадження з виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року - боржника кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлану Миколаївну на кадастрового реєстратора, повноваження якого поширюються на територію Ковельського району Волинської області (Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, ідентифікаційний код юридичної особи 39767861).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.І. Смокович