
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
14 грудня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15195/21 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ковальчук В.Д., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Національної поліції України про визнання протиправними та скасування наказів від 29.10.2021 №2152 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності”, від 15.11.2021 №1592 о/с в частині припинення державної служби, відповідно до п.4 (вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення) ч. 1 ст. 87 Закону України “Про державну службу», від 01.12.2020 № 1349 о/с в частині призначення ОСОБА_1 , державного службовця 8 рангу на посаду головного спеціаліста сектору державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України; поновлення на посаді головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією в Полтавській області) Управління забезпечення прав людини Національної поліції України з дня незаконного призначення, тобто з 01.12.2020; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з дня незаконного призначення по день ухвалення рішення у справі з відрахуванням встановлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Так, відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини п`ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах про прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк, і обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Частиною першою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом через систему «Електронний суд» 08.12.2021. Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач оскаржує, зокрема, накази Національної поліції України від 29.10.2021 №2152 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності”, від 01.12.2020 № 1349 о/с “По особовому складу” в частині призначення ОСОБА_1 , державного службовця 8 рангу на посаду головного спеціаліста сектору державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України. При цьому, з матеріалів позову слідує, що про оскаржуваний наказ Національної поліції України від 01.12.2020 №1349 о/с позивач дізнався з листа Національної поліції України від 10.12.2020 №1718/12/1/2/03-2020, який отримав 06.01.2021, а про наказ від 29.10.2021 №2152 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” дізнався з листа Національної поліції України від 03.11.2021 № 5765/31/02-2021.
З наведеного слідує, що позивач, звернувшись до суду 08.12.2021 із вказаними позовними вимогами про визнання протиправними та скасування цих наказів, пропустив місячний строк звернення до суду, визначений частиною п`ятою статті 122 КАС України. Однак в порушення частини шостої статті 161 КАС України позивач не додав до позовної заяви заяву про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Крім того, за приписами частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 01 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270,00 грн.
Отже, оскільки позивач подав позовну заяву немайнового характеру, зокрема, із позовними вимогами про визнання протиправними та скасування наказів Національної поліції України від 29.10.2021 №2152 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності”, від 01.12.2020 № 1349 о/с “По особовому складу”, тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1816,00 грн. (тобто, по 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну вимогу немайнового характеру).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання позову або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому, суд звертає увагу на те, що за частину позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу Національної поліції України від 15.11.2021 №1592 в частині припинення державної служби, відповідно до п.4 (вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення) ч. 1 ст. 87 Закону України “Про державну службу» позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону № 3674-VI.
Відтак, позивачу за подання цієї позовної заяви слід сплатити судовий збір у сумі 1816,00 грн. або надати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160 КАС України, та в порушення статті 161 КАС України до позовної заяви не додано заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів сплати судового збору, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Позивачу у цей строк слід усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, а також доказів сплати судового збору в сумі 1816,00 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви – десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя В.Д. Ковальчук