Рішення № 101852006, 13.12.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
560/13251/21
Номер документу
101852006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/13251/21

РІШЕННЯ

іменем України

13 грудня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області про визнання протиправними та скасування наказів та рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 29.04.2021 №22 "Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти Летичівської селищної ради";

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 25.08.2021 №71 "Про оголошення конкурсу на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради";

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області, оформлене протоколом від 30.09.2021 №3, в частині визнання переможця конкурсу на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради ОСОБА_3 .

Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що Летичівська селищна рада, як засновник Летичівського ліцею №1, не приймала та не затверджувала Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти у відповідно до частини 1 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту", Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти та науки України від 28.03.2018 №291. Вважає, що вказані обставини позбавили її права взяти участь у конкурсі на посаду директора Летичівського ліцею №1.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що частина 1 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" передбачає, що положення про конкурс на посаду керівника закладу середньої освіти затверджує засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа). В свою чергу, відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області провів конкурc на посаду директора Летичівського ліцею №1 на підставі делегованих повноважень відповідно до рішення Летичівської селищної ради від 29.04.2021 №4. Також відповідач повідомив, що конкурсна комісія не допустила позивачку до участі у конкурсі. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У відзиві на позові позивачка не погодилась з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.

Ухвалою від 07.10.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_2 про забезпечення позову.

Ухвалою від 07.10.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_2 .

Ухвалою від 18.10.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Наказом відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області від 29.04.2021 №22 затверджене Положення про проведення конкурсного відбору та порядок призначення на посади керівників закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності Летичівської селищної ради.

Наказом відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області від 25.08.2021 №71 оголошений конкурc на посаду директора Летичівського ліцею №1 25.08.2021.

Відповідно до рішення конкурсної комісії відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області, оформленого протоколом від 30.09.2021 №3, переможцем конкурсу на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради визнана ОСОБА_3 .

Позивачка оскаржила вказані накази та рішення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини 2 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За змістом статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.

У рішенні від 14.12.2011 №19-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

При цьому, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Обов`язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Позивачка мотивує позовні вимоги порушенням відповідачем її права на працю шляхом прийняття спірних наказів та рішення про визнання переможцем конкурсу на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради ОСОБА_3 та фактично не погоджується з результатами цього конкурсу.

Разом з тим, рішенням конкурсної комісії відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області, оформленим протоколом від 30.09.2021 №3, ОСОБА_2 не допущена до участі у конкурсі на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради, так як поданий позивачкою документ, що підтверджує вільне володіння державною мовою, не відповідає вимогам чинного законодавства.

Тобто, у спірних правовідносинах відсутнє порушення трудових прав позивачки, які суд повинен відновити, оскільки остання взагалі не брала участь у конкурсі на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради.

В свою чергу, рішення конкурсної комісії відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області, оформлене протоколом від 30.09.2021 №3, в частині недопуску ОСОБА_2 до участі у конкурсі на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради позивачка не оскаржує.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у межах спірних правовідносин позивачка не довела факту порушення її прав відділом освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області.

Крім цього, суд також враховує, що частиною 1 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" передбачено, що керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Вказана правова норма надає право органу місцевого самоврядування делегувати уповноважену ним органу повноваження щодо обрання та призначення керівника комунального закладу освіти.

Рішенням від 29.04.2021 №4 Летичівська селищна рада делегувала відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області повноваження щодо укладення строкових трудових договорів (контрактів) з керівниками закладів освіти, обраних (призначених) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладів освіти.

Суд вважає, що затвердження відповідно положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти є одним з етапів процедури обрання та призначення керівника закладу освіти.

Отже, відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області провів конкурс на посаду директора Летичівського ліцею №1 Летичівської селищної ради відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи наведене, підстави для задоволення позову відсутні.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до відділу освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області про визнання протиправними та скасування наказів та рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Відділ освіти, молоді та спорту Летичівської селищної ради Хмельницької області (вул. Савіцького Юрія, 16,Летичів,Хмельницька область,31500 , код ЄДРПОУ - 40231184)

Головуючий суддя О.Л. Польовий