
Справа № 560/14374/21
РІШЕННЯ
іменем України
13 грудня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС-50103 від 28.09.2021 року з 01.04.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію по втраті годувальника. Зазначає, що право на виплату пенсії з урахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які її чоловік набув право на момент призначення пенсії, було відновлене рішеннями судів, про які відповідачу відомо. У зв`язку з цим, Хмельницьким обласним ТЦК та СП була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (чоловіка позивачки) станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсії по втраті годувальника з 01.04.2019 року. Позивачка звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку на підставі оновленої довідки, на що отримала відмову.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому позов не визнає. Покликається на те, що позивачка з 11.05.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні, отримуючи пенсію по втраті годувальника (померлий чоловік ОСОБА_2 ) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992. Вважає, що рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 не стосується спірних правовідносин, а нормативно-правові акти, які передбачають підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям або інший порядок перерахунку пенсій після 05.03.2019 Кабінет Міністрів України не приймав, грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не змінював. Зважаючи на це, підстави для нового перерахунку пенсії позивачки на підставі оновленої довідки відсутні.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Судом встановлено і відповідачем не спростовується, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку зі смертю чоловіка ОСОБА_2 .
Хмельницьким обласним ТЦК та СП була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку позивачці розміру пенсії по втраті годувальника. Позивач також самостійно звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії на підставі цієї довідки. Головне управління листом №2200-0202-8/55550 повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв`язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у тому числі щодо обмеження грошового забезпечення пенсіонерів трьома складовими, втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, повинен здійснюватись за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які особа набула право раніше.
Відтак, з 05 березня 2019 року поновлене право на перерахунок пенсій з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, право на які він набув раніше ( правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020) Поновлення права пенсіонера на включення у перерахунок додаткових видів грошового забезпечення, є належною підставою для проведення перерахунку.
Як видно з виданої годувальнику довідки, він мав право на перерахунок розміру пенсії, відтак таке право має і позивачка у зв`язку з отриманням пенсії по втраті годувальника.
Зважаючи на це, суд вважає відмову Головного управління у проведенні перерахунку пенсії позивачки відповідно до оновленої довідки та поданої нею заяви протиправною, чого відповідач не спростував і протилежне суду не довів.
За таких обставин слід зобов`язати Головне управління провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату позивачці пенсії по втраті годувальника, виходячи з розмірів грошового забезпечення, вказаних у довідці Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ХС50103 від 28.09.2021 року. Оскільки відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність дій та відмови, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника, виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій Хмельницьким обласним ТЦК та СП за №ХС50103 від 28.09.2021 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника, виходячи з грошового забезпечення померлого годувальника, зазначеного у довідці, виданій Хмельницьким обласним ТЦК та СП за №ХС50103 від 28.09.2021 року ( включаючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення та премію) з 01.04.2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 грудня 2021 року
Позивач:ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок