
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2021 р. справа № 400/6096/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Первомайської міської ради Миколаївської області, вул. Грушевського, 3,Первомайськ,Миколаївська область,55213,
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Первомайської міської ради Миколаївської області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача в частині відмови позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) 7,30 ум. Кад. Га, що відповідає розміру земельної частки (паю) на території колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району (нині Первомайської міської ради) Миколаївської області, із земельної ділянки загальної площі 10,4431 га комунальної власності Первомайської міської ради (колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району) Миколаївської області; зобов`язати відповідача надати позивачу дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) 7,30 ум. Кад. Га, що відповідає розміру земельної частки (паю) на території колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району (нині Первомайської міської ради) Миколаївської області, із земельної ділянки загальної площі 10,4431 га комунальної власності Первомайської міської ради (колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району) Миколаївської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою отримання у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства звернувся до відповідача з відповідною заявою та необхідними документами, однак отримав відмову у наданні такого дозволу, чим на думку позивача порушено норми Земельного кодексу України та його права.
Ухвалою від 05.08.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано надати відзив на позовну заяву.
Відповідач подав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки ним не приймалось рішення про відмову у наданні дозволу, а зобов`язання міської ради видати дозвіл є втручанням у дискреційні повноваження.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
31.05.2021 р. позивач звернувся до відповідача клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) 7,30 ум. Кад. Га, що відповідає розміру земельної частки (паю) на території колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району (нині Первомайської міської ради) Миколаївської області, із земельної ділянки загальної площі 10,4431 га комунальної власності Первомайської міської ради (колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району) Миколаївської області.
Листом від 09.07.2021 р. вирішено не надавати позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою стосовно відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі - ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Відповідно до п. б) ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з ч. 1-3 ст. 116 ЗК України громадяни … набувають права власності … земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами … здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. в) ч. 3 ст. 116 ЗК України).
У ст. 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначений у статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до положень частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
У частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У цій самій частині статті 118 Земельного кодексу України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою: а) надати дозвіл; б) надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин пункт 34 частини першої статті 26 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" відносить до виключної компетенції пленарних засідань сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до частини першої статті 59 вказаного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформлюється розпорядчим індивідуальним правовим актом рішенням відповідного органу місцевого самоврядування.
Відсутність належно оформленого рішення відповідача про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом місячного строку розгляду клопотання особи свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Так, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем на заяву позивача було надіслано лист про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою без зазначення причин відмови, відтак суд дійшов висновку, що відповідачем взагалі не прийнято належно оформленого рішення за заявою позивача. Отже, має місце протиправна бездіяльність.
Тому позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача в частині відмови відповідача не підлягають задоволенню, оскільки відповідач не прийнявши рішення на пленарному засіданні щодо питання надання дозволу позивачу проекту землеустрою допустив протиправну бездіяльність. Не підлягає задоволенню і вимога позивача про зобов`язання відповідача надати дозвіл, оскільки у даному випадку буде мати місце втручання в дискреційні повноваження відповідача.
Водночас, ч. 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, суд вважає за доцільне визнати протиправною бездіяльність, що полягає у неприйнятті вмотивованого рішення про надання такого дозволу чи відмову в його наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) 7,30 ум. Кад. Га, що відповідає розміру земельної частки (паю) на території колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району (нині Первомайської міської ради) Миколаївської області, із земельної ділянки загальної площі 10,4431 га комунальної власності Первомайської міської ради (колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району) Миколаївської області; зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву від 31.05.2021 р. та прийняти на сесії вмотивоване рішення про надання такого дозволу чи відмову в його наданні.
Позов задовольнити частково.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Позивач надав квитанцію від 26.07.2021 р. про сплату судового збору в сумі 908 грн, і у зв`язку з тим, що вимога у якій позивачу відмовлено є похідною, то судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 908 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Первомайська міська рада Миколаївської області (вул. Грушевського, 3,Первомайськ,Миколаївська область,55213 35926170) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Первомайської міської ради Миколаївської області (вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 35926170), що полягає у неприйнятті за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 31.05.2021 року вмотивованого рішення про надання дозволу чи відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) 7,30 ум. кад. га, що відповідає розміру земельної частки (паю) на території колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району (нині Первомайської міської ради) Миколаївської області, із земельної ділянки загальної площі 10,4431 га комунальної власності Первомайської міської ради (колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району) Миколаївської області.
3. Зобов`язати Первомайську міську раду Миколаївської області (вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55213, ідентифікаційний код 35926170) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 31.05.2021 р. та прийняти на сесії вмотивоване рішення про надання дозволу чи відмову в його наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) 7,30 ум. кад. га, що відповідає розміру земельної частки (паю) на території колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району (нині Первомайської міської ради) Миколаївської області, із земельної ділянки загальної площі 10,4431 га комунальної власності Первомайської міської ради (колишньої Кінецьпільської сільської ради Первомайського району) Миколаївської області.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Первомайська міська рада Миколаївської області (вул. Грушевського, 3,Первомайськ,Миколаївська область,55213 35926170) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 грн.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич