Рішення № 101849164, 10.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
380/13896/21
Номер документу
101849164
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/13896/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2021 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сакалоша В.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з вимогами:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити належну ОСОБА_1 допомогу у розмірі 8 000 грн. на карту АТ «Ощадбанку» НОМЕР_1 номер рахунку НОМЕР_2 .

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила про своє звернення засобами Єдиного державного веб-порталу Дія із заявою про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 в порядку ст. 3 Закону України від 30.03.2021 № 1358-ІХ «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», проте відповідач відмовив у нарахуванні такої допомоги позивачу. Позивач вважає, що дії відповідача є незаконними та не відповідають вимогам чинного законодавства.

Ухвалою судді від 26.07.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 21.09.2021 року суд відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач правом на подання відзиву передбаченим статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження повідомлений належним чином, оскільки ухвалу про відкриття провадження скеровано на офіційну електронну адресу відповідача, вказану у позовній заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, оскільки суб`єкт владних повноважень не подав відзиву на позов без поважних причин, суд кваліфікує це як визнання позову.

Частиною 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

19 квітня 2021 року позивач, як застрахована особа, сформувала заяву в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія» для отримання допомоги , про що отримала підтвердження, що заяву зареєстровано та ведеться перевірка даних.

Грошових коштів на виконання даної заяви на вказаний в заяві рахунок позивач не отримала, що не заперечується відповідачем.

Позивач в електронному вигляді звернулась до Пенсійного фонду ( звернення СЕ-12636784/Д1 від 08.06.2021) та Міністерства цифрової трансформації України (звернення № СЕ-12636784 від 08.06.2021 та № СЕ-12655780 від 11.06.2021 через Урядовий контактний центр , та звернення від 10.06.2021 і 23.06.2021 через сайт thedigital.gov.ua.).

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що платіж не виконано через неналежні реквізити одержувача. Враховуючи зазначену помилку, запропонувало позивачу сформувати заяву в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія» з виправленими реквізитами.

Таким чином, станом на дату звернення позивача до суду допомога позивачеві як застрахованій особі на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 в порядку Закону України від 30.03.2021 № 1358-ІХ «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» не перерахована.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Надання допомоги застрахованим особам на період здійсненню протиепідемічних заходів здійснюється відповідно до Закону України від 30.03.2021 №1358-ІХ «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» (далі - Закон №1358-ІХ) та Порядку надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2021 р. №328 (далі - Порядок №328).

Відповідно до положень статті 1 Закону України №1358-ІХ допомога застрахованим особам - виплата з Державного бюджету України та з місцевих бюджетів у зв`язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб`єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження у 2021 році, починаючи з лютого, обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та у зв`язку із втратою частини доходу фізичними особами - підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Застрахована особа має право на отримання допомоги на підставі самостійного звернення такої фізичної особи та має бути найманим працівником суб`єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності, або фізичною особою - підприємцем, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності, що передбачено частиною 1 ст. 2 Закону України №1358-ІХ.

Надання допомоги застрахованим особам здійснюється на підставі заяви застрахованої особи, поданої нею в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, що передбачено ст. 3 Закону України №1358-ІХ. Так, застрахована особа має право звернутися із заявою про надання допомоги застрахованим особам протягом 30 днів із дня запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

У заяві про надання допомоги застрахованим особам заявниками зазначаються:

- прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) особи, її дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

- адреса реєстрації місця проживання заявника;

- номер банківського рахунка заявника для виплати допомоги - за стандартом IBAN;

- підтвердження відповідності застрахованої особи вимогам цього Закону;

- надання згоди заявником на обробку персональних даних відповідно до закону.

Порядок подання та форма заяви про надання допомоги застрахованим особам на період запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), визначений Кабінетом Міністрів України у Постанові «Про додаткові заходи соціальної підтримки застрахованих осіб на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» якою, зокрема, затверджений Порядок №328.

Відповідно до пункту 3 Порядку №328 допомога надається у 2021 році одноразово у сумі 8 тис. гривень.

Пунктами 9, 10 Порядку №328 встановлений обов`язок Пенсійного фонду України для перевірки інформації, зазначеної застрахованою особою в заяві, на підставі відомостей, що обробляються у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застрахованих осіб та на підставі інформації ДПС про страхувальників, яка поновлюється щомісяця до 5 числа, формувати та передати Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у пунктах 2 і 4 цього Порядку, що містить актуальні відомості на дату та час її формування.

Порядок інформаційної взаємодії реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Порталу Дія, структура та формат інформації, зазначеної в цьому пункті і пункті 11 цього Порядку, що передається, механізм та канали інформаційного обміну, процедури взаємодії інформаційних систем, обліку інформаційних файлів визначаються Мінцифри разом з Пенсійним фондом України.

Перевірка інформації, зазначеної застрахованою особою в заяві, проводиться під час формування та подання заяви щодо відповідності умовам надання допомоги, передбаченим Законом, з використанням програмних засобів Порталу Дія, у тому числі шляхом автоматичного порівняння з інформацією, переданою згідно з пунктом 9 цього Порядку, про страхувальників та застрахованих осіб.

У разі виявлення під час формування та подання заяви невідповідності застрахованої особи або її страхувальника умовам надання допомоги, передбаченим Законом, а також у разі, коли зазначена у заяві інформація не підтверджується відомостями, переданими Пенсійним фондом України до Мінцифри у порядку, визначеному пунктом 9 цього Порядку, інформація про це повідомляється особі програмними засобами Порталу Дія або мобільного додатка Дія автоматично.

З матеріалів справи не встановлено та відповідачем не зазначалося про виявлення невідповідностей у заяві позивача про надання допомоги та про повідомлення позивача про невідповідності у визначений Порядком №328 спосіб.

Тобто, невідповідності застрахованої особи умовам надання допомоги, передбаченим Законом, виявлено не було, позивач в строки подала заявку про отримання такої допомоги. Лише на письмове звернення ОСОБА_1 до відповідача позивача було повідомлено, що заява ОСОБА_1 на отримання допомоги на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів перебуває в статусі «Платіж не виконано із-за неналежних реквізитів отримувача. Платіж повернуто».

Зі змісту Закону України №1358-ІХ, Порядку №328 вбачається про ненадання допомоги найманим працівникам:

які на дату звернення працюють у суб`єкта господарювання, що не нарахував єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за усі місяці відповідного кварталу, а саме:

четвертого кварталу 2020 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у лютому - травні 2021 року;

першого кварталу 2021 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у червні - серпні 2021 року;

другого кварталу 2021 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у вересні - листопаді 2021 року;

третього кварталу 2021 року, якщо додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), запроваджені у грудні 2021 року;

які працюють у суб`єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення, не відносився до Переліку видів економічної діяльності;

які працюють у суб`єкта господарювання за сумісництвом;

середня заробітна плата яких перевищує тридцять тисяч гривень на місяць. При цьому для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі три місяці останнього звітного кварталу, який передує місяцю, в якому подається звернення.

Позивач таким працівником не є, відповідачем про таке суду інформації не надано.

Відповідач вказує на встановлену статтею 4 Закону України №1358-ІХ відповідальність застрахованих осіб за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги, передбаченої цим Законом.

Даною нормою передбачено повернення, у разі виявлення недостовірних відомостей, наданих застрахованою особою, на підставі яких було виплачено допомогу, що впливають на право застрахованої особи на її одержання, суми допомоги застрахованою особою до Державного бюджету України та відповідного місцевого бюджету у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

З матеріалів справи не встановлено фактів виявлення недостовірних відомостей, на підставі яких виплачено допомогу позивачу. Тобто, посилання відповідача на наведену норму законодавства, за встановлених обставин справи, є безпідставним.

Терміни та порядок дій для перерахування сум допомоги на користь застрахованих осіб передбачені пунктом 15 Порядку 328, за яким перерахування допомоги проводиться АТ "Ощадбанк" на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок, зазначений у заяві.

Зарахування допомоги на банківський рахунок (за стандартом IBAN) банками, в яких відкритий рахунок, зазначений у заяві, здійснюється за умови збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім`я застрахованої особи, прізвища, імені, по батькові (за наявності) такої особи, реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) та відсутності у банку даних про смерть застрахованої особи, набрання законної сили рішенням суду про визнання її безвісно відсутньою або оголошення померлою.

Незараховані суми коштів допомоги не пізніше ніж протягом наступного операційного дня після надходження коштів повертаються банками до АТ "Ощадбанк" для їх повернення Пенсійному фонду України протягом одного операційного дня після надходження коштів від банків. Одночасно АТ "Ощадбанк" подає Пенсійному фонду України інформацію в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису про прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) одержувача, банківський рахунок (за стандартом IBAN), причини незарахування, суму і дату повернення коштів на рахунок Пенсійного фонду України.

Тобто відповідач у визначені Порядком 328 терміни мав інформацію щодо причин незарахування допомоги позивачеві, дати і суми коштів, що повернулися на рахунок відповідача.

Пунктом 11 Порядку 328 передбачено, що списки на виплату допомоги формуються Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації згідно з пунктами 9 і 10 цього Порядку та надаються Пенсійному фонду України один раз на день не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви застрахованою особою.

Не підлягають включенню до списків на виплату допомоги застраховані особи, заяви яких подані повторно, щодо яких на момент звернення відсутня інформація про не зарахування допомоги за попереднім зверненням.

З наведеного випливає про можливість повторного звернення з метою отримання допомоги застрахованою особою, якщо наявна інформація про не зарахування допомоги за попереднім зверненням.

За змістом пунктів 12, 13 Порядку 328 пенсійний фонд України надсилає Мінсоцполітики заявку на перерахування коштів для виплати допомоги наступного робочого дня після одержання списків на виплату допомоги від Мінцифри, але не пізніше 25 грудня 2021 року. Кошти для виплати допомоги перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ "Ощадбанк".

З матеріалів справи вбачається, що відповідач листом 09.06.2021 року № 6886-7142/С-57/8-1300/21 запропонував позивачу сформувати заяву в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг «Портал Дія» з виправленими реквізитами.

У листі від 11.06.2021 року № 7054-7308/С-57/8-1300/21 відповідач зазначив, що рішення дії чи бездіяльність органів Пенсійного фонду України згідно із Законом України «Про звернення громадян» можуть бути оскаржені до органу, посадової особи вищого рівня, що не позбавляє громадянина права звернутись до суду відповідно до чинного законодавства.

З аналізу викладеного, судом встановлено про відсутність дій з боку позивача, що могли слугувати причиною для відмови у виплаті на користь ОСОБА_1 допомоги застрахованим особам на період здійснення протиепідемічних заходів відповідно до Закону України від 30.03.2021 №1358-ІХ «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2».

Відповідно, позов в частині вимоги про визнання протиправними дій ГУ УПФ в Львівській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягає задоволенню.

Стосовно вимог ОСОБА_1 про зобов`язання перерахувати грошові кошти згідно заяви про надання допомоги застрахованим особам в сумі 8000,00 грн, суд зазначає таке.

За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо прийняття рішень та внесення до них змін є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.

Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.

Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача перерахувати грошові кошти на користь позивача, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, є такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.М. Сакалош