
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2021 року
справа №380/13712/21
провадження № П/380/13896/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Малісевич М.В.
за участю:
представника позивача – Мартинюк Т.Б.
представника відповідача – Паїк М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Дрогобицьке лісове господарство» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и в:
Державне підприємство «Дрогобицьке лісове господарство» (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Стрийська, 29) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 16.06.2021 №14395/13-01-13-10.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що за результатами проведеної Головним управлінням ДПС у Львівській області перевірки збереження майна Державного підприємства «Дрогобицьке лісове господарство» складено Акт від 26.05.2021 року №10/13-01-13-10. У вказаному Акті перевірки контролюючий орган зазначив про порушення платником податків положень пп. 92.1 ст. 92 Податкового кодексу України – відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі без згоди контролюючого органу на суму 3797022 грн. Проте, станом на дату складення контролюючим органом акту від 26.05.2021 року податковий борг за позивачем не обліковувався. Вказаний факт підтверджується довідкою Головного управління ДПС у Львівській області від 26.05.2021 №14604/6/13-01-13-01-09. Відтак, оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийняте всупереч вимогам законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою суду від 05 жовтня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті.
Представник відповідача на адресу суду надіслав відзив на позовну заяву, де просив відмовити у задоволенні позову з огляду на наступне. Відповідачем було надіслано позивачу запит від 07.05.2021 №5533/5/13-01-13-10 про надання інформації з майном, яке перебуває в податковій заставі у зв`язку з проведенням перевірки стану збереження майна платників податків, яке перебуває у податковій заставі. Підприємством надано відповідь від 14.05.25021 №511 про неможливість надання такої інформації у зв`язку з тим, що у процедурі досудового розслідування кримінального провадження Територіальним управлінням ДБР вилучено оригінали всіх документів відносно податкової застави. З ухвали Личаківського районного суду м. Львова від 14.04.2021 у справі №463/3993/21 стало відомо, що наказом вказаного підприємства від 03.03.2021 №70 створено комісію для перевірки майна, що перебуває у податковій заставі. Актом комісії від 03.03.2021 при виїзді та перевірці в натурі зазначено, що майно, яке перебуває в податковій заставі згідно актів опису від 14.08.2019 №58/57.17 та від 23.03.2020 №8/53 не виявлено і на складах не перебуває. На підставі отриманої інформації встановлено порушення вимог пп. 92.1 ст. 92 гл. 9 розд. ІІ ІІК України – відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу на суму 3 797 022,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримав, просив позовні вимоги задоволити.
Представник відповідача проти задоволення позовної заяви заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, яким вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Державне підприємство «Дрогобицьке лісове господарство» зареєстроване як юридична особа 29 червня 1998 року; основний вид діяльності згідно КВЕД 02.10 - лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві.
Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі наказу від 13.04.2021 №70 та повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платників податків, яке перебуває у податковій заставі від 18.05.2021 №13763/6/13-01-13-10, податковим керуючим ОСОБА_1 , проведено перевірку стану збереження майна Державного підприємства «Дрогобицьке лісове господарство» за період з 12.03.2020 року по 26.05.2021 року.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 26.05.2021 року №10/13-01-13-10 про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
В акті перевірки від 26.05.2021 року №10/13-01-13-10 контролюючим органом встановлено: відповідно до ст. ст. 88, 89 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України в податковій заставі перебуває майно ДП «Дрогобицьке лісове господарство» згідно актів опису від 14.08.2019 №58/57.17 та від 23.03.2020 №8/53.
На підставі акту перевірки від 26.05.2021 року №10/13-01-13-10 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.06.2021 №14395/13-01-13-10, яким за порушення п. 92.1 ст. 92 Податкового кодексу України накладено на позивача штраф в розмірі 3 797 022,00 грн.
Позивач вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду з позовом для захисту своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктами 88.1, 88.2 ПК України встановлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.155 пункту14.1 статті 14 ПК України, податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг (пункт 89.3 ПК України).
Згідно з пунктом 89.8 ПК України контролюючий орган зобов`язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Пунктами 91.1, 91.3 статті 91 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов`язки, визначені цим Кодексом. Податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов`язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
Відповідно до пункту 92.1 статті 92 ПК України платник податків зберігає право користування майном, що перебуває у податковій заставі, якщо інше не передбачено законом. Платник податків може відчужувати майно, що перебуває у податковій заставі, тільки за згодою контролюючого органу, а також у разі, якщо контролюючий орган впродовж десяти днів з моменту отримання від платника податків відповідного звернення не надав такому платнику податків відповіді щодо надання (ненадання) згоди.
Правила проведення перевірок стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі (далі - перевірка стану збереження заставного майна) відповідно до статті 91 ПК України визначені Положенням про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16 червня 2017 року №584 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2017 року за №858/30726; далі Положення №584).
Пунктами 1- 3 розділу ІІ Положення №584 визначено, що перевірка стану збереження заставного майна проводиться в разі поширення на майно платника податків права податкової застави. Право на проведення перевірки стану збереження заставного майна належить контролюючому органу, на який згідно з Кодексом покладається виконання такої функції. Виконання повноважень щодо проведення перевірок стану збереження заставного майна покладається на податкових керуючих.
Відповідно до пунктів 5-8 розділу ІІ Положення №584 для проведення перевірки стану збереження заставного майна оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - повідомлення) (додаток 1). Підставою для оформлення повідомлення є погоджене керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою) подання податкового керуючого, в якому обґрунтовується необхідність проведення перевірки стану збереження заставного майна.
Перевірка стану збереження заставного майна може проводитись безпосередньо у платника податків (за його місцезнаходженням, за місцезнаходженням майна, що перебуває у податковій заставі, в інших місцях зберігання такого майна) або у відповідному контролюючому органі.
Перевірка стану збереження заставного майна може проводитись шляхом візуального контролю наявності у такого платника майна і стану його збереження, а також шляхом перевірки відповідних документів бухгалтерського та податкового обліку та іншої інформації щодо наявності такого майна, його руху та стану збереження на момент проведення перевірки.
Перевірка стану збереження заставного майна може проводитись одночасно з документальною (плановою або позаплановою) або фактичною перевіркою відповідно до вимог Кодексом з урахуванням особливостей, визначених цим Положенням (розділ ІІ Положення).
Розділ IIІ Положення №584 визначає особливості проведення перевірок.
Згідно з пунктами 1, 2, 5 розділу ІІІ Положення №584 про проведення перевірки стану збереження заставного майна податковий керуючий попередньо повідомляє платника податків. Безпосередньо перед початком проведення перевірки стану збереження заставного майна податковий керуючий пред`являє платнику податків такі документи: службове посвідчення працівника контролюючого органу; копію наказу контролюючого органу про призначення податковим керуючим такого платника податків; повідомлення, підписане керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою) та зареєстроване в такому контролюючому органі. Зазначені документи є достатніми для проведення перевірки стану збереження заставного майна й оформлення додаткових документів не є необхідним.
За результатами проведеної перевірки стану збереження заставного майна складається акт про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - акт перевірки) (додаток 2), який реєструється в журналі реєстрації актів перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (додаток 3). Якщо платник податків не погоджується з фактами, зазначеними в акті перевірки, такий платник може на окремому аркуші висловити свої зауваження, які стануть невід`ємною частиною акта перевірки.
Як встановлено пунктом 92.3 статті 92 ПК України, у разі здійснення операцій з майном, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди контролюючого органу платник податків несе відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 124.1 статті 124 ПК України передбачено, що відчуження платником податків майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди контролюючого органу, якщо отримання такої згоди є обов`язковим згідно з цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі вартості відчуженого майна.
Отже, ПК України була передбачена відповідальність платника податків за відчуження ним майна, яке перебуває у податковій заставі, без попередньої згоди контролюючого органу. Правопорушення полягає у протиправній дії - відчуженні майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди органу державної податкової служби (якщо отримання такої згоди є обов`язковим згідно з ПК України). Передумовою для застосування відповідальності є відчуження заставленого майна, яке перебуває у власності суб`єкта правопорушення (господарському віданні або оперативному управлінні), відсутність згоди контролюючого органу на таке відчуження.
Згідно з підпунктом 14.1.31 пункту 14.1 статті 14 ПК України термін відчуження майна означає будь-які дії платника податків, унаслідок вчинення яких такий платник податків у порядку, передбаченому законом, втрачає право власності на майно, що належить такому платнику податків, або право користування, зокрема, природними ресурсами, що у визначеному законодавством порядку надані йому в користування.
Таким чином, для застосування штрафних санкцій, зазначених у статті 124 ПК України, необхідна наявність сукупності таких складових: вчинення дій щодо відчуження майна саме платником податків; втрата права власності на майно саме внаслідок цих дій платника.
В акті перевірки податковий керуючий покликається на ухвалу Личаківського районного суду м. Львова від 14.04.2021 у справі №463/3993/21 з якої відповідачу стало відомо, що наказом вказаного підприємства від 03.03.2021 №70 створено комісію для перевірки майна, що перебуває у податковій заставі. Актом комісії від 03.03.2021 при виїзді та перевірці в натурі зазначено, що майно, яке перебуває в податковій заставі згідно актів опису від 14.08.2019 №58/57.17 та від 23.03.2020 №8/53 не виявлено і на складах не перебуває.
Відповідно до пп.19-1.1.22 п.19-1.1 ст.19 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Згідно з п.87.2 ст.87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У п.88.1 ст.88 Податкового кодексу України зазначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Відповідно до п.93.1.1 ст.93 Податкового кодексу України майно платника податків звільняється з податкової застави з дня отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу та/або розстрочених (відстрочених) грошових зобов`язань та процентів за користування розстроченням (відстроченням) в установленому законодавством порядку;
Як встановлено судом відповідно до довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 26.05.2021 №14604/6/13-01-13-01-09 щодо наявності у позивача податкового боргу, то станом на 26.05.2021 року по ДП «Дрогобицьке лісове господарство» податковий борг не обліковується. Також, відсутність податкового боргу у ДП «Дрогобицьке лісове господарство» станом на 26.05.2021 року підтверджується інтегрованими картками платника податків.
Оскільки наведеним підтверджується відсутність у позивача станом дату складення акта від 26.05.2021 року №10/13-01-13-10 про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податкового боргу, то винесене на його підставі податкове повідомлення-рішення від 16.06.2021 №14395/13-01-13-10 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки у даній справі оспорюються рішення прийняті відповідачем, суб`єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищенаведених норм чинного законодавства та фактичних обставин справи суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, при ухваленні рішень діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дія), що призвело до безпідставного податкового навантаження на позивача.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позовна заява підлягає задоволенню.
Оскільки позивачем документально підтверджено сплату судового збору в сумі 22700,00 грн (платіжне доручення №9685 від 16.08.2021 року) такий згідно ст. 139 КАС України слід стягнути на користь ДП «Дрогобицьке лісове господарство» з Головного управління ДПС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов Державного підприємства «Дрогобицьке лісове господарство» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень – задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 16.06.2021 №14395/13-01-13-10.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь Державного підприємства «Дрогобицьке лісове господарство» судовий збір в сумі 22 700 (двадцять дві тисячі сімсот) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлений 13.12.2021 року.
Суддя Кухар Н.А.