Рішення № 101848967, 13.12.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
360/6146/21
Номер документу
101848967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/6146/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач 1, ГУПФУ в Луганській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі – відповідач 2, ГУПФУ в Харківській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Уточнену позовну заяву обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 станом на 29.07.2021 з 20.08.2021 мав право на пенсію в порядку передбаченому ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки мав загальний пільговій стаж (згідно трудової книжки) в кількості 12 років і за розрахунками позивача, він мав право на пенсію за вищезазначених умов при досягненні віку в 56 років.

29.07.2021 позивач звернувся до Управління ПФУ в м. Лисичанськ, в подальшому в порядку реформування статус було змінено та всі права та обов`язки передані Головному управлінню Пенсійного фонду в Луганській області із відповідною письмовою заявою щодо призначення йому пенсії на пільгових умовах за ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме: працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;», як працівнику який має шкідливий стаж роботи, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.

Заява про призначення пенсії, була зареєстрована відповідачем за номером 3626.

05.08.2021 відносно поданої позивачем заяви щодо призначення йому пенсії, за невідомими позивачу обставинами, була розглянута фахівцем Головного управління пенсійного фонду в Харківській області, та відповідно було ним прийняте рішення № 121130003357. Згідно рішення, про результати розгляду заяви, позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах за відсутності на день звернення необхідного пільгового стажу.

Відповідач зазначав в своєму рішенні, що «... відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 у зв`язку із відсутністю необхідно пільгового, згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач отримавши рішення в установі відповідача 1, яке підписано посадовою особою відповідача 2 та ознайомившись із ним, зазначає, що із таким рішенням та діями відповідачів він не згодний та вважає відмову незаконною, такою, що прямо порушує його права, за наслідками чого вимушений був звернутись до фахівців в галузі права та подати позовну заяву до суду задля захисту та поновлення свого порушеного права на пенсію.

Позивач зазначає, що він за період часу з 1980 по день подачі позову, фактично працював на роботах зі шкідливими умовами роботи (електрозварювальних), що надало йому право на пільгову пенсію, оскільки його пільговий трудовий стаж склав період 12 років (робота єлекрогазозварювальником з 26.03.1986 по 03.08.1989; з 07.03.1990 по 26.06.1990; з 09.07.1990 по 28.09.1996; з 01.10.1996 по 24.10.1998).

Електрозварники ручного зварювання та електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки, передбачені списком N 2 (розділ ХХХІІІ) виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість у яких повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. N 36.

Якщо електрозварники були зайняті повний робочий день на зазначених роботах, їх право на пільгову пенсію підтверджено результатами атестації робочих місць, а також відповідними підтверджувальними документами, пенсія за віком призначається відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" при досягненні чоловіками 55 років та наявності загального стажу роботи 25 років, з них не менш як 12 років і 6 місяців на роботах зі шкідливими умовами праці.

Враховуючи викладене, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 № 122230003357 від 05.08.2021 про відмову в призначені пенсії позивачу та зобов`язати відповідача 1, переглянути заяву позивача від 29.07.2021 щодо призначення йому пенсії на пільгових умовах та призначити і нарахувати пенсію позивачу з 29.07.2021.

07 грудня 2021 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 38-40), в обґрунтування якого зазначено, що спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Підтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється у відповідності зі списками, затвердженими КМУ, на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих підприємствами на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списку № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 за № 1451/11731, пільговий стаж роботи після 21.08.1992 зараховується за результатами проведення атестації робочих місць.

У відповідності до п.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

На підставі наданих позивачем документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, загальний стаж роботи позивача склав 39 років 11 місяців 21 днів, в тому числі на пільгових умовах по Списку № 2 - 8 років 11 місяців 12 днів.

До загального пільгового стажу не зараховано:

- період з 07.03.1990 по 26.06.1990, оскільки уточнююча довідка № 29 від 27.06.2019 містить два підписи та потребує перевірки первинних документів;

- період з 01.10.1996 по 24.10.1998, оскільки згідно рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області № 09/11 від 01.07.2021 неможливо призначити за даними архівною установою документами та трудовою книжкою характер роботи та постійної зайнятості повного робочого дня на роботах в особливо шкідливих і важких умовах праці за списками, так як робочі місця за Списком № 2 не атестовано;

- період з 01.06.1986 по 30.06.1986, оскільки згідно рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області №09/11 від 01.07.2021 відсутні нарахування заробітної плати.

Враховуючи все вищевикладене Управління вважає, що вчинені дії по відмові позивачу в перерахунку пенсії на пільгових умовах є законними і обґрунтованими.

08 грудня 2021 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 47-53), в обґрунтування якого зазначено, що при зверненні позивача 29.07.2021 до відділу обслуговування громадян №4 (сервісний центр м. Лисичанськ) управління обслуговування громадян Головного управління із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах на підставі Закону України № 1058.

До заяви були додані нижче означені документи:

- військовий квіток НУ №9006193;

- диплом серії НОМЕР_1 ;

- довідка СПОВ (ОК-5);

- картку платника податків від 10.03.2011;

- довідку №30 від 27.06.2019 ТОВ «ЛИСИЧАНСЬКСПЕЦЗБУТ»; .

- довідку №29 від 27.06.2021 ТОВ «ЛИСИЧАНСЬКСПЕЦЗБУТ»

- рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 01.07.2021 року №0-/11 з доданими документами;

- запит № 3626 від 29.07.2021;

- копію паспорта НОМЕР_2 ;

- трудову книжка серії НОМЕР_3 від 08.08.1983.

У відповідності до означеного Порядку № 22-1 надані позивачем документи управлінням прийняті, заява зареєстрована за № 3626.

3 урахуванням зазначених нормативів Порядку № 22-1 органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

За наслідками розгляду заяви позивача від 05.08.2021 Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення № 121130003357 про відмову в призначенні пенсії позивачу.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як орган Пенсійного фонду України розташований за місцем проживання особи буде лише здійснювати їй виплати, у відповідності до п. 4.10 Порядку №22-1, за даними електронної пенсійної справи, яка передана засобами програмного забезпечення.

Таким чином, станом на сьогодні є надважливим додержання норм та вимог Порядку в, частині звернення особи за призначенням пенсії, адже у зв`язку зі змінами та нововведеннями у пенсійному законодавстві України, органи Пенсійного фонду України фактично та технічно не мають можливості опрацьовувати документи у спосіб, не передбачений Порядком.

Головне управління наголошує, що призначення пенсії проводиться відповідно до вимог Закону № 1058 та норм Порядку №22-1. Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області - є самостійною юридичною особою, підрозділом Пенсійного Фонду України. Саме Головне Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області було наділено правом призначення пенсії позивачу, на відміну від Головного управління в Луганській області. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не є належним відповідачем за позовною заявою по справі №360/6146/21.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 27 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху (а.с. 25).

Ухвалою суду від 15 листопада 2021 року після усунення недоліків провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 33-34).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

29.07.2021 позивач звернувся до УПФУ в м. Лисичанську Луганської області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 54). До заяви було додано: військовий квіток НОМЕР_5 ; диплом серії НОМЕР_1 ; довідка СПОВ (ОК-5); картку платника податків від 10.03.2011; довідку №30 від 27.06.2019 ТОВ «ЛИСИЧАНСЬКСПЕЦЗБУТ»; довідку № 29 від 27.06.2021 ТОВ «ЛИСИЧАНСЬКСПЕЦЗБУТ» рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 01.07.2021 року №0-/11 з доданими документами; запит № 3626 від 29.07.2021; копію паспорта НОМЕР_2 ; трудову книжка серії НОМЕР_3 від 08.08.1983 (а.с. 55-56).

У відповідності до п. 4.2 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії за віком та надані документи позивачем, після автоматичного розподілу направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.08.2021 № 121130003357 позивачу відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До загального пільгового стажу не зараховано періоди роботи за списком № 2: з 07.03.1990 по 26.06.1990, оскільки уточнююча довідка № 29 від 27.06.2019 за двома підписами, потребує перевірки первинних документів; з 01.10.1996 по 24.10.1998 оскільки згідно рішення комісії при ГУПФУ в Луганській області № 09/11 від 01.07.2021 неможливо визначити за даними архівною установою документами та трудовою книжкою характер роботи та постійної зайнятості повного робочого дня на роботах в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці за Списком № 1 (журнали обліку робіт та відпрацьованого часу в цехах із шкідливими умовами праці на зберігання до архівної установи не надходили) чи в шкідливих і важких умовах праці за Списком № 2 (відповідно до наказів по підприємству від 22.07.1996 № 22 та 27.07.1999 № 45 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» робочі місця за Списком № 2 не атестовано); з 01.06.1986 по 30.06.1986 та 30.11.1986, оскільки згідно рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області № 09/11 від 01.07.2021 відсутні нарахування заробітної плати (а.с. 114-115).

Трудова книжка НОМЕР_6 від 08.08.1983 на ім`я ОСОБА_1 містить наступні записи щодо спірних періодів роботи:

Запис № 4 від 29.01.1986 – прийнятий водієм 3 класа, наказ № 18/к від 29.01.1986;

Запис № 5 від 26.03.1986 – переведений елетрогазозварювальником 4 розряду, наказ № 59 від 31.03.1986;

Запис № 6 від 01.03.1987 – 5 розряд електрогазозварювальника, наказ № 13к від 19.02.1987;

Запис № 7 від 01.01.1988 – у зв`язку з впорядкуванням заробітної плати та переходом на нові умови оплати праці, присвоєна кваліфікація електрогазозварювальника 4 розряду нової тарифікаційної сітки, наказ № 10 від 07.01.1988;

Запис № 8 від 04.08.1989 – переведений водієм 3 класу, наказ № 128к від 04.08.1989;

Запис № 9 від 22.02.1990 – звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП УРСР, наказ № 25к від 22.02.1990;

Управління «Лисичанськспецстрой»

Запис № 10 від 07.03.1990 – прийнятий електрогазозварювальником ручної зварки по другому розряду, наказ № 26к від 07.03.1990;

Запис № 11 від 26.06.1990 – звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП УРСР, наказ № 67к від 26.06.1990;

ТОВ «Техліс»

Запис № 16 від 01.10.1996 – прийнятий електрогазозварювальником 4 розряду, наказ № 138 від 01.10.1996;

Запис № 17 від 24.10.1998 – звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України, наказ № 91к від 26.10.1998.

Інші періоди роботи позивача не є спірними, тому судом не досліджуються.

Відповідно до розрахунку стажу страховий стаж позивача складає 39 років 11 місяців 27 днів, з яких стаж за Списком № 2 – 08 років 11 місяців 12 днів (а.с. 112-113).

Позивач, вважаючи рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, звернувся до суду для захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Згідно з абзацом першим частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах та працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.

Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов`язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об`єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачами вчинено не було.

Щодо тверджень відповідачів стосовно того, що період роботи позивача з 07.03.1990 по 26.06.1990 не підлягає зарахуванню до пільгового стажу, оскільки уточнююча довідка № 29 від 27.06.2019 за двома підписами, потребує перевірки первинних документів, суд зазначає таке.

Суд враховує, що відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

У пункті 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Таким чином, лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі № 291/99/17 (адміністративне провадження № К/9901/24469/18).

Частиною 3 ст. 44 Закону №1058-IV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Так, пенсійний орган, дійшовши висновку, що уточнююча довідка № 29 від 27.06.2019 потребує перевірки первинних документів відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058 мав право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій, які видали довідку для оформлення пенсії.

При цьому, суд також вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідок первинними документами, не повинна покладати надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка містить усі необхідні реквізити та відомості.

Відтак відповідач 2, не здійснивши жодних заходів щодо перевірки відповідності записів у довідці первинним документам, протиправно не зарахував до пільгового стажу ОСОБА_1 період його роботи з 07.03.1990 по 26.06.1990.

Щодо не зарахування до пільгового стажу роботи періодів роботи позивача з 01.10.1996 по 24.10.1998 у зв`язку з відсутністю наказів про атестацію робочого місця та не можливості визначити за наданими документами постійної зайнятості на роботах в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці.

Щодо документів про проведення атестації робочого місця, суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, провадження № 11-1207апп19, чітко висловила свою позицію щодо проведення атестації робочих місць і вказала, що непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.

При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Крім того, як вже вказано вище, пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, в яких має бути зазначені періоди, що зараховуються до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, що зараховується до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, на підставі яких видана довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Так, записами у трудовій книжці позивача підтверджено, що в період з 01.10.1996 по 24.10.1998 останній працював на посаді електрогазозварювальнтка 4 розряду відтак, період роботи позивача з 01.10.1996 по 24.10.1998 підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Щодо не зарахування до пільгового стажу роботи періоду роботи позивача з 01.06.1986 по 30.06.1986 у зв`язку з відсутністю нарахування заробітної плати за вказаний період, суд зазначає таке.

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 08 лютого 2016 року № 713/039/161-16 час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

У постанові від 19 березня 2019 року у справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.

Так, докази перебування позивачем у відпустках без збереження заробітної плати за вказані періоди в матеріалах відсутні.

Суд акцентує увагу на тому, що відсутність посилання чи неточних записів у документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, тому не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Суд зазначає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

За таких обставин, суд вважає, що період роботи позивача з 01.06.1986 по 30.06.1986 протиправно не зараховано відповідачем 2 до пільгового стажу позивача.

Суд зазначає, що на день звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивачу виповнилось 54 роки, страховий стаж позивача складає 29 років 11 місяців 27 днів, пільговий стаж позивача складає 8 років 11 місяців 12 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Оскільки судом встановлено, що відповідач 2 зарахував до пільгового стажу, що дає право призначення пенсії за списком № 2 - 8 років 11 місяців та 12 днів, та суд дійшов висновку щодо зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 07.03.1990 по 26.06.1990, з 01.10.1996 по 24.10.1998, з 01.06.1986 по 30.06.1986, у позивача з урахуванням п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» наявний пільговий стаж для призначення пенсії за віком за списком №2 з моменту звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

Враховуючи вищевикладене, суд, дійшов висновку про необхідність відновлення порушених прав позивача та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.08.2021 № 121130003357 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Для відновлення порушеного права суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи позивача з 07.03.1990 по 26.06.1990, з 01.10.1996 по 24.10.1998, з 01.06.1986 ро 30.06.1986 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 29.07.2021.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області переглянути заяву позивача від 29.07.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах, призначити на нараховувати пенсію, суд зазначає наступне.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача здійснювало ГУ ПФУ в Харківській області, яке визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Проте, з огляду на неналежне виконання вказаним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав останнього, суд вважає наявними підстави покласти обов`язок щодо зарахування періодів до пільгового стажу позивача саме на ГУ ПФУ в Харківській області.

З огляду на вказане, в задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в Луганській області належить відмовити.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Позивачем при подачі позову був сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією № 73 від 01.09.2021 (а.с. 6).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи, що позов підлягає частковому задоволенню та з коригуванням обраного позивачем способу захисту його порушених прав, а також, що даний спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ в Харківській області суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань саме ГУПФУ в Харківській області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 05.08.2021 № 121130003357 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код: 14099344, місцезнаходження: 91022, Харківська обл., місто Харків, вул. майдан Свободи, Держпром, 3 під.1, пов. 2, к. 58) зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) періодів роботи з 07.03.1990 по 26.06.1990, з 01.10.1996 по 24.10.1998, з 01.06.1986 ро 30.06.1986 та 30.11.1986.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви від 29.07.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код: 14099344, місцезнаходження: 91022, Харківська обл., місто Харків, вул. майдан Свободи, Держпром, 3 під.1, пов. 2, к. 58) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова