
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5843/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 13 жовтня 2021 року надійшов адміністративний позов адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:
визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає в неправильному обчисленні страхового стажу на підземних роботах та, як наслідок, відмови в перерахунку пенсії позивачу відповідно до заяви від 07 червня 2021 року;
зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивачу період роботи з 20.07.1989 по 02.03.1998 на шахті «Червоний Партизан» в/о «Свердловантацит», яка перейменована в ДВАТ шахта «Червоний партизан»;
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) позивачу пенсію у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) з 07 червня 2021 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 22 травня 2017 року перебуває на обліку в Марківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області (далі - Марківське ОУПФУ) та отримую пенсія за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Позивач 07 червня 2021 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України « Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням всього пільгового стажу за списком № 1, врахувавши період роботи на шахті «Червоний партизан» в/о «Свердловантацит» з 29.07.1989 по 02.03.1998, разом з якою надав копії довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах та копії наказів про проведення атестації робочих місць в 1994 році та в 1998 році.
Листом від 02 липня 2021 року відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії та вказав на те, що пільговий стаж зараховано лише за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК 5) 14 років за період з 17.01.2000 по 30.11.2016. Для перерахунку пенсії відповідач запросив у позивача оригінали довідок, долучених до заяви в копіях, які були надані відповідачу 19 серпня 2021 року.
Листом від 23 вересня 2021 року відповідач знову відмовив позивачу в перерахунку пенсії через те, що незважаючи на перереєстрацію ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит» (код за ЄДРПОУ 37596090) до м. Сєвєродонецьк Луганської області, всі архіви та документація підприємства залишились в м. Довжанську Луганської області (м. Свердловськ), яке згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р (зі змінами та доповненнями) є тимчасово окупованою територіє України.
При призначенні пенсії до пільгового стажу не зараховано період роботи на шахті «Червоний партизан» в/о «Свердловантрацит» з 20.07.1989 по 02.03.1998. Вказаний період роботи врахований як страховий стаж на загальних підставах.
Позивач з такою відмовою не згоден, оскільки вважає, що відповідач належним чином не оцінював надані ним документи, якими у повній мірі підтверджено, що спірний стаж має зараховуватися до пільгового стажу за списком № 1, тому безпідставно відмовив у здійсненні відповідного перерахунку.
З урахуванням зазначеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 18 жовтня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 44-45).
Від ГУПФУ в Луганській області 04 листопада 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 50-54).
При призначенні позивачу пенсії за заявою від 22 травня 2017 року до підземного пільговою стажу не зараховано період роботи па шахті «Червоний партизан» виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 20.07.1989 по 02.03.1998 у зв`язку з неможливістю визначити за наданими документами, зокрема, трудовою книжкою, постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски у шахту, про відволікання від основної роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи).
Від позивача 07 червня 2021 року до ГУПФУ в Луганській області надійшла заява про перерахунок пенсії, оформлена відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Оскільки позивачем не дотримано вимог діючого законодавства, а саме - форма заяви не відповідає вимогам Додатку 2 Порядку № 22-1, а довідки надано в копіях, то його заява розглянута відповідачем відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян», про що листом Управління від 02 липня 2021 року надано відповідь заявнику.
Відповідач також вказує, що ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» перереєстровано на території України в м. Сєвєродонецьку (код за ЄДРПОУ 37596090), однак всі архіви та документація підприємства залишились в м. Довжанську Луганської області (раніше м. Свердловськ), яке згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (зі змінами та доповненнями) є тимчасово окупованою територією України. Враховуючи зазначене, здійснити перевірку згідно з довідками від 24.07.2017 № № 121, 122, 123, 125, 128, виданих ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» неможливо.
Пільговий стаж роботи ОСОБА_1 , зарахований за даними наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, складає 14 років 0 місяців 0 днів, якого недостатньо для перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 % відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, як особі, яка відпрацювала на підземних роботах не менше як 15 років.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , є внутрішньо переміщеною особою (арк. спр. 11-13).
Позивач звернувся до Марківського ОУПФУ із заявою від 22 травня 2017 року за призначенням пенсії, за результатами розгляду якої позивачу з 22 травня 2017 року призначено пенсію відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV, загальний стаж склав 29 років 00 місяці 23 дні, пільговий стаж роботи за списком № 1 - 14 років 00 місяців 00 днів (арк. спр. 26, 55-58).
Згідно з розрахунком стажу до пільгового стажу за списком № 1 зараховані такі періоди роботи: з 17.01.2000 по 27.08.2002, з 03.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.01.2004, з 31.03.2004 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 30.11.2011, з 01.12.2011 по 29.12.2011, з 30.12.2011 по 31.12.2011, з 01.01.2012 по 31.03.2013, з 01.05.2013 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.11.2016 (арк. спр. 58).
Позивач звернувся до Марківське ОУПФУ із заявою від 07 червня 2021 року про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345-VI з зарахуванням до його пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи з 20.07.1989 по 02.03.1998 на шахті «Червоний Партизан» в/о «Свердловантацит» (арк. спр. 14).
Як вказано в заяві, для перерахунку пенсії позивачем надано копії: паспорта, ідентифікаційного номера, довідки переселенця, довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, додаткової відомості, довідки про перейменування підприємства, наказів від 28.10.1994 № 705к та від 28.09.1998 № 1185 про підсумки атестації робочих місць, копії яких також надані в матеріали справи (арк. спр. 22-40).
Листом від 02 липня 2021 року № 2393-2332/П-02/8-1200/21 ГУПФУ в Луганській області надало позивачу роз`яснення, що період роботи з 20.07.1989 по 02.03.1998 на шахті «Червоний Партизан» в/о «Свердловантацит» зараховані до страхового стажу на загальних підставах, відповідно до записів у трудовій книжці неможливо встановити право на пенсію за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю уточнюючих довідок, інформації про атестацію робочих місць за умовами праці. Довідки від 24.02.2017 № № 128, 125, 123, 121 та витяг з наказу про атестацію робочих місць для призначення пенсії в травні 2017 року не надавались. Для здійснення відповідного перерахунку необхідно надати оригінали довідок, які будуть направлені на перевірку, за результатами якої буде розглядатися питання щодо перерахунку пенсії (арк. спр. 15-17).
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 19 серпня 2021 року за прийняттям та направленням на перевірку оригіналів довідок від 24.07.2017 № 121, 122, 123, 125, 128 та копії наказів про атестацію, довідку про перейменування підприємства (арк. спр. 18).
Листом від 23 вересня 2021 року № 1200-0207-08/39080 ГУПФУ в Луганській області повідомило позивача, що незважаючи на перереєстрацію ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» до міста Сєвєродонецька Луганської області, всі архіви та документація підприємства залишилися на тимчасово окупованій території України, у зв`язку з чим здійснити перевірку не можливо. Пільгового стажу роботи, зарахованого за даними наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, 14 років 0 місяців 0 днів недостатньо для перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (арк. спр. 19-21).
Дослідженням копії трудової книжки позивача від 10 серпня 1987 року серії НОМЕР_2 встановлено, що в ній наявні такі записи за спірний період:
Шахта «Червоний Партизан» виробничого об`єднання «Свердловантацит»
запис № 4 від 20.07.1989 - переоформлений машиністом електровозу 3 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 23.07.1989 № 602к;
запис № 5 від 13.02.1991 - переоформлений машиністом електровозу 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 06.02.1991 № 3324;
запис № 6 від 05.02.1992 - переведений гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 11.02.1992 № 64к;
запис № 7 від 03.12.1992 - переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 08.12.1992 № 727к;
запис № 8 від 26.10.1993 - призначений гірничим майстром з повним робочим днем під землею, наказ від 29.10.1993 № 729к;
записи № № 9, 10 від 22.08.1996 - признаний заступником начальника дільниці з повним робочим днем під землею, накази від 29.08.1996 № 747к, наказ від 28.10.1994 № 705 про атестацію;
запис № 11 від 01.08.1997 - переведений гірничим майстром з повним робочим днем під землею, наказ від 01.08.1997 № 410к;
запис № 13 від 02.03.1998 - звільнений за власним бажанням (арк. спр. 22-24).
Згідно з копією довідки ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» від 24 лютого 2017 № 125 ОСОБА_1 працював повний робочий день на шахті «Червоний Партизан» виробничого об`єднання «Свердловантацит», натепер ВП «Шахтоуправління Червонопартизанське» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» і виконував гірничі роботи з 20.07.1989 по 21.08.1996 за професіями:
машиніст електровозу з повним робочим днем під землею, підземної дільниці № 2, що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділом 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, за період з 20.07.1989 по 04.02.1992;
гірник з повним робочим днем під землею на підземній дільниці № 1, що передбачена списком 1, розділом 1, підрозділом 1, пунктом 1010100а постанови Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, за період з 05.02.1992 по 02.12.1992;
машиніст підземних установок з повним робочим днем під землею на підземній дільниці № 4, що передбачена списком 1, розділом 1, підрозділом 1, пункт 1010100а постанови Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, за період з 03.12.1992 по 25.10.1993;
гірничий майстер з повним робочим днем під землею на підземній дільниці № 4, що передбачена списком 1, розділом 1, підрозділом 1, пункт 1010100б постанови КМУ від 11.03.1994 № 162, за період з 26.10.1993 по 21.08.1996;
заступник начальника підземної дільниці з повним робочим днем під землею, що передбачена списком 1, розділом 1, підрозділом 1, код КП 1010100б постанови КМУ від 11.03.1994 № 162, за період з 22.08.1996 по 31.07.1997;
гірничий майстер з повним робочим днем під землею на підземній дільниці № 4, що передбачена списком 1, розділом 1, підрозділом 1, код КП 1010100б постанови КМУ від 11.03.1994 № 162, за період з 01.08.1997 по 02.03.1998 (арк. спр. 30-31).
Довідка ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» від 24 лютого 2017 року № 121 містить додаткові відомості про періоди неперебування ОСОБА_1 на підземних роботах в шахті (арк. спр. 35).
Довідка ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» від 24 лютого 2017 року № 123 містить інформацію про перейменування підприємства.
Також позивачем надано копії наказів про атестацію від 28.10.1984 № 705к, від 28.09.1998 № 1185, дослідженням яких встановлено, що на підприємстві затверджено перелік професій та посад, для яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення (арк. спр. 37-40).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення.
Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно.
Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з абзацом першим частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992) (далі - Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно приписів пункту 3 Порядку № 442 атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ (пункт 8 Порядку № 442).
Пунктом 10 Порядку № 442, окрім іншого, передбачено, що результати атестації використовуються при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до абзацу шостого пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв`язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;
з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Як слідує з матеріалів справи позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 07 червня 2021 року про перерахунок пенсії із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи з 20.07.1989 по 02.03.1998 на шахті «Червоний Партизан» в/о «Свердловантацит».
Проте, ГУПФУ в Луганській області листом від 02 липня 2021 року № 2393-2332/П-02/8-1200/21 відмовило позивачу в такому перерахунку у зв`язку з тим, що позивачем не надані оригінали довідок про стаж.
Позивач усунув цей недолік та разом із заявою від 19 серпня 2021 року надав до ГУПФУ в Луганській області оригінали довідок, виданих ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит».
Однак, відповідач листом від 23 вересня 2021 року № 1200-0207-08/39080 відмовив позивачу в проведенні перерахунку та зарахуванні спірного стажу до страхового стажу за списком № 1 через неможливість проведення перевірки інформації, вказаної у довідках ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит».
Аналіз наведених вище правових норм дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії та надання необхідних документів, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти мотивоване рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 21 грудня 2020 року в справі № 229/4165/17.
Судом встановлено, що ГУПФУ в Луганській області за заявою позивача від 07 червня 2021 року про перерахунок пенсії жодного рішення не прийнято, відповідь на заяву надано листами від 02 липня 2021 року № 2393-2332/П-02/8-1200/21 та від 23 вересня 2021 року № 1200-0207-08/39080, що свідчить про недотримання органом Пенсійного фонду України встановленого законодавством порядку вирішення питання про перерахунок пенсії, а саме порушення положень частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 Порядку № 22-1.
Твердження відповідача щодо недотримання позивачем встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка, а відповідачем остаточне рішення стосовно розгляду заяви позивача про перерахунок його пенсії не приймалося, суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані, оскільки зміст заяви позивача очевидно дає змогу оцінити намір заявника, містить всю необхідну інформацію, а відповідач в листах від 02 липня 2021 року № 2393-2332/П-02/8-1200/21 та від 23 вересня 2021 року № 1200-0207-08/39080 не зазначав про неналежну форму та зміст заяви позивача про перерахунок пенсії.
Суд також вважає за необхідне зауважити, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 27 листопада 2019 року в справі № 748/696/17.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не прийняв вмотивоване рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії.
Щодо наведених в листах від 02 липня 2021 року № 2393-2332/П-02/8-1200/21 та від 23 вересня 2021 року № 1200-0207-08/39080 мотивів незарахування до пільгового стажу за списком № 1 спірних періодів, суд зазначає таке.
Так, ГУПФУ в Луганській області відмовило в зарахуванні до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи позивача з 20.07.1989 по 02.03.1998 на шахті «Червоний Партизан» в/о «Свердловантацит» через неможливість проведення перевірки.
Проте суд не погоджується з такими твердженнями відповідача, оскільки, з вищевказаних правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документа, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 07 березня 2018 року в справі № 233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
За наслідками дослідження записів в трудовій книжці позивача суд встановив, що записи про роботу позивача з 20.07.1989 по 02.03.1998 на шахті «Червоний Партизан» в/о «Свердловантацит» містять всю необхідну інформацію про період та характер виконуваної позивачем роботи, інформацію про пільговий характер роботи (зайнятість повний робочий день на підземних роботах в шахті). Достовірність внесеної інформації підтверджена підписами уповноважених осіб роботодавці, які скріплені відповідними печатками, тому у суду відсутні будь-які підстави для сумніву в достовірності внесених до трудової книжки даних.
Також наданими позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії документами підтверджено проведення атестації робочих місць, за якими позивач працював протягом спірного періоду.
В свою чергу, надані позивачем уточнюючі довідки у повній мірі узгоджуються з записами в трудовій книжці позивача, тому відповідач при прийнятті рішення щодо перерахунку пенсії позивача мав врахувати наявну в уточнюючих довідках інформацію.
Неможливість проведення відповідачем перевірки вказаної в цих довідках інформації через відсутність доступу уповноважених осіб ГУПФУ в Луганській області до первинної документації ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», яка залишилася на тимчасово окупованій території Луганської області, не може бути підставою для відмови в зарахуванні спірного стажу роботи позивача до його страхового стажу, оскільки ані Законом № 1058-IV, ані Порядком № 22-1, такої передумови не визначено. Крім того, суд зауважує, що обов`язок відповідача щодо проведення такої перевірки не може переважати над конституційним правом позивача на соціальний захист.
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу за списком № 1 період роботи позивача на шахті «Червоний партизан» в/о «Свердловантацит» з 29.07.1989 по 02.03.1998, підтверджений записами в трудовій книжці позивача, а також уточнюючими довідками ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», чим допустив бездіяльність, яка, в свою чергу, призвела до протиправного незастосування відповідачем до спірних правовідносин статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та отримання позивачем пенсії в розмірі, меншому ніж 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки сукупний стаж роботи позивача шахтарем з урахуванням спірного періоду є більшим 15 років. Відповідно вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як наслідок задоволення основної вимоги, підлягає задоволенню й похідна вимога позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 спірного періоду роботи позивача.
Щодо дати, з якої слід здійснити такий перерахунок судом встановлено, що із заявою про проведення перерахунку позивач звернувся до відповідача 07 червня 2021 року. Однак всупереч положень пункту 2.23 розділу II Порядку № 22-1 надав уточнюючі довідки в копіях, а не в оригіналі, про що позивача повідомлено листом ГУПФУ в Луганській області від 02 липня 2021 року № 2393-2332/П-02/8-1200/21. Цей недолік усунутий позивачем шляхом направлення відповідачу оригіналів уточнюючих довідок разом із заявою від 19 серпня 2021 року, тобто в межах тримісячного строку з дня подання заяви про перерахунок пенсії, встановленого Порядком № 22-1. Відповідно перерахунок пенсії слід здійснити з дати звернення позивача за його проведенням, тобто з 07 червня 2021 року.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов`язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов`язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з`ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з`ясування об`єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 04 жовтня 2021 року № 9 (арк. спр. 8).
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Варченка Володимира Григорійовича в інтересах ОСОБА_1 (фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоду роботи на шахті «Червоний партизан» виробничого об`єднання «Свердловантацит» з 29 липня 1989 року по 02 березня 1998 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07 червня 2021 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи на шахті «Червоний партизан» виробничого об`єднання «Свердловантацит» з 29 липня 1989 року по 02 березня 1998 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова