Рішення № 101846502, 13.12.2021, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
703/3349/21
Номер документу
101846502
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 703/3349/21

2/703/1585/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2021 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Прилуцького В.О.

секретар судових засідань Кочеткова І.В.

розглянувши у порядку спрощеного провадження з викликом сторін в залі суду в м.Сміла цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії,

встановив:

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії.

Позовні вимоги обгрунтовують тим, що 26 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області із заявою про призначення житлової субсидії. Разом із заявою про призначення житлової субсидії від 26 жовтня 2016 року ОСОБА_1 подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

За результатами розгляду заяви відповідачу проведений розрахунок та призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно, а саме: з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно в сумі 2300 грн. 48 коп. Так як відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то позивачем у відповідності до вимог Положення в автоматичному режимі було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2017 року по вересень 2017 року в сумі 372 грн. 65 коп.; з жовтня 2017 року по жовтень 2017 року в сумі 1227 грн. 48 коп.; з листопада 2017 року по грудень 2017 року в сумі 2066 грн. 79 коп.; з січня 2018 року по березень 2018 року в сумі 2033 грн. 19 коп.; з квітня 2018 року по квітень 2018 року в сумі 1165 грн. 91 коп.; з травня 2018 року по вереснь 2018 року в сумі 392 грн. 89 коп.; з червня 2018 року по вересень 2018 року в сумі 393 грн. 99 коп.; з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року в сумі 1054 грн. 40 коп.; з листопада 2018 року по листопад 2018 року в сумі 2190 грн. 37 коп.; з грудня 2018 року по грудень 2018 року в сумі 2202 грн. 93 коп.; з січня 2019 року по лютий 2019 року в сумі 2213 грн. 27 коп.).

В лютому місяці 2019 року, під час перевірки поданих відповідачем відомостей, спеціалістами позивача виявлено, що відповідач перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 . Про даний факт позивач не був повідомлений. Дана обставина впливає на призначення субсидії.

З метою повернення надміру виплачених державних коштів на адресу відповідача неодноразово направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій субсидії №26-333.

Відповідач відмовилася в добровільному порядку повернути борг.

Позивач, просить суд стягнути з відповідача на їх користь позивача 11843 гривень 09 копійок суми переплати субсидії.

В судове засідання представник позивача не з`явилась, надала суду заяву в якій розгляд справи просить проводити без її участі, на задоволенні позовних вимог наполягає проти ухвалення заочного рішення суду не заперечує.

Відповідач в судове засідання також не з`явилася з невідомих суду причин, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.

У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Оскільки розгляд справи відбувався за відсутності учасників процесу фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалося.

Суд вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи приходить до наступного.

Відповідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).

Відповідно до ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що 26 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області із заявою про призначення житлової субсидії.

Підписавши вказану заяву ОСОБА_1 зобов`язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень), протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Крім того, 26 жовтня 2016 року ОСОБА_1 подано до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій зазначила, що крім неї зареєстровані у житловому приміщенні/будинку син та донька. Підписанням даної декларацію засвідчила, що усвідомлює, що в разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов`язалася повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

На підставі поданої заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 26 жовтня 2016 року було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно, а саме: з жовтня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно в сумі 2300 грн. 48 коп. Так як відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то позивачем в автоматичному режимі було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2017 року по вересень 2017 року в сумі 372 грн. 65 коп.; з жовтня 2017 року по жовтень 2017 року в сумі 1227 грн. 48 коп.; з листопада 2017 року по грудень 2017 року в сумі 2066 грн. 79 коп.; з січня 2018 року по березень 2018 року в сумі 2033 грн. 19 коп.; з квітня 2018 року по квітень 2018 року в сумі 1165 грн. 91 коп.; з травня 2018 року по вереснь 2018 року в сумі 392 грн. 89 коп.; з червня 2018 року по вересень 2018 року в сумі 393 грн. 99 коп.; з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року в сумі 1054 грн. 40 коп.; з листопада 2018 року по листопад 2018 року в сумі 2190 грн. 37 коп.; з грудня 2018 року по грудень 2018 року в сумі 2202 грн. 93 коп.; з січня 2019 року по лютий 2019 року в сумі 2213 грн. 27 коп.).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами) Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива було затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 №1022 , з 01 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Таким чином, до 01 травня 2018 року для визначення права при призначені субсидії сімейний стан отримувачів субсидії не враховувався, але після внесення змін до вказаного нормативно-правового акту, з 01 травня 2018 року при призначенні житлових субсидій мали враховуватися майновий стан, зайнятість та доходи членів сімей осіб із складу домогосподарства, які не зареєстровані у цьому домогосподарстві.

Крім того, вказаною постановою закріплено призначення та здійснення виплати субсидії лише (тобто виключно) після подання нової заяви та декларації (оновленої).

Відповідно до п.13 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції від 27 квітня 2018 року), громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

При цьому, пунктом 16 Положення про призначення житлових субсидій (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Відповідно до абз. 2 п. 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції від 27 квітня 2018 року), субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Пунктом другим Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції від 27 квітня 2018 року) визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до абз. 2 п. 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції від 27 квітня 2018 року), зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї та акта обстеження стану зовнішніх і внутрішньобудинкових електромереж на їх відповідність вимогам нормативно-правових актів, проведених організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж.

Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 19 вересня 2009 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 19 вересня 2009 року.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач, з метою отримання житлової субсидії, надала недостовірну інформацію про свій сімейний стан, а саме приховала або свідомо надала.

За змістом ст.177 ЦК України, гроші є об`єктом цивільних прав.

Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, в зв`язку з чим на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України та Положення та Порядку.

Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п.20 Постанови Кабінету Міністрів України №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива, сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру, внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидію, вирішують у судовому порядку.

Як вбачається з розрахунку надлишку нарахованої субсидії №26333, внаслідок подання недостовірних даних, ОСОБА_1 за період з 01 травня 2018 року по 28 лютого 2019 року здійснено переплату субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 11843 грн. 09 коп.

Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради на адресу відповідача направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаті субсидії у вищевказаній сумі.

Однак, будь-яких доказів, які свідчать про повернення відповідачем переплати субсидії, матеріали справи не містять та відповідачем не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути судовий збір в сумі 2270 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.171, 1212 ЦК України, 82, 137, 141, 247, 259, 263 -265, 280-282 ЦПК України, -

вирішив:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії – задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області код ЄДРПОУ 03195791, юридична адреса; м. Сміла, вул. М.Дорошенка, 4, Черкаська область переплату субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 11843 грн. 09 коп. та судові витрати в сумі 2270 грн., а всього 14113 грн. 09 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду, а особами, які не були присутні під час проголошення рішення - протягом тридцяти днів з дня його отримання.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий: В. О. Прилуцький