Рішення № 101837552, 03.12.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2021
Номер справи
340/6601/21
Номер документу
101837552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/6601/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - відсутній; адреса: АДРЕСА_1 )

до Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області в особі територіального підрозділу Подільського районного відділу УДМС України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 37795939; адреса: вул. Дворцова 6-А, м. Кропивницький, 25006)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління державної міграційної служби України у Кіровоградській області в особі територіального підрозділу - Подільського районного відділу УДМС України у Кіровоградській області, щодо відмови ОСОБА_1 , 1985р.н, в обміні паспорта Серія НОМЕР_1 , у зв`язку зі зміною прізвища, пов`язаної з укладанням шлюбу, на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року;

- зобов`язати Управління державної міграційної служби України у Кіровоградській області в особі територіального підрозділу - Подільського районного відділу УДМС України у Кіровоградській області обміняти паспорт виданий на ім`я ОСОБА_1 , 1985р.н, Серія НОМЕР_1 , у зв`язку зі зміною прізвища, пов`язаної з укладанням шлюбу, на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку із укладенням шлюбу та зміною прізвища, позивачка звернулася до відповідача із заявою про обмін паспорта громадянина України у формі книжечки, додала до такої заяви передбачені законом документи, та одночасно повідомила про відмову від оформлення паспорта у формі ID-картки. Однак, відповідач письмово відмовив у видачі паспорта у формі книжечки, мотивуючи відмову запровадженням внутрішніх паспортів у формі ID-картки з посиланням на Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її соціальний статус» та покликаючись на те, що позивачка не додала до заяви документів, передбачених Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, що затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2016 року №456 затверджено відповідний порядок.

Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у поданому до суду відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Таку позицію мотивував, зокрема, тим, що позивачка не надала визначеного Тимчасовим порядком №456 переліку документів, а тому у відповідача відсутні підстави для видачі позивачці паспорта у формі книжечки.

Позивачка своїм правом на подання відповіді на відзив не скористалася.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

04 січня 2018 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 укладено шлюб, що посвідчується Свідоцтвом (повторно) про шлюб серії НОМЕР_2 . При цьому зазначено, що прізвище позивачки після укладення шлюбу - ОСОБА_1 .

09 вересня 2021 року позивачка звернулася до Подільського районного відділу УДМС України у Кіровоградській області із заявою, в якій просила обміняти її паспорт у формі книжечки у зв`язку з укладенням шлюбу на новий паспорт у формі книжечки та вказала, що відмовляєтья від обробки своїх персональних даних на підставі статті 8 Закону України "Про захист персональних даних", а також не бажає отримати паспорт у формі ID-картки, керуючись релігійними переконаннями. До заяви додані: заява про видачу паспорта, копія та орингінал паспорат громадянина України НОМЕР_1 ; три фотокартки розміром 3,5х4,5 см; копія та оригінал свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_3 .

Натомість листом №3511-568/35111-21 від 15 вересня 2021 року відповідач повідомив позивачку про те, що відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Не погоджуючись з вказаною відмовою, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 року №5492-VI (далі -Закон №5492) та Законом України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року №2235-III (далі - Закон №2235).

Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону №2235 визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503).

Згідно пункту 1 Положення №2503 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Відповідно до пункту 3 Положення №2503 бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта (пункт 5 Положення №2503).

Згідно пункту 8 Положення №2503 термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

За зістом пункту 9 Положення №2503 паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків.

Пунктом 10 Положення №2503 передбачено, що термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 11 Положення №2503 бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Отже, Положенням №2503 про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.

Водночас, Законом № 5492-VI визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Згідно зі статтею 13 Закону № 5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.

Відповідно до частин другох, четвертої та шостої статті 14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.

У разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Відповідно до частини сьомої статті 16 Закону № 5492-VI, уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:

1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;

2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);

3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;

4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Отже, положенням вказаної статті Закону № 5492-VI передбачено вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" від 25 березня 2015 року №302 (далі - Порядок №302) затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

Згідно із пунктом 2 Порядку №302 запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру: з 1 січня 2016 р. - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою № 2503-XII; з 1 листопада 2016 р. - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Відповідно до підпункту 1 пункту 6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється у разі, зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації).

Наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про затвердження Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України" від 06 червня 2016 року №456 затверджено відповідний порядок (далі - Порядок №456).

Цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до Постанови № 302, Постанови № 398, Положення № 2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V), визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку (пункт1 Порядку №456).

Відповідно до пункту 1 розділу VI Порядку №456 обмін паспорта здійснюється в разі: 1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження; 2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім`я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.

Згідно з пунктом 2 розділу VI Порядку №456 для обміну паспорта заявник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) паспорт, що підлягає обміну; 4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв`язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати; 6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Таким чином, суд зазначає, що подача заяви та документів для обміну, оформлення і видачі паспорта згідно Порядку №456 є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України "Про захист персональних даних".

Однак, примушування особи до обміну такого паспорту на паспорт у формі картки, у зв`язку із зміною прізвища, паспорта громадянина України зразка 1994 року, фактично ускладнює можливості користуватися паспортом у формі книжечки, становить втручання держави в особисте життя особи та не відповідатиме задекларованим правам та свободам особи.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд звертає увагу, що постановою Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18, провадження № 11-460заі18) визнано протиправними дії Відділу Управління Державної міграційної служби у фактичному примушуванні особи до отримання паспорта у формі ID-картки та у створенні перешкод у отриманні паспорта у формі книжечки.

Велика Палата Верховного Суду констатувала, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення № 2503-XII (діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім`я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було "встановлене законом") не було "необхідним у демократичному суспільстві" у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім`я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, враховуючи правову позицію Верховного Суду, суд зазначає, що позивач ка наділена правом отримати паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення № 2503-XII.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про видачу паспорта у формі книжечки. При цьому, заявниця відмовилася від отримання та користування будь-якими біометричними документами.

Відповідач аргументував свою відмову тим, що позивачкою не було подано необхідних документів, однак, на думку суду, таке твердження є безпідставним, оскільки позивачка скерувала до відповідача необхідні для обміну паспорта документи, передбачені пунктом 14 Положення № 2503-XII.

Крім того, суд зазначає, що відповідач необґрунтовано відмовив позивачці у видачі паспорта з підстав відсутності судового рішення, оскільки у пункті 17 Постанови № 2503-ХІІ не визначено обов`язку надання заявником відповідного рішення суду для обміну та оформлення паспорта у формі книжечки внаслідок зміни прізвища, відмова у видачі позивачу, у зв`язку із зміною прізвища, паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.

За таких умов суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачці в обміні її паспорта у зв`язку зі зміною прізвища, пов`язаної з укладанням шлюбу, на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року (що помилково охарактеризовано позивачкою як протиправна бездіяльність, однак не впливає на суть та наслідки спірних правовідносин).

Порушене право позивачки має бути поновлене шляхом зобов`язання відповідача обміняти паспорт, виданий на ім`я ОСОБА_1 , 1985р.н, Серія НОМЕР_1 , у зв`язку зі зміною прізвища, пов`язаної з укладанням шлюбу, на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 908,00 грн.) належить розподілити відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши їх позивачеві з бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління державної міграційної служби України у Кіровоградській області в особі територіального підрозділу - Подільського районного відділу УДМС України у Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 , 1985р.н, в обміні паспорта Серія НОМЕР_1 , у зв`язку зі зміною прізвища, пов`язаної з укладанням шлюбу, на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Зобов`язати Управління державної міграційної служби України у Кіровоградській області в особі територіального підрозділу - Подільського районного відділу УДМС України у Кіровоградській області обміняти паспорт, виданий на ім`я ОСОБА_1 , 1985р.н, Серія НОМЕР_1 , у зв`язку зі зміною прізвища, пов`язаної з укладанням шлюбу, на новий паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - відсутній) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривен, нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 37795939).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. Кравчук