Рішення № 101836248, 13.12.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
240/13172/21
Номер документу
101836248
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2021 року м. Житомир

справа № 240/13172/21

категорія 113060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" про застосування заходів реагування,-

встановив:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулось до суду з позовом, у якому просить:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівлі та обладнання АЗС Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" за адресою: Київська область, Броварський р-н, с.Зазим"я, вул.Лісова, буд.29, шляхом зобов"язання повністю зупинити експлуатацію вказаного об"єкта до повного усунення порушень зазначених в акті позапланової перевірки від 13.05.2021 №334.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами позапланової перевірки будівлі та обладнання АЗС Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд", які знаходяться за адресою: Київська область, Броварський р-н, с.Зазим"я, вул.Лісова, буд.29 щодо додержання суб"єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки виявлено порушення, які є такими, що впливають на ризик виникнення пожежі, створюють перешкоди її гасінню, вільній евакуації людей при виникненні пожежі, тим самим створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей. Вважає, що виявлені порушення є підставою для застосування до відповідача заходів реагування у відповідності зі статтею 70 Кодексу цивільного захисту України.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 20.09.2021 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з викликом сторін, відмовлено.

Відповідач у строк, встановлений ч.1ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду письмові пояснення (за вх. №64953/21), у яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

В обґрунтування зазначає, що усі порушення, які були підставою для звернення позивача до суду, повністю ним усунено, що підтверджується актом позакланової перевірки від 21.10.2021 №1084.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області №563 від 05.05.2021 та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) №3507 від 05.05.2021 начальником сектору забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Броварському районі центру забезпечення діяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області Богдановичем Юрієм Володимировичем проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд", яке знаходяться за адресою: Київська область, Броварський р-н, с.Зазим"я, вул.Лісова, буд.29 на предмет додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с.10-16, 17).

За результатами перевірки складено акт щодо дотримання суб"єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №334 від 13.05.2021 (далі - акт перевірки) (а.с.18-25).

Відповідно до акта перевірки, в ході її проведення встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" у приміщеннях, які знаходяться за адресою: Київська область, Броварський р-н, с.Зазим"я, вул.Лісова, буд.29 порушено нормативно-правові акти з питань пожежної безпеки, які стали підставою для звернення до суду з метою застосування заходів реагування, оскільки можуть створювати загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:

- не проведено ремонт систем протипожежного захисту будівлі АЗС відповідно до дод. А ДБН В.2.5- 56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- не заключено договір на обслуговування автоматичної пожежної сигналізації;

- сигнали від приймально-контрольних приладів систем протипожежної автоматики не виведено на пульт цілодобового пожежного спостереження;

- АЗС не забезпечено зовнішнім протипожежним водопостачанням для цілей пожежогасіння;

- АЗС не забезпечено запасом плівкоутворюючого піноутворювача для ліквідації можливих пожеж пожежно-рятувальною технікою;

- на АЗС не встановлено вказівник місця знаходження найближчого зовнішнього протипожежного водопостачальника згідно ДСТУ;

- не проведено технічне обслуговування існуючих первинних засобів пожежогасіння;

- на об"єкті не організовано проходження навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки з посадовими особами та працівниками з отриманням відповідних посвідчень;

- особами керівного складу не пройдено функціональне навчання у сфері цивільного захисту;

- не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об"єкту.

Примірник акта перевірки уповноважена особа відповідача - Мозер І.А. отримав, про що свідчить підпис вказаної посадової особи на самому акті перевірки, що відповідачем не заперечується (а.с.25 зворот). Зауважень або пояснень щодо результатів виявлених порушень відповідач не подавав.

З метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, у якому просить застосувати заходи реагування.

Вирішуючи питання про наявність підстав для застосування заходів реагування, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).

Відповідно до положень ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Водночас, відносини, пов"язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України №5403-VI від 02.10.2012 (далі - Кодекс цивільного захисту України).

Згідно з п.24 ч.1ст.2 Кодексу цивільного захисту України надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Пунктом 12 частини 1статті 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить зокрема звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

В силу ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з п.1 ч.1ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Системний аналіз правових норм свідчить, що право заборони експлуатації будівлі виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Суд погоджується із доводами позивача про те, що існування хоча б одного істотного порушення, що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей є самостійною підставою для застосування заходів реагування.

Однак, під час розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, судом встановлено, що 21.10.2021 посадовими особами Броварського районного управління Головного управління ДСНС України у Київській області здійснено позапланову перевірку додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної небезпеки, за наслідками якої складено акт від 21.10.2021 №1084.

Згідно зі змістом акту від 21.10.2021 №1084 відповідачем усунено порушення, зазначені в акті від 13.05.2021 №334, в свою чергу жодних порушень під час експлуатації приміщень Товариством з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд", які знаходяться за адресою: Київська область, Броварський р-н, с.Зазим"я, вул.Лісова, буд.29 , які можуть створити загрозу життю і здоров`ю людей, які працюють, перебувають на об`єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі, уповноваженими особами позивача не виявлено (а.с. 87-101).

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем надано до суду належні, допустимі та достатні докази усунення порушень, викладених в акті перевірки від 13.05.2021 №334, що в свою чергу були підставою для звернення позивача до суду з даною позовною заявою.

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до п.п. 1,4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання.

Отже, у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Проте, оскільки на час прийняття рішення у даній справі відповідачем усунено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул.Межигірська, 8, м.Київ, 04071, код ЄДРПОУ 38537963) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ойлгазтрейд" (вул.Шепетівська, 29, Новоград-Волинський, Житомирська область,11708, код ЄДРПОУ 39698290) про застосування заходів реагування, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 13 грудня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко