Рішення № 101836183, 13.12.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
200/15034/21
Номер документу
101836183
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2021 р. Справа№200/15034/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій щодо припинення з 01.03.2021 виплати соціальної допомоги як малозабезпеченій особі, як матері одиначці та зобов`язання поновити їх виплату та сплатити недоотримані суми з 01.03.2021 по 31.10.2021.

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що їй виплачено соціальну допомогу як малозабезпеченій особі та допомогу як матері одиначці по 28.02.2021, з 01.03.2021 їх виплату припинено. За змістом позову приписами Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено продовження строку виплати допомоги без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Карантин станом на тепер у країні триває, спірні види допомоги призначені під час дії карантину. Припинення їх на підставі постанови КМУ від 22.07.2020 № 632 є протиправним, оскільки закон має вищу юридичну силу.

Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, в наданому відзиві просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2020 позивачу призначено допомогу як малозабезпеченій особі на період з 01.03.2020 по 31.08.2020, на підставі рішення суду від 25.05.2021 - як малозабезпеченій особі та як матері одиначці на період з 01.09.2020 по 28.02.2021. З 01.03.2021 виплату допомоги припинено, оскільки позивач не надала документів для продовження її виплати після спливу строку, на який призначено такі виплати.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалами від 09.11.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін (у письмовому провадженні). Ухвалою від 13.12.2021 поновлено позивачу строк звернення до суду.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , взята на облік як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі № 200/9284/20-а, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 09.04.2020 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та зобов`язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з моменту звернення 05 березня 2020 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 у справі № 200/488/21-а, яке набрало законної сили зобов`язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити з 01.09.2020 ОСОБА_1 , зокрема, виплату соціальної допомоги як малозабезпеченій особі з виплатою недоотриманих з 01.09.2020 сум та виплату соціальної допомоги як одинокій матері з виплатою недоотриманих з 01.09.2020 сум.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2021 у справі № 200/488/21-а відповідач призначив позивачу виплату соціальної допомоги як малозабезпеченій особі та соціальної допомоги як одинокій матері на період з 01.09.2020 по 28.02.2021, про що повідомив позивача листом від 06.10.2021. У зазначеному листі також повідомлено, що на підставі постанови КМУ від 22.07.2020 № 632 позивачу припинено вказані виплати з 01.03.2021 через те, що вона не зверталась із заявою про виплату цих видів допомоги.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також в старості та в інших випадках, передбачених законом.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї (ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III)).

Відповідно до ст.ст. 3, 4 цього Закону право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 2-5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 N 250 (далі - Порядок № 250) державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Заяви про призначення державної соціальної допомоги, до яких додаються необхідні документи (далі - заяви з необхідними документами) приймаються від громадян органами соціального захисту населення.

Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Відповідно до п. 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється:

якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення;

у разі переїзду малозабезпеченої сім`ї до іншої місцевості або настання обставин, що унеможливлюють виплату державної соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни;

за заявою уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї - з місяця, що настає за місяцем її подання;

якщо реєстрацію особи (включеної до складу малозабезпеченої сім`ї) як безробітної припинено з причин, передбачених абзацами шістнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), вісімнадцятим - двадцять першим підпункту 1, підпунктами 2 і 3 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792, - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості;

у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв`язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги, - з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з Держприкордонслужби.

При цьому, згідно з п. 1-2 ст. 15 Закону № 1768-III в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020 визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.

Правовідносини, що виникають у сфері соціального захисту сімей з дітьми, регулюються Законом України від 21.11.1992 № 2811-XII "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII).

За приписами ст. 1 Закону № 2811-XII громадяни України сім`ї, в яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811-ХІІ до видів державної допомоги сім`ям з дітьми належить допомога на дітей одиноким матерям.

Згідно зі ст. 18-1, 18-2, 18-4 Закону № 2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Згідно з п. 1-1 Прикінцевих положень Закону № 2811-ХII в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020 устанволено, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.

Пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751), визначено що допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Відповідно до пп. 1 п. 1 постанови КМУ від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин) строк виплати, крім інших, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" , установлено з 12.03.2020 до 22.05.2020 на всій території України карантин.

Постановами Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020 та від 22.07.2020 N 641 з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19 установлено на території України карантин на період з 22.05.2020 по 22.06.2020, з 01.08.2020 по 19.12.2020, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Згодом термін карантину продовжувався Постановами Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 - до 28.02.2021, від 17.02.2021 № 104 - до 30.04.2021, від 21.04.2021 № 405 - до 30.06.2021, від 16.06.2021 - до 31.08.2021, від 11.08.2021 - до 01.10.2021, від 22.09.2021 - до 31.12.2021.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Судом встановлено, що на підставі рішення суду у справі № 200/488/21-а відповідач продовжив виплату позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям та одинокій матері на шість місяців з 01.09.2020 по 28.02.2021. Під час розгляду справи № 200/488/21-а суд дійшов висновку про безпідставність зупинення виплати позивачу спірних допомог з 01.09.2020, оскільки приписи постанови КМУ від 22.07.2020 № 632 на спірні правовідносини не поширюються, та необхідність виплати позивачу з 01.09.2020 допомоги як малозабезпеченій особі та допомоги як одинокій матері з виплатою недоотриманих з 01.09.2020 сум.

Підставою припинення позивачу виплат з 01.03.2021, що є спірним у даній справі (№ 200/15034/21), відповідач знов визначив приписи постанови КМУ від 22.07.2020 № 632.

Водночас, такі посилання відповідача не приймаються судом, окільки згідно з абз. 3 п. 2 цієї постанови КМУ від 22.07.2020 № 632 з 01.07.2020 призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, у випадку, коли строк таких виплат закінчився у березні - червні 2020 року, що не відповідає фактичним обставинам в цій справі.

Як зазначалось вище, відповідно до пп. 1 п. 1 постанови КМУ від 08.04.2020 № 264 ці соціальні допомоги, які було призначено раніше, продовжуються на період карантину та на один місяць після дати його відміни і допомоги виплачуються за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).

Виплати позивачу призначались з 01.03.2020 по 31.08.2020, за рішенням суду виплати поновлено на період з 01.09.2020 по 28.02.2021, отже, строк проведення виплат закінчився під час дії карантину, запровадженого постановою КМУ 11.03.2020 № 211 з 12.03.2020 та що триває до тепер.

Постанова КМУ від 22.07.2020 № 632 до даних правовідносин не застосовується, інших причин припинення позивачу виплат відповідач не визначив, строк виплат сплинув під час дії карантину, що триває і зараз, відтак, відповідачем безпідставно припинено позивачу спірні виплати і не продовжено їх здійснення на період карантину.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як закріплено у ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У ч. 2 цієї статі закріплено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Зважаючи на викладене та перевіривши дії відповідача на предмет відповідності ст. 2 КАС України суд дійшов висновку, що відповідач при припиненні позивачу спірної допомоги з 01.03.2021 діяв необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, недобросовісно, нерозсудливо, без дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання незаконними дій відповідача щодо припинення з 01.03.2021 виплати соціальної допомоги як малозабезпеченій особі, як матері одиначці і зобов`язання відповідача поновити їх виплату.

Зважаючи на недоведення правомірності припинення виплат та тривання карантину, з врахуванням пп. 1 п. 1 постанови КМУ від 08.04.2020 № 264 суд дійшов висновку також про необхідність задоволення вимог позивача про зобов`язання відповідача сплатити їй недоотримані суми спірних виплат з 01.03.2021 по 31.10.2021.

Отже позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Беручи до уваги вказане та немайновий характер заявлених позивачем вимог, судовий збір у сумі 908 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо припинення ОСОБА_1 виплати з 01.03.2021 соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради поновити виплату ОСОБА_1 з 01.03.2021 соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям з виплатою недоотриманих сум за період з 01.03.2021 по 31.10.2021.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ;

Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (відповідач) - 85113, Донецька обл., місто Костянтинівка, вулиця Громова, будинок 14, код в ЄДРПОУ 03197428.

Суддя А.С. Михайлик