Рішення № 101834947, 13.12.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2021
Номер справи
160/22405/21
Номер документу
101834947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2021 рокуСправа № 160/22405/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 16.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про:

- визнання протиправними дій Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо виплати ОСОБА_1 суми разової грошової допомоги за 2021 рік, яка виплачується щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, в розмірі меншому, ніж сім мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язання Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 особі з інвалідності 3 групи внаслідок війни суму недорахованої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі сім мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплаченої суми.

2. Ухвалою суду від 19.11.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання відзивів, витребувано докази.

3. Через систему «Електронний суд» відповідачем ухвала суду від 19.11.2021 одержана 19.11.2021, позовна заява одержана 16.11.2021.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

5. В порушення вимог статті 13 Закону № 3551-ХІІ позивачу була виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік як особі з інвалідністю ІІІ групи у розмірі 3391 грн, замість належних семи мінімальних пенсій за віком.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

6. У встановлений строк розгляду справи відповідно до частини другої статті 263 КАС України та встановлений судом строк для надання заяв по суті спору, відповідач відзив та витребувані докази не надав.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

7. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 27.06.2019 видано посвідчення серії НОМЕР_1 , відповідно до якого позивач є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.

8. У квітні 2021 року Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної» ради позивачу виплачено 3391 грн щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи.

9. На заяву адвоката Піддубцева В.І. від 27.10.2021, подану в інтересах ОСОБА_1 , Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної листом від 29.10.2021 повідомив про нарахування ОСОБА_1 в квітні 2021 року допомоги у розмірі 3391 грн, зазначивши, що нарахування допомоги у розмірі, визначеному законом можливо після уточнення Паспорту бюджетної програми та збільшення обсягу бюджетних асигнувань.

10. Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (скорочене найменування КЗ «Центр здійснення соціальних виплат», ЄДРПОУ 42643875), діє відповідно до статуту, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 16.08.2019 № 492-17/VІІ.

11. Пунктом 2.1 розділу 2 статуту визначено, що Заклад створений з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави, та проведення єдиної державної політики з питань соціального захисту населення.

12. Згідно із підпунктами 2.2.1, 2.2.2 пункту 2 розділу 2 статуту головними завданнями Закладу є:

- підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі соціальна допомога, інші грошові виплати);

- здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування й виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

13. Завдання та функції Закладу визначені підпунктом 6.1 розділу 6 статуту, зокрема, Заклад відповідно до покладених на нього завдань:

- 6.1.1: забезпечує виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України;

- 6.1.2: здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, підприємств, організації та установ;

- 6.1.3: перевіряє правильність визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків;

- 6.1.5: вживає заходів щодо запобігання переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат спільно із від структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади;

- 6.1.8: проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв`язку із індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

14. Законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) та інших актів законодавства України.

15. Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону № 3551-XII нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

16. Статтею 7 Закону № 3551-XII визначено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

17. Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтею 13 Закону № 3551-XII.

18. Статтю 13 Закону № 3551-XII доповнено частиною п`ятою згідно із Законом України від 25.12.1998 № 367-XIV: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

19. Розділом ІІ Закону № 367-XIV визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.

20. Пунктом 20 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI у Закон № 3551-XII внесено зміни, зокрема підпунктом «б» підпункту 2 частину п`яту статті 13 викладено в такій редакції: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

21. Пунктом 2 Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 справа № 1-28/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України): визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

22. Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015: доповнено пунктом 26, окремими положеннями якого, зокрема, установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

23. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020:

- визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування;

- окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

24. Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

25. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги (частина 4 статті 17-1 Закону № 3551-XII).

26. «Порядком використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 (далі – Порядок № 325) визначається механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти).

27. Пунктами 2, 3 Порядку № 325 встановлено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.

28. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);

- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

29. Згідно із пунктом 5 Порядку № 325, бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.

30. Додатком до Порядку № 325 встановлено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах, зокрема: особам з інвалідністю внаслідок війни: I групи - 4421 гривня; II групи - 3906 гривень; III групи - 3391 гривня.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо розміру допомоги

31. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

32. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

33. Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

34. На момент нарахування і виплати у 2021 році позивачу разової грошової допомоги діяла стаття 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни ІІІ групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

35. Поряд із цим, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів разової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.

36. Зокрема, вказаною нормою установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету.

37. Таким чином, з 01.01.1999 згідно із розділом ІІ Закону № 367-XIV Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати порядок, а з 01.01.2015 згідно із пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України порядок та розмір виплати разової грошової допомоги до 5 травня.

38. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 325, якою, зокрема, встановлено у 2021 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-XII, у розмірі 3391 грн для осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи.

39. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

40. При цьому, норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів Закону № 3551-ХІІ.

41. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

42. Таким чином, з 27.02.2020 позивач набув право на соціальне забезпечення відповідно до статті 13 Закону № 3551-XII, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня як особі з інвалідністю внаслідок війни ІII групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

43. В розглянутому спорі судом встановлено, що позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни IІI групи, фактично виплаченою є сума допомоги у розмірі 3391 грн.

44. Надаючи оцінку доводам щодо розміру спірної виплати, суд зазначає, що частиною першою та четвертою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

45. Поряд із цим, статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, а статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2021 у розмірі 1769 гривень.

46. Розмір щорічної разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у 2021 році становить 12572 грн (1796 грн х 7), фактично позивачу виплачено 3391 грн.

47. Чинним законодавством інших норм та правил щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком не встановлено.

щодо порядку виплати

48. Визначений на 2021 рік Кабінетом Міністрів України порядок передбачає, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.

49. Таким чином, виплата допомоги здійснюється: місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, саме вказані особи уповноважені на виплату допомоги через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку.

50. Виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу у 2021 році здійснив Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (як такий, що відповідає вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України та є розпорядником коштів нижчого рівня).

51. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» допущена протиправна бездіяльність щодо виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону № 3551-XII, який зобов`язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом виплати у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

52. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню із виходом за межі позову, оскільки це необхідне для повного захисту порушеного права позивача.

53. Під час розгляду цієї справи судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.

54. Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», у зв`язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.

щодо витрат на професійну правничу допомогу

55. У позові заявлено клопотання про стягнення з відповідача на користь позивача витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги у сумі 3000 грн.

56. Вирішуючи заявлене клопотання суд виходить із того, що 18.10.2021 між Адвокатським об`єднанням «Лібертас» та ОСОБА_1 укладена адвокатська угода про представництво та захист інтересів у адміністративній справі, відповідно для якої клієнт надає адвокату доручення бути представником та захисником з метою захисту інтересів в усіх судах з правом підпису документів в суді, третейському суду, господарському суді з питань захисту інтересів клієнта, в органах виконавчої служби, органах місцевого самоврядування, в органах, підприємствах, установах та організаціях незалежно від підпорядкування та форм власності, в тому числі в митних органах, нотаріату, податкових органах та інших органах влади та державного управління, в органах досудового розслідування, органах внутрішніх справ, органах прокуратури, а також в усіх судових установах, правоохоронних органах.

57. Згідно пункту 4 угоди порядок оплати узгоджується сторонами додатково оформленими угодами.

58. Додатковою адвокатською угодою від 18.10.2021 сторони погодили, що адвокат приймає на себе зобов`язання надати клієнту правову допомогу та представляти інтереси у веденні справи в Дніпропетровському окружному адміністративному суді при визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», а саме:

- підготувати позовну заяву, та додатки до позовної заяви, та подати її до суду;

- в разі потреби змінити предмет та підставу позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог;

- представляти інтереси клієнта в загальних судах першої, апеляційної та касаційної інстанції з усіма правами, які надані чинним законодавством клієнту як позивачу, відповідачу, третій особі чи іншій особі, що бере участь у справі;

- ознайомлюватись з матеріалами справи, робити з неї витяги та копії, ознайомлюватись з технічними записами судового процесу, брати участь в судових засіданнях з усіма повноваженнями наданими позивачу, відповідачу, третім особам, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення під час слухання справи в судах, замовляти проведення експертиз, наводити свої доводи і міркування з усіх питань, що виникають у ході судового процесу;

- оскаржувати рішення, ухвали, постанови шляхом подання апеляційних скарг з відповідним правом підпису на них;

- представляти інтереси клієнта в державних виконавчих службах м. Дніпро з приводу виконання судових рішень у вище вказаній справі та подавати виконавчі листи до стягнення або пред`явлення наказу суду до виконання з правом одержання майна, коштів в ході виконання судового рішення, брати учать від імені клієнта у виконавчому провадженні з приводу виконання судового рішення у вище вказаній справі;

- давати письмові та усні консультації і роз`яснення у вище вказаній справі;

- засвідчувати копії документів по справі, яку веде адвокат;

- здійснювати на користь клієнта, по його вимозі, інші дії не заборонені чинним законодавством у цій справі;

- повноваження вказані в даному договорі не є вичерпними й можуть бути доповнені за згодою сторін у додаткових угодах.

59. Згідно із пунктами 2, 3 додаткової угоди від 18.10.2021 за надання клієнтові правової (правничої) допомоги клієнт сплатить адвокатському об`єднанню «Лібертас» фіксований гонорар у розмірі 3000 грн, оплата здійснюється у формі передоплати в момент підписання додаткової угоди.

60. 11.11.2021 сторони склали акт № 1 приймання-передачі виконаних послуг (робіт) по адвокатській угоді від 18.10.2021 та додатковій адвокатській угоді від 18.10.2021, згідно із яким клієнт сплачує виконавцю авансові кошти за надану правничу допомогу в межах адвокатської угоди від 18.10.2021 та додаткової адвокатської угоди від 18.10.2021 на загальну фіксовану суму 3000 грн, дана сума складається з:

- складання позовної заяви до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов`язання вичинити певні дії Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» 2800 грн, час складання позовної заяви 3 години;

- складання заяви про перерахунок та виплату щорічної разової допомоги до 5 травня за 2021 рік 200 грн, час складання заяви 1 година

61. Згідно квитанції до прибуткового касового ордера без номеру від 11.11.2021 АО «Лібертас» прийнято від ОСОБА_1 на підставі адвокатської угоди від 18.10.2021 та додаткової адвокатської угоди від 18.10.2021 суму у розмірі 3000 грн.

62. Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить із того, що за загальним правилом розподіл судових витрат здійснюється пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

63. Як встановлено судом, позов підлягає частковому задоволенню із виходом за межі позову та обранням належного способу захисту порушених прав.

64. Пунктом 1 частини третьої статті 134 КС України встановлено, що для цілей розподілу судових витрат враховуються: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

65. Таким чином, процесуальний закон визначає, що при розподілі судових витрат такі витрати можуть бути фактично сплаченими чи такі витрати підлягають сплаті у майбутньому.

66. Згідно із статтею 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

67. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

68. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини.

69. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

70. Наданою адвокатською угодою гонорар встановлено у фіксованому розмірі.

71. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі «Баришевський проти України», від 10.12.2009 у справі «Гімайдуліна і інших проти України», від 12.10.2006 у справі «Двойних проти України», від 30.03.2004 у справі «Меріт проти України», заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

72. Розглянута справа є нескладною, однак, навіть у справах незначної складності особа не може бути обмежена у можливості звернутися за правовою допомогою, у тому числі розраховуючи на компенсацію витрат на професійну правничу допомогу.

73. Разом з тим, вона не може розраховувати, що сума витрачених коштів буде їй відшкодована судом у повному обсязі без урахування вищевказаних обставин.

74. Суд зазначає, що у розглянутому випадку не можна вважати, що при встановленні фіксованого гонорару у розмірі 3000 грн була врахована складність справи та її істотні обставини.

75. Зокрема, за результатами виконання рішення суду позивачеві належить до виплати 9181 грн, заявлені до відшкодування витрати на правничу допомогу у розмірі 3000 грн дорівнюють 32,68% від суми допомоги, що має бути доплачена позивачеві.

76. Крім того, фіксована оплата у розмірі 3000 грн включає надання правничої допомоги у обсязі більшому, ніж складення позову та заяви.

77. Розглянута справа є нескладною, судова практика з заявленого питання є сталою, ґрунтується на зразковій справі, заявлені позовні вимоги задоволені частково.

78. Таким чином, розмір гонорару адвоката, що підлягає сплаті згідно угоді не є співмірним із складністю справи, витратами адвоката на участь при представництві інтересів позивача, та вартість такої допомоги на думку суду є необґрунтованою та явно завищеною.

79. Статтею 139 КАС визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

80. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

81. Отже, якщо суд встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним, він має право не розподіляти витрати на професійну правничу допомогу повністю або частково та не покладати їх на сторону, не на користь якої ухвалено рішення.

82. Суд вважає із врахуванням складності цієї справи, її істотних обставин, наданого адвокатом обсягу правової допомоги, часткового задоволення позову, а також порядку у якому розглянута справа, співмірними витрати на професійну правничу допомогу у цій справі у розмірі 500 грн.

83. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

84. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та стягнення коштів – задовольнити частково.

85. Визнати протиправною бездіяльність Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

86. Зобов`язати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

87. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 500 грн.

88. В іншій частині позовних вимог відмовити.

89. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба