
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2021 року Справа № 160/16804/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської ради, відповідача-2: Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 вересня 2021 року через систему «Електронний суд» ОСОБА_1 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду подано позовну заяву до Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень та серпень 2021 року;
- зобов`язати Департамент соціальної політики Дніпровської міської ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсацію послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень та серпень 2021 року;
- зобов`язати Департамент соціальної політики Дніпровської міської Ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) скасувати рішення про припинення (перерахунок) компенсації послуги "муніципальна няня" ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає щодо бездіяльності Департаменту соціальної політики Дніпровської міської Ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень та серпень 2021 року.
03.11.2021 року від Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що департамент соціальної політики Дніпровської міської ради є неналежним відповідачем по справі, оскільки саме до відання виконавчих органів з питань соціального захисту населення належить питання щодо нарахування та виплати компенсації за послугу муніципальна няня. Так, між позивачем та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 , яка зареєстрована, як ФОП, дата запису: 30.01.2020, номер запису: 24990000000058545 за адресою: АДРЕСА_1 , було укладено договір про надання послуги з догляду за дитиною до трьох років. Оскільки договір між позивачем та надавачем послуг ФОП ОСОБА_3 укладено, як з фізичною особою-підприємцем до даних правовідносин застосовуються норми абзацу 3 пункту 4 Порядку, якими визначено, що муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім`ї. Разом з цим, необхідно звернути увагу, що Порядок передбачає здійснення надання послуг «муніципальна няня» та розрізняє її за певним класифікатором видів економічної діяльності, які надаються або ФОП або юридичною особою.
Поняття юридичної особи визначено у статті 80 Цивільного кодексу України відповідно до якої юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Отже, позивач безпідставно вважає, що до договірних відносин має бути застосовані положення абзац 4 пункту 4 Порядку. Відтак, Центральне управління соціального захисту правомірно припинило виплати компенсації за послугу муніципальна няня, оскільки при перевірці отримувачів компенсації послуги муніципальна няня, стосовно кількості дітей, за якими муніципальні няні одночасно здійснюють догляд, було виявлено, що відповідно до договорів ФОП ОСОБА_3 здійснювала догляд одночасно за вісьмома дітьми, навіть не всі з яких знаходяться у місті Дніпрі. Крім того, у зверненні на Урядову гарячу лінію, позивач зазначає, що муніципальна няня ФОП ОСОБА_3 знаходиться з дитиною у час, визначений у договорі про надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 07.05.2021, проте в зазначеному договорі вказано, що договір діє з 07.05.2021 по 07.05.2023, разом з цим умови договору не містять конкретно визначеного часу або додаткового графіку, яким би були визначені дні та час для догляду за дитиною.
08.11.2021 року від Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 25.05.2021, долучених чеків за травень та червень 2021 року та договору по догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 07.05.2021 укладеного між заявницею та фізичною особою- підприємцем ОСОБА_3 , Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради ОСОБА_1 була призначена компенсація послуги "муніципальна няня" з 01.05.2021 по.07.2021 відповідно до пунктів 2, 3, 8 Постанови № 68). На підставі перевірки дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня"», щодо одночасності здійснення догляду муніципальною нянею, яка є фізичною особою - підприємцем не більше ніж за трьома дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею, яка є юридичною адресою, було з`ясовано, що муніципальна няня ФОП ОСОБА_3 , яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), одночасно здійснює догляд за вісьмома дітьми а саме: за однією дитиною, термін дії договору з 01.06.2021 до 08.12.2021 (допомога виплачується в Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради по Індустріальному району); за двома дітьми, термін дії договорів з 02.03.2021 до 05.02.2023 та з 01.01.2021 до 18.02.2022 (допомога виплачується в управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Херсоні ради); за трьома дітьми, термін дії договорів з 01.01.2021 до 27.11.2022, з 01.11.2020 до 20.09.2022 та з 01.12.2020 до 11.08.2023 (допомога виплачується в управлінні праці та соціального захисту населення Суворовської районної у місті Херсоні ради); за однією дитиною, термін дії договору з 01.08.2020 до 07.04.2023 (допомога виплачується в управлінні соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації); за однією дитиною, термін дії договору з 07.05.2021 до 07.05.2023 (допомога виплачується в Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі.
У зв`язку з чим, ОСОБА_1 не призначена виплата компенсації послуги «муніципальна няня» за липень та серпень 2021 року та виставлена сума надміру виплачених бюджетних кошів за травень та червень 2021 року у розмірі 3470 грн. 19 коп. (три тисячі чотириста сімдесят гри. 19 коп.) відповідно до абзацу 3 пункту 4 Постанови № 68, так як муніципальна няня ОСОБА_3 одночасно здійснює догляд більш ніж за трьома дітьми. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Що стосується позовної вимоги ОСОБА_1 , зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради нарахувати та виплатити позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» на дитину ОСОБА_2 повідомляємо наступне, то Центральне управління зазначило, що суд не підміняє суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених виключно до компетенції такого суб`єкта. Повноваження відповідача щодо виплати компенсації послуги «муніципальна няня» є дискреційним, а відповідно до вимог статей 6, 8, 19, 124 Конституції України суд не може підміняти собою орган управління в реалізації владних функцій.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2021 року, зазначена вище справа була розподілена та 20.09.2021 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2021 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 22.09.2021 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
Ухвалою суду від 28.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 13.10.2021 року залучено в якості другого відповідача у справі Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради. Роз`яснено сторонам, що у відповідності до ч. 6 ст. 48 КАС України після заміни сторони розгляд адміністративної справи починається спочатку. Направлено Центральному управлінню соціального захисту населення Дніпровської міської ради раїни копію позовної заяви з додатками. Запропоновано відповідачу Центральному управлінню соціального захисту населення Дніпровської міської ради надати у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву (у разі необхідності його повторного подання). У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Витребувано від Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради: засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України копію Положення «Про Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради», затверджене рішенням Дніпровської міської ради VIII скликання №89/2 від 27.01.2021р.; заяву ОСОБА_1 про виплату вартості послуги з доглядом за дитиною до трьох років «муніципальна няня» та усі документи які подавались позивачем до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради. Витребувані судом докази слід було подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 27.10.2021 року.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 07.05.2021 року між ОСОБА_1 , яка є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт: НОМЕР_2 , виданий: Павлоградським РВ ГУ ДМС України в Дніпропетровській обл., 18.08.2015 р., зареєстрована: АДРЕСА_2 (надалі - Замовник), з однієї сторони, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 , що діє на підставі Виписки з ЄДР: 2 499 000 0000 058545, від 30.01.2020 р., РНОКПП: НОМЕР_3 , має види економічної діяльності: 88.91 Денний догляд за дітьми, 97.00 Діяльність домашніх господарств як роботодавців для домашньої прислуги, та здійснює догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім`ї (надалі - Виконавець), з іншої сторони, укладено договір про надання послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1101, від 30 вересня 2020 року № 897).
Пунктом 1.3. та пунктом 1.4. розділу 1. «Загальні положення» означеного договору передбачено, що останній діє з 07.05.2021 р. до 07.05.2023 р. Виконавець зобов`язується надавати Послуги, згідно договору, за місцем проживання Замовника та його дитини: АДРЕСА_2 .
Розділом 2 даного договору визначені права та обов`язки виконавця. Так, обов`язками Виконавця по догляду за дитиною є: годувати дитину, згідно розпорядження Замовника; готувати їжу для дитини, згідно віку та стану здоров`я дитини; гуляти з дитиною вдома та на подвір`ї, згідно графіку та розпорядження Замовника, в місцях, визначених Замовником; перевдягати дитину в разі необхідності (для підтримання здоров`я та гігієни, для прогулянок і після них, для ігор); негайно викликати «швидку допомогу» при різкому погіршенні здоров`я дитини та сповіщати по телефону про такі ситуації Замовника; наглядати за дитиною, не відволікаючись на сторонні справи та розмови по телефону зі сторонніми людьми - щоб максимально забезпечити здоровий стан дитини; не залишати дитину одну, навіть коли Замовник не з`явився в назначений час за адресою мешкання дитини, вказаної в п. 1.4 цього договору. Виконавець зобов`язаний: завчасно проінформувати Замовника про непередбачувані зміни в графіку надання послуг, згідно цього Договору, та прийняти міри по виконанню домовленостей із Замовником; виконувати свої зобов`язання перед Замовником в повному обсязі, протягом всього часу дії цього Договору; не передоручати виконання послуг згідно договору третім особам; негайно інформувати Замовника про неможливість виконання своїх послуг згідно цього договору по його вині, та прийняти міри по усуненню перешкод для продовження виконання своїх послуг; інформувати Замовника про погіршення стану свого здоров`я, щоб не допустити зараження дитини, чи якимось іншим чином погіршити стан здоров`я дитини. Виконавець має право: отримувати від Замовника оплату за свої послуги, згідно умов, зазначених в цьому договорі; самостійно вибирати маршрут для прогулянок з дитиною; самостійно вибирати одяг для дитини з того одягу, який є в наявності у Замовника, згідно пори року та погодних умов; відмовитися від надання послуг Замовнику, згідно цього Договору, попередивши його за 30 днів.
Розділом 4 «Оплата послуг» вище наведеного договору встановлено, що за надання послуг, в межах одного календарного місяця, Замовник зобов`язаний виплачувати Виконавцю 2000 грн. (дві тисячі гривень), але не менше прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, готівковим або безготівковим розрахунком, з граничним терміном до 5-го числа місяця, наступного за місяцем виконання послуг. Оплата підтверджується розрахунковою квитанцією, товарним чеком, касовим чеком, випискою з банківського рахунку, оформленими відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21 січня 2016 р. № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24 травня 1995 р. № 88.
Так, на виконання вимог п. 8 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 25.05.2021 року позивачем особисто було надано до органів Управління - відповідача, заяву, даний договір від 07.05.2021 р. та пакет документів. Документи були прийняті, без зауважень. Кожного місяця, в якому позивачу надавалась послуга муніципальної няні, остання направляла до відповідача квитанції про оплату послуг «муніципальна няня». У період з моменту реєстрації договору в Управлінні до 30.06.2021 р. позивач отримувала компенсацію від відповідача. Однак, з липня 2021 р. відповідач-2 не здійснює компенсацію, та надав повідомлення про відмову у відшкодуванні вартості послуги по догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня». Підстава для припинення зазначена, що у ФОП ОСОБА_3 на сьогоднішній день укладено одночасно більш ніж три договори.
Як убачається із матеріалів справи, 01.06.2021 року (термін компенсації послуги «муніципальна няня» з 07.05.2021 року по 31.05.2021 року у сумі 1779 грн.), 06.07.2021 року (термін компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.06.2021 року по 30.06.2021 року у сумі 1921 грн.) та 04.08.2021 року (термін компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.07.2021 року по 31.07.2021 року у сумі 1921 грн.) відповідачем-2 винесені рішення про призначення соціальної допомоги та термін її надання як заявнику ОСОБА_1 .
Зі службової записки Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 12.08.2021 року встановлено, що на підставі отриманої інформації з Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради проведено перевірку дотримання вимог Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №68 (зі змінами від 30.09.2020 №897) (далі - Порядок), щодо одночасності здійснення догляду муніципальною нянею не більше ніж за трьома дітьми, яка є фізичною особою - підприємцем, та не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею, яка є юридичною особою. За результатами перевірки з`ясовано, що ОСОБА_1 07.05.2021 уклала договір по догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з ФОП ОСОБА_3 , яка доглядала ще декілька дітей в інших управліннях, відповідно інформації отриманої від Лівобережного УСЗН ДМР по Індустріальному району (лист від 10.08.2021 № 3/7-853) та Додатка 1 (лист Департаменту соціального розвитку Херсонської ОДА від 12.07.2021 №380-182/2245-8/8). З січня 2021 ФОП ОСОБА_3 здійснювала догляд більш ніж за трьома дітьми, що суперечить вимогам Порядку.
Відповідчачем-2 відносно позивача ОСОБА_1 12.08.2021 року складено рішення №456984 щодо компенсації послуги "муніципальна няня", яким не призначено компенсацію послуги "муніципальна няня" за серпень відповідно до п.4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», з причини одночасного здійснення догляду муніципальною нянею більше ніж за трьома дітьми. Припинено виплату компенсації послуги "муніципальна няня" та виставлено переплату з 07.05.2021 року відповідно до п.4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», з причини одночасного здійснення догляду муніципальною нянею більше ніж за трьома дітьми.
Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради на адресу позивача ОСОБА_1 направлено рішення щодо повідомлення про припинення (перерахунок) компенсації послуги «муніципальна няня» від 28.08.2021 року за №445/01-15/07. В даному повідомленні йдеться мова про те, що Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі припинено виплату компенсації послуги «муніципальна няня» та виставлено переплату з 01.05.2021, відповідно до п.4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», з причини одночасного здійснення догляду муніципальною нянею більше ніж за трьома дітьми. Виставлено суму / надміру виплачених коштів у розмірі 3470,19 грн., за період з 01.05.2021 року по 31.07.2021 року, які необхідно повернути у місячний термін на реквізити для повернення коштів: р/р: UA648201720343170021000049086, МФО: 820172, ЄДРПОУ: 42788347, Держказначейська служба м. Київ.
Одразу, 31.08.2021 р., після отримання позивачем повідомлення про припинення компенсації послуги «муніципальна няня» № 445/01-15/07 від 28.08.2021 р. було здійснене звернення на Урядову гарячу лінію № ЛА-13016995 від 31.08.2021 р.
Листом від 09.09.2021 року №Л-37/4-1/09-21 Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради на звернення повідомило позивачу про те, що Управлінням у серпні 2021 року здійснена перевірка отримувачів компенсації послуги «муніципальна няня» стосовно кількості дітей, за якими муніципальні няні одночасно здійснюють догляд. За даними перевірки ОСОБА_3 , (муніципальна няня у заявниці, яка є отримувачем послуги «муніципальна няня») одночасно здійснює догляд за вісьмома дітьми: за однією дитиною, термін дії договору з 01.06.2021 до 08.12.2021 (допомога виплачується в Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради по Індустріальному району); за двома дітьми, термін дії договорів з 02.03.2021 до 05.02.2023 та з 01.01.2021 до 18.02.2022 (допомога виплачується в управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Херсоні ради); за трьома дітьми, термін дії договорів з 01.01.2021 до 27.11.2022, з 01.11.2020 до 20.09.2022 та з 01.12.2020 до 11.08.2023 (допомога виплачується в управлінні праці та соціального захисту населення Суворовської районної у місті Херсоні ради); за однією дитиною, термін дії договору з 01.08.2020 до 07.04.2023 (допомога виплачується в управлінні соціального захисту населення Скадовської районної державної адміністрації); за однією дитиною, термін дії договору з 07.05.2021 до 07.05.2023 (допомога виплачується в Центральному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради у Шевченківському районі). У зв`язку із чим, заявниці не призначена виплата компенсації послуги «муніципальна няня» за липень та серпень 2021 року та виставлена сума надміру виплачених коштів за травень та червень 2021 року у розмірі 3 470,19 грн. відповідно до абзацу 3 пункту 4 Порядку, так як ОСОБА_3 одночасно здійснює догляд більш ніж за трьома дітьми. На теперішній час інформація щодо розірвання будь-якого із вищезазначених договорів про здійснення догляду за дитиною до трьох років послуги «муніципальна няня» до Управління не надходила. Повідомлення про припинення (перерахунок) компенсації послуги «муніципальна няня» № 445/01-15/07 від 28.08.2021 надіслано заявниці електронною поштою 31.08.2021.
Така інформація з приводу укладення договорів ФОП ОСОБА_3 з надання послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" щодо здійснення догляду за іншими дітьми мітиться також в листі Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 10.08.2021 №3/7-853, листі Департаменту соціального захисту Херсонської обласної державної адміністрації від 12.07.2021 року №380/-182/2245-8/8.
Не погодившись з відмовою відповідача у нарахування та виплаті відшкодування послуги "муніципальна няня", позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня визначено Порядком №68.
У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня (далі - послуга муніципальна няня) - послуга, що надається для підтримки батьків, опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги муніципальна няня - батьки, опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00 та / або КВЕД 88.91) / юридична особа (КВЕД 78.20 та/або КВЕД 85.10), яка надає послугу з догляду за дітьми та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років, крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, батьків та опікунів дитини.
Згідно з пунктом 3 Порядку №68 відшкодування вартості послуги муніципальна няня є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків, опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги муніципальна няня) за здійснення догляду за дитиною протягом місяця. Призначення та виплата грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
Відповідно до абзацу першого пункту 4 Порядку №68 компенсація послуги муніципальна няня виплачується отримувачу послуги муніципальна няня в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, установленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня, але не більше від вартості послуги муніципальна няня, сплаченої отримувачем послуги муніципальна няня.
Як визначено пунктом 5 Порядку №68, право на отримання компенсації послуги муніципальна няня мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги муніципальна няня надається отримувачам послуги муніципальна няня за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України Про зайнятість населення, за винятком отримувачів послуги муніципальна няня, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги муніципальна няня, у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги муніципальна няня надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.
Компенсація послуги муніципальна няня не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги муніципальна няня, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з пунктом 6 Порядку №68 договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги муніципальна няня та муніципальною нянею. У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання отримувача послуги муніципальна няня, місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб - підприємців)/місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб).
Відповідно до пункту 12 Порядку №68 компенсація послуги муніципальна няня призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги муніципальна няня та муніципальною нянею. Виплата компенсації послуги муніципальна няня здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги муніципальна няня документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги муніципальна няня.
Пунктом 7 Порядку №68 обумовлено, що для отримання компенсації послуги муніципальна няня отримувач послуги муніципальна няня подає заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку. До 1 січня 2021 року заява разом з документами, необхідними для отримання компенсації послуги муніципальна няня, приймається від отримувачів послуги муніципальна няня місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пункт 8 Порядку №68 встановлює перелік документів, які подаються отримувачем послуги муніципальна няня у паперовій формі, а пункт 9 - перелік документів в електронній формі.
У паперовій формі отримувач послуги муніципальна няня подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги муніципальна няня; заяву про перерахування коштів для компенсації послуги муніципальна няня із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги муніципальна няня відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596; копію договору між отримувачем послуги муніципальна няня та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги муніципальна няня, сплаченої отримувачем послуги муніципальна няня (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція.
До заяви додаються копії:
свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги муніципальна няня з даними про прізвище, ім`я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги муніципальна няня; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги муніципальна няня та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців); довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).
Пунктом 11 Порядку №68 визначений алгоритм дій місцевих структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, які: 1) розглядають подані документи; 2) перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 3) протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги муніципальна няня; 4) протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги муніципальна няня письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги муніципальна няня про прийняте рішення.
Відповідно до вимог пункту 11 Порядку №68 отримувачу послуги муніципальна няня може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги муніципальна няня: у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку; відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.
Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги муніципальна няня є також установлення факту порушення:
муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;
отримувачем послуги муніципальна няня - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.
Пунктом 17 Порядку № 68 визначено, що виплата раніше призначеної компенсації послуги муніципальна няня припиняється, якщо отримувачем послуги муніципальна няня було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги муніципальна няня, з підстав, визначених абзацами сьомим - дев`ятим пункту 11 цього Порядку, внаслідок чого було надміру виплачено кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
У разі одержання надміру виплачених коштів під час виплати компенсації послуги муніципальна няня отримувач послуги муніципальна няня повинен відшкодувати місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення ці кошти за весь період з моменту, коли він не мав права на їх одержання (абзац 2 пункту 17 Порядку №68).
Рішення місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про відмову у призначенні компенсації послуги муніципальна няня може бути оскаржене в судовому порядку (пункт 20 Порядку №68).
Аналіз наведених норм вказує на те, що Порядком №68 встановлено вимоги до документів, які подає одержувач послуги муніципальна няня, котрий хоче отримати компенсацію послуги; порядок дій місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у зв`язку із розглядом заяви в призначенні компенсації послуги муніципальна няня; вичерпні підстави для відмови у призначенні компенсації послуги муніципальна няня.
Як встановлено судом, Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради рішенням від 12.08.2021 припинило з 07.05.2021 позивачу відшкодування вартості догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» у зв`язку з виявленим порушенням муніципальною нянею вимог, передбачених пунктом 4 Порядку, у якому йдеться про те, що муніципальна няня, яка є фізичною особою підприємцем, може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми за винятком дітей з багатодітної сім`ї.
З цього приводу суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне. Як вбачається з відзиву відповідача Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, позивачу не призначена виплата компенсації послуги «муніципальна няня» за липень та серпень 2021 року та виставлена сума надміру виплачених бюджетних кошів за травень та червень 2021 року у розмірі 3470 грн. 19 коп. (три тисячі чотириста сімдесят грн. 19 коп.) відповідно до абзацу 3 пункту 4 Постанови № 68, так як муніципальна няня ОСОБА_3 одночасно здійснює догляд більш ніж за трьома дітьми.
При цьому, як вже було зазначено вище, зі службової записки Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 12.08.2021 року встановлено, що на підставі отриманої інформації з Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради проведено перевірку дотримання вимог Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №68 (зі змінами від 30.09.2020 №897) (далі - Порядок), щодо одночасності здійснення догляду муніципальною нянею не більше ніж за трьома дітьми, яка є фізичною особою - підприємцем, та не більше ніж за десятьма дітьми з різних сімей за адресою, визначеною муніципальною нянею, яка є юридичною особою. За результатами перевірки з`ясовано, що ОСОБА_1 07.05.2021 уклала договір по догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з ФОП ОСОБА_3 , яка доглядала ще декілька дітей в інших управліннях, відповідно інформації отриманої від Лівобережного УСЗН ДМР по Індустріальному району (лист від 10.08.2021 № 3/7-853) та Додатка 1 (лист Департаменту соціального розвитку Херсонської ОДА від 12.07.2021 №380-182/2245-8/8). З січня 2021 ФОП ОСОБА_3 здійснювала догляд більш ніж за трьома дітьми, що суперечить вимогам Порядку.
Отже, у даному випадку, суд вважає, що вказана обставина, могла б слугувати підставою для припинення виплати компенсації послуги муніципальна няня з серпня 2021 року відповідно до пунктів 11, 17 Порядку №68.
Однак з оскаржуваного рішення від 12.08.2021 вбачається, що відповідач прийняв рішення про припинення позивачу відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» не з місяця у якому виявлено порушення - серпня 2021 року, як це передбачено пунктом 17 Порядку №68, а з 07.05.2021 тобто з моменту призначення такої виплати.
Суд зазначає, що своєчасне проведення повної перевірки документів та відомостей, які надаються Центральному управлінню соціального захисту населення Дніпровської міської ради разом із заявою про призначення компенсації вартості послуги муніципальна няня попередило б існування договірних відносин з порушенням норм законодавства.
Таким чином, несвоєчасне, запізніле проведення перевірки Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради позивача (у серпні 2021) майже через 2 місяця після прийняття пакету документів від позивача та призначення компенсації послуги муніципальна няня, внаслідок чого встановлено факт порушення ФОП ОСОБА_3 вимог Порядку №68, призвело до обмеження законних прав позивача на отримання компенсації такої послуги, незважаючи на дотримання нею усіх вимог Порядку № 68.
На переконання суду, саме Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради володіло інформацією про те, що ФОП ОСОБА_3 (КВЕД 88.91) здійснювала догляд одночасно за вісьмома дітьми, навіть не всі з яких знаходяться у місті Дніпрі.
З матеріалів справи слідує, що Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради прийняло заяву позивача від 25.05.2021, договір від 07.05.2021 (укладений між позивачем та ФОП ОСОБА_3 ) та повний пакет документів про надання компенсації послуги «муніципальна няня» від ОСОБА_1 . Такі документи були прийняті без жодних зауважень, а позивачу призначена компенсація послуги «муніципальна няня».
У контексті вищенаведеного суд критично ставиться до пояснень відповідача, що відповідно до пункту 11 Порядку №68 відповідач здійснює лише перевірку реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і до його повноважень не належить перевірка факту здійснення муніципальною нянею догляду одночасно більше як за трьома дітьми. Суд звертає увагу, що саме до повноважень відповідача відноситься прийняття рішень про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги муніципальна няня, протягом десяти робочих днів з дати надходження документів від потенційного отримувача послуги.
Водночас, однією з підстав для відмови у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» є установлення факту порушення муніципальною нянею вимог передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку №68 у якому йдеться про те, що муніципальна няня, яка є фізичною особою - підприємцем (КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91), може здійснювати догляд одночасно не більше ніж за трьома дітьми, за винятком догляду за дітьми з багатодітної сім`ї.
Тобто, якби Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради вчасно здійснило перевірку документів поданих 25.05.2021 позивачем ОСОБА_1 та звернуло увагу на ту обставину, що ФОП ОСОБА_3 (КВЕД 88.91) вже здійснює догляд одночасно за вісьмома дітьми, навіть не всі з яких знаходяться у місті Дніпрі, то логічним наслідком розгляду документів ОСОБА_1 була б відмова у призначенні компенсації послуги муніципальна няня, а позивач міг би скористатись послугами іншої фізичної особи-підприємця, що надає послугу «муніципальна няня».
Вирішуючи вказану справу, суд звертається до рішень Європейського суд з прав людини, у яких вказано на особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах Беєлер проти Італії (Beyeler v. Italy), №33202/96, пункт 120, Онер`їлдіз проти Туреччини (Oneryildiz v. Turkey), № 48939/99, пункт 128,.com S.r.l. проти Молдови (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), №21151/04, пункту 72, Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), №10373/05, пункту 51). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74, від 20.05.2010 , і Тошкуце та інші проти Румунії (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, пункт 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах Онер`їлдіз проти Туреччини (Oneryildiz v. Turkey), пункт 128, та Беєлер проти Італії (Beyeler v. Italy), пункт 119).
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у| старості та в інших випадках, передбачених законом. Позивач належить до пільгової категорії громадян України і відповідно до Порядку №68 мала право на отримання компенсаційної виплати за послугу муніципальна няня. При цьому, жодних порушень норм законодавства у формі дії, бездіяльності чи, зокрема, приховування інформації, протягом всього часу існування договірних відносин з ФОП ОСОБА_3 та правовідносин з відповідачем щодо призначення, нарахування та виплати компенсації з боку позивача вчинено не було.
Відповідно до ч.1, 2ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідач-2 приймаючи рішення від 12.08.2021 №456984 про припинення відшкодування вартості послуги за догляду за дитиною ОСОБА_2 з 07.05.2021 діяло: не у спосіб, що визначений Порядком №68 (порушений пункт 17 Порядку №68); не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); без з урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, а тому воно є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Оскільки суд визнав протиправним та скасував рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради №456984 від 12.08.2021 щодо компенсації послуги "муніципальна няня" про припинення відшкодування вартості послуги за догляду за дитиною ОСОБА_2 з 07.05.2021, а рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо повідомлення про припинення (перерахунок) компенсації послуги «муніципальна няня» від 28.08.2021 року за №445/01-15/07, яким визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.05.2021 року по 31.07.2021 року в розмірі 3470,19 грн. є похідним від рішення, прийнятого 12.08.2021, то воно також є протиправним та підлягає скасуванню.
Разом з тим, не підлягають до задоволення вимоги позивача про: 1) визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень та серпень 2021 року; 2) зобов`язання Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсацію послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень та серпень 2021 року; 3) зобов`язання Департаменту соціальної політики Дніпровської міської ради (Ідентифікаційний код юридичної особи: 40506080) скасувати рішення про припинення (перерахунок) компенсації послуги "муніципальна няня" ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з огляду на наступне.
Так, згідно п.1.4 Положення «Про Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради», затверджене рішенням Дніпровської міської ради VIII скликання №89/2 від 27.01.2021р., Управління є юридичною особою, утримується за рахунок коштів міського бюджету, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, має право виступати позивачем і відповідачем, третьою особою у судах від свого імені, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штампи, бланки та інші реквізити.
У п.3.10 Положення до функцій Управління віднесено, зокрема, здійснення призначення та виплату компенсаційної послуги «Муніципальна няня».
Тобто, у даному випадку належним відповідачем у даній справі є саме Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Оскільки Центральному управлінню соціального захисту населення Дніпровської міської ради слід було прийняти рішення про припинення позивачу відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» з місяця у якому виявлено порушення - серпня 2021 року, як це передбачено пунктом 17 Порядку №68, тому позивачу слід нарахувати та виплатити компенсацію послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень 2021 року.
При цьому суд зазначає, що частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У ч.ч. 1, 3 ст. 5 КАС України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Із системного аналізу наведених вище правових норм убачається, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або законних інтересів особи на момент її звернення до суду.
При цьому, таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у відповідних законодавчих актах право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Отже, невиконання суб`єктом владних повноважень своїх повноважень, встановлених законодавством становить бездіяльність цього суб`єкта, а дії, вчинені ним під час здійснення управлінських функцій є діями суб`єкта владних повноважень у розумінні ст. 5 КАС України.
У постанові Верховного Суду України від 24 листопада 2015 року в справі №816/1229/14, поміж іншого, вказано, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до приписів ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень 2021 року та зобов`язати відповідача-2 нарахувати та виплатити компенсацію послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень 2021 року.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір ОСОБА_1 сплачено в розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією про сплату №95505 від 17.09.2021 року, яка роздрукована з мережі інтернету з порталу http://court.gov/ua/.
Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.06.2020 року у справі № 620/1116/20: "... Оскільки позов ОСОБА_1 містив декілька вимог (дві) немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат колегія суддів визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог".
Отже, судові витрати у виді судового збору присуджуються ОСОБА_1 в розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до відповідача-1: Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської ради, відповідача-2: Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії-задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради №456984 від 12.08.2021 щодо компенсації послуги "муніципальна няня" про припинення відшкодування вартості послуги за догляду за дитиною ОСОБА_2 з 07.05.2021.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо повідомлення про припинення (перерахунок) компенсації послуги «муніципальна няня» від 28.08.2021 року за №445/01-15/07, яким визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.05.2021 року по 31.07.2021 року в розмірі 3470,19 грн.
Визнати протиправними дії Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) компенсації послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень 2021 року.
Зобов`язати Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради нарахувати та виплатити компенсацію послуги "муніципальна няня" на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за липень 2021 року.
Стягнути з Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (вул. Василя Жуковського, 39/41, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 42788347, e-mail: central.uszn@dmr.dp.ua) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник