Рішення № 101832966, 10.12.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
522/22112/21
Номер документу
101832966
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження №2-а/522/483/21

Справа № 522/22112/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси

у складі: судді - Бондар В.Я.,

за участі секретаря судового засідання - Бойко А.В.,

розглянувши у порядку спрощеного провадження (з урахуванням особливостей встановлених ст.ст. 268-271, 286 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області та просить: скасувати постанову Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області №ПН МОД 006676 від 05.11.2021 року про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 ,закрити справу про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування позову відзначено, що у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення, адже він був затриманий за незаконним перетин державного кордону України та не встиг звернутися з заявою про отримання притулку чи визнання його біженцем.

Ухвалою суду від 19.1.2021 року провадження у справі було відкрите, справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 29.11.2021 року.

У зв`язку з неявкою сторін у судове засідання 29.11.2021 року розгляд справи було відкладено на 10.12.2021 року.

До суду 29.11.2021 року надійшов відзив, відповідно до якого Головне управління ДМС України в Одеській області заперечує проти позову у повному обсязі.

Відзив мотивований тим, що позивач прибув до України 24.09.2021 року, був виявлений 04.11.2021 року. Станом на 04.11.2021 року позивач на території України перебуває незаконно. Відповідач діяв відповідно до чинного законодавства України, в той час як позивач не навів жодної обставини на підтвердження своєї позиції.

У судове засідання 10.12.2021 року учасники справи не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку.

Згідно ч.1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відзив відповідає вимогам статті 162 КАС України, поданий у встановлений строк, тому приймається судом та приєднується до матеріалів справи.

Згідно ч. 4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази сторін приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що 04 листопада 2021 року помічником начальника відділу прикордонної служби «Чорноморськ» лейтенантом Довгошлюбним В.О. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №162302, відповідно до якого було виявлено громадянина Сирії ОСОБА_1 , який перебував у контрольованому прикордонному районі без документів підтверджуючих законність перебування на території України.

З пояснень взятих у позивача 05.11.2021 року встановлено, що паспорт ОСОБА_1 знаходиться у брата в Нідерландах, загрози життю та здоров`ю, безпеці та свободі позивача у країні громадянської належності немає.

05.11.2021 року Відділом прикордонної служби Чорноморськ Державної міграційної служби було складено протокол серії ПР МОД №006614 про порушення ОСОБА_1 ст. 203 КУпАП, адже позивач перебував у контрольованому прикордонному районі без документів підтверджуючих законність перебування на території України.

За результатами розгляду протоколу 05.11.2021 року Відділом прикордонної служби Чорноморськ Державної міграційної служби винесено постанову серії ПН МОД №006676, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у розмірі 1700 грн. за ч.1 ст.203 КУпАП.

З рішення №422 про примусове повернення до країни походження від 05.11.2021 року вбачається, громадянин Сирії ОСОБА_1 прибув до України 24.09.2021 року.

Частина 1 статті 203 КУпАП передбачає відповідальність за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, передбачених частиною другою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» закріплено, що іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобов`язані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Згідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, під час в`їзду в Україну незаконно перетнула державний кордон України, повинна без зволікань звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

З часу прибуття позивача на територію України (24.09.2021) та його виявлення (04.11.2021) минуло більше тижня, а позивач з заявами до органів міграційної політики не звертався, тому його посилання в позові на неможливість звернення спростовується матеріалами справи.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів; висновків експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч. 2 ст. 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, на підставі повно з`ясованих обставин справ, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, а постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є законною та скасуванню не підлягає.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Керуючись ч. 1 ст. 203 КУпАП, ст.ст. 71, 72, 74, 77, 90, 91, 268-271, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення суду складено 13.12.2021 року.

Суддя В.Я. Бондар