
Справа №345/5154/21
Провадження № 2-а/345/67/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.12.2021 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді Миговича О.М.
секретаря - Бабійчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Калуші справу за адміністративним позовом Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП-РЕНТ» до Управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради відділу муніципальної поліції, головний спеціаліст-інспектор з парування відділу муніципальної інспекції з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Наталії Ярославівни про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення, -
в с т а н о в и в :
Представник позивача звернулася до суду із зазначеним позовом мотивуючи його тим, що 20.07.2021 головним спеціалістом - інспектором з паркування відділу муніципальної інспекції Управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Н.Я. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії КА № 0737 за ч. 1 ст. 122 КУпАП у розмірі 340 грн. Зі змісту даної постанови вбачається, що позивач 20.07.2021 о 11.08 год. у м. Калуші на вул. Б. Хмельницького, 6 допустив стоянку на відстані ближче 30 м від посадових майданчиків для зупинки маршрутного транспорту транспортним засобом Peugeot 301 д.н.з НОМЕР_1 , чим порушено вимоги п.15.10 «а» ПДР України.
Однак, вважає такі дії інспектора неправомірними, а постанову необґрунтованою та незаконною, оскільки відповідно до ст.14-2 КУпАП Адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів - приладів контролю за дотриманням правил дорожнього руху з функціями фото-, відеофіксації, які функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів з функціями запису, зберігання, відтворення і передачі фото-, відеоінформації), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Всупереч нормам ст.14-2 КУпАП головним спеціаліст-інспектором з парування відділу муніципальної інспекції з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Н.Я. було притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення на юридичну особу Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП_РЕНТ», а не на відповідальну особу керівника ОСОБА_1 .
З наведених підстав, просить поновити строк на оскарження постанови, позов задоволити у повному обсязі, визнати дії головного спеціаліст-інспектора з парування відділу муніципальної інспекції з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Н.Я. протиправними, скасувати постанову від 20.07.2021 р. серії КА № 0737 про накладення адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 340 грн. та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про день та час слухання справи повідомлявся належним чином, відзив на позов не подавав.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Таким чином суд прийшов до висновку про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Суд, дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст.ст. 72-74 КАС України, і на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи та, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні обставин справи, прийшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, 20.07.2021 року головний спеціаліст-інспектор з парування відділу муніципальної інспекції з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Н.Я., винесла постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване у режимі фотозйомки (відеозапису) відносно Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП_РЕНТ», транспортний засіб Peugeot 301 д.н.з НОМЕР_1 , якою притягнула позивача до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП. Підставою для притягнення до адміністративної відповідальності стало те, що 20.07.2021 року о 11 год. 08 хв. у м. Калуші на вул. Б. Хмельницького, 6 допустив стоянку на відстані ближче 30 м від посадових майданчиків для зупинки маршрутного транспорту транспортним засобом Peugeot 301 д.н.з НОМЕР_1 , чим порушено вимоги «а» ПДР України, за що передбачена відповідальність згідно з ч. 1 ст. 122 КУпАП. Технічний засіб, яким здійснено фотозйомку або відеозапис правопорушення: планшет Lenovo Tab M10 HD (2nd Gen) - (а.с.14).
Вимоги пункту 15.10 «а» ПДР України встановлюють, що стоянка забороняється на відстані ближче 30 м від посадових майданчиків для зупинки маршрутно транспортних засобів.
Разом з тим, частиною 1 ст. 122 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, зокрема зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.
Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII вказано, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Пунктом 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР України), зазначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Статтею 9 КУпАП зазначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною третьою статті 219 КУпАП передбачено, що від імені виконавчих комітетів (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчих органів, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, третьою і сьомою статті 122, частинами першою, другою та восьмою статті 152-1 цього Кодексу, і накладати адміністративні стягнення мають право уповноважені виконавчим комітетом (виконавчим органом) сільської, селищної, міської ради посадові особи виконавчих органів сільської, селищної, міської ради - інспектори з паркування.
Якщо адміністративне правопорушення, передбачене частинами першою, третьою статті 122 (в частині порушення правил зупинки, стоянки), частинами першою, другою статті 152-1 цього Кодексу, зафіксовано в режимі фотозйомки (відеозапису), посадова особа уповноваженого підрозділу Національної поліції або інспектор з паркування зобов`язані розмістити на лобовому склі транспортного засобу копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності (якщо технічні можливості дозволяють встановити відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, на місці вчинення правопорушення) або повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності (якщо технічні можливості не дозволяють встановити відповідальну особу, зазначену у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, на місці вчинення правопорушення).
Також положеннями статті 279-1 КУпАП визначено, що повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності має містити також інформацію про порядок виконання адміністративного стягнення, у тому числі реквізити для сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вчинення відповідного правопорушення, що вважатиметься виконанням адміністративного стягнення у повному обсязі.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Режим фотозйомки (відеозапису) передбачає здійснення уповноваженою посадовою особою фото/відеофіксації обставин порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів, а саме: дати, часу (моменту), місця розташування транспортного засобу по відношенню до нерухомих об`єктів та/або географічних координат, інших ознак наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу. При здійсненні фотозйомки обов`язковою є наявність не менше двох зображень транспортного засобу, отриманих з різних або протилежних ракурсів (примітка до ст. 14-2 КУпАП).
Окремо слід звернути увагу на те, що у відповідності до примітки ст. 14-2 КУпАП, режим фотозйомки (відеозапису) передбачає здійснення уповноваженою посадовою особою фото/відеофіксації обставин порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів, місця розташування транспортного засобу по відношенню до нерухомих об`єктів та/або географічних координат.
Порушення, описані у постанові про накладення адміністративного стягнення, було зафіксовано технічним засобом.
Головним спеціалістом - інспектором з паркування відділу муніципальної інспекції Управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Н.Я. не надано до суду відзив на позовну заяву та оформлені відповідно до КУпАП докази (матеріали фотофіксації із зазначенням дати, часу (моменту), місця розташування транспортного засобу по відношенню до нерухомих об`єктів та/або географічних координат, інших ознак наявності складу адміністративного правопорушення), а тому суд позбавлений можливості встановити факт правопорушення.
Не доведення відповідачем факту порушення позивачем п. 15.10 «а» ПДР України відповідно свідчить про не доведення факту створення транспортним засобом позивача перешкод для руху пішоходів або інших транспортних засобів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що матеріали справи не містять жодних доказів щодо вчинення позивачем адміністративного порушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Слід зазначити, що норми ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Принцип презумпції невинуватості, передбачає, що всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач у справі не скористався своїм правом надання суду належних доказів на підтвердження правомірності винесення постанови серії серії КА 0737 від 20.07.2021 року, а відповідно до фотоматеріалів, які містяться у справі, суд має прийняти до уваги твердження представника позивача щодо протиправності оскаржуваної постанови і вважає за необхідне задовольнити заявлені вимоги.
На підставі викладеного, керуючись, Кодексом України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 5, 6, 8, 9, 10, 14, 73-77, 79, 168, 171, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
р і ш и в :
Поновити Підприємству з іноземними інвестиціями «ВІП-РЕНТ» строк на звернення до суду.
Позов задоволити.
Скасувати постанову серії КА № 0737 у справі про адміністративне правопорушення від 20 липня 2021 року головного спеціаліста-інспектора з парування відділу муніципальної інспекції з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Комахідзе Наталії Ярославівни про накладення на Підприємство з іноземними інвестиціями «ВІП-РЕНТ» за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 122 КУпАП, та закрити справу про адміністративне правопорушення щодо Підприємства з іноземними інвестиціями «ВІП-РЕНТ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонни суд Івано-Франківської області.
Головуючий: