
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Закарпатської області
Адреса: 88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а
e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Рішення
"16" листопада 2021 р. м. Ужгород Справа № 907/436/21
За позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз", м. Ужгород Закарпатської області
до відповідача Фізичної особи - підприємця Мелеганич Василя Юрійовича, м. Виноградів Закарпатської області
про стягнення 185 113 грн. 57 коп. вартості необлікованого об`єму спожитого природного газу,
Суддя господарського суду - Пригара Л.І.
Секретар судового засідання - Тягнибок К.О.
представники:
Позивача -
Відповідача - не з`явився
СУТЬ СПОРУ: Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз", м. Ужгород Закарпатської області заявлено позов до відповідача Фізичної особи - підприємця Мелеганич Василя Юрійовича, м. Виноградів Закарпатської області про стягнення 185 113 грн. 57 коп. вартості необлікованого об`єму спожитого природного газу.
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення 185 113 грн. 57 коп. вартості необлікованого об`єму спожитого природного газу у зв`язку з виявленням на об`єкті відповідача, що знаходиться за адресою: м. Виноградів, вул. Комунальна, 21, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що є порушенням за змістом глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ.
Позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та усних поясненнях по суті спору, посилаючись на їх обґрунтованість наявними у справі матеріалами. Вказує на те, що 30.11.2020 року працівниками АТ "Закарпатгаз" на об`єкті відповідача під час проведення перевірки вузла обліку виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (підпункт 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ), а саме - виявлено пошкодження стрічкової пломби на склі відлікового механізму, підозрілу заводську свинцеву пломбу, нечіткий відбиток тавра заводу виробника. Посилається на те, що вказане порушення зафіксовано актом про порушення № 2450 від 30.11.2020 року, який відповідає формі запропонованій Кодексом ГРМ та складений у відповідності до глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ за участю представника споживача.
В подальшому, 03.12.2020 року працівниками АТ "Закарпатгаз" у присутності представника споживача проведено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, на місці складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, який підписано представником споживача.
Представник позивача, зауважив, що за результатами проведеної 10.12.2020 року експертизи встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та сформовано висновок експертизи, що лічильник не придатний до експлуатації через несанкціоноване втручання: зміна його конструкції - сліди механічних пошкоджень на дисках відлікового механізму від механічного перекидування дисків, стрічкова пломба ПАТ "Закарпатгаз" № 8521522 пошкоджена, внаслідок чого порушено захист лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Надалі, акт про порушення № 2450 від 30.11.2020 року було розглянуто та задоволено на засіданні комісії позивача 19.01.2021 року. Позивачем здійснено акт - розрахунок за період з 20.07.2020 року по 03.12.2020 року, що становить 185 113 грн. 57 коп. виходячи з номінальної потужності виявленого газового обладнання, кількості годин його роботи (24 год.), ціни газу.
Наголошує представник позивача на тому, що оскільки споживачем не виконано свого обов`язку щодо сплати вартості донарахованого об`єму природного газу, оператор ГРМ вимушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права із позовом про її стягнення.
У ході судового процесу позивач клопотав про приєднання додаткових матеріалів до справи, а саме, довідки ціни природного газу, актів наданих послуг, актів врегулювання щодобових небалансів.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх обґрунтованість документами долученими до матеріалів справи.
Відповідач письмовими відзивом проти позову заперечив, вважає його безпідставним та необґрунтованим.
Вказує на те, що позивачем не представлено належні, допустимі, достовірні докази факту втручання у лічильник відповідачем, а тому, здійснене нарахування необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є безпідставним. В обґрунтування своєї позиції, зокрема, зазначає, що рішення комісії з розгляду акта про порушення не може прийматися до уваги у зв`язку з тим, що останнє не було проведене у двомісячний термін та не розглядалось комісійно. При демонтажі лічильника був відсутній відповідач або уповноважений представник.
За твердженнями відповідача, експертиза та розгляд акту на засіданні комісії про порушення проводились без його відома чим порушено право відповідача бути присутнім та надати пояснення і заперечення.
Разом з цим, за твердженням відповідача, з його сторони ніякого втручання в роботу газового лічильника не було. Так, дві пломби якірного типу C47135904 та 836254, не були пошкоджені і надавали лічильнику додатковий захист. Стрічкова пломба, яка була встановлена на лічильнику теж не була пошкоджена, що підтверджується фото. Водночас, на думку відповідача, позивачем не надано доказів ціни газу, яка була застосована при визначенні вартості компенсації, у зв`язку з чим вважає розрахунок позивача невірним, необґрунтованим та документально не підтвердженим.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій вказує на те, що засідання комісії по розгляду Актів про порушення, про яке споживача належним чином повідомлено завчасно, відбулось з дотриманням вимог Кодексу ГРМ у встановлений термін. Складений АТ "Закарпатгаз" акт про порушення, містить всі реквізити, передбачені Кодексом ГРМ, Товариством використовується в роботі більш конкретизована форма акту про порушення, ніж визначена в примірному додатку до Кодексу, що жодним чином не порушує та не суперечить нормам Кодексу.
Позивач звертає увагу на те, що Кодекс ГРМ вимагає присутність сторін та не деталізує цих сторін, складений Протокол № 770 від 03.12.2020 року у присутності представника споживача - Мелеганич Г.І. (дружини), який нею підписаний, не суперечить вимогам кодексу ГРМ, а отже, даний протокол є належним та допустимим доказам в матеріалах справи, оскільки складений у відповідності до вимог пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, причин неявки суду не повідомив.
Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Згідно приписів ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, а тому, відповідно до ст. 202 Господарського процесуального кодексу України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників позивача та відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
Відповідно до ст. 233 ГПК України, рішення по даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами спору.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи,
суд Встановив:
Приписами ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Між Оператором ГРМ - Публічним акціонерним товариством "Закарпатгаз" та Фізичною особою - підприємцем Мелеганич В.Ю. укладено договір розподілу природного газу (надалі - Договір) шляхом підписання заяви - приєднання № 09425TNX7RAP016 від 01.01.2016 року до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), затвердженого постановою HKPEKH від 30.09.2015 року № 2498.
Відповідно до п. 2.1. Договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
Згідно з п. 6.3 Договору, розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Відповідно до додатку № 4 до Типового договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року перелік точок комерційного обліку споживача Мелеганич В.Ю.: Лічильник марки Metrix G10, 2015 року виготовлення, заводський № 00960621, максимальна величина приєднаної потужності точок комерційного обліку 16,47 м3/год.
У споживача встановлений котел Fonditial (режим роботи 24 год., 3,360 м.куб./год.).
30.11.2020 року працівниками АТ "Закарпатгаз" на об`єкті відповідача за адресою: м. Виноградів, вул. Комунальна, 21, під час проведення перевірки вузла обліку виявлено ознаки порушення на ринку природного газу - несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ(підпункт 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Дане порушення з дотриманням положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за участю споживача ФОП Мелеганич В.Ю. зафіксовано актом про порушення № 2450 від 30.11.2020 року. Вказаний акт підписаний споживачем, без зауважень та заперечень. Також, Актом про порушення № 2450 від 30.11.2020 року встановлено, що у споживача підключене наступне газоспоживаюче обладнання: Котел Westen - 2х контурний, котел Fundital, ПГ 4 та ПГ 5.
03.12.2020 року працівниками АТ "Закарпатгаз" у відповідності до положень глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ в присутності представника споживача проведено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, про що складено протокол № 770 щодо направлення ЗВТ на експертизу, підписаний представником споживача.
За результатами проведеної 10.12.2020 року експертизи підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (акт експертизи № 23651), а саме, що лічильник не придатний до експлуатації через несанкціоноване втручання: зміна його конструкції - сліди механічних пошкоджень на дисках відлікового механізму від механічного перекидування дисків, стрічкова пломба ПАТ "Закарпатгаз" № 8521522 пошкоджена, внаслідок чого порушено захист лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природнього газу.
Листом від 12.01.2021 року за № 54 оператор ГРМ повідомив споживача ФОП Мелеганич В.Ю., що Акт про порушення № 2450 буде розглянутий на комісії з розгляду актів про порушення 19 січня 2021 року о 10:00 -14:00 у приміщенні АТ "Закарпатгаз" за адресою м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2. Листом також запропоновано відповідачу взяти участь у засіданні комісії та надати необхідні документи і пояснення з приводу виявленого порушення.
Відповідно до наданого позивачем рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 12.01.2021 року вищезазначений лист отримано споживачем 14.01.2021 року.
Акт про порушення у відповідності до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ 19.01.2021 року розглянуто та задоволено комісією АТ "Закарпатгаз" з розгляду актів про порушення.
Оператором ГРМ перераховано об`єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання за 6 місяців, що передували дню виявлення порушення з 20.07.2021 року до 03.12.2020 року. Перерахований до сплати об`єм природного газу становить 28 080,03 м.куб., а його вартість становить 185 113 грн. 57 коп.
Надіслана відповідачу вимога № 678 від 21.05.2021 року про компенсацію вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу була залишена відповідачем без задоволення.
Невиконання відповідачем обов`язку щодо сплати вартості донарахованого об`єму природного газу оператору ГРМ, зумовило звернення останнього до суду за захистом свого порушеного права із позовом про стягнення суми 185 113 грн. 57 коп. в примусовому порядку.
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕП № 2494 від 30.09.2015 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1379/27824 06.11.2015 року, постановою НКРЕП № 2498 від 30.09.2015 року "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу".
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП), відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" затверджено Постановою від 30.09.2015 року № 2494 Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Пункт 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
На виконання вимог статей 12 та 40 Закону України "Про ринок природного газу", постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498НКРЕКП (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1.Договору); умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону і Кодексу (п. 1.2.); договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка оператора ГРМ, та/бо документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3.); за умовами договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначенні цим договором (п. 2.1).
Згідно ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" за договором розподілу природного газу оператор ГРМ зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Умови приєднання до Договору розподілу природного газу відповідачем виконано.
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору сторони зобов`язуються керуватись Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.
Умовами Договору передбачено обов`язки споживача: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем (п. 7.4. Договору).
Відповідно до пп. 8 п. 7.1. Договору, оператор ГРМ зобов`язується, зокрема, здійснювати перерахунок об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об`єкту споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно пункту 8.1. Договору, сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України.
Порядок експлуатації комерційного вузла обліку визначений главою 6 розділу X Кодексу ГРМ.
Власник комерційного вузла обліку газу (надалі - "ВОГ") забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема і засобу вимірювальної техніки "ЗВТ"), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Представниками позивача встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Відповідно до пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення порушення складається Акт про порушення.
Складений АТ "Закарпатгаз" акт про порушення, містить всі реквізити передбачені встановленою Кодексом ГРМ примірною формою акту про порушення, а те, що Товариством використовується в роботі більш конкретизована форма акту про порушення, ніж визначена в примірному додатку до Кодексу жодним чином не порушує та не суперечить нормам Кодексу.
Згідно пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ акти про порушення мають бути розглянуті комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає їх правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акту про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акту про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").
Листом від 12.01.2021 року за № 54 оператор ГРМ повідомив споживача ФОП Мелеганич В.Ю., про розгляд акту про порушення 19 січня 2021 року, зазначивши, що у разі не прибуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засіданні комісії, остання розглядає акт про порушення без його (її) участі.
Даний лист Мелеганич В.Ю. отримано 14.01.2021 року про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомлені про вручення поштового відправлення, яке долучено до матеріалів справи.
Неявка споживача на засідання комісії не перешкоджає проведенню такого засідання, а отже, Акт про порушення, у відповідності до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, 19.01.2021 року (в межах двомісячного строку) розглянуто та задоволено комісією АТ "Закарпатгаз" з розгляду актів про порушення.
Розділом XI Кодексу ГРМ передбачений Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу. Відповідно до підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газ) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу).
Пунктом 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Оператором ГРМ перераховано об`єм спожитого газу за номінальною потужністю газового обладнання за 6 місяців, що передували дню виявлення порушення, з 20.07.2020 року до 03.12.2020 року. Перерахований до сплати об`єм природнього газу становить 28080,03 м.куб., а його вартість становить 185 13 грн. 57 коп.
Донарахування об`єму природного газу у зв`язку з виявленим порушенням є одним із засобів обліку протранспортованого природного газу, що передбачений Кодексом ГРМ, який згідно з умовами Договору розподілу природного газу, поширюється на сторін Договору.
Підпункт 1 пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачає, що якщо розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припав на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ, тобто, АТ "Закарпатгаз".
Доводи відповідача щодо недолучення доказів ціни газу, яка була застосована при визначенні вартості, не беруться судом до уваги, оскільки позивачем надано довідку ціни природного газу, з актами щодобових небалансів та актами наданих послуг.
Відповідно до розділу 1 глави 1 Кодексу газотранспортних систем, базова ціна газу - ціна природного газу, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю, транспортування та зберігання природного газу та розміщується оператором газотранспортної системи на власному веб-сайті щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця. Базова ціна газу використовується при розрахунку вартості ціни природнього газу.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу", суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Відповідно до пп. 2 п. 2 даної статті правопорушенням на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до пп. 13 п. 2 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу" правопорушенням на ринку природного газу, зокрема, є порушення технічних регламентів, норм, правил і стандартів.
Приписами ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушення зобов`язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Пунктом 4 ст. 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Враховуючи викладене, у відповідача виник обов`язок щодо компенсації АТ "Закарпатгаз" вартості перерахованого обсягу природного газу.
Відповідно до глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Пунктом 1 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ надано визначення поняття несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення. До акту про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення (абзац 2 пункту 5 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Як вбачається із матеріалів справи, Акт про порушення № 2450 від 30.11.2020 року складено у присутності споживача та підписано споживачем без жодних зауважень.
Кодексом ГРМ визначено, що у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються (абзац перший пункту 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).
Таких вимог споживач не ставив ні під час складання акту про порушення, ні після проведення експертизи, ні під час розгляду справи в суді.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме відповідач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу типу G10 виробництва Metrix 2015 року випуску, заводський номер НОМЕР_1 , навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у Постановах від 02.07.2019 року у справі № 904/2741/18, від 18.05.2021 року у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 року у справі № 927/89/18, від 18.11.2021 року у справі № 903/160/21.
Кодексом ГРМ встановлено, що споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом (пункт 2 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ).
Пунктом 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ передбачено, що після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
Окрім того, аналогічну позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії судді Касаційного господарського суду від 17.02.2020 року у справі № 906/941/18, а саме, "що перебування на об`єкті позивача особи, яка має доступ до закритих приміщень позивача, допустила представників відповідача на об`єкт для проведення перевірки, не може вважатися неуповноваженою особою".
Таким чином, Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу № 770 від 03.12.2020 року, який був складений у присутності представника споживача -Мелеганич Г.І. (дружини), та нею підписаний, є належним та допустимим доказом в матеріалах справи, оскільки складений у відповідності до вимог пункту 2 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ.
Позивач не скористався своїм правом бути присутнім на експертизі лічильника, хоча про день, час та місце проведення такої був повідомлений належним чином, що підтверджується Протоколом щодо направлення ЗВТ на експертизу № 770 від 03.12.2020 року, з огляду на що така була проведена у відповідності до пункту 4 глави 10 розділу ХІ Кодексу ГРМ, за його відсутності.
За результатами проведеної 10.12.2020 року експертизи підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, Акт експертизи № 23651 яким встановлено, що лічильник не придатний до експлуатації через несанкціоноване втручання: зміна його конструкції - сліди механічних пошкоджень на дисках відлікового механізму від механічного перекидування дисків, стрічкова пломба ПАТ "Закарпатгаз" № 8521522 пошкоджена, внаслідок чого порушено захист лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природнього газу.
Відповідно до Акту експертизи лічильника від 10.12.2020 року за № 23651 після слів "Експертизою встановлено" пунктом 1.3. визначено: "Механічні пошкодження та інше: стрічкова пломба ПАТ "Закарпатгаз" № 8521522 встановлена на корпус лічильника та відліковий механізм, пошкоджена на частині, встановленій на скло відлікового механізму - наявні характерні захисні написи "Ореn", які були приховані речовиною, схожою на фарбу червоного кольору", що підтверджується фотокопіями, які містяться в матеріалах справи.
Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Положеннями ст. 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
В силу ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона покликається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідач доказів на спростування викладених позивачем обставин суду не надав. Аргументи відповідача не знайшли свого підтвердження у матеріалах даної справи та положеннях законодавства.
З врахуванням вищевикладеного в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову повністю.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у розмірі 2 776 грн. 70 коп. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
За приписами частин 4 та 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,
СУД УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Мелеганич Василя Юрійовича, АДРЕСА_1 (код ЄДРЮОФОПтаГФ НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Закарпатгаз", вул. Погорєлова, будинок 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88015 (код ЄДРЮОФОПтаГФ 05448610) 185 113 (Сто вісімдесят п`ять тисяч сто тринадцять гривень) грн. 57 коп. вартості необлікованого об`єму спожитого природного газу, а також суму 2 776 (Дві тисячі сімсот сімдесят шість гривень) грн. 70 коп. на відшкодування витрат по сплаті судового збору.
3. На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без участі (неявки) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.
4. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повне судове рішення складено та підписано 10.12.2021 року.
Суддя Пригара Л.І.