Рішення № 101810998, 18.11.2021, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.11.2021
Номер справи
905/1590/21
Номер документу
101810998
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

18.11.2021 Справа № 905/1590/21

Суддя - Говорун О.В.

Секретар судового засідання – Циктич А.Р.

Позивач – Приватне акціонерне товариство "Краматорський цементний завод-Пушка".

Відповідач – Краматорська міська рада.

Про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі.

Представники учасників справи:

від позивача – Бондаренко Н.В.;

від відповідача - Романченко Г.О.

Приватне акціонерне товариство "Краматорський цементний завод - Пушка" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Краматорської міської ради Донецької області (далі - відповідач) про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі та розрахунку.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є гірничодобувним підприємством. Між сторонами укладено договір оренди землі від №874 від 04.11.2005. У зв`язку з набранням чинності змін по Податкового кодексу України щодо зміни розміру плати за землю надану для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин гірничодобувним підприємствам, позивач звернувся до відповідача з проектом відповідної додаткової угоди до договору оренди землі, від укладання якої відповідач відмовився.

23.09.2021 надійшов відзив на позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши що особливості передбачені п.284.4 ст.284 ПК України для гірничодобувних підприємств не поширюються на розміри орендної плати визначені діючим договором оренди землі. Розмір орендної плати був погоджений з позивачем у додатковій угоді до договору оренди землі №5 від 04.02.2021, тобто після внесення відповідних змін до Податкового Кодексу України. Жодних заперечень від позивача щодо розміру орендної плати до підписання цієї додаткової угоди не надходило.

26.08.2021 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає про безпідставність доводів відповідача, викладених у відзиві на позов.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

04.11.2005 між Краматорською міською радою (далі - орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Краматорський цементний завод - Пушка" (далі-орендар) укладено договір оренди землі №874 (далі - договір) відповідно до п.1 якого, орендодавець на підставі рішення Краматорської міської ради від 16.09.2005 №26/IV-41 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться в районі західної сторони м.Краматорська. Категорія землі за функцією використання: "землі промисловості" (а.с.19-22).

Згідно з п.2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 153,7432 га, у т.ч. 0,2719 га - під капітальною забудовою, 0,0553 га - під спорудами, 2,5390 га під проїздами, майданчиками, 15,2857 га - зелені насадження і газони, 135,5913 га - інші землі…

Згідно з п.5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 38238778,09 грн (10.09х2,465х1537432).

Відповідно до п.9 договору, орендна плата за землю сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 2,0% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 737775,56 грн на рік.

Згідно з п.16 договору, цільове призначення земельної ділянки: категорія за основним цільовим призначенням "землі промисловості", за функцією використання – "землі відвального господарства №1", складу ВМ, функціонування кар`єру".

Договір укладено до 21.12.2016 (141,3004 га, 5,8644 га), на 10 років (6,5784 га) (з дати реєстрації цього договору). Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. Орендар повинен не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити або не продовжити його дію (п.8 договору).

На виконання умов договору позивач передав, а відповідач прийняв у користування земельні ділянки площею 153,7432 га несільськогосподарського призначення, кадастрові номери 1412900000:00:021:0001, 1412900000:00:021:0002, 1412900000:00:021:0004, які знаходяться в районі західної сторони, м.Краматорська (а.с.29).

09.12.2005 позивачу був наданий спеціальний дозвіл на користування надрами №3722 на видобування глини та крейди, придатних за геологічним заляганням як висококремниземистий компонент (глина) і карбонатний компонент (крейда) в шихті із використанням коригуючи добавок для виробництва портландцементу. Строк дії спеціального дозволу на користування надрами – до 09.12.2036 року (а.с.54).

30.01.2006 між Краматорською міською радою та ВАТ "Краматорський цементний завод - Пушка" було укладено додаткову угоду №56 до договору оренди №874, якою було продовжено строк оренди на 49 років (п.1 додаткової угоди) (а.с.31).

Надання гірничого відводу позивачу з метою розробки Краматорського родовища крейди та глини у якості цементної сировини засвідчено актом про надання гірничого відводу №3493, виданого 22.07.2019 Державною службою України з питань праці. Строк дії акту – до 09.12.2036 року (а.с. 53).

04.02.2021 між сторонами укладена додаткова угода до договору оренди землі №5, згідно з якою п.5 розділу "об`єкт оренди" викладено в наступній редакції:

- "Нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Міжміського управління у містах Краматорську та Дружківці головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 21.01.2021 №286, 285, 284 становить на час складання додаткової угоди загальну суму 65858447,96 грн, в тому числі: нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 1412900000:00:021:0001 становить 60622721,03 грн; нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 1412900000:00:021:0002 становить 2467643,70 грн, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за кадастровим номером 1412900000:00:021:0004 становить 2768083,23 грн".

Пункт 9 розділу "Орендна плата" викладено в наступній редакції:

- "Орендна плата за землю сплачується орендарем з 01.01.2021 виключно у грошовій формі в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить на рік загальну суму 3292922,40 грн" (а.с. 49-50).

31.03.2021 позивач звернувся до відповідача з листом №12/КЦЗ-32/12 з проханням розглянути та внести на розгляд Краматорської міської ради питання щодо зменшення плати за три земельні ділянки кар`єру загальною площею 153,7452 га, за договором оренди землі №874 від 04.11.2005 на підставі п.284.4 Податкового кодексу України (а.с.55).

Листом від 19.04.2021 №01-26/2024 відповідач надав відповідь в якій вказав, що особливості передбачені п.284.4 ст.284 Податкового кодексу України для гірничодобувних підприємств не поширюються на розміри орендної плати, визначені діючими договорами оренди землі, а тому відсутні підстави для внесення змін у рішення розмірів ставок орендної плати (а.с.58 зворотній бік).

26.05.2021 позивач звернувся до відповідача з листом-пропозицією №12/КЦЗ-40/21 від 25.05.2021 на укладання додаткової угоди №6 до договору оренди землі №874, до якої був доданий проект з додаткової угоди (а.с.60).

Листом від 01.06.2021 №01-26/2722 відповідач повідомив позивача про відмову у підписанні додаткової угоди та неприйнятті розрахунку, посилаючись на загальний порядок укладення договорів, визначений статтею 181 ГК України (а.с.59).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до вимог ст.21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За приписами ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Суд зазначає, що з 01.01.2018 набули чинності зміни до Податкового кодексу України та статтю 284 було доповнено пунктом 284.4, яким встановлено, що плата за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25% податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу, а з 01.01.2019 цим пунктом встановлено, що плата за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25% податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.

Позивач, враховуючи надані Акт про надання гірничого відводу та Спеціальний дозвіл на користування надрами, є гірничодобувним підприємством, основним видом діяльності якого є виробництво цементу.

Виходячи з умов укладеного між сторонами договору оренди, земельні ділянки передані для функціонування кар`єру, основне цільове призначення – землі промисловості.

У статті 284 ПК України врегульовано особливості оподаткування платою за землю. Поняття плати за землю наведено у підпункті 147 пункту 14.1 статті 14 ПК України, відповідно до якого платою за землю є обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Тобто поняття плати за землю має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - є однією із форм плати за землю як загальнодержавного податку на рівні із земельним податком.

Згідно із законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII "Про внесення змін до ПК України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" статтю 284 ПК України доповнено пунктом 284.4, за змістом якого плата за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього Кодексу.

Таким чином, у пункті 284.4 статті 284 ПК України визначено розмір плати за землю відповідної категорії у виді орендної плати, що має наслідком внесення змін у договірні відносини сторін щодо оренди земельних ділянок таких категорій.

При цьому імперативні положення ПК України мають пріоритет у частині визначення розміру орендної плати.

Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.04.2019 у справі № 904/3714/18, від 27.08.2019 у справі № 904/3718/18 та від 11.09.2019 у справі № 904/5638/18, від 24.09.2019 у справі № 904/5636/18, від 29.10.2019 у справі №904/5628/18.

Отже, з 01.01.2018 для гірничодобувних підприємств для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин установлено спеціальну ставку плати за землю.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 16.07.2019 у справі № 904/3720/18, від 11.09.2019 у справі № 904/5638/18, від 24.09.2019 у справі № 904/5636/18, від 29.10.2019 у справі №904/5628/18.

Прийняття змін до ПК України у частині розрахунку плати за землю за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин, є підставою для внесення відповідних змін до укладеного між сторонами договору оренди землі з огляду на імперативність положень цього Кодексу.

Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.08.2019 у справі № 904/3706/18, від 15.08.2019 у справі № 904/3710/18, від 15.08.2019 у справі № 904/3717/18, від 15.08.2019 у справі № 904/3721/18.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності підстав для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру плати за її користування внаслідок укладання сторонами додаткової угоди до договору оренди землі відносно розміру орендної плати вже після внесення змін до ПК України, оскільки розмір орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності визначається відповідними законодавчими актами, а відтак внесення змін до таких актів може бути підставою для ініціювання сторонами договору оренди внесення відповідних змін і до договору як в сторону збільшення розміру орендної плати так і в сторону її зменшення, виходячи зі змісту внесених до законодавства змін, протягом всього часу дії таких змін.

Положення статті 284 ПК України регулюють особливості оподаткування платою за землю. Поняття плати за землю наведено у підпункті 147 пункту 14.1 статті 14 ПК України - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Тобто плата за землю має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, з іншого - однією із форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком.

Таким чином, положення пункту 284.4 статті 284 ПК України визначають розмір плати за землю відповідної категорії у виді орендної плати, що має наслідком внесення відповідних змін у договірні відносини сторін щодо оренди земельних ділянок визначених категорій. Імперативні приписи ПК України мають пріоритет у частині визначення розміру орендної плати.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 29.10.2019 у справі №904/5628/18.

Отже, судом відхиляються доводи відповідача і в цій частині.

Здійснивши аналіз змісту додаткової угоди, викладеної позивачем в позові, суд дійшов висновку, що запропоновані позивачем умови додаткової угоди до договору оренди щодо визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками відповідають положенням пункту 274.1 статті 274, пункту 284.4 статті 284 і пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача доведеними, а отже такими, що підлягають задоволенню.

Укладена в судовому порядку додаткова угода до договору оренди землі набуває чинності із набранням рішенням суду у справі законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу.

Судові витрати, на підставі ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.129, 236-238 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати укладеною додаткової угоди №6 про внесення змін до договору оренди землі №874 від 04.11.2005 та розрахунку в редакції позивача – Приватного акціонерного товариства "Краматорський цементний завод - Пушка" (84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Привокзальна, 2, код юридичної особи - 00292942), а саме:

Додаткова угода №6

про внесення змін до договору оренди землі №874 від 04.11.2005

(державна реєстрація від 04.11.2005 №040515800874)

1412900000:00:021:0001; 1412900000:00:021:0002; 1412900000:00:021:0004 за адресою: м.Краматорськ, в районі західної сторони м.Краматорська

м.Краматорськ Донецька обл. "_ " _____ 2021.

Орендодавець Краматорська міська рада, код ЄДРПОУ 24812116, юридична адреса: 84313, Донецька область, місто Краматорськ, площа Мирру, 2, в особі міського голови Гончаренка Олександра Васильовича, діючого на підставі ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку та орендар Приватне акціонерне товариство "Краматорський цементний завод - Пушка" (далі – ПрАТ "Краматорський цементний завод - Пушка") код ЄДРПОУ 00292942, юридична аореса: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Привокзальна, 2 що діє на підставі статуту, дата державної реєстрації, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу: 03.07.1995, 12701200000000008, в особі генерального директора Горголюка Віталія Вікентійовича, з другого боку уклали цю додаткову угоду до договору оренди землі від 04.11.2005 №874, про нижченаведене.

І. Згідно з пунктом 13 договору оренди землі №874 від 04.11.2005 (державна реєстрація від 04.11.2005 №040515800874), розмір орендної плати переглядається у випадках передбачених законом та відповідно до змісту договору внести такі зміни, а саме 01.01.2018 набрав чинності Закон України від 07.12.2017 №2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році". Пунктом 50 вказаного Закону, статтю 284 ПК України доповнено пунктом 284.4 такого змісту: "284.4 Плата за землю за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 цього кодексу":

- абзац перший пункт 9 розділу "Орендна плата" викласти в наступній редакції:

"Починаючи з 01.04.2021 річна орендна плата за землю сплачується орендарем включно у грошовій формі та на момент укладання цієї додаткової угоди до договору оренди землі №874 від 04.11.2005 (державна реєстрація від 04.11..2005 №040515800874) становить 823230,60 грн. (вісімсот двадцять три тисячі двісті тридцять гри 60 коп).

Обчислення розміру орендної плати починаючи з 01.04.2021 здійснюється на підставі п.284.4 ст.284 Податкового кодексу України у розмірі 25% податку, обчисленого відповідно до п.274.1 ст.274, п.п.288.5.1 п.288.5, ст.288, ст.289, Податкового кодексу України, також враховуючи п.п. 14.1.147 п.14.1 ст.14 та рішення Краматорської міської ради від 26.04.2020 №70/VII-340 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м.Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок", відповідно до розрахунку, наведеного у додатку №1 до цієї угоди, який є невід`ємною частиною.

ІІ. Додаткова угода є невід`ємною частиною договору оренди землі №874 від 04.11.2005 (державна реєстрація від 04.11.2005 №040515800874). Додаткова угода укладена та підписана сторонами у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця – Краматорській міській раді, другий – у орендаря.

ІІІ. Додаткова угода набуває чинності після підписання сторонами та державної реєстрації змін до договору відповідно вимог чинного законодавства.

ІV. Витрати, пов`язані з реєстрацією додаткової угоди, покладаються на орендаря.

Реквізити сторін

Орендодавець Орендар

Краматорська міська рада ПрАТ "Краматорський цементний завод - Пушка"

ЄДРПОУ 24812116 ЄДРПОУ 00292942

діє на підставі ст.42 Закону України що діє на підставі Статуту,

"Про місцеве самоврядування в Україні". Дата та номер запису

Номер запису про включення відомостей про включення до Єдиного державного

запису про включення відомостей реєстру відомостей про

юридичну особу до юридичну особу

Єдиного державного реєстру 03.07.1995,

1 270 120 0000 000296 12701200000000008

Місцезнаходження Місцезнаходження

8433, Донецька область, 84302, Донецька область,

м.Краматорськ, площа Миру, 2 м.Краматорськ, вул. Привокзальна, 2

Підписи сторін

Орендодавець Орендар

___ О.В.Гончаренко ___ В.В. Горголюк

Стягнути з Краматорської міської ради Донецької області (87500, Донецька область, місто Краматорськ, Миру, 2, ідентифікаційний код юридичної особи - 24812116) на користь Приватного акціонерного товариства "Краматорський цементний завод – Пушка" (87302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Привокзальна, 2, ідентифікаційний код юридичної особи - 00292942) 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн витрат з оплати судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 29.11.2021.

Суддя О.В. Говорун