
Справа № 560/5940/21
РІШЕННЯ
іменем України
10 грудня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.11.2020 року №968250814895, викладене в листі-відповіді від 04.12.2020 року №6254-5536/П-17/8-2200/20 про відмову у проведенні ОСОБА_1 , перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 09.11.2020 року за №21-136 вих-20 і уточнюючої довідки від 07.05.2021року за №21-307 вих-21;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 , з 01.10.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Хмельницької обласної прокуратури від 09.11.2020 року за № 21-136 вих-20 і уточнюючій довідці від 07.05.2021 року за № 21-307 вих-21, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що працює органах прокуратури Хмельницької області на різних посадах з 16 вересня 1993 року.
З 29 квітня 2009 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону № 1789-XII) в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати.
Останній перерахунок пенсії позивача здійснено за рішенням суду з 13.12.2019 року.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.03.2021року у справі №560/2016/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 року здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 06.03.2020 року №18-48вн-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, в розмірі 60 % із обмеженням максимального розміру пенсії.
В зв`язку із прийнятим рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 року № 6-р/2020, оплата праці прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних і окружних прокуратур регулюється статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII.
На підставі наказу Генерального прокурора днем початку роботи обласних прокуратур визначено дату-11.09.2020 року, тому саме із цієї дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII.
З врахуванням зазначеного позивач вважає, що право на перерахунок пенсії працівники обласних прокуратур набули з 01.10.2020 року.
В зв`язку із збільшенням посадових окладів працівників прокуратури, Хмельницькою обласною прокуратурою ОСОБА_1 , видано довідку від 09.11.2020 року №21-136 вих-20 про складові заробітної плати по посаді прокурора відділу станом на 11.09.2020 року, для перерахунку пенсії як непрацюючому працівнику.
09.11.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 09.11.2020 року №21-136 вих-20 у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.11.2020 року №968250814895 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії через відсутність підстав для проведення такого перерахунку, оскільки позивач продовжує працювати в органах прокуратури, та за результатами звірки посадовий оклад становить 5730 грн., тоді як у довідці, виданій Хмельницькою обласною прокуратурою його розмір вказаний в сумі 37836 грн.
Такі підстави є надуманими, тому що позивач не є працівником Хмельницької обласної прокуратури з часу її державної реєстрації, тому довідка йому видана як непрацюючому працівнику.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII, перерахунок пенсії повинен проводитися всім працівникам прокуратури: працюючим і непрацюючим.
Розбіжності між розмірами окладів за довідкою і звіркою, проведеною відповідачем, виникла в зв`язку із тим, що позивач працює на посаді прокурора відділу прокуратури Хмельницької області і його заробітна плата виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 за посадовим окладом 5730 грн.
Таким чином позивач вважає, що рішення відповідача про відмову йому у перерахунку пенсії не відповідає Конституції України, чинному законодавству та рішенню Конституційного Суду України.
Також позивач подав до пенсійного органу уточнюючу довідку Хмельницької обласної прокуратури від 07.05.2021 року за №21-307 вих-21, в якій розрахунок заробітної плати для перерахунку пенсії здійснено виходячи із надбавки за вислугу років в розмірі 45%, так як у довідці від 09.11.2020 року №21-136 вих-20 надбавка за вислугу років помилково вказана у розмірі 25 %.
Крім позивач зазначає, що перерахунок пенсії слід здійснити без обмеження її максимальним розміром 60 %, так як призначення пенсії відбулось до 01.01.2016 року-дати внесення відповідних змін до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII щодо обмеження максимального розміру пенсії, оскільки пенсія йому була призначена в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати.
Крім того позивач вважає, що перерахована пенсія не повинна обмежуватися максимальним розміром пенсії, тому що йому пенсія призначена до 01 січня 2016 року, посилаючись на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 12.11.2019 року у справі №360/1428/17.
З врахуванням викладеного, відповідач зобов`язаний був провести перерахунок пенсії за вислугу років на підставі заяви від 09.11.2020 року з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки від 09.11.2020 року №21-136 вих-20 та уточнюючої довідки від 07.05.2021 року №21-307 вих-21, починаючи із 01.10.2020 року, без обмеження її максимальним розміром.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.05.2021 року відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду надійшов відзив на позов в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обгрунтування своїх заперечень вказує, що позивач з 29.04.2009 року отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII.
В зв`язку із набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-XII, Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII втратив чинність.
Після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р (II), підставою для перерахунку пенсій працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників після 13.12.2019 року.
З врахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" та наказу Генерального прокурора від 08.09.2020 року, право на перерахунок пенсій працівники обласних прокуратур набули з 01.10.2020 року.
22.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до довідки від 22.10.2020 року № 21-63 вих. 20, але Хмельницька обласна прокуратура листом від 22.10.2020 року № 21-63 вих.-20 повідомила про те, що довідка недійсна та відкликала її.
За таких обставин відповідач рішенням від 27.10.2020 року відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
09.11.2020 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку від 09.11.2020 року № 21-136 вих.-20 про складові заробітної плати на посаді прокурора відділу станом на 11.09.2020 року.
Так як позивач продовжує працювати в органах прокуратури на посаді яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідач провів звірку про складові заробітної плати, якою встановлено невідповідність посадового окладу в особовому рахунку в розмірі 5730 грн., окладу зазначеному у довідці Хмельницької обласної прокуратури в розмірі 37836 грн.
Вказані обставини стали підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
19.05.2021 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про приєднання до пенсійної справи довідки від 07.05.2021 року № 21-307 вих. 21.
Враховуючи те, що заява позивача від 19.05.2021 року не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій , вона розглянута відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР.
Так як за результатами розгляду заяви позивача від 09.11.2020 року прийнято рішення, відсутні підстави для приєднання довідки від 07.05.2021 року № 21-307 вих. 21 до матеріалів пенсійної справи.
Також відсутні підстави для перерахунку пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати, оскільки відповідно до частини 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-XII, пенсія призначається в розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати.
Максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до пункту 13-2 розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій".
Аналогічна законодавча норма встановлена частиною 15 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-XII.
Вказані норми неконституційними не визнавалися і є чинними.
За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.
У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку зі складністю справи, та з метою з`ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Також відповідач подав клопотання про залучення третьої особи на стороні відповідача-Хмельницької обласної прокуратури.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує наступне.
Згідно з частиною 2 статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Зі змісту викладених норм слідує, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі.
Оскільки предметом спору є відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі виданої Хмельницькою обласною прокуратурою довідки, судове рішення у справі не впливає на права або обов`язки Хмельницької обласної прокуратури. За наведених обставин, суд вважає відсутніми правові підстави для задоволення клопотання позивача про залучення третьої особи.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому вказує на його необґрунтованість.
Суд, дослідивши матеріали справи, враховує наступне.
Судом встановлено, що позивач з 29.04.2009 року позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII.
В зв`язку із набранням чинності Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-XII, Закон України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-XII втратив чинність.
Після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р (II), підставою для перерахунку пенсій працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати відповідних категорій працівників прокуратури після 13.12.2019 року.
З врахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" та наказу Генерального прокурора від 08.09.2020 року, право на перерахунок пенсій працівники обласних прокуратур набули з 01.10.2020 року.
22.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до довідки від 22.10.2020 року № 21-63 вих. 20, але Хмельницька обласна прокуратура листом від 22.10.2020 року № 21-63 вих.-20 повідомила про те, що довідка недійсна та відкликала її.
За таких обставин відповідач рішенням від 27.10.2020 року відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
09.11.2020 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії та надав довідку від 09.11.2020 року № 21-136 вих.-20 про складові заробітної плати на посаді прокурора відділу станом на 11.09.2020 року.
Так як позивач продовжує працювати в органах прокуратури, зокрема у прокуратурі Хмельницької області на посаді яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, відповідач провів звірку про складові заробітної плати, якою встановлено невідповідність посадового окладу в особовому рахунку в розмірі 5730 грн., окладу зазначеному у довідці Хмельницької обласної прокуратури в розмірі 37836 грн., тому рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.11.2020 року № 968250814895 йому відмовлено у перерахунку пенсії згідно із статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-XII.
Листом від 04.12.2020 року №6254-5536/П-17/8-2200/20 відповідач повідомив позивача про прийняте рішення за результатами розгляду його заяви.
19.05.2021 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про приєднання до пенсійної справи довідки від 07.05.2021 року № 21-307 вих. 21.
Враховуючи те, що заява позивача від 19.05.2021 року не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій , вона розглянута пенсійним органом відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР.
Позивач, вважаючи, що його права та інтереси порушенні, звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На час призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року №1789-XII (далі Закон №1789-XII).
Частиною 12 Закону України, від 26.11.1993 року № 3662-XII "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про прокуратуру", вказаний Закон доповнено статтею 50-1.
Згідно із частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції чинній на дату призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 12 статті 50-1 Закону №1789-XII).
Відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону №1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
До статті 50-1 Закону №1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI, внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №1789-XII з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою. Тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Щодо умов та порядку перерахунку такої пенсії, слід зазначити, що з 01.01.2015 року частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у новій редакції відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
15.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (далі-Закон №1697-VII), на підставі якого частина 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII, зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Однак, Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII, (зі змінами згідно з Законом №76-VIII) зумовило неможливість проведення відповідачем перерахунків призначених пенсій.
Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 у справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 у справі №754/15912/16-а.
Рішенням від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019, Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 є втрата чинності з 13.12.2019 року норм частини 20 статті 86 Закону №1697-VII.
Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення установив такий порядок виконання ухваленого рішення:
-частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
-частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Тобто Закон №1697-VII з 13.12.2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури.
Суд звертає увагу на те, що рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 року № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, а саме: норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Вказане положення Бюджетного кодексу України втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно зі статтею 151-2 Конституції України, рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов`язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Отже, оплата праці прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних і окружних прокуратур регулюється нормами статті 81 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України №6-р/2020.
Водночас Законом України від 19.09.2019 року №113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», який набрав чинності 25.09.2019 року, створено підґрунтя для реформування системи органів прокуратури. Згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 року №414 «Про день початку роботи обласних прокуратур» 11.09.2020 року визначено днем початку роботи обласних прокуратур, тому саме із зазначеної дати здійснюється оплата праці прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур). відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-УІІ від 14.10.2014 року.
З урахуванням зазначеного, право на перерахунок пенсії працівники органів прокуратури набули з 01.10.2020 року.
Щодо посилання відповідача на ту обставину, що після призначення пенсії позивачу він продовжує працювати в Хмельницькій обласній прокуратурі на посаді, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, в зв`язку із чим Головним Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 20.11.2020 року проведено звірку відповідності первинним документам даних про складові заробітної плати, визначених в довідці від 09.11.2020 року № 21-136 вих-20, і такою звіркою встановлено невідповідність посадового окладу в особовому рахунку (5730 грн.,) окладу, який вказаний у довідці (37836 грн.), що стало підставою відмови позивачу у перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що позивач не працював і не працює в Хмельницькій обласній прокуратурі, на даний час позивач працює на посаді прокурора відділу прокуратури Хмельницької області і йому виплачується заробітна плата розрахована в розмірі із врахуванням посадового окладу в сумі 5730 грн., згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
В зв`язку із викладеним виникли розбіжності між посадовими окладами ОСОБА_1 , працюючого в прокуратурі Хмельницької області з посадовим окладом в розмірі 5730 грн.), і розміром посадового окладу в сумі 37836 грн., зазначеного у довідці новоутвореної Хмельницької обласної прокуратури від 09.11.2020 року № 21-136вих-20.
Зазначені обставини підтверджується відповіддю Хмельницької обласної прокуратури від 29.01.2021року на звернення Пенсійного фонду від 19.01.2021 року за № 2200-0304-5/3658 щодо розбіжностей в розмірах посадових окладів.
Пенсійний орган прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу внаслідок помилкових висновків щодо розмірів посадових окладів працівників прокуратури за відповідною посадою, та прийняв рішення яким відмовив позивачу у перерахунку пенсії, беручи до уваги при прийняті рішення різницю у розмірі посадових окладів прокуратури яка перебуває у стадії припинення та розміру посадових окладів новоутвореної Хмельницької обласної прокуратури, розмір яких необхідно брати до уваги при проведенні перерахунку пенсій.
Суд вважає, що внаслідок таких помилкових висновків пенсійного органу при прийнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача від 09.11.2020 року, порушено право позивача на перерахунок та отримання пенсії в належному розмірі.
Пенсія позивачу повинна бути перерахована за розміром заробітної плати, встановленої для працівників Хмельницької обласної прокуратури, на підставі виданої нею довідки від 09.11.2020 року № 21-136 вих-20.
Враховуючи наведене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.11.2020 року № 968250814895, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії необхідно визнати протиправним та скасувати.
На підставі наведеного суд вважає, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із 01.10.2020 року на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 09.11.2020 року №21-136 вих.-20, із врахуванням при проведені перерахунку довідки Хмельницької обласної прокуратури від 07.05.2021 року № 21-307 вих.-21 та проведених виплат, враховуючи наступне.
При виготовленні довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, від 19 листопада 2020 року № №21-136 вих-20, Хмельницькою обласною прокуратурою допущена помилка у обрахуванні позивачу надбавки за вислугу років, оскільки така надбавка вказана у розмірі 25%.
У довідці від 07.05.2021 року № 21-307 вих.-21 така помилка виправлена і розмір надбавки за вислугу років зазначений у розмірі 45%.
Суд вважає помилковими дії пенсійного органу, який у відповідь на отримання такої довідки від позивача відмовив йому у перерахунку пенсії в зв`язку із тим, що заява не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, та надав відповідь відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР, оскільки позивач вже звернувся до відповідача із належною заявою про перерахунок пенсії від 09.11.2020 року, а довідка від 07.05.2021 року № 21-307 вих. 21 надана позивачем для виправлення помилки в обрахуванні розміру пенсії при проведенні її перерахунку в зв`язку із помилковим зазначенням розміру надбавки за вислугу років у довідці від 19 листопада 2020 року № №21-136 вих.-20.
Щодо того в якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру, суд зазначає наступне.
Суд вважає, що позовні вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру є передчасними, адже ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657. Питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності у нього права на перерахунок пенсії.
Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Відповідач не приймав рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Отже, починаючи з 01.10.2020 року позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, тому позов в цій частині слід задовольнити. При цьому, в задоволенні вимог позову щодо відсотку заробітної плати з якого відбувається перерахунок пенсії, та щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру необхідно відмовити, оскільки вони є передчасними (заявлені на майбутнє).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.11.2020 року №968250814895 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням посадових окладів прокурорам відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ в зв`язку із відсутністю права на проведення даного перерахунку.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.10.2020 року провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.11.2020 року на підставі довідки Хмельницької обласної прокуратури від 09.11.2020 року за №21-136 вих-20 із врахуванням виправленої довідки Хмельницької обласної прокуратури від 07.05.2021 року № 21-307 вих-21 та раніше проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн., (дев`ятсот вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський