Рішення № 101809522, 08.12.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2021
Номер справи
380/13123/21
Номер документу
101809522
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/13123/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 грудня 2021 року зал судових засідань №11

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Лєбєдєва Д.Ю.,

представника позивача Катинської Л.Р.,

представника відповідача Войтусік М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії

в с т а н о в и в :

I. Стислий виклад позиці учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з обмеженням її максимального розміру;

- зобов`язати відповідача здійснювати виплату пенсії позивачу в повному розмірі, з усіма надбавками і доплатами, без застосування до вказаної виплати обмеження максимального розміру з 01.05.2021.

Позов обґрунтований тим, що розмір пенсії поповича після її перерахунку становить 27712,41 грн., проте відповідач протиправно виплачує пенсію позивача лише частково, а саме – у розмірі 15000 грн.

03.09.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив, у якому останній проти позову заперечив. Відзив обґрунтований тим, що позивач з 11.12.2018 отримує доплату за особливі заслуги перед Батьківщиною у розмірі 10000 грн., після призначення якої, сума пенсійних виплат не може перевищувати 15 000 грн. Як наслідок, вважає, що відповідач правомірно виплачує пенсію позивача із застосуванням обмежень її розміру.

02.11.2021 до суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, у яких останній позов не визнав, додатково звертає увагу на те, що доплата особам, які мають право на доплату за особливі заслуги перед Батьківщиною, автоматично не знімається.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.

II. Рух справи

Ухвалою від 09.08.2021 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 04.10.2021 суд здійснив перехід з розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без (виклику) повідомлення сторін до розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

III. Фактичні обставини справи

Заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на пенсійному обліку відповідача та отримує пенсію за віком з 10.06.2007. Згідно з повідомленням відповідача від 01.06.2021 №6386-6223/К-52/8-1300/21 загальний страховий стаж позивача, який врахований по 29.02.2020 становить 49 років 7 місяців 12 днів.

Згідно з Указом Президента України від 21.08.2001 №701 позивачу присвоєно звання Героя України з врученням Ордена держави.

З 11.12.2018 позивачу призначено доплату за особливі заслуги перед Батьківщиною. У подальшому рішенням Личаківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові від 10.01.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії через зміну «надбавки».

Відповідно до матеріалів пенсійної справи пенсії позивача у період з 11.12.2018 по 31.12.2018 становила 11220,22 грн.

У період з 01.01.2019 по дату звернення до суду пенсія позивачу нараховувалася із застосування обмеження в розмірі 15 000 грн.

Судом з`ясовано, що після проведення перерахунку розмір пенсії позивача станом на 01.05.2021 становить 27712,41 грн.

25.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою б/н про здійснення перерахунку та виплати пенсії без застосування будь-яких обмежень щодо її розміру.

Відповідач листом від 01.06.2021 № 6386-6223/К-52/8-1300/21 повідомив позивача про те, що максимальний розмір його пенсії становить 15 000 грн. та про відсутність підстав для виплати пенсії в іншому розмірі.

Вважаючи дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії із застосуванням обмежень її максимального розміру, позивач звернувся до суду з цим позовом.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України від 28.06.1991 №254к/96-ВР визначено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Указана норма основного закону означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

«На підставі» означає, що суб`єкт владних повноважень: повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

«У межах повноважень» означає, що суб`єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

«У спосіб» означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Частиною 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У свою чергу, встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров`я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною регламентовано Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» №1767-III від 01.06.2000 в редакції спірних правовідносин (далі – Закон №1767).

Частиною 1 статті 1 Закону №1767 зафіксовано, що пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України, зокрема, Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями "За відвагу", чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена "За службу Родине в Вооруженных Силах СССР", особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР "народний".

За приписами частини 1 статті 5 аналізованого Закону пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 згаданого Закону .

Системний аналіз цитованого правового регулювання, дозволяє стверджувати, що право позивача на отримання пенсії з урахуванням положень Закону №1767 є беззаперечним.

При цьому суд вказує на те, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною» №1309 від 02.12.2009 (далі - постанова КМ України №1309) встановлено з 1 грудня 2009 Героям України, Героям Соціалістичної Праці, Героям Радянського Союзу, повним кавалерам ордена Трудової Слави, повним кавалерам ордена Слави, особам, нагородженим чотирма і більше медалями "За відвагу" доплату до надбавки, яка встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до статті 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" або статті 9 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", для того, щоб розмір зазначеної надбавки становив 10000 гривень.

Доплата виплачується, якщо розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством), не досягає 15000 гривень і після встановлення доплати сума таких виплат не повинна перевищувати вказаного розміру.

Порядок виплати зазначеної доплати встановлюється Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

На виконання положень постанови КМ України №1309 правлінням Пенсійного фонду України постановою від 24.12.2009 №28-1 затверджено «Порядок виплати доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною» (далі – Порядок №28-1), який визначає механізм виплати доплати до надбавки, яка встановлюється до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до статті 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” або статті 9 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” Героям України, Героям Соціалістичної праці, Героям Рядянського Союзу, повним кавалерам ордена Трудової Слави, повним кавалерам ордена Слави, особам нагородженим чотирма і більше медалями “За відвагу”.

Згідно з пунктом 2 Порядку №28-1 доплата виплачується, якщо розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством), не досягає 15000 гривень і після встановлення доплати сума таких виплат не повинна перевищувати вказаного розміру.

Суд встановив, що відповідно доплата позивачу призначена 11.12.2018, коли пенсія позивача становила 11 220, 22 грн., що становить менше 15 000 грн.

Як наслідок, після встановлення позивачу доплати за особливі заслуги перед Батьківщиною сума пенсійних виплат повинна виплачуватися із застосуванням обмеження у розмірі 15 000 грн. Таким чином, відповідач, починаючи з 01.01.2019, правомірно виходив з того, що максимальний розмір пенсії позивача повинен становити 15 000 грн.

Суд відхиляє посилання представника позивача на положення «Про заходи щодо законодавчого забезпечення пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI з огляду на те, що застосоване відповідачем обмеження не зумовлене застосуванням вказаного нормативного акта. Відтак останній у вимірі спірної ситуації не є релевантним.

За наведених обставин суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача та відповідно про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з огляду на те, що у задоволенні позову відмовлено повністю підстави для розподілу судових витрат між сторонами відсутні. Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

в и р і ш и в:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне рішення суду складене 10 грудня 2021 року.

Суддя А.Г. Гулик