
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2021 р. Справа№200/15449/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, зокрема, що змінила місце проживання, яке було зареєстровано на території проведення антитерористичної операції, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Донецьк), а з 14 червня 2021 року зареєстровано на підконтрольній українській владі території (м. Українськ Донецької обл.), про що в її паспорті поставлена відповідна відмітка.
Вважала, що вона не є внутрішньо переміщеною особою.
Між тим, після реєстрації позивачем свого місця проживання на підконтрольній українській владі території та звернення до відповідача нарахування та виплата їй пенсії відповідачем не здійснюється у зв`язку з відсутністю довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, чим порушуються її пенсійні права.
У зв`язку з наведеним позивач просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати їй заборгованості та щомісячної пенсії за віком з моменту припинення виплати пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату їй пенсії за віком, та виплатити заборгованість за весь період починаючи з 01 квітня 2016 року на загальних підставах, а саме без застосування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у вказаній адміністративній справі відкрито провадження, вирішено справу розглянути суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні (ст. 263 КАС України)). Вказаною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву – протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; у відповідача витребувані докази і встановлено строк для їх подання до суду – по 29 листопада 2021 року.
У зв`язку з невиконанням вказаної ухвали ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року у відповідача повторно витребувані докази та встановлено строк для їх подання до суду – по 07 грудня 2021 року.
Відповідачем вказані ухвали суду в частині надання доказів, що витребувані судом, не виконані. Пояснень щодо поважних причин неможливості їх виконання – до суду не подано.
Відзив на позовну заяву у встановлений строк подано не було. Пояснень щодо поважних причин його неподання – до суду не подано.
З огляду на наведене неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин судом кваліфіковано як визнання позову (ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, місце проживання, якого було зареєстровано на території проведення антитерористичної операції, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Донецьк), з 14 червня 2021 року зареєстровано на підконтрольній українській владі території (м. Українськ Донецької обл.), про що в її паспорті поставлена відповідна відмітка.
Позивач як отримувач пенсії за віком перебувала на обліку у відповідному органі Пенсійного фонду України, яким виплату пенсії припинено з підстав, що не передбачені ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
З 14 червня 2021 року органом Пенсійного фонду України, який уповноважений виплачувати позивачу пенсію за місцем проживання позивача – є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату пенсії.
На звернення позивача щодо виплати пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надана відповідь від 03 листопада 2021 року № 16917-16108/М-15/8-0500/21, в якій повідомлено, що з 01 квітня 2016 року припинення виплати позивачу пенсії відбулося на підставі ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». В розумінні ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» позивач є внутрішньо переміщеною особою, оскільки покинувши своє постійне місце проживання на території проведення антитерористичної операції після її початку прописалася на території України. Тому виплата пенсії таким особам як позивач відбувається з урахуванням законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» їй необхідно отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або лист-відмову у її видачі відповідним органом з обов`язковим зазначення підстав такої відмови, яку слід подати до органу Пенсійного фонду України. 09 липня 2021 року позивач звернулася до відділу обслуговування громадян № 7 (сервісного центру) Пенсійного фонду України із заявою № 2605 про взяття пенсійної справи на облік у зв`язку із зміною фактичного місця проживання. 15 липня 2021 року заяву позивача опрацьовано, пенсійну справу взято на облік, але нарахування та виплата пенсії не відбувається у зв`язку з ненаданням позивачем довідки про відмову у взятті на облік відповідно до п. 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Рекомендовано позивачу звернутися до територіального Департаменту соціального захисту населення для отримання вказаної довідки. У разі відмови у видачі такої довідки поновлення пенсії позивачу відбуватиметься тільки на підставі довідки про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи.
Також повідомлено про нормативно-правові акти, які регулюють питання виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам з тимчасово окупованих територій, та перелік документів, які позивачу необхідно надати для подальшого поновлення виплати пенсії.
Позивач вважала, що виплата пенсії їй повинна відбуватися на загальних підставах, тобто без урахування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, у зв`язку з чим звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Станом на день розгляду справи органом Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області пенсія позивачу не нараховується, і, відповідно, не виплачується. Заборгованість з пенсії з дня припинення її виплати позивачу не виплачена.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 4 вказаного Закону визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно зі ст. 5 вказаного Закону виключно цим Законом, визначаються, зокрема порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Право позивача на отримання пенсії відповідачем не заперечується.
Разом з тим, позивачу безпідставно не виплачується пенсія за відповідний період.
При цьому відповідач помилково вважав, що виплата пенсії повинна відбуватися з урахуванням законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Посилання відповідача на нормативно-правові акти, які регулюють питання виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам з тимчасово окупованих територій, та перелік документів, які необхідно надати позивачу для подальшої виплати пенсії, а саме довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або лист-відмову у її видачі відповідним органом, є неприйнятними, оскільки органом Пенсійного фонду України не враховано, що позивач, хоча і змінила місце проживання з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, на підконтрольну українській владі територію, зареєструвавши відповідні зміни, між тим, вона не вчиняла передбачені законодавством дії для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а тому не набула статусу внутрішньо переміщеної особи (ст. 1, ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»), як помилково вважав відповідач.
Отже, орган Пенсійного фонду України безпідставно застосував до пенсії позивача законодавство, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, що призвело до порушення пенсійних прав позивача, а саме не поновлення виплати пенсії та не виплати заборгованості по ній з дня припинення її виплати.
З огляду на встановлені судом обставини, неподання відповідачем – суб`єктом владних повноважень витребуваних доказів (в тому числі щодо дати, з якої позивачу не виплачується пенсія), з метою повного та ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача суд дійшов висновку, що слід визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень щодо не поновлення виплати пенсії позивачу та невиплати заборгованості по ній з дня припинення її виплати, із зобов`язанням відповідача поновити нарахування та виплату позивачу пенсії, і сплатити заборгованість по ній з дня припинення її виплати, на загальних підставах - без застосування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 та невиплати заборгованості по ній з дня припинення її виплати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії, і сплатити заборгованість по ній з дня припинення її виплати, на загальних підставах - без застосування законодавства, що регулює питання соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 10 грудня 2021 року.
Суддя Т.В. Логойда