Рішення № 101804943, 09.12.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
540/7159/21
Номер документу
101804943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/7159/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі в якому просить зобов`язати відповідача списати безнадійну заборгованість по земельному податку з фізичних осіб в сумі 33 851,39 грн.

Сторони в судове засідання не з`явились.

Від відповідача надійшов до суду відзив та клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідно до приписів ч. 9 ст. 205 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні, якщо сторони в судове засідання не з`явились і відсутні перешкоди для її розгляду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що податковий борг який за ним рахується підлягає списанню як безнадійний, оскільки минув строк давності щодо його стягнення передбачений ст. 102 ПК України. Просить задовольнити позовні вимоги.

Від ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнали та просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав наведених у відзиві.

Судом встановлені такі обставини по справі.

Згідно інтегрованих карток платника податків ОСОБА_1 станом на 01.12.2021 року обліковується податковий борг в сумі 33851,39 грн. по земельному податку з фізичних осіб, який виник з 29.08.2014 за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, які були нараховані відповідно до:

-податкового повідомлення-рішення від 30.06.2014 №2621411501 (термін сплати 29.08.2014 р.);

-податкового повідомлення-рішення від 12.06.2015 №15231-18 (термін сплати 29.08.2015 р.).

Зазначені обставини є доведеними і не спростовуються сторонами.

Позивач 10.08.2021 року звернувся із заявою до ГУ ДПС у Херсонській області про списання безнадійного податкового боргу по земельному податку з фізичних осіб в сумі 33851,39 грн., стосовно якого минув строк позовної давності.

Листом за №16280/6/21-22-13-03-10 від 26.08.2021 ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі повідомило позивача про те, що відсутні законодавчо встановлені підстави визнати податковий борг безнадійним та подальше прийняття рішення щодо списання податкового боргу.

09.09.2021 позивачем направлено скаргу до ДПС України на протиправну бездіяльність в частині списання безнадійної заборгованості по земельному податку на яку отримав відповідь про її відхилення.

Дослідивши позиції сторін викладені у їх заявах по суті, проаналізувавши письмові докази по справі та враховуючи приписи діючого законодавства суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

За правилами підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

У відповідності підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Отже, невиконання платником податку обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття такого зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.

Проте за наявності певних обставин, визначених законодавством, податковий борг може бути визнаний безнадійним та списаний.

Правила списання безнадійного податкового боргу врегульовані статтею 101 ПК України, у відповідності до пункту 101.1 якої списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

У пункті 101.2 вказаної статті наведено перелік ознак, що дозволяють відрізнити податковий борг від безнадійного податкового боргу.

Так, під терміном «безнадійний» розуміється, окрім іншого, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом (підпункт 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 ПК України).

Відповідно до пункту 101.5 статті 101 ПК України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Строки давності та їх застосування визначені у статті 102 ПК України.

Згідно з пунктом 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Відповідно до пункту 102.4 статті 102 ПК України, - у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Аналізуючи зазначені норми закону, суд зазначає, що за кожним податком та збором у платника податку виникає безумовний податковий обов`язок сплатити суму такого податку чи збору в порядку і строки, визначені законом. Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. У разі виникнення у платника податку податкового боргу платник зобов`язаний його сплатити, а у разі несплати - податковий обов`язок не є виконаним.

У такому разі контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).

При цьому стягнення коштів контролюючий орган має право ініціювати тільки в межах 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Податковий борг платника податків, стосовно якого минув цей строк давності, не може бути ініційований контролюючим органом до стягнення, оскільки безумовно вважається безнадійним.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом КАС у постанові від 08.04.2021 року у справі № 812/1541/16.

Механізм списання безнадійного податкового боргу визначено Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України № 577 від 10 жовтня 2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 жовтня 2013 року за № 1844/24376 (далі - Порядок № 577).

Згідно пункту 2.1 зазначеного Порядку № 577, під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв`язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

На виконання пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 Порядку № 577 списання безнадійного податкового боргу платників податків у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 Порядку (виникнення податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин), платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов`язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку № 577 (в тому числі відносно податкового боргу по якому минув строк позовної давності), орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.

Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.

Таким чином, зі змісту вищенаведених норм Порядку № 577 вбачається, що списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу, або за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу.

При цьому, звернення платника податків про списання безнадійного податкового боргу є обов`язковим лише у випадку, якщо такий податковий борг виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), як це встановлено нормою пункту 4.1 Порядку № 577. В інших випадках, передбачених пунктом 101.2 статті 101 ПК України, пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку № 577, розгляд питання про списання безнадійного податкового боргу ініціюється контролюючими органами щоквартально та проводиться автоматично, без участі платника податків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що податковий борг по орендній платі за землю згідно інтегрованих карток платника податків ОСОБА_1 станом в сумі 33851,39 грн. виник з 29.08.2014 за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, які були нараховані відповідно до податкового повідомлення-рішення від 30.06.2014 №2621411501 (термін сплати 29.08.2014 р.), податкового повідомлення-рішення від 12.06.2015 №15231-18 (термін сплати 29.08.2015 р.), тобто понад 1095 днів, що відповідачем не заперечується,

Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідно до вищезазначених норм законодавства, заборгованість позивача з орендної плати за землю у сумі 33851,39 грн., визначається як безнадійний податковий борг, оскільки позивач добровільно не сплатив визначені податкові зобов`язання, а самим податковим органом протягом 1095 днів не вживались заходи щодо примусового стягнення зазначеного податкового боргу.

З урахуванням наведеного, податковий борг у відповідності до положень Податкового кодексу України визнається безнадійним, а тому у контролюючого органу не було правових підстав для відмови у задоволенні заяви позивача від 10.08.2021 року.

Суд звертає увагу, що законодавством чітко визначено при наявності яких умов податковий орган повинен прийняти рішення про визнання заборгованості безнадійною і її списання. При цьому, законодавством передбачено, що податковий орган перевіряє наявність цих умов і за їх наявності приймає відповідне рішення про списання боргу.

Оскільки відповідач таке рішення не прийняв то його бездіяльність є протиправною.

Незважаючи на те, що такі вимоги позивачем не зазначені у позові, суд вважає необхідним відобразити це в судовому рішенні, оскільки це є очевидним та відповідає приписам ст. 245 КАС України. При цьому суд зазначає, що вказані обставини не можуть розглядатись як вихід за межі позовних вимог.

Позивачем заявлено про стягнення на його користь судових витрат у вигляді судового збору та витрат на правничу допомогу.

Що стосується стягнення судового збору то така вимога підлягає задоволенню у повному обсязі.

Що стосується вимог про стягнення витрат на правничу допомогу, суд зазначає, що оскільки про них заявлено у позові, але не зазначено розміру та ненадано доказів понесення, то у відповідності до ч. 7 ст.139 КАС України такі докази позивач може подати протягом п`яти днів.

Вказаною нормою передбачено, що такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду. (абз.2,3)

Враховуючи ті обставини, що справа розглядається судом в порядку письмового провадження на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає, що для забезпечення права позивача на отримання відшкодування витрат на правничу допомогу, строк подачі доказів про витрати необхідно відраховувати з дня повідомлення позивача про прийняте судом рішення.

Суд не вбачає підстав для вжиття заходів судового контролю у цій справі.

Керуючись статтями 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі в якому, щодо не списання безнадійного податкового боргу по земельному податку з фізичних осіб ОСОБА_1 в сумі 33 851,39 грн.

Зобов`язати ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ЄДРПОУ ВП 43995495) списати безнадійний податковий борг по земельному податку з фізичних осіб ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) в сумі 33 851,39 грн.

Стягнути з ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (ЄДРПОУ ВП 43995495) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 908,00 грн.

Роз`яснити ОСОБА_1 про можливість подачі доказів витрат на правничу допомогу протягом п`яти днів з дня повідомлення його про прийняте судом рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 111000000