Рішення № 101797798, 09.12.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
320/7090/21
Номер документу
101797798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2021 року справа №320/7090/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо обмеження максимального розміру пенсії призначеної ОСОБА_2 ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області з 05.02.2021 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії.

Позивач вважаючи дії пенсійного органу щодо обмеження максимального розміру пенсії призначеної ОСОБА_2 незаконними та такими, що грубо порушують його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії без обмеження максимальним розміром, пенсійний орган діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах своєї компетенції.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач підполковник у відставці, ОСОБА_1 , з 05 лютого 2021 року перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років.

Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 26 грудня 2020 року № 680, позивач був звільнений з військової служби у запас за підпунктом “б”.

Наказом Укрероруху від 03 лютого 2021 року № 84/о, на підставі наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 26 грудня 2020 року № 680, позивач був звільнений з посади провідного інженера (старшого офіцера) відділу автоматизації та телекомунікації Украероцентру Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Зазначеними наказами була визначена вислуга років у Збройних Силах України яка складає: в календарному обчисленні - 29 років 04 місяці.

Головним управлінням Пенсійного фонду України Київській області позивачу була призначена пенсія за вислугу років, в розмірі 70 процентів від грошового забезпечення.

Зважаючи на те, що розмір грошового забезпечення на день звільнення становив 34 949,86 грн., позивачу була нарахована пенсія у розмірі 24 464,9 грн. Не дивлячись на це, розмір пенсії, яку позивач отримав перший і наступний раз становить 17 690 грн.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпеченні реформування пенсійної системи» у редакції Закону України від 06.12.2016 року № 1774-УІІ] максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених к перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, беручи до уваги виключно положення наведеного нормативного акту, який має загальний характер, в якості підстави для висновку про правомірність обмеження максимального розміру призначених чи перерахованих пенсій військовослужбовцям, відповідачем не було враховано таке.

Згідно ч. 7 ст. 43 Закону, який є спеціальним щодо спірних правовідносин, у редакції Закону України від 06.12.2016 року №1774-УІІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, зокрема, частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

При цьому, у своєму рішенні Конституційний Суд України підкреслив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Дане рішення суду конституційної юрисдикції ухвалено 20.12.2016 року, тобто після прийняття Верховною Радою України 06.12.2016 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-УІП, пунктом 10 якого у частині сьомій статті 43 Закону слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Тобто, вказаним Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-УІІІ внесено зміни з 01.01.2017 року до приписів нормативно-правового акту, які визнані неконституційними у повному обсязі, а тому втратили чинність з 20.12.2016 року про що прямо зазначено у резолютивній частині рішення Конституційного Суду України.

Даний висновок узгоджується із позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 3 жовтня 2018 року у справі № 127/4267/17 та від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17.

З урахуванням наведеного, зважаючи на викладені у рішенні Конституційного Суду України мотиви та обґрунтування неможливості обмеження максимального розміру пенсій особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом, а також з огляду на те, що положення Закону є спеціальними по відношенню до приписів Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», суд вважає дії відповідача є незаконними щодо нарахування пенсії позивачу з обмеженням її максимальним розміром.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено належними та допустимим доказами правомірність його дій. Натомість, позивачем доведено та надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо обмеження максимального розміру пенсії, призначеної ОСОБА_2 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснити з 05.02.2021 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) без обмеження максимального розміру пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.