Рішення № 101797664, 10.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2021
Номер справи
300/2432/21
Номер документу
101797664
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" грудня 2021 р. справа № 300/2432/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.05.2021 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – відповідач) про визнання протиправними дії та зобов`язання перевести з 22.05.2019 на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального трудового стажу державного службовця 22 роки станом на 01.05.2016, виходячи із заробітної плати державного службовця згідно з довідками про складові заробітної плати за № 20, № 21 від 26.12.2018.

01.06.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду вказану позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви, які позивач усунула у строк, встановлений судом.

18.06.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/135/19 від 04.03.2019 перевів її, 27.12.2018, з пенсії за віком на пенсію державного службовця. Нарахування пенсії державного службовця здійснено на підставі довідок про складові заробітної плати за № 20, № 21 від 26.12.2018. Однак, з 22.05.2019 позивача переведено на пенсію за віком та зобов`язано повернути переплату пенсії за період з 22.05.2019 до 30.03.2021 в розмірі 143 696, 77 гривень. Підставою для переведення позивача з пенсії державного службовця на пенсію за віком слугували висновки відповідача про те, що вказані довідки не можуть бути враховані для обчислення пенсії державного службовця, оскільки в них вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування. Вважає дії відповідача щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та вимоги про повернення переплати пенсії за період з 22.05.2019 до 30.03.2021 в розмірі 143 696, 77 гривень, протиправними.

Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити, з мотивів, викладених у відзиві.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/135/19 від 04.03.2019, яке набрало законної сили 22.05.2019, за наслідками розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання протиправними дій щодо відмови у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України “Про державну службу” та зобов`язання перевести позивача з 27.12.2018 на пенсію згідно Закону України “Про державну службу”, враховуючи загальний трудовий стаж державного службовця 22 роки станом на 01.05.2016, виходячи із заробітної плати працюючого державного службовця, до якої включаються всі види оплати праці (надбавки, доплати, премії на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, згідно з довідками про складові заробітної плати №20 та №21 від 26.12.2018, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу”. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу”, з часу звернення з заявою від 27.12.2018.

Висновками цього судового рішення встановлено, що відповідно пункту 4 частини 2 статті 46 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», входить до стажу державної служби. Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 до стажу державної служби зараховується (служба), зокрема, робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Також, висновками суду встановлено, що період роботи ОСОБА_1 у відділі соціального захисту населення Івано-Франківської міського виконавчого комітету на посаді інспектора по виплаті пенсій, в Управлінні праці та соціального захисту населення Івано-Франківської міської ради на посаді спеціаліста 2 категорії з виплати пенсій, на посаді начальника відділу з контролю за правильністю призначення та виплати пенсій та на посаді начальника відділу нагляду за додержанням вимог законодавства при призначенні (перерахунку) та виплаті пенсій Департаменту соціальної політики, - зараховується до стажу державної служби.

Частиною 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Також, частинами 1, 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.

Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд встановив, що відповідач на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/135/19 від 04.03.2019 нарахував позивачу пенсію державного службовця на підставі довідок про складові заробітної плати за № 20, № 21 від 26.12.2018. В подальшому відповідач дійшов висновку про те, що зазначені довідки не можуть бути враховані для обчислення пенсії державного службовця, оскільки в них вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування, внаслідок чого зобов`язав позивача повернути переплату пенсії за період з 22.05.2019 до 30.03.2021 в розмірі 143 696, 77 гривень.

Висновками Івано-Франківського окружного адміністративного суду, у рішенні за № 300/135/19 від 04.03.2019 встановлено, що час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування входить до стажу державної служби, до стажу державної служби зараховується (служба), зокрема, робота на посадах в органах місцевого самоврядування, період роботи ОСОБА_1 у відділі соціального захисту населення Івано-Франківської міського виконавчого комітету на посаді інспектора по виплаті пенсій, в Управлінні праці та соціального захисту населення Івано-Франківської міської ради на посаді спеціаліста 2 категорії з виплати пенсій, на посаді начальника відділу з контролю за правильністю призначення та виплати пенсій та на посаді начальника відділу нагляду за додержанням вимог законодавства при призначенні (перерахунку) та виплаті пенсій Департаменту соціальної політики – зараховується до стажу державної служби.

Таким чином, довідки про складові заробітної плати за № 20, № 21 від 26.12.2018, є документами, які підтверджуються нарахований заробіток позивача в органах місцевого самоврядування, стаж роботи в яких зараховується до державної служби та, відповідно, підтверджують заробітну плату позивача як державного службовця.

Як наслідок, для визначення позивачу розміру пенсії державного службовця довідки про складові заробітної плати за № 20, № 21 від 26.12.2018 підлягають врахуванню відповідачем для визначення їй розміру пенсії як державного службовця.

За таких обставин, висновки відповідача про те, що вказані довідки не можуть бути враховані для обчислення пенсії державного службовця, оскільки в них вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування, як підставу для переведення позивача з пенсії державного службовця на пенсію за віком та визначення переплати пенсії за період з 22.05.2019 до 30.03.2021 в розмірі 143 696, 77 гривень, є помилковими.

Враховуючи вищевикладене, в даних правовідносинах відсутні підстави для переведення позивача з пенсії державного службовця на пенсію за віком та відшкодування переплати пенсії за період з 22.05.2019 до 30.03.2021 в розмірі 143 696, 77 гривень, а заявлені позивачем позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанцією за № 0.0.2140871913.1 від 26.05.2021 підтвердила сплату судового збору в розмірі 908 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 908 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо переведення з 22.05.2019 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та вимоги про повернення переплати пенсії за період з 22.05.2019 до 30.03.2021 в розмірі 143 696, 77 гривень.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) перевести з 22.05.2019 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням загального трудового стажу державного службовця 22 роки станом на 01.05.2016, виходячи із заробітної плати державного службовця згідно з довідками про складові заробітної плати за № 20, № 21 від 26.12.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.