Рішення № 101797601, 09.12.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2021
Номер справи
300/3240/21
Номер документу
101797601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2021 р. справа № 300/3240/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Болехівської міської ради, виконавчого комітету Болехівської міської ради, міського голови м. Болехів Яцинина Івана Васильовича про визнання протиправними та скасування рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області", рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради", розпоряджень міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії" і №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань", -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також – позивач, ОСОБА_1 ) 02.07.2021 звернувся в суд з адміністративним позовом до Болехівської міської ради (надалі по тексту також – первинний відповідач, міська рада) про визнання протиправними та скасування рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області", рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради" та розпоряджень міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань" (а.с.2-8 том І).

Ухвалою суду від 05.07.2021 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 02.07.2021 про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради" (а.с.16-17 том І).

08.07.2021 Івано-Франківським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу про залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 (а.с.21-25 том І), у зв`язку із невідповідністю адміністративного позову вимогам, встановлених пунктами 2, 4, 9 частини 5 статті 160 і частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).

Позивач, на виконання вимог ухвали суду від 08.07.2021 сформував і надав чотири примірника позовних заяв в новій редакції разом з доданими до них документами (1 для суду і 3 для відповідачів), відповідно до кількості відповідачів, якими вірно визначено: Болехівську міську раду, виконавчий комітет Болехівської міської ради і міського голову міста Болехів (надалі по тексту також - відповідач, відповідачі) (а.с.30-59 том І).

У зв`язку із не виконанням позивачем в повному обсязі ухвали про залишення позовної заяви без руху від 08.07.2021, Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 19.07.2021 позовну заяву ОСОБА_1 повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами (а.с.60-61 том І).

За наслідками апеляційного оскарження, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2021 апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Томина Сергія Володимировича задоволено, та скасовано ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 про повернення позовної заяви у справі № 300/3240/21. Справу направлено для продовження її розгляду до суду першої інстанції (а.с.104-109 том І).

Матеріали адміністративного позову за №300/3240/21 надійшли до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 21.09.2021 (а.с.112 том І).

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 27.09.2021, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також – КАС України) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.115-116 том І).

Позов мотивований тим, що рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області", рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради" та розпорядження міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань", не відповідають вимогам Закону України "Про повну загальну середню освіту". Болехівська міська рада (надалі по тексту також – міська рада) як засновник і власник Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 не приймала рішень про делегування виконавчому комітету міської ради і міському голові повноваження щодо організації і проведення на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради. Так, за доводами позивача пункт 5 Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області, затвердженого рішенням ІV сесії VІІІ демократичного скликання Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 26.01.2021 за №11-04/21 (надалі по тексту також – Положення), суперечить вимогам частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту", оскільки право на формування та затвердження конкурсної комісії належить виключно засновнику – в даному випадку Болехівській міській раді, а не іншим виконавчим органам чи посадовим особам засновника. У Положенні не визначено механізму формування конкурсної комісії на паритетних засадах, а також механізму підведення підсумків та встановлення результатів конкурсу. Рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області №71 від 24.05.2021, яким оголошено конкурс на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради, прийнято виконавчим комітетом з перевищенням владних повноважень, оскільки міська рада, як засновник не уповноважувала виконавчий комітет оголошувати конкурс на посаду директора, тобто не приймала на своєму пленарному засіданні відповідне рішення. Позивач стверджує, що міський голова, приймаючи розпорядження №№148-р, 149-р від 01.06.2021 та №169-р від 15.06.2021 перевищив свої повноваження. Зокрема, Законом України "Про повну загальну середню освіту" не передбачено прийняття міським головою, як посадовою особою, жодного порядку проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Виключне право на формування та затвердження конкурсної комісії надано засновнику – Болехівській міській раді. Жодної альтернативи у вигляді делегування повноважень на формування та затвердження конкурсної комісії іншим уповноваженим органам чи посадовим особам норми Закон України "Про повну загальну середню освіту" не дає. Затвердження переліку питань для перевірки знань законодавства належить до компетенції центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, а не до відання міського голови. Таким чином допущені відповідачами порушення вимог Закону України "Про повну загальну середню освіту" при прийнятті рішень, які регламентують процедуру проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради та прийняття їх з перевищенням владних повноважень порушує право позивача на справедливий, незалежний, об`єктивний конкурс на посаду керівника навчального закладу, яку він обіймав як попередній керівник. З наведених підстав ОСОБА_1 просить позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідачі в особі міського голови м. Болехів Яцинин Іван Васильович (надалі по тексту також – міський голова) скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву №1568/02.1-29/21 від 12.10.2021, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 15.10.2021 (а.с.200-207, 208-261 том І). У відзиві на позов відповідачі не погоджуються з позовними вимогами і доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає таке. Посилаючись на частину 2 статті 37 Закону України "Про повну загальну середню освіту" відповідачі вказують на можливість як засновком, так і уповноваженому засновником органу та уповноваженій засновником посадовій особі, затверджувати і положення, і склад конкурсної комісії, а також приймати рішення про проведення конкурсу. Пунктом 3 Положення про конкурс Болехівська міська рада уповноважила виконавчий комітет міської ради приймати рішення про проведення конкурсу на посаду керівника, а пунктом 5 цього ж Положення доручила виконавчому комітету здійснювати організаційне забезпечення проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Також пунктом 5 коментованого Положення Болехівська міська рада делегувала міському голові розпорядженням затвердити персональний та кількісний склад конкурсної комісії (від 6 до 15 осіб) кожного разу при оголошенні та проведенні нового конкурсу, цим же розпорядженням призначати голову та секретаря конкурсної комісії, а персональний склад конкурсної комісії формувати відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту". Саме вказане Положення, відповідач вважає тим рішенням міської ради, яким вона делегувала повноваження засновника комунального закладу виконавчому комітету, як уповноваженому органу, і міському голові, як уповноваженій посадовій особі. У листі Міністерства освіти і науки України від 20.05.2020 за №1/9-264, на який посилається ОСОБА_1 у позовній заяві, передбачено, що вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, що і передбачено міською радою у Положенні про конкурс. Оцінка знань та здібностей претендентів на посаду директора проводилась у відповідності до порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради, затвердженого розпорядженням міського голови №148-р від 01.06.2021. Кількість балів та порядок допуску до кожного етапу конкурсу був однаковий для всіх кандидатів та створював рівні умови всім учасникам конкурсу. Оскільки тестові завдання у сфері загальної середньої освіти розроблялись на підставі чинного законодавства України, то доступ до правильних відповідей мали всі кандидати на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Беручи до уваги вищевказане відповідачі вважають дотримання ними норм чинного законодавства України при проведенні конкурсу на посаду директора школи. Окрім вказаного відповідачі заперечують порушення прав, свобод і законних інтересів позивача, вказуючи на допущення ОСОБА_1 до участі у конкурсі на посаду директора, що свідчить про правомірність оскаржуваних позивачем рішень і розпоряджень. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

В свою чергу, позивач подав відповідь на відзив, реєстрацію якого в канцелярії суду здійснено 19.10.2021 (а.с.1-2 том ІІ). Згідно аргументів ОСОБА_1 у Положенні порушено норми законодавства, які регулюють порядок проведення конкурсу, у тому числі формування конкурсної комісії, оскільки таке Положення передбачає прийняття рішення про проведення конкурсу виконавчим комітетом Болехівської міської ради, а не засновником державного комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом, а також Положення не містить механізму формування конкурсної комісії. Разом з цим позивач вказує на відсутність у виконавчого комітету Болехівської міської ради повноважень від імені місцевої державної адміністрації делегувати своїх представників до конкурсної комісії для проведення конкурсного відбору на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2. Також, на переконання ОСОБА_1 , у Положенні та інших документах, які регулювали порядок проведення конкурсу, відсутні чіткі критерії оцінювання рівня знань та здібностей кандидатів на посаду директора школи, що вплинуло на об`єктивність такого оцінювання членами комісії.

Відповідачі направили поштовим зв`язком заперечення на відповідь на відзив, яке надійшло на адресу суду 01.11.2021 (а.с.5-10 том ІІ). Вказане заперечення містить аналогічні мотиви, що й у відзиві на позов, з приводу не обґрунтованості доводів позивача. Додатково відповідачі зазначили про помилковість посилання позивача у спірних правовідносинах на Типове положення "Про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу середньої освіти", затвердженого Міністерством освіти і науки України від 28.03.2018 за №291, оскільки таке положення розроблене на виконання Закону України "Про загальну середню освіту" від 13.05.1999, який втратив свою чинність після прийняття Закону України "Про повну загальну середню освіту" 16.01.2020. Новий закон не визначав повноваження Міністерства освіти і науки України у затвердженні Типового положення, і як зазначено у листі Міністерства від 20.05.2020 за №1/9-264, на який посилається позивач, старе Типове положення повинно було б визнано таким, що втратив чинність.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими статтею 262 КАС України дану адміністративну справу, вивчивши адміністративний позов, зміст відзиву на позов, відповіді на відзив, та заперечення, дослідивши і оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Згідно Статуту Болехівської міської ради Івано-Франківської області, затвердженого і зареєстрованого 17.10.2011, Болехівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради Івано-Франківської області належить до комунальних закладів загальної середньої освіти, засновником якої є Болехівська міська рада (а.с.176-184 том І).

Рішенням ІV сесії (VІІІ демократичне скликання) Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 26.01.2021 за №11-04/21 затверджено Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області (а.с.216, 217-222 том І).

Начальник управління освіти виконавчого комітету Болехівської міської ради 27.04.2021 звернувся до міського голови Болехівської міської ради із листом №132, в якому просив оголосити конкурс на заміщення вакантної посади директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 (а.с.227 том І).

В свою чергу, виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області прийнято рішення №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради" (а.с.223-226 том І).

Розпорядженням міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 затверджено Порядок проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради (а.с.228, 229-233 том І).

На підставі Розпорядження міського голови міста Болехів №149-р від 01.06.2021 затверджено склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради (а.с.234, 235 том І).

Розпорядженням міського голови міста Болехів №169-р від 15.06.2021 затверджено текстові та ситуаційні завдання для конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради (а.с.236, 237-143, 244-247 том І).

Згідно Протоколу №1 від 18.06.2021, конкурсна комісія ухвалила рішення про допущення кандидатів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 до участі у конкурсному відборі на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради Івано-Франківської області (а.с.172-175 том І).

Конкурсною комісією 20.07.2021 проведено засідання по конкурсному відбору на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради, за результатами якого затверджено переможцем конкурсу ОСОБА_2 , про що свідчить наявний в матеріалах справи Протокол засідання №2 від 20.07.2021 (а.с.248-257 том І).

Позивач, вважаючи протиправним рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області", рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради" та розпоряджень міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", , №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань", оскільки такі не відповідають вимогам Закону України "Про повну загальну середню освіту", звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України "Про освіту" від 05.09.2017 за №2145-VIІІ (надалі по тексту також – Закон №2145-VІІІ).

Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про освіту" керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту. Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника та порядок його обрання (призначення) визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

Між тим, правові, організаційні та економічні засади функціонування і розвитку системи загальної середньої освіти визначає Закон України "Про повну загальну середню освіту" від 16 січня 2020 року №463-IX (надалі по тексту також - Закон №463-IX), статтею 37 якого визначені права та обов`язки засновника (засновників) закладу загальної середньої освіти.

Так, за змістом частини 1, 2 статті 37 Закону №463-IX права та обов`язки засновника (засновників) закладу загальної середньої освіти визначаються цим Законом, Законом України "Про освіту" та іншими актами законодавства.

Засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), поряд з іншим:

- затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом;

- затверджує положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та склад конкурсної комісії;

- приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

В свою чергу, порядок, обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти, визначені статтею 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону №463-IX керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

В силу вимог частини 2 статті 39 Закону №463-IX рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою): одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти; не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти; не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

За приписами частини 3 статті 39 Закону №463-IX оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу.

Як визначено положеннями частини 4 статті 39 Закону №463-IX для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

- інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.

Згідно частин 9, 11, 12 статті 39 Закону №463-IX конкурсна комісія протягом двох робочих днів з дня завершення конкурсного відбору визначає переможця конкурсу та оприлюднює результати конкурсу на офіційному вебсайті засновника.

Протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення рішення про переможця конкурсу посадова особа засновника (голова відповідної ради чи керівник державного органу) або керівник уповноваженого ним органу (структурного підрозділу з питань освіти) призначає переможця конкурсу на посаду та укладає з ним строковий трудовий договір.

Трудовий договір укладається на шість років на підставі рішення конкурсної комісії. Після закінчення строку, на який укладено строковий трудовий договір, трудові відносини припиняються та не можуть бути продовжені на невизначений строк. З особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки.

Керівник закладу загальної середньої освіти звільняється з посади у зв`язку із закінченням строку трудового договору або достроково відповідно до вимог законодавства та умов укладеного трудового договору.

Припинення трудового договору з керівником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти у зв`язку із закінченням строку його дії або його дострокове розірвання здійснюється відповідною посадовою особою засновника (головою відповідної ради чи керівником державного органу) або керівником уповноваженого ним органу (структурного підрозділу з питань освіти) з підстав та у порядку, визначених законодавством про працю.

Аналіз наведених положень дає суду підстави дійти до висновку, що керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду та звільняється з посади рішенням засновника закладу або уповноваженого ним органу за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки - для особи, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше) на підставі рішення конкурсної комісії, до складу якої на паритетних засадах входять представники засновника, відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти, а також інститутів громадянського суспільства.

Досліджуючи обґрунтованість доводів ОСОБА_1 з приводу протиправності рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області", рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради" та розпоряджень міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань", суд вважає дослідити аргументи позивача по кожному оскаржуваному рішенню окремо.

Повертаючись до обставин справи, встановлених в ході розгляду справи, рішенням ІV сесії (VІІІ демократичне скликання) Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 26.01.2021 за №11-04/21 затверджено Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області (а.с.216, 217-222 том І).

ОСОБА_1 вважає дане рішення протиправним оскільки Положенням передбачено можливість:

- здійснення організаційного забезпечення виконавчим комітетом Болехівської міської ради;

- затвердження персонального і кількісного складу конкурсної комісії розпорядженням міського голови.

Вказане, за доводами позивача, суперечить приписам частини 4 статті 39 Закону №463-IX, зміст якої надає право на формування та затвердження конкурсної комісії виключно засновнику (у спірному випадку міській раді).

Також позивач вказує на відсутність у коментованому Положенні механізму формування конкурсної комісії на паритетних засадах та механізму підведення підсумків і встановлення результатів конкурсу.

Суд критично ставиться до вказаних доводів позивача мотивуючи це наступним.

Так, за змістом частини 4 статті 39 Закону №463-IX для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: засновника; відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці); інститутів громадянського суспільства Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Разом з цим суд звертає увагу позивача на правове регулювання статті 37 Закону №463-IX, згідно якої засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа) затверджує положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та склад конкурсної комісії.

Отже наведеною нормою закону надано право як засновнику закладу загальної середньої освіти, так і уповноваженому ним органу (посадовій особі), окрім затвердження положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, затверджувати і склад конкурсної комісії.

Тобто, коментовані припису статті 37 Закону №463-IX дозволяють засновникам закладу загальної середньої освіти делегувати спірні повноваження відповідному органу та/або посадовій особі.

Положення частини 4 статті 39 Закону №463-IX не містять особливостей застосування норм статті 37 цього ж Закону, якими визначено обсяг прав засновника закладу загальної середньої освіти, серед яких і право на делегування :

- затвердження положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та склад конкурсної комісії;

- прийняття рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Згідно пункту 5 Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області, організаційне забезпечення проведення конкурсу здійснює виконавчий комітет Болехівської міської ради. Для проведення конкурсу формується конкурсна комісії чисельністю від 6 до 15 осіб. Персональний та кількісний склад конкурсної комісії кожного разу при оголошенні та проведенні нового конкурсу затверджується розпорядженням міського голови. Персональний склад конкурсної комісії формується відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Таким чином, Болехівська міська рада, як засновник комунального закладу, доручила виконавчому комітету міської ради здійснювати організаційне забезпечення проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, а міському голові делегувала повноваження щодо затвердження персонального та кількісного складу конкурсної комісії, персональний склад якої формувати відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Такі дії Болехівської міської ради, які знайшли своє відображення у формі рішення, у повній мірі відповідають вимогам Закону України "Про повну загальну середню освіту", що виключає підстави для визнання протиправним та скасування рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області".

Попри вказане суд вважає не обґрунтованими доводи ОСОБА_1 стосовно відсутності у Положенні механізму формування конкурсної комісії на паритетних засадах та механізму підведення підсумків і встановлення результатів конкурсу, оскільки з приводи них позивачем у адміністративному позові, за яким розглядається справа, не наведено належної мотивації і такі доводи не підтверджені жодними доказами.

Натомість, внаслідок дослідження судом змісту Положення, встановлено, що згідно пункту 5 Положення Болехівська міська рада визначила формування персонального складу конкурсної комісії відповідно до Закону України "Про повну загальну середню освіту", нормами частини 4 статті 39 якого визначено, представники яких саме органів державної влади, місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства можуть входити до складу конкурсної комісії.

Аналогічно до норм Закону України "Про повну загальну середню освіту", у Положенні зазначено, за яких обставин особи не можуть бути включені до складу конкурсної комісії, вказано про обов`язки членів конкурсної комісії, порядок оприлюднення рішення конкурсної комісії, та засади відповідно до яких діє конкурсна комісія.

Механізм підведення підсумків і встановлення результатів конкурсу відображений у пунктах 9-11 Положення, що повністю відповідає нормам Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Додатково, суд не приймає до уваги посилання позивача на Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджене Міністерством освіти і науки України 28.03.2018, так як останнє затверджене у період дії Закону України "Про загальну середню освіту". Після набрання чинності Законом України "Про повну загальну середню освіту" зміни до зазначеного Типового положення не вносилися.

Зважаючи на викладене, норми Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 за №291 могли застосовуватися лише у частині, яка не суперечить Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Надаючи оцінку рішенню виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради" суд враховує наступне.

Згідно оскаржуваного рішення №71 від 24.05.2021 (а.с.159-160 том І), виконавчим комітетом міської ради вирішено:

- оголосити конкурс на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 (пункт 1);

- затвердити текст оголошення про проведення конкурсу на посаду директора навчального закладу (пункт 2);

- доручити начальнику управління освіти виконавчого комітету Болехівської міської ради Б. Мельнику, поряд з іншим, оприлюднити оголошення про проведення конкурсу на вебсайті міської ради (пункт 3).

Основними доводами позивача щодо протиправності коментованого рішення є невідповідність його приписам частини 2 статті 39 Закону №463-IX, згідно якої рішення про проведення конкурсу приймається засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою). При цьому, Болехівська міська рада не уповноважувала виконавчий комітет міської ради оголошувати конкурс на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2, тобто не приймала на своєму пленарному засіданні відповідне рішення.

Повертаючись до вимог частини 2 статті 37 Закону №463-IX, засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа), серед іншого, приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Частиною 2 статті 39 Закону №463-IX також передбачено право прийняття рішення про проведення конкурсу засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою): одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти; не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти; не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

За змістом пункту 3 Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради: "Рішення про проведення конкурсу приймається виконавчим комітетом Болехівської міської ради".

Таким чином Болехівська міська рада, затверджуючи своїм рішенням від 26.01.2021 за №11-04/21 вищевказане Положення, делегувала виконавчого комітету повноваження щодо прийняття рішення про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради, що не суперечить нормам Закону №463-IX.

Суд зауважує, що у спірному випадку, Болехівська міська рада не зобов`язана приймати конкретне рішення про делегування повноважень у межах вирішення питання щодо прийняття рішення про проведення конкурсу, оскільки право на прийняття такого рішення виконавчим комітетом, попередньо визначено у Положенні.

Таким чином, підсумовуючи вище викладене, суд не вбачає ознак протиправності даного оскаржуваного рішення.

Щодо розпорядження міського голови №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", то суд погоджується з доводами позивача про відсутність у міського голови належних владних повноважень на його ухвалення, враховуючи наступне.

Як уже зазначалось судом та визначено частиною 1 статті 39 Закону №463-IX керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Зміст Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області, затвердженого рішенням міської ради №11-04/21 від 26.01.202, свідчить про делегування засновником (міською радою) повноважень щодо організаційного забезпечення проведення конкурсу саме виконавчому комітету Болехівської міської ради (а.с.153-157 том І). А отже, саме виконавчий комітет Болехівської міської ради, як уповноважений орган, зобов`язаний (вправі) вчинити дії щодо належного організаційного забезпечення проведення конкурсу на посаду директора навчального закладу.

Разом з тим, міський голова м. Болехова не мав правових підстав для видання оскаржуваного розпорядження №148-р від 01.06.2021, оскільки засновником не був визначеним як уповноважена особа на вчинення таких дій.

З огляду на вказане, розпорядження міського голови №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради" суд вважає таким, що не відповідає вимогам закону та Положенню про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради.

Суд залишає поза увагою доводи ОСОБА_1 щодо протиправності розпорядження міського голови міста Болехів №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", з посиланням на відсутність у нормах Закону №463-IX жодної альтернативи у вигляді делегування повноважень на формування та затвердження конкурсної комісії іншим уповноваженим органам чи посадовим особа, з огляду на наступне.

На переконання позивача, норми частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" передбачають виключне право на формування і затвердження конкурсної комісії саме засновнику, тобто Болехівській міській раді.

Втім, однозначно стверджувати про наявність повноважень формування і затвердження конкурсної комісії тільки у засновника, норми Закону №463-IX не дають достатніх підстав, так як в силу вимог частини 2 статті 37 коментованого Закону право на затвердження складу конкурсної комісії надано як засновнику закладу загальної середньої освіти так і уповноваженому ним органу чи посадовій особі, про що зазначалось судом вище по тексту рішення.

Болехівська міська рада пунктом 5 Положення делегувала виконавчому комітету здійснювати організаційне забезпечення проведення конкурсу на посаду керівника закладу середньої освіти, в тому числі формування конкурсної комісії, а міському голові – затвердити персональний та кількісний склад конкурсної комісії.

Відтак, міський голова м. Болехова, як уповноважена засновником закладу загальної середньої освіти, посадова особа, мав належні повноваження і достатні правові підстави щодо видання розпорядження №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", яке поряд з іншим є предметом розгляду даної справи.

При цьому, досліджуючи доводи ОСОБА_1 стосовно порушення відповідачами вимог частини 4 статті 39 Закону №463-IX, яке полягає у формуванні конкурсної комісії і затвердженні її складу розпорядженням міського голови №149-р від 01.06.2021, з порушенням засад паритетності, суд встановив наступне.

Так, конструкцією частини 4 статті 39 Закону №463-IX, визначено, що для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

- інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка: визнана в установленому законом порядку недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення; відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" є близькою особою учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів.

У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс

Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на засіданні не менше двох третин її затвердженого складу. Конкурсна комісія приймає рішення більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.

Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.

З аналізу наведеного слід дійти висновку, що конкурсна комісія формується з представників установ та організацій трьох видів. Загальна кількість членів конкурсної комісії має становити від 6 до 15 осіб. Також, передбаченою законодавчо умовою є паритетність представників.

Суд зазначає, що Закон №463-IX не містить визначення поняття паритетних засад, а тому застосовуючи наведену вимогу, суд виходить з тлумачення поняття "паритет", наведеного в Великому тлумачному словнику сучасної української мови (250000 / уклад. та голов. ред. В. Т. Бусел. - Київ; Ірпінь: Перун, 2005. - VIII, 1728 с.). Так, відповідно визначення, наведеного в згаданому джерелі, "паритетом" (в юридичному значенні) є принцип рівності, рівноправності сторін у чому-небудь.

З аналізу викладеного, вбачається, що конкурсна комісія має складатись з однакової кількості членів - представників від установ та організацій трьох видів.

Спірним розпорядженням міського голови (а.с.169, 170) затверджено склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради, до якої ввійшли наступні особи:

- ОСОБА_3 – голова комісії, секретар міської ради;

- Калитин Ілона Романівна – заступник голови комісії, заступник міського голови;

- Кіцул Людмила Миколаївна – секретар комісії, головний спеціаліст управління освіти міськвиконкому;

Члени комісії:

- Юрочко Василь Іванович – перший заступник міського голови;

- Юсип Лідія Михайлівна – вчитель історії, голова первинної профспілкової організації Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради;

- Сеньків Наталія Борисівна – директор Гузіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів;

- Мельник Богдан Михайлович – начальник управління освіти міськвиконкому, депутат міської ради;

- Хальпінська Лідія Мар`янівна – директор Тисівської ЗОШ І-ІІІ ступенів;

- Яцків Віктор Стефанович – депутат міської ради;

- Соболь Ольга Михайлівна – депутат міської ради, голова постійної комісії міської ради з питань освіти, охорони здоров`я, культури, національного та духовного відродження, молодіжної політики, фізичної культури та спорту, діяльності ЗМІ та свободи слова;

- Шульга Наталія Дмитрівна – начальник організаційного відділу міськвиконкому.

Застосовуючи наведені висновки до спірних правовідносин, суд зазначає, що загальна кількість членів конкурсної комісії становить 11 чоловік, яка цифровим визначенням не відповідає рівності в частині чисельного складу.

Тобто, за умови необхідності забезпечення паритету представників, зокрема щодо чисельності (як найбільш наближеного до цифрового значення 11), засновник мав включити до комісії по три (9 чоловік) або чотири (12 чоловік) представника від:

- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи) (надалі по тексту також – група-1);

- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці) (надалі по тексту також – група-2);

- інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо) (надалі по тексту також – група-3).

В той же час, аналізуючи склад комісії затвердженої розпорядження міського голови міста Болехів №149-р від 01.06.2021, суд зазначає, що відповідачем не дотримано зазначеного вище паритету представників (персональний склад) та не включено до складу представників 2-ої групи відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці), які визначені Законом №463 як такі, що повинні входити до неї.

Особи, включені відповідачем до складу комісії можуть вважатись представниками 1-ої і 3-ої груп, проте не включення до складу представників 2-ї групи є порушенням вимог частини 4 статті 39 Закону №463-IX.

Додатково слід зазначити, що окремі із осіб, включених до складу конкурсної комісії, можуть виступати представниками як 1-ої так і 3-ої групи, втім ані позивачем, ані відповідачем не надано жодних пояснень, до представників якої установи чи організації відносяться такі особи.

Посилання відповідачів на пункт 5 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" від 17.11.2020 за №1009-ІХ суд вважає недоречними, оскільки Болехівська міська рада з 1 січня 2021 до внесення відповідних змін до законів продовжує здійснювати повноваження, віднесені до відання саме виконавчого органу Болехівської міської ради, а не відповідної районної адміністрації.

Більше того, відомості і зміст персонального складу конкурсної комісії, як додаток до розпорядження №149-р від 01.06.2021 (за найменуваннями посад і правового статусу особи), свідчить, що 2/3 його складу (8 осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ) становлять представники групи-1 (посадові особи виконавчого комітету міської ради і депутати міської ради).

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що персональний і чисельний склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради сформовано з суттєвими порушеннями вимог Закону №463-IX.

Суд вкотре зауважує, що конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу (частина 4 статті 39 Закону №463-IX).

Отже, принципи роботи та мета діяльності конкурсної комісії забезпечується, зокрема, шляхом дотримання законодавчо визначених принципів її формування, паритетності членів комісії.

Дотримання порядку формування конкурсної комісії, відповідність членів конкурсної комісії вимогам Закону №463-IX є передумовою проведення прозорого конкурсу на зайняття посади керівника Болехівського закладу повної загальної середньої освіти Болехівської міської ради та забезпечення рівних прав претендентів на посаду, виключення розумних сумнівів в рішеннях такої комісії.

За результатом розгляду даної справи, судом встановлено недотримання порядку формування конкурсної комісії, вимог до її членів. Формування комісії з суттєвими, не формальними порушеннями Закону №463-IX виключає можливість її функціонування як законного органу.

Аналогічний висновок щодо неспроможності конкурсної комісії, сформованої з порушенням законодавчих приписів, забезпечити дотримання мети конкурсного відбору, сформований Верховним Судом в постанові від 12.01.2021 року по справі № 826/3451/17.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування розпорядження міського голови міста Болехів №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії", оскільки такий її склад не відповідає вимогам частини 4 статті 39 Закону №463-IX).

Оцінюючи правомірність розпорядження міського голови м. Болехова №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань", та зважаючи на доводи позивача і відповідача з даного приводу, судом встановлено слідуюче.

У розумінні частини 8 статті 39 Закону №463-IX конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:

- перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема цього Закону, Закону України "Про освіту" та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;

- перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;

- публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.

Перелік питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Форма перевірки знання законодавства (письмове чи комп`ютерне тестування), зразок ситуаційного завдання та критерії їх оцінювання визначаються у положенні про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

За змістом пункту 9 Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради, засновником визначено критерії конкурсного відбору переможця конкурсу, аналогічно до норм Закону №463-IX.

Між тим, у Положенні вказано, що перевірка знання законодавства здійснюється у формі письмового чи (за можливості) комп`ютерного тестування згідно з критеріями оцінювання, визначеними цим Положенням. Тестові завдання складаються виконавчим комітетом Болехівської міської ради на основі переліку питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, які затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Зразок ситуаційного завдання та критерії його оцінювання визначаються цим Положенням (а.с.156, 158 том І).

Так, наказом Міністерства освіти і науки України від 19.05.2020 за №654 затверджено Примірний перелік питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти (а.с.186, 187-195).

За доводами відповідачів тестові задання складені виконавчим комітетом Болехівської міської ради, що відповідає вимогам Положення про конкурс, і такі завданні складені на основі переліку питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, які затверджені центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Позивач не заперечує відповідність тестових завдань, використаних для конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2, Примірному переліку питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 19.05.2020 за №654.

Натомість ОСОБА_1 вказує на порушення відповідачами вимог частини 8 статті 39 Закону №463-IX, вважаючи, що перелік питань повинен затверджуватися центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, а згідно пункту 9 Положення тестові завдання складаються виконавчим комітетом Болехівської міської ради.

Проте такі твердження позивача суд не може брати до уваги, та вважає їх безпідставними, оскільки саме Болехівська міська рада делегувала повноваження щодо організаційного забезпечення проведення конкурсу на посаду керівника закладу середньої освіти, в тому числі складення тестових завдань виконавчим комітетом Болехівської міської ради. Як вказано у Положенні тестові завдання складаються на основі переліку питань для перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, які затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, що і було вчинено виконавчим комітетом.

Втім, міський голова м. Болехів, у межах спірних правовідносин, не уповноважений затверджувати текстові та ситуаційні завдання, оскільки таке право надано саме виконавчому комітету Болехівської міської ради згідно Положення.

Внаслідок встановлених судом обставин, суд вважає спірне розпорядження міського голови м. Болехова №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань" протиправним, і таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В той же час, в адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з`ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).

Суд вжив всіх заходів на з`ясування обставин, які мають значення для даної справи, в тому числі витребував додаткові пояснення і докази з власної ініціативи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Представлені відповідачами докази у своїй сукупності дають підстави вважати, що оскаржуване рішення міської ради №11-04/21 від 26.01.2021 "Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Болехівської міської ради Івано-Франківської області" та рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради №71 від 24.05.2021 "Про проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Белехівської міської ради", є правомірними, прийнятими обґрунтовано, з дотриманням норм чинного законодавства.

Разом з цим, позивачем доведено перед судом власні доводи у відношенні до розпоряджень міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради", №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії" і №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань"

Такі три розпорядження міського суд вважає прийнятими не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, які як наслідок підлягають визнанню протиправними і скасуванню.

Усі інші аргументи і доводи позивача та відповідачів, визначених у відзиві на позов, відповіді на відзив та додаткових письмових пояснень, не змінюють висновків, до яких суд дійшов у даній справі.

В сукупності вказаного вище, суд робить висновок про обґрунтованість адміністративного позову в частині, а позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд відзначає, що позивачем за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в загальному розмірі 4 540,00 гривень згідно квитанції від 01.07.2021 за №6031 і квитанцій від 12.07.2021 за №55675, 55664, 55653, 55585 (а.с.33-36, 38).

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 КАС України).

Таким чином, підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2 724,00 гривень, що пропорційно становить 60 відсотків задоволених позовних вимог від розміру судового збору, який сплачено за п`ять позовних вимог.

За змістом вимог підпункту 5 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як свідчать матеріали адміністративної справи за подання апеляційної скарги на ухвалу суду від 19.07.2021 ОСОБА_1 сплатив судовий збір в розмірі 2 270,00 гривень, згідно квитанції №5266 від 22.07.2021, розмір якого відповідає вимогам підпункту 5 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (а.с.73 том І).

Відтак підлягають також відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача як суб`єкта владних повноважень витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 362,00 гривень, що пропорційно становить 60 відсотків задоволених позовних вимог.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

Зважаючи на те, що протиправність у спірних правовідносин допущена у зв`язку із ухваленням розпоряджень міського голови, то судові витрати підлягають стягненню саме за рахунок бюджетних асигнувань останнього.

Так, за змістом абзацу 4 частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає, серед іншого, міського голову, а також окремо міська рада і виконавчий орган міської ради.

Частинами 1, 3 статті 12 коментованого Закону визначено, що міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно міста.

Міський голова очолює виконавчий комітет відповідної міської ради, головує на її засіданнях.

В силу правого регулювання пункту 8 частини 4 статті 42 коментованого Закону міський голова головує на пленарних засіданнях ради.

Поряд з вказаним, положеннями пунктів 7, 13, 14 частини 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що міський голова: здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Відповідно до частин 5 і 6 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень. При здійсненні наданих повноважень міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою.

Системний аналіз правового регулювання вказаного Закону свідчить, що міський голова в системі місцевого самоврядування наділений самостійним статусом суб`єкта владних повноважень, в тому числі і в розумінні КАС України.

У спірному випадку, міська рада і її виконавчий орган не допустили порушення, їхні рішення, які є предметом перегляду у справі, прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституціє та законами України, а тому не можуть нести відповідальність за правомірність владної управлінської функції, реалізацію якої здійснив міський голова при виданні оскаржуваних розпоряджень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови міста Болехів №148-р від 01.06.2021 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на посаду директора Болехівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Болехівської міської ради".

Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови міста Болехів №149-р від 01.06.2021 "Про затвердження складу конкурсної комісії".

Визнати протиправним та скасувати розпорядження міського голови міста Болехів №169-р від 15.06.2021 "Про затвердження текстових та ситуаційних завдань".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань міського голови міста Болехів (ідентифікаційний код юридичної особи 04054270) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 4 086,00 гривень (чотири тисячі вісімдесят шість гривень нуль копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач – ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 (адреса для листування: АДРЕСА_2 );

представник позивача – адвокат Томин Сергій Володимирович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №711 від 20.11.2009; довіреність від 21.07.2021 реєстраційний номер 708), вул. Вовчинецька, 208А/36, м. Івано-Франківськ, 76006;

відповідач-1 – Болехівська міська рада Івано-Франківської області (ідентифікаційний код юридичної особи 04054270), площа І. Франка, 12, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77200;

відповідач-2 – Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області (площа І. Франка, 12, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77200);

відповідач-3 – міський голова міста Болехів Яцинин Іван Васильович (площа І. Франка, 12, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77200).

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.